Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

11 eylül ve Kadir Mısıroğlu Analizi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
leyligöz Çevrimdışı

leyligöz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

11 eylul bir yahudi operasyonudur araplar kullanılmıştır

Muvahhîd! Çevrimdışı

Muvahhîd!

Ham düşünceleri, ancak akıl pişirir!
İslam-TR Üyesi
Bir Mimar olarak bu olaya bir aralar kafayı çok takmıştım hatta lisans döneminde Yıldız Teknik Üniversitesinde kütüphane kapanana kadar, geç saatlere kadar bu konu hakkında okumalar araştırmalar yaptığımı hatırlıyorum :) hala aklımda cevaplanmayan bir çok soru var...

Çelik konstrüksiyonların böyle basit bir çarpmayla yıkılmaları imkansızdır. Çelik kirişlerin ve kolonların 11 saniye içinde eriyip yıkılmaları mümkün değil, dışarıdan bir etki gerekiyor. Çeliğin mukavemetini korozyona (aşındırmak) uğratıp eritmek için, sülfür, magnezyum, kükürt dioksit, fulminat, termit gibi ortalama 2370 °C'de gerçekleşen reaksiyona uğrayan proteknik malzemeler kullanılır. Ne hayırsa, daha sonra ki günlerde temellerde toz örneğinde reaksiyona girmemiş nano-termik malzeme bulunuyor. Tabliyelerde (döşemelerde) 90.000 ton beton kullanılmış ama ne hikmetse bunlar videolarda görüldüğü üzere havada toz haline geliyor. Bu durum yine ne hikmetse, çelik yapıları neredeyse tamamen parçalamış! bu imkansızdır! bunu bireysel olarak işkembeden söylemiyorum, yüksek lisansımı Danimarka Aarhus Üniversitesi İnşaat ve Mimarlık fakültesinde 'yüksek yapılarda çelik taşıyıcıların mukavemeti' adlı tezi yazarak bitirdim.

Çok teknik bilgilere girip bunaltmak istemiyorum ama binaların çöküşünde de çok gariplikler var!

ABD'de bir çok mühendislik fakültesi bu olayın tekrar araştırılmasını istiyor. Dünya da 3.600'den fazla mimar ve inşaat mühendisi kendi teknik araştırmalarında bu olayın böyle basit olmadığını söylüyorlar bunun bilerek yapıldığını ortaya koyan 500'den fazla teknik dokumantasyon yayınladılar. Hatta kendi siteleri ve teknik dökümanların olduğu siteleri bile var.

Architects & Engineers for 9/11 Truth | WTC Twin Towers and Building 7

Allah azze ve celle ayaklarımızı sabit kılsın.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Q Çevrimdışı

Qamar Al Quds

silik
İslam-TR Üyesi
Bir Mimar olarak bu olaya bir aralar kafayı çok takmıştım hatta lisans döneminde Yıldız Teknik Üniversitesinde kütüphane kapanana kadar, geç saatlere kadar bu konu hakkında okumalar araştırmalar yaptığımı hatırlıyorum :) hala aklımda cevaplanmayan bir çok soru var...

Çelik konstrüksiyonların böyle basit bir çarpmayla yıkılmaları imkansızdır. Çelik kirişlerin ve kolonların 11 saniye içinde eriyip yıkılmaları mümkün değil, dışarıdan bir etki gerekiyor. Çeliğin mukavemetini korozyona (aşındırmak) uğratıp eritmek için, sülfür, magnezyum, kükürt dioksit, fulminat, termit gibi ortalama 2370 °C'de gerçekleşen reaksiyona uğrayan proteknik malzemeler kullanılır. Ne hayırsa, daha sonra ki günlerde temellerde toz örneğinde reaksiyona girmemiş nano-termik malzeme bulunuyor. Tabliyelerde (döşemelerde) 90.000 ton beton kullanılmış ama ne hikmetse bunlar videolarda görüldüğü üzere havada toz haline geliyor. Bu durum yine ne hikmetse, çelik yapıları neredeyse tamamen parçalamış! bu imkansızdır! bunu bireysel olarak işkembeden söylemiyorum, yüksek lisansımı Danimarka Aarhus Üniversitesi İnşaat ve Mimarlık fakültesinde 'yüksek yapılarda çelik taşıyıcıların mukavemeti' adlı tezi yazarak bitirdim.

Çok teknik bilgilere girip bunaltmak istemiyorum ama binaların çöküşünde de çok gariplikler var!

ABD'de bir çok mühendislik fakültesi bu olayın tekrar araştırılmasını istiyor. Dünya da 3.600'den fazla mimar ve inşaat mühendisi kendi teknik araştırmalarında bu olayın böyle basit olmadığını söylüyorlar bunun bilerek yapıldığını ortaya koyan 500'den fazla teknik dokumantasyon yayınladılar. Hatta kendi siteleri ve teknik dökümanların olduğu siteleri bile var.

Özetle; 11 Eylül için ne diyorsunuz ?

Muvahhîd! Çevrimdışı

Muvahhîd!

İslam-TR Üyesi
Eşkenazi yahudileri ve Seferad yahudileri arasındaki süregelen kadim savaş olarak görüyorum! bugün dünyada bu kadar fitne, fucur, fesat, kan, gözyaşı, zulüm, acı, adeletsizlik, ahlaksızlık...v.b varsa bunların müsebbibleri eşkenazi ve sefarad yahudileridir. Bu 2 topluluk arasında binlerce yıldır süregelen kadim savaş halen günümüzde de devam ediyor...

bu videoları sırasıyla izlerseniz ne demek istediğim az çok anlaşılabilir diye umuyorum inşaAllah

Her şeyi bilen yegane Allah azze ve celledir.

Kıyametin Gargat Ağaçları

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi

Açıkçası bu kadar terimsel ve teknik konuşup bi o kadar da basit düşünmen büyük bir ironi.

