Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2014 Ramazan Hilali Göründü Mü?

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhiler simdi bu gece tutuyor muyuz oruç tutmuyor muyuz ?

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Yemen Hudey'de Hilal gozetleme heyeti ve Yemen'in meshur alimi Abdulmecid zindani hilali gorduklerini beyan etmislerdir.

Ayrica Yemen'li Muslumanlarda hilalin goruldugunu teyit etmistir.

Böyle bir duyuru okudum bir yerde

mehmet ozturk Çevrimdışı

mehmet ozturk

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
RAMAZAN HİLALİ İLK OLARAK GÜNEY AMERİKA KIYILARINDAN GÖZLEMLENECEKDiyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile birlikte toplantıda konuşan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman, konunun uzmanı olmayan kişilerin açıklama yapmaması gerektiğini, bu konuda yapılan çalışmaların bilimsel olarak ve hassasiyetle yürütüldüğünü hatırlattı. Yaman, Ramazan ayının başlangıcına ilişkin tespitlerin astronomik gözlem ve hesaplamalarda 27 Hazira 2014 Cuma günü 08.09'da kavuşum meydana geleceğini, aynı gün 21.45'te Ramazan'a ilişkin görülür hale geleceğini söyledi. Yaman, "Bu hilal ilk defa Güney Amerika'nın Atlas Okyanusu kıyılarından itibaren görünmeye başlayacak. Dünyanın bir yerinde görünmesinin her tarafta görünmesi içtihadının bir gereği olarak başkanlığımız takip eden günü yani 28 Haziran 2014 Cumartesi günün Ramazan'ın ilk günü olarak ilan etmiştir." dedi.

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Twitter.png

abdülkadir şen de böyle demiş.

http://www.alkhabarnow.net/news/130712/2014/06/27/

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
aynen akhi yatan adamların hakkına girdiler falan filan.

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
...Bununla beraber bu konularda herkesin temel kurallara riayet ettikten sonra kalbine fetva sorması daha doğrudur.

Abdulkadir şen.

akhi ağlıcak gibi oldum vallahi :) o kadar stress oldum ki Rasulullah'a muhalif olmak var işin ucunda bundan Allah'a sığınırım, Allah bilerek bilmeyerek yaptığım tüm muhalefetimi affetsin.

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar İslam ülkelerinde hilalin görülmediği ile alakalı bir icma oluştu. Bundan dolayı biz yarın oruc tutmayacagız yemende yasayanlar yemenlilere göre oruc tutabilirler. Hatta tutmaları gerekir.

Şayet Türkiyede diyanet işleride bu işi adil bir şekilde takip edip Hilali gözetleseydi ve akabinde arap ülkeleri biz görmedik deselerdi türkiyede gördük deseydi Bu Görme işi arapları baglamaz sadece türkleri ve türkleri kabul edenleri baglardı.

Yani fıkhi olarak biz icmaya uyacagız... Kafanızı karıştırmayın inşaAllah.

Allah azze ve celle en doğrusunu bilir.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Artik uyuyacam,Allah razi olsun emegi gecen butun akhilerden.

TekDinİslam Çevrimdışı

TekDinİslam

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gece 3:30 275 kişi konuyu okuyor...

Allah tüm insanlara ORUCU araştırır gibi TEVHİDİ de araştırmalarını nasip etsin...

A Çevrimdışı

abdallah1

Üyeliği İptal Edildi
Banned
28.Haz Cumartesi Oruc Tutanlar...
Yani ŞEK GÜNÜN de oruc Tutacaklar..

Ammar b.Yasir’in yanında idik ; kızartılmış bir koyun getirdi ve “Yiyin “ dedi. Cemaatten biri, ” ben oruçluyum “ diyerek kenara çekildi. Bunun üzerine Ammar (radiaAllahu ahnuma) dedi ki : Şek gününde oruç tutan, muhakkak ki Ebu’l Kasım’a (Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem)' isyan etmiştir. “

TİRMİZİ : 2.C. 681.N - E.DAVUD : 3.C.2334.N

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Abdulkadir Şen ‏@Abdulkadir_Sen 3 dk.
Yemen fetva kurulu hilalin göründüğünü bildirdi. Tüm Müslümanların Ramazanı mübarek olsun.

doğrumudur bu yeni yazdı?
Yemen Hudey'de Hilal gozetleme heyeti ve Yemen'in meshur alimi Abdulmecid zindani hilali gorduklerini beyan etmislerdir.

Ayrica Yemen'li Muslumanlarda hilalin goruldugunu teyit etmistir.

Böyle bir duyuru okudum bir yerde

Yemen'de İlim okuyan Abdulkerim isimli kardeş, böyle bir haberin ilk önce çıktığını, sonra yalanlandığını bildirdi, Şaban ayını 30'a tamamladıklarını bildirmiştir. Kalbiniz mutmain olsun inşeallah.

halid.bin.velid Çevrimdışı

halid.bin.velid

Üyeliği İptal Edildi
Banned
s.a ahiler şimdi ben dün oruça kalktım ama niyet etmeyi bile unuttum şimdi pazar günü oruç olcagımızı ögrendim ramadan ayına oruçlu girmek Te olmuyor nasıl yapayim kafam durdu

Üst Ana Sayfa Alt