Çelik konstrüksiyonları çarpma etkisiyle yıkılmıyor. Sıcaklık sonucunda mukavemetini kaybettiği için yıkılıyor. Uçak yakıtının alev alması sonucu açığa 400-800 santigrat derece sıcaklık açığa çıkar. Çeliğin erime noktası ise 1500 küsur. 800 santigrat derece sıcaklığa ulaşan ateş erime noktası 1500 santigrat derece olan çeliği eritmez ama mukavemetini düşürür. Dolayısıyla kulenin yıkılması için 1500 santigrat derece sıcaklığa ulaşması gerekmez. Kulenin geri kalanı çeliğe yük bindirdiğinden yıkılmasına neden olur.

Ayrıca toplanan toz örneklerinde Nano-termit bulunmuyor. Kesilmiş gibi görünen çelik konstrüksiyonların da tekrar kullanmak, müzeye almak veya molozları taşımak için olay yeri ekipleri tarafından kesiliyor.

Bu konuya bende kafayı takmıştım, araştırmalar yapmıştım. Bu araştırmalar sonucunda bir konu hakkında çıkarım da bulunmanın önemini anlamıştım. Bütün teknik bilgiler size gerçeği vermez. Bilgiler ışığında doğru çıkarım size gerçeği verir.

Çeliğin erime noktası ile mukavemeti buna en büyük örnektir.

Bu arada bende Makine ve Kalıp Tasarımcılığı okudum. Bu konuya (özellikle çeliğe) olan ilgim bölümden kaynaklı.

Kısacası bir kalıpta çelik sertleştirme işlemi yaptığımızda erime noktasını dikkate almayız, mukavemetini hesaplar onu dikkate alırız.

Aşağıdaki çalışma kafanda oluşmuş bazı sorulara cevap verebilir okumanı öneririm:

Komplolar ve gerçekler: 11 Eylül saldırılarının bilimsel analizi

Q Çevrimdışı

Qamar Al Quds

silik
İslam-TR Üyesi
Açıkçası bu kadar terimsel ve teknik konuşup bi o kadar da basit düşünmen büyük bir ironi.

Çelik konstrüksiyonları çarpma etkisiyle yıkılmıyor. Sıcaklık sonucunda mukavemetini kaybettiği için yıkılıyor. Uçak yakıtının alev alması sonucu açığa 400-800 santigrat derece sıcaklık açığa çıkar. Çeliğin erime noktası ise 1500 küsur. 800 santigrat derece sıcaklığa ulaşan ateş erime noktası 1500 santigrat derece olan çeliği eritmez ama mukavemetini düşürür. Dolayısıyla kulenin yıkılması için 1500 santigrat derece sıcaklığa ulaşması gerekmez. Kulenin geri kalanı çeliğe yük bindirdiğinden yıkılmasına neden olur.

Ayrıca toplanan toz örneklerinde Nano-termit bulunmuyor. Kesilmiş gibi görünen çelik konstrüksiyonların da tekrar kullanmak, müzeye almak veya molozları taşımak için olay yeri ekipleri tarafından kesiliyor.

Bu konuya bende kafayı takmıştım, araştırmalar yapmıştım. Bu araştırmalar sonucunda bir konu hakkında çıkarım da bulunmanın önemini anlamıştım. Bütün teknik bilgiler size gerçeği vermez. Bilgiler ışığında doğru çıkarım size gerçeği verir.

Çeliğin erime noktası ile mukavemeti buna en büyük örnektir.

Bu arada bende Makine ve Kalıp Tasarımcılığı okudum. Bu konuya (özellikle çeliğe) olan ilgim bölümden kaynaklı.

Kısacası bir kalıpta çelik sertleştirme işlemi yaptığımızda erime noktasını dikkate almayız, mukavemetini hesaplar onu dikkate alırız.

Aşağıdaki çalışma kafanda oluşmuş bazı sorulara cevap verebilir okumanı öneririm:

Komplolar ve gerçekler: 11 Eylül saldırılarının bilimsel analizi

Sitede birden fazla kez dua et butonu olsaydı, bu hakkımı bu mesaja kullanırdım.
İşin bilimsel ve terimsel kısmını bilmiyorum; ama bildiğim tek şey var Allah azze ve celle amerika'dan büyük.
Tek bir şeyi anlamıyorum.
Niye Müslümanlar bunu yaptık dendiği halde inanılmıyor?
Müslümanlar bir şey yapamazlar mı?
O kadar mı acizler? Önce hiç yahudi ölmedi dediler. Amerika 15 yıl kendini toparlayamadı.
Ve bir avuç müslüman 68 ülkeyi dize getirdi ve masaya oturuldu. İzzettin Şerefin resmini de altın harflerle çizdiler.
O amerika'nın oyunu
Öbürü amerikancı
Bilmem kim amerikan kuklası
...
O halde kim bu hak taife?

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyh ben yaptım diyorsa doğrudur. Şehid alimlerin şahidliği ile şeyhin sözünü sened kabul ederim. Aksine iddia eden var ise, bir gün ebedî yurdumuza göçtüğümüzde, kim kullanılmış kim kullanılmamış, kim ajan, kim anarşist hepimiz göreceğiz. Son olarak şunu söyleyim, zilletten daha acı bir şey var ise o da zillete alışmış kalbinizdir. Bari kâfirler elinizden emin, susunda Müslümanlarda dilinizden emin olsun.

Son düzenleme:
Muvahhîd! Çevrimdışı

Muvahhîd!

İslam-TR Üyesi
zilletten daha acı bir şey var ise o da zillete alışmış kalbinizdir. Bari kâfirler elinizden emin, susunda Müslümanlarda dilinizden emin olsun.

Bu sözünüzü size iletiyorum benim fedakarlıklarımı Allah 'subhanu ve teala' biliyor burada size anlatmayacağım...

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
3.000'e yakın masum insanı öldürmenin neresi cihad? insanların annesini, kardeşini, oğlunu, kızını, dedesini öldürmenin neresi cihad? selef akidesini bilmiyorsunuz bir usulünüz ve fıkıh anlayışınız yok IŞID denen harici köpeklerin Irak el kaidesinden ayrıldığını dolayısıyla bir zamanlar bir olduklarını, selef akidesine bağlı olduğunu iddia eden bizler zaman konuşacağız?
Son olarak şu makalede ki resimlere bir bakın sonra imanınızı gözden geçirin... Vallahi şu resimleri görüpte kalbi parçalanmayan da ne bileyim utansın yani...
Somali'nin başkenti Mogadişu kana bulandı: İkisi Türk en az 78 ölü
Ramazan olduğu için cedele açılacak konulara girmek istemiyordum.
Fakat sınırınızı aştınız.
Fasıklardan/kâfirlerden aldığı haberlerle burda delillendirme yapanlar, açık kadınların bulunduğu videoları izleyip, izletenler önce kendi imanlarını, fısklarının olup olmadığını sorgulamalı. Cehaletle itham ettiğin insanlar içinde, Allah için bedel ödemiş, ilim okumuş, ölümle burun buruna gelmiş, tağutlarından zindanlarında kalmış, türlü türlü zulüm gören/görmüş insan/lar var. Kimsenin imanını sorgulamak sana kalmadı. Sen ne yaptın ona bak.
Üniversite, ofis, sıcak ev koltuklarından oturup konuşmak Irak'ta Ebu gureypte her gün tecavüz edilmek, babası belli olmayan çocuklar taşımak, çırıl çıplak soyulup üst üste yığılmış halde bırakılmak,Abd'nin Afganistan'da günü birlik veya birkaç gün arayla yaptığı katliamlara uğramak, Suriyede yeni doğmuş bebeklerin üzerine attıkları onlarca kiloluk bombalar gibi olmuyor. Bu
kardeşlerimiz sizin için bir şey ifade ediyor mu bilmiyorum ama bizim içimizi yakıyor.
İslam topraklarının, şu an üzerinde
yaşadığımız topraklar dahil, işgal altındayken, ümmet zillet içindeyken ne yapılmasını bekliyordunuz?
Cihad fıkhının cahili değiliz,
İslam cihad fıkhında çocuk,kadın ve yaşlıların öldürülmelerinin haram olduğu aşikardır. Hayberde çocuklar sorulduğunda onlar için, Rasulullah'ın aleyhisselam "onlar da onlardandır" dediğini, Beni Nadr kuşatmasında ağaçları kestiğini yani bu fıkıhtan istisnalar yaptığını kaynaklardan okuyoruz. Durum değişti mi normal fıkıh devreden çıkıyor.
Ayrıca, önce ruhisükut kardeşi verdiği haber sitesinden dolayı kınıyorsun, fakat sonra da sen benzeri bir ameli işliyorsun.
Yusuf Kardavi gibi yahudi ve hristiyanları kardeş edinmiş biri bile istişhada cevaz veriyor, hatta Hamas gibi demokrasi yolunu seçmiş bir cemmat ( Nevvaf Tekruri olması lazım ) istişhad fıkhı ile ilgili kitaplar telif etti.
Bu forum IŞİD i savunan bir forum değil. Sahada elbette hatalar, yanlışlar var. Kendim de bazı hatalar görmekle beraber zamanı ve yeri olmadığı için konuşmuyorum

Son düzenleme:
Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Nedense dünyadaki tüm olaylar bir şekilde kafirler, onların istihbarat örgütleri, araştırmaları, teknolojileri ve suikast plancıları ile ilişkili!!

Mucahidleri yabancı devletlerin ajanı olmakla suçlarken, biraz had bilmek lazım.

Bir komplo ortaya atmak için hiçbir delile ihtiyaç yok; sadece heva ve aptallık da yetiyor.
Müslümanlar sadece Roma ve İran (Pers) imparatorluklarının rızası ile mi devlet kurabiliyor ve genişleyebiliyorlardı?
Müslümanlar bu iki rakip imparatorluğa karşı savaşırlarken Romalılar ve İranlıların ajanları mıydı? İranlılar gizliden gizliye onların müttefiki iken Romalılarla savaş numarası mı yapıyordu? Müslümanlar bu iki düşman krallıktan biri ile savaşınca numara mı yapıyordu? Sahte peygamberler ve zekat karşıtı liderler, gizlice Arap olmayan başka ırktan kişiler miydi?

Bu soruların tümünün cevabı şüphesiz ki hayır. Dünya, bu büyük komplolar ortaya çıkacak ve dünyayı bu kadar etkileyecek kadar çok mu değişti? Cevap hayır.

{Allah’ın kanununda asla bir değişme bulamazsın, Allah’ın kanununda kesinlikle bir sapma da bulamazsın}
[Fatır: 43]

Amerika’nın bu kadar çok faktör üzerinde kontrolü var mı? Saldırının kendisi zaten Amerika’ya karşı yapılmıştır ve komplo teorisyenlerine göre saldırı Amerikalılar tarafından düzenlendi! Kaç Amerikalı görevli, “komployu” bilmeleri ve sessiz kalmalarıyla vatana ihanet ettiklerini hissedecekti?
Gerçeklik sadece ortada olan (kesin doğru) olabilir o da Şeyh Usame’nin (rahimehullah) liderliği altındaki mucahitlerin mübarek saldırıyı düzenledikleri ve Amerika’yı daha önce hiç tecrübe edilmemiş bir şekilde aşağıladıklarıdır.

Bu tür komplo teorilerinin amacı kafirlerin gücünü abartmaktır ve böylece Müslümanlar, güncel olayların analizleriyle paralize olurlar, sonuçta kafirlerden, Allah Teâlâ’dan korktuklarından daha çok korkarlar. Bu, Müslüman’ın Rabbine olan tevekkülünü mahvetmek için bir yöntemdir.

Allah Subhanehu ve Teala kafirlerin gerçek komplolarını açığa çıkarsın .

Allahumma Amin.

Muvahhîd! Çevrimdışı

Muvahhîd!

İslam-TR Üyesi
a

Muvahhîd! Çevrimdışı

Muvahhîd!

İslam-TR Üyesi
a

Son düzenleme:
Muvahhîd! Çevrimdışı

Muvahhîd!

İslam-TR Üyesi
Üniversite, ofis, sıcak ev koltuklarından oturup konuşmak Irak'ta Ebu gureypte her gün tecavüz edilmek, babası belli olmayan çocuklar taşımak, çırıl çıplak soyulup üst üste yığılmış halde bırakılmak,Abd'nin Afganistan'da günü birlik veya birkaç gün arayla yaptığı katliamlara uğramak

Bunun sorumlusu el-kaidedir. İçten içe hepiniz biliyorsunuz...Lakin, kendinize itiraf edemiyorsunuz. Madem bunlar komplo teorisi ki ortada komplo teorisine dair hiç bir şey paylaşmadım aksine kafir olsa dahi vicdan sahibi, kafir ABD'nin dünyada problem çıkarmak istediğini söyleyen, insanları bir birine düşman etmek istediğini söyleyen, ABD resmi makamlarının yayınladıkları raporlarda tutarsızlıklar olduğunu söyleyen, yaşantılarında 30 yıldan fazladır tecrübe sahibi mühendis ve mimarların yaptıkları deneyleri içeren bir kısım videolar ve teknik dökümasyonlar paylaştım.

Bunu yaparken de bunlara gözü kapalı inanmadığımı Yüksek Mimar olduğumu 12 yıldır çelik taşıyıcılar üzerine çalıştığımı, şimdiye kadar toplamda 1.300.000 m2 inşaat alanı bitirdiğimi, çelik taşıyıcılar üzerine 176 sayfalık tez yazdığımı söyledim, tabi siz ne yaptınız, yine ithâm ediyorsunuz cihad fıkhınızda aynen böyle işte :)

Madem bunlar komplo teorisi, madem el kaide yaptı o zaman Irak ve Afganistanda ki sonuçların da el kaide yüzünden olduğunu itiraf ediniz... Size göre Suriye de kafasına varil bombası atılan mümin ama Etiyopya ve Somalide vahşice katledilenler? demokrat müşrikler?

Hayberde çocuklar sorulduğunda onlar için, Rasulullah'ın aleyhisselam "onlar da onlardandır" dediğini, Beni Nadr kuşatmasında ağaçları kestiğini yani bu fıkıhtan istisnalar yaptığını kaynaklardan okuyoruz.

Allah resulun'e 'sallahu aleyhi ve sellem' iftira atanları, haşa cani gibi göstereleri Allah 'subhanu ve teala'ya havale ediyorum...

1) Allah resulun'e 'sallahu aleyhi ve sellem' yahudileri ilk önce islama davet etti ama onlar kabul etmedi
2) Allah resulun'e 'sallahu aleyhi ve sellem' öyle ise, kaleden inip teslim olunuz diye buyurdu ama yine kabul etmediler.
3) Yahudiler Sa'd b. Muaz'ın (rha), vereceği hükme razı olacaklarına dair söz aldılar. Sa'd b. Muaz'ın (rha) bu hükümleri tatbik etti;

• Eli silah tutan ve buluğ çağına giren tüm erkeklerin öldürülmesi.
  • Kadın ve çocukların esir alınması.
  • Geriye bıraktıkları tüm malların ganimet olarak taksim edilmesi.
4) Allah resulun'e 'sallahu aleyhi ve sellem' hoşnut eden bir karardı. Allah resulun'e 'sallahu aleyhi ve sellem' "Sen onlar hakkında yedi kat gökten Allah'ın hükmüyle hükmettin." diyerek hoşnutluğunu bildirilmiştir.

5) Erkekler medine'ye getirildiler esaretleri boyunca kötü muamele görmediler. Allah resulu 'sallahu aleyhi ve sellem' onlara hurma verilmesini emretti Allah resulu 'sallahu aleyhi ve sellem', esirlerin gölgede tutulmasını ve güneşin sıcaklığıyla kılıcın sıcaklığının birleştirilmemesini istedi. Daha sonra, çarşıda onlar için hendekler kazıldı gruplar halinde boyunları vurularak cezalandırıldılar. Kadınlardan sadece Beni Nadir'e mensup Nubate öldürüldü. Zira Hallad b. Süveyd'in (rha) ölümüne neden olmuştu, tespit edilen erkeklerin sayısı 600 ile 700 arasındaydı aynca bazı Müslümanlar Allah resulun'e 'sallahu aleyhi ve sellem''den kendilerine iyilikleri olmuş bir kısım Kurayzalıları serbest bırakmasını talep etmişler ve bu talepleri doğrultusunda bazıları serbest bırakılarak, malları iade edilmiştir.

6) Kadın ve çocukların sayısı 1000 civarındaydı esirler beş kısma ayrıldı bunların bir kısmı Allah resulu 'sallahu aleyhi ve sellem' talimatıyla serbest birakıldı, sahabelere dagitilanların dışında kalanlar humus kapsamında Medine, Necd ve Sam bölgesinde satılarak, cihad için at ve silah malzemeleri temin edildi.

7) Peki çocuklarla ilgili Allah resulun'e 'sallahu aleyhi ve sellem' tasarrufu ne olmuştur? Henüz buluğ çağına ermemiş çocukların annelerinden ayrılmamasını ve öksüz kalanların sadece Müslümanlara satılmasını istemiştir.

Sonuç?

1) Esirlere uygulanan muamele Kurayza gazvesinde de devam etmiş, esirlerin aç susuz ve güneşin altında bırakılması, işkence edilmesi kesinlikle yasaklanmıştır. Anne ve çocuğun birbirinden ayrılmaması ilkesi getirilmiştir. Öksüz kalan çocukların sadece Müslümanlara verilmesi gibi kararlaştırıldı. Esir olarak alınan hiç kimseye genel ahlaka aykırı davrandığı müddetçe kendi dinini yasama özgürlüğüne sahip olacağı ve zaruri haller dışında bu konuda kendisine baskı yapılamayacağı hükme bağlanmıştır.

2) Kurayza gazvesi dahil hiçbir Yahudi kabilesine önceden tasarlanmış bir saldırı olmamıştır. Yahudiler üzerine düzenlenen gazvelerin hepsi ortaya çıkan sorunlardan sonra anlık olarak gelişmiştir.

senin verdiğin hüccete(!) göre çıkarım yapalım o zaman, el kaide, kulenin patronlarını hedef almadı, masum insanları katlettiler, bu insanları önce islama davet etmediler, kuleden ayrılmaları için mühlet vermedi, anne ve çocukları birbirinden ayırdı, ABD ile öncesinden bir barış anlaşması imzalamadı... vs vs..

velhasılı kelam, cihad fıkhıda bilmiyorsunuz, siyerde bilmiyorsunuz... Demogoji yapmayı bırakın Kur'an ve Sünnet'ten hüccet getirin şahsi fikirleriniz pek birşey ifade etmiyor :)

Yusuf Kardavi gibi yahudi ve hristiyanları kardeş edinmiş biri bile istişhada cevaz veriyor, hatta Hamas gibi demokrasi yolunu seçmiş bir cemmat ( Nevvaf Tekruri olması lazım ) istişhad fıkhı ile ilgili kitaplar telif etti.

Demokrasi dininden beriyim oy kullanmayı şirk olarak görüyorum, hiç oy kullanmadım bütün partilerden beriyim, Allah Teâlâ'yı, kendisine âit olan ulûhiyet, rubûbiyet, isimler ve sıfatlar konusunda birliyorum! yaratmak ve hükmetmek yalnız Allah azze ve celle'ye aittir. Peki siz, Kardavi hakkında düşündüklerinizi Abdullah Azzam hakkında da düşünüyor musunuz? sadece meraktan soruyorum :)

İstişhad, masum insana karşı yapılmaz düşman kafir askere karşı yapılır..

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi

3 arkadaş kamp yaptıkları yerde, gece içlerinden biri uyanır.arkadaşlarını uyandırır ve der ki: birşey fark ettiniz mi ?
biri gökyüzüne bakar bu gece hava gayet güzel ve mevsim normallerin de der.diğeri ay,a ve yıldızlara bakıp okuduğu bölüm ile ilgili bir kaç kelam eder.soruyu soran ise kalkın çadırımız çalınmış der !

Mevzuya gelirsek, tarihe baktığımız da müslümanların abesle iştigal eden bir çok savaşları olmuştur.Kendin den 100 200 kat ordularla savaşıp nice zaferler elde edilmiştir. Şimdi burda savaş uzmanı birini getirip bu durumu anlatsak okuduğu ilim ve bölüm ile ilgili bunun imkansız olduğunu söyleyecektir.

Manhattan gazvesini izledin mi bilmiyorum ? lakin izlemeni tavsiye ederim.ALLAH'a ve ahiret gününe iman ediyorsak okuduğun ilim ve teoriler bu konu da bir ehemmiyeti yok.Çünkü burda ALLAH'ın yardımı söz konusu.

İkincisi

“Andolsun biz Davud'a tarafımızdan müstesna bir lütufta bulunduk. 'Ey dağlar! Onunla birlikte tesbih edin. Ve ey kuşlar, siz de!..' dedik. Ve onun için demiri yumuşattık. (Ona şöyle buyurduk:) 'Geniş zırhlar imal et, örgüsünü ölçülü yap.' Siz de (ey müminler) iyi ve yararlı işler yapın; şüphesiz ben yaptıklarınızı görmekteyim." (Sebe’, 34/10-11)
"Onun için demiri yumuşattık" ifadesi açıklanırken birçok tefsirde, Allah'ın lütfuyla demirin Hz. Davud'un elinde -ateşte eritmeksizin- mum veya çamur gibi oluverdiği ve çekiç gibi âletler kullanma ihtiyacı duymadan demire istediği biçimi verebildiği belirtilir.(Taberî, İbn Atıyye, Râzî, ilgili ayetlerin tefsiri)

Şimdi senin bahsetmiş olduğun ilim bunu sana açıklayabilir mi ? el cevap hayır

Üçüncüsü

Madem bunlar komplo teorisi, madem el kaide yaptı o zaman Irak ve Afganistanda ki sonuçların da el kaide yüzünden olduğunu itiraf ediniz... Size göre Suriye de kafasına varil bombası atılan mümin ama Etiyopya ve Somalide vahşice katledilenler? demokrat müşrikler?

Ey İnananlar! Yolculuğa çıkan veya savaşa giden kardeşleri hakkında: "Onlar yanımızda olsalardı ölmezler ve öldürülmezlerdi" diyen inkarcılar gibi olmayın ki, Allah bunu onların kalblerinde bir hasret olarak bıraksın. Dirilten de öldüren de Allah'tır. Allah işlediklerinizi görür. (ali imran 156)

Kuran ve sünnete göre müslümanlar bir amel işlediği vakit,bundan dolayı müslümanlara şu yapıldı,böyle yapmasalardı olmazdı bunun müsebbibi bunların ameli gibi ifadeler sıkıntılı.

bugün bir cemaat Antartika da islam devleti kuracağız deseler.Ve bütün müslümanlar oraya hicret etse.Kafirler yine bir bahane bulup oraya saldırırlar bundan emin ol.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Çelik kolon ve kirişlerin statik hesaplamalarını bilmiyorsunuz bunu yazarken dışardan komik görünüyorsunuz lütfen bilmediğiniz konular hakkında konuşmayın. Beton gevrek çelik ise sünek bir yapıya sahiptir. Her ikisi bir araya gelince kompozit yapı oluşturur. Beton basmaya çelik çekmeye direnç göstermektedir. Her iki ucundan mesnetlenmiş bir kiriş, orta açıklığında gittikçe artan bir yükleme altında brakıldığında deformasyona uğrar. Çelik kiriş elemanlarda ise bu durum ANCAK 163 kilonewton (16.200 kg) uygulandığında yanal burkulma (buckling point) oluşur. Yanal burkulma uygulanan yük, bir elemanın hem yanal yer değiştirmesine hem de bükülmesine neden olur.

Çelik elemanların 24 saat ve 48 saat non-stop (durmaksızın) yüksek sıcaklığa maruz kaldığı yüzlerce deney ve bu deneylerin değerleri elimizde mevcut bırak erimeyi çelik elemanların mukavemetinin 'm'sini kaybetmeyen yüzlerce deney sonuçları var. Hatta ateşin sıcaklık değerini arttırmak için alüminyum, beton, alçıpan, dizel yakıt ve yapı malzemeleri ateşe atılıyor ama hiç bir şekilde çelik elemanda erimeye ve sülfidasyona neden olmuyorlar. Ayrıca kirişlere püskürtülen yüksek ateşe dayanıklı (fireprofing) poliüretan malzemeler kullanılmadan yapılıyor youtube'a steel beam fire test yazarsanız görürsünüz.

Aşşağıda ki video da adam 24 saat boyunca durmaksızın I tipi çelik kirişi dizel yakıtla (kerosen) beraber yakıyor bir izleyin bakalım :)

Son 50 yılda dünya çapında yangına maruz kalmış 10'larca yüksek katlı çelik taşıyıcı elemanlı kuleler var bazıları günlerce söndürülemiyor ama TEK bir tanesi çelik elemanlar mukavemetini kaybetti diye yıkılmıyor!

Ekli dosyayı görüntüle 25952

Yangına dayanıklı olmayan çelik bile 1.648 oC'da erimeye başlar. Jet yakıtı olan Kerosen ise 40 dakika boyunca sürekli yanacak olsa, en fazla 1.120 oC'a ulaşabilir ki uçak çarptığı anda yakıtın büyük bölümü havaya uması gerek ve bu çarpma ve patlama sırasında çeliği eritecek yükseklikte ısı oluşması mümkün değildir. Hadi diyelim ki haklısınız çeliğin mukavemeti deforme oldu, peki nasıl oldu da 110 katlı binanın en üstte ki 15 katı geri kalan 95 katın yıkılmasına neden oldu? Yani, son 15 katın çelik elemanları mukavemetlerini kaybetti geri kalan 95 kat bu mukavemetini kaybetmiş 15 katı taşıyamadı mı? 95 katta ki 90.000 tondan fazla çelik ve beton taşıyıcılar mukavemetini kaybetmiş 15 katı taşıyamadılar öyle mi? insanın aklıyla dalga mı geçiyorsunuz?

Asıl ilginç olan nokta, en son katlar olan 15 kat yıkıldığında jilet gibi geri kalan 95 katı biçerek zemin kata çok ama çok hızlı bir şekilde ilerliyor ve geri kalan 95.000 katın çelik ve beton taşıcıyıcı elemanları yukardan gelen bu basınca hiç bir mukavemet gösteremiyor ve sonucunda beton taşıyıcılar pulverize olup ince toz haline geliyor, çelik taşıyıcılar ise binanın 180 metre uzağına-etrafına püskürüyor!... bu nasıl bir fizik böyle? insanın aklıyla dalga geçmeyin... Doğru söyleyin sizde okulu yatarak ve kopya çekerek geçenlerdensiniz değil mi kardeşim :)

İtfaiye erlerinin zemin katta buldukları deliller, görgü tanıklarının duydukları bomba sesleri, uzman ekiplerin laboratuvar sonuçları, kimya mühendislerinin partikül halde buldukları nano-termitler vs vs...

Şu 2 video ve makale yeterlidir;

High-Temperature Thermitic Reactions | Twin Towers

Bu sunduğun rapor kimin raporu biliyor musun? Bu rapor hangi orjinal raporun tercümesi?
Amerika'nın FEMA ( Federal Acil Durum Yönetim Kurumu), NIST (Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü) ve NFPA (Ulusal Yangından Korunma Kurumu ) resmi kurumlarının yaynladığı raporlardan özetlenerek hazırlanmış türkçe rapor...siz ABD resmi makamlarının açıkladığı raporlara güveniyorsunuz yani öyle mi? Bu kurumlara yüzlerce teknik sorular soruldu hepsini cevapsız bıraktılar bunlardan haberdar mısınız? bu kurumlar Bina 7'nin yıkılmasını içerde yanan ofis tefrişlerine bağlıyorlar(!) yani sandalye, masa gibi mobilyalar çelik konstrüksiyonları eritti diyorlar(!)...şeytan ABD insanın aklıyla dalga geçiyor ve Müslümanlarda bunun bayrağını taşıyor...

3.000'e yakın masum insanı öldürmenin neresi cihad? insanların annesini, kardeşini, oğlunu, kızını, dedesini öldürmenin neresi cihad? selef akidesini bilmiyorsunuz bir usulünüz ve fıkıh anlayışınız yok IŞID denen harici köpeklerin Irak el kaidesinden ayrıldığını dolayısıyla bir zamanlar bir olduklarını, selef akidesine bağlı olduğunu iddia eden bizler zaman konuşacağız?

Son olarak şu makalede ki resimlere bir bakın sonra imanınızı gözden geçirin... Vallahi şu resimleri görüpte kalbi parçalanmayan da ne bileyim utansın yani...

Yani şu videoyu bir izleyin kardeşler bunlar nefret ettiğimiz ABD halkı...İslamı öğrenmeye geliyorlar, Müslümanları ırkçılara karşı koruyorlar, gerekirse mescidlerin önünde nöbet tutuyorlar...Bu insanlara biz merhamet etmezsek kim merhamet edecek? buralara İslamı götürmezsek bunun vebali çok ağır olacak, fıkıhdan uzak cihad anlayışı avrupada ki müslüman davetçilerin ayağına taş koyuyor...Şuanda bende yaklaşık 10 yıl başta Danimarka olmak üzere Avrupada yaşayan birisi olarak insanlar İslama akın akın giriyorlar tüm dünyada buna hiç kimsenin taş koyma hakkı yok

"Bir kötülüğün karşılığı ona denk bir davranıştır ama kim bağışlar, düzeltme yolunu tutarsa onun mükâfatını Allah verir. Hiç şüphe yok ki O haksızlık edenleri sevmez."
(Şura/40-43)

Allah, merhametli olanlara rahmetle muamele eder. Öyleyse, sizler yeryüzündekilere karşı merhametli olun ki, semâda bulunanlar da size rahmet etsinler.
(Ebû Dâvûd, Edeb 58; Tirmizî, Birr 16)

Meseleyi uzatmayacağım. Verdiğiniz bilgilerin doğru olduğunu söylememe rağmen hala çıkarımlarınızın yanlış olduğunu söylüyorum.

Son 50 yılda dünya çapında yangına maruz kalmış 10'larca yüksek katlı çelik taşıyıcı elemanlı kuleler var bazıları günlerce söndürülemiyor ama TEK bir tanesi çelik elemanlar mukavemetini kaybetti diye yıkılmıyor!

Bunun İran örneği, Rusya örneği, İspanya örneği var. Çelik elemanların mukavemeti her ne kadar ciddi manada gönül rahatlatsa da, yangın sırasında binanın yıkılmasına sebebiyet vermesi imkansız değil. Bunda çelik ve betonarmelerin beraber kullanılmaması, yağmur sisteminin kullanılmaması ve yangın söndürme sistemlerinin kullanılmamasının önemi olsa da imkansız değil. Bu konu her zaman bir komplo teorisi olarak araştırılacak. İki taraf için de delillerin tam doğru denilebilecek bir yanı yok. Benim bu konuda fikrim sizin fikrinizden farklı. Bu kadar. Bunun uzatılacak bir yanı yok.

Yani şu videoyu bir izleyin kardeşler bunlar nefret ettiğimiz ABD halkı...İslamı öğrenmeye geliyorlar, Müslümanları ırkçılara karşı koruyorlar, gerekirse mescidlerin önünde nöbet tutuyorlar...Bu insanlara biz merhamet etmezsek kim merhamet edecek? buralara İslamı götürmezsek bunun vebali çok ağır olacak, fıkıhdan uzak cihad anlayışı avrupada ki müslüman davetçilerin ayağına taş koyuyor...Şuanda bende yaklaşık 10 yıl başta Danimarka olmak üzere Avrupada yaşayan birisi olarak insanlar İslama akın akın giriyorlar tüm dünyada buna hiç kimsenin taş koyma hakkı yok

Sözlerimin sonuna geleyim; meselenizin bilimsel yönden analizi olduğunu düşündüğüm için cevap verdim. Kıt bilgimle veya değil. Haddim olarak veya olmayarak size bir cevap verdim. Bu konuda bilgisizliğimi de kabul edebilirim. Ama bu 11 Eylül gerçeğini değiştirmez. Olaya bilimden çok duygusal bakıyorsunuz. Şu ifadeler gösteriyor ki sizin amacınız başka. Burada seninle bu meseleleri tartışacak değilim. Zira bunun yeri burası değil.

Allah azze ve celle yapmış olduğun davetine bereket katsın. Sana İslam'ı dünyaya yayacak güç nasip etsin. Kafirlerle Cihad etmeyi, kanının son damlasına kadar savaşmayı sana ve ehline nasip etsin.

Doğru söyleyin sizde okulu yatarak ve kopya çekerek geçenlerdensiniz değil mi kardeşim :)

Bu sözlerinize ve yukarıdaki sözlerinize binaen; tanımadığınız insanlar hakkında vurdum duymaz bir şekilde konuşmayın. Bu büyük bir vebal. Beni ne kadar tanıyorsunuz ki böyle hakaret edebiliyorsunuz? Böyle bir zanda bulunabiliyorsunuz? Size tek yanlış kelime söylemedim. Ön yargılı davranmadım. Sizin hakkınızda gram şüphe etmedim. Bizler beşeriz bu tarz meseleleri merak edebiliriz. Araştırabiliriz. Bunu yaparken Müslümanları zanla yargılamayız.

Velhasıl. Doğru olabilirsiniz, haklı olabilirsiniz ama bu size sert konuşma hakkı tanımaz.

Oturanları örnek aldığımız sürece, kahvelerimizi yudumlayarak bir şeyler yaptığımızı zannedeceğiz. Ama mesele koşanları örnek alabilmede. Irak'ın Samarra şehrinde yaşanan olay bize örnek oldu. O olayı yaşayan kızlar bizim kızlarımızdı, buna karşı direnişte bulunup ırzını koruyanlarda dil uzattığın ADAMLARDI. Allah azze ve celle kimseyi ırzıyla, namusuyla, şerefiyle sınamasın.

Vakamız odur ki; ırzımıza geçenler kafirler, toprağımızı gasp edenler kafirler, servetimize çökenler kafirler ama bunun sorumlusu MÜSLÜMANLAR! Yıllardır bu sığ düşüncelere maruz kalıyoruz. Bize göre Müslümanların düşmüş olduğu bazı yanlışlar yüzünden kafirleri savunmayı bırakalım artık! Kalpten savunmuyorsak, dilimizi ısıralım o da yanlışlıkla savunmasın.

Allah azze ve celle bizleri dilimizle, elimizle, gözümüzle Müslümanlara zarar vermekten, kafirleri övmekten korusun.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Bunun sorumlusu el-kaidedir. İçten içe hepiniz biliyorsunuz...Lakin, kendinize itiraf edemiyorsunuz. Madem bunlar komplo teorisi ki ortada komplo teorisine dair hiç bir şey paylaşmadım aksine kafir olsa dahi vicdan sahibi, kafir ABD'nin dünyada problem çıkarmak istediğini söyleyen, insanları bir birine düşman etmek istediğini söyleyen, ABD resmi makamlarının yayınladıkları raporlarda tutarsızlıklar olduğunu söyleyen, yaşantılarında 30 yıldan fazladır tecrübe sahibi mühendis ve mimarların yaptıkları deneyleri içeren bir kısım videolar ve teknik dökümasyonlar paylaştım.

Bunu yaparken de bunlara gözü kapalı inanmadığımı Yüksek Mimar olduğumu 12 yıldır çelik taşıyıcılar üzerine çalıştığımı, şimdiye kadar toplamda 1.300.000 m2 inşaat alanı bitirdiğimi, çelik taşıyıcılar üzerine 176 sayfalık tez yazdığımı söyledim, tabi siz ne yaptınız, yine ithâm ediyorsunuz cihad fıkhınızda aynen böyle işte :)

Allah resulun'e 'sallahu aleyhi ve sellem' iftira atanları, haşa cani gibi göstereleri Allah 'subhanu ve teala'ya havale ediyorum...

1) Allah resulun'e 'sallahu aleyhi ve sellem' yahudileri ilk önce islama davet etti ama onlar kabul etmedi
2) Allah resulun'e 'sallahu aleyhi ve sellem' öyle ise, kaleden inip teslim olunuz diye buyurdu ama yine kabul etmediler.
3) Yahudiler Sa'd b. Muaz'ın (rha), vereceği hükme razı olacaklarına dair söz aldılar. Sa'd b. Muaz'ın (rha) bu hükümleri tatbik etti;

4) Allah resulun'e 'sallahu aleyhi ve sellem' hoşnut eden bir karardı. Allah resulun'e 'sallahu aleyhi ve sellem' "Sen onlar hakkında yedi kat gökten Allah'ın hükmüyle hükmettin." diyerek hoşnutluğunu bildirilmiştir.

5) Erkekler medine'ye getirildiler esaretleri boyunca kötü muamele görmediler. Allah resulu 'sallahu aleyhi ve sellem' onlara hurma verilmesini emretti Allah resulu 'sallahu aleyhi ve sellem', esirlerin gölgede tutulmasını ve güneşin sıcaklığıyla kılıcın sıcaklığının birleştirilmemesini istedi. Daha sonra, çarşıda onlar için hendekler kazıldı gruplar halinde boyunları vurularak cezalandırıldılar. Kadınlardan sadece Beni Nadir'e mensup Nubate öldürüldü. Zira Hallad b. Süveyd'in (rha) ölümüne neden olmuştu, tespit edilen erkeklerin sayısı 600 ile 700 arasındaydı aynca bazı Müslümanlar Allah resulun'e 'sallahu aleyhi ve sellem''den kendilerine iyilikleri olmuş bir kısım Kurayzalıları serbest bırakmasını talep etmişler ve bu talepleri doğrultusunda bazıları serbest bırakılarak, malları iade edilmiştir.

6) Kadın ve çocukların sayısı 1000 civarındaydı esirler beş kısma ayrıldı bunların bir kısmı Allah resulu 'sallahu aleyhi ve sellem' talimatıyla serbest birakıldı, sahabelere dagitilanların dışında kalanlar humus kapsamında Medine, Necd ve Sam bölgesinde satılarak, cihad için at ve silah malzemeleri temin edildi.

7) Peki çocuklarla ilgili Allah resulun'e 'sallahu aleyhi ve sellem' tasarrufu ne olmuştur? Henüz buluğ çağına ermemiş çocukların annelerinden ayrılmamasını ve öksüz kalanların sadece Müslümanlara satılmasını istemiştir.

Sonuç?

1) Esirlere uygulanan muamele Kurayza gazvesinde de devam etmiş, esirlerin aç susuz ve güneşin altında bırakılması, işkence edilmesi kesinlikle yasaklanmıştır. Anne ve çocuğun birbirinden ayrılmaması ilkesi getirilmiştir. Öksüz kalan çocukların sadece Müslümanlara verilmesi gibi kararlaştırıldı. Esir olarak alınan hiç kimseye genel ahlaka aykırı davrandığı müddetçe kendi dinini yasama özgürlüğüne sahip olacağı ve zaruri haller dışında bu konuda kendisine baskı yapılamayacağı hükme bağlanmıştır.

2) Kurayza gazvesi dahil hiçbir Yahudi kabilesine önceden tasarlanmış bir saldırı olmamıştır. Yahudiler üzerine düzenlenen gazvelerin hepsi ortaya çıkan sorunlardan sonra anlık olarak gelişmiştir.

senin verdiğin hüccete(!) göre çıkarım yapalım o zaman, el kaide, kulenin patronlarını hedef almadı, masum insanları katlettiler, bu insanları önce islama davet etmediler, kuleden ayrılmaları için mühlet vermedi, anne ve çocukları birbirinden ayırdı, ABD ile öncesinden bir barış anlaşması imzalamadı... vs vs..

velhasılı kelam, cihad fıkhıda bilmiyorsunuz, siyerde bilmiyorsunuz... Demogoji yapmayı bırakın Kur'an ve Sünnet'ten hüccet getirin şahsi fikirleriniz pek birşey ifade etmiyor :)

Demokrasi dininden beriyim oy kullanmayı şirk olarak görüyorum, hiç oy kullanmadım bütün partilerden beriyim, Allah Teâlâ'yı, kendisine âit olan ulûhiyet, rubûbiyet, isimler ve sıfatlar konusunda birliyorum! yaratmak ve hükmetmek yalnız Allah azze ve celle'ye aittir. Peki siz, Kardavi hakkında düşündüklerinizi Abdullah Azzam hakkında da düşünüyor musunuz? sadece meraktan soruyorum :)

İstişhad, masum insana karşı yapılmaz düşman kafir askere karşı yapılır..

Bu yapılan gazveyi sadece kadın ve çocuklara yapılan bir algı oluşturmak tutarlı mı sence ? ameliye yapılan yer kreş veya çocuk oyun parkı değil ?

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
cihad fıkhınızda aynen böyle işte :)
Duygularınız sizi ele geçirmiş ve yönlendiriyor.
Eğer bu şekilde konuşmaya devam edeceksiniz sizinle muhatap olmayacağım.
Madem bunlar komplo teorisi, madem el kaide yaptı o zaman Irak ve Afganistanda ki sonuçların da el kaide yüzünden olduğunu itiraf ediniz...
Bundan ne el kaideyi, ne IŞİD ine de bir başka grubu sorumlu tutuyorum. Sorumlu işgalci ABD, ve onun kadim dostu Türkiye'nin de mensup olduğu. NATO nun içinde bulunan tüm ülkelerdir.
Size göre Suriye de kafasına varil bombası atılan mümin ama Etiyopya ve Somalide vahşice katledilenler? demokrat müşrikler?
Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz? Buna delalet eden tek bir söz söyledim mi?
tabi siz ne yaptınız, yine ithâm ediyorsunuz cihad fıkhınızda aynen böyle işte :)
Eğer yaptıklarım kabul olduysa onu alemlerin Rabbine bırakıyorum.

Sonuç?

Bunun cahili değilim. Konunun uzamaması için yazmadım.
Ben de elinde hiç bir delil olmayıp hakkımda hevasına göre hüküm veren seni, Allah'ım mağfiretine havale ediyorum. Umarım önce ben sonra da sen mağfiret edilmiş olarak bu aydan çıkarız.
Bu sözler ya kibrin, ya duyguların ya da hevanın ürünüdür.
Peki siz, Kardavi hakkında düşündüklerinizi Abdullah Azzam hakkında da düşünüyor musunuz? sadece meraktan soruyorum :)
Abdullah Azzam hakkında bunu düşündürecek bir şey bilmiyorum. En hacimli kitabı olan "Tevbe suresinin gölgesinde cihad dersleri" adlı kitabını okudum. Orda katılmadığım sözleri olsa da Kardavi için söylediklerimi söyleyecek bir şey bulamadım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt