Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ahmed Kalkan: Tekfir Konusunda Kurallar, Tekfîr Konusunda Yetkili Merci, Tekfirin Şartları

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ya seninle konuşulmaz vallahi hem çok cahil hem çok müfteri. Hakikaten sen önce Müslüman ahlakı ile ahlaklanmayı öğren. Sen bu şekilde birisiyle konuşursan o kişi senden nefret eder.

Senin yaptığın gibi Sahabe'ye iftira atmak mı Müslüman ahlakı? Adam gibi yaz yada sus. İtikaddan cahilsin burada Mürted'in hükmünden bahsediyorsun. 1400 yıllık bütün İslam alimleri cahildi bidatçıydı da tekfir meselesini konuştular öyle mi? Ben senin gibilerle bu şekilde konuşuyorum.

İlmi cevap vereceksin birde öyle mi?

Ne günlere kaldık.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
:D

Lalekai Çevrimdışı

Lalekai

Üyeliği İptal Edildi
Banned
CANLI YAYIN'da TAGUT kavramını bu kadar açık şekilde anlat, sonra hocayı eleştir...
Bu adam sabahlara kadar tağut'u anlatsa oy kullanmak şirktir,demokrasinin küfür olduğunu söylese kendisinin hadis inkarcısı mutezile olduğu gerçeğini değiştirmez.

Şeyh Abdurrahman bin Hasan rahimehullah ne kadarda güzel söylemiş:''Hak güneş gibi açıktır,ancak körler güneşi göremezler...''

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu adam sabahlara kadar tağut'u anlatsa oy kullanmak şirktir,demokrasinin küfür olduğunu söylese kendisinin hadis inkarcısı mutezile olduğu gerçeğini değiştirmez.

Şeyh Abdurrahman bin Hasan rahimehullah ne kadarda güzel söylemiş:''Hak güneş gibi açıktır,ancak körler güneşi göremezler...''
İlmine güvenen samimi müslümansan git konuş yüzyüze ? yapar mısın bunu ?

Lalekai Çevrimdışı

Lalekai

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İlmine güvenen samimi müslümansan git konuş yüzyüze ? yapar mısın bunu ?
Ben ilmimin olduğunun iddaasında değilim eğer öyle bir iznenim verdiysem veya vermeye çalışıyorsam bundan Allah'a sığınırım.İkinci olarak ise ben kadınların ve erkeklerin aynı andan karışık olarak bulundukları dernek ortamlarına dinimden dolayı girmiyorum.O yüzden yüz yüze konuşma fırsatını tevafuk bir yerde karşılaşır veya rastlarsam tabikii de konuşurum hadis inkarcılığının küfür olduğunu pis bir bidat olduğunu ehli sünnet alimlerinin bu bidata bulaşanları tekfir ettiklerini ve kitablarında,ses kayıtlarında olan kabul etmediğim o anda aklıma gelen herşeyi sorarım ve söylerim.

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben ilmimin olduğunun iddaasında değilim eğer öyle bir iznenim verdiysem veya vermeye çalışıyorsam bundan Allah'a sığınırım.İkinci olarak ise ben kadınların ve erkeklerin aynı andan karışık olarak bulundukları dernek ortamlarına dinimden dolayı girmiyorum.O yüzden yüz yüze konuşma fırsatını tevafuk bir yerde karşılaşır veya rastlarsam tabikii de konuşurum hadis inkarcılığının küfür olduğunu pis bir bidat olduğunu ehli sünnet alimlerinin bu bidata bulaşanları tekfir ettiklerini ve kitablarında,ses kayıtlarında olan kabul etmediğim o anda aklıma gelen herşeyi sorarım ve söylerim.
Eğer sorun büyük ise kestirip atmak yerine eksikliğin imkan dahilinde giderilmesi taraftarıyım...

A Çevrimdışı

Almunadil

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Senin yaptığın gibi Sahabe'ye iftira atmak mı Müslüman ahlakı? Adam gibi yaz yada sus. İtikaddan cahilsin burada Mürted'in hükmünden bahsediyorsun. 1400 yıllık bütün İslam alimleri cahildi bidatçıydı da tekfir meselesini konuştular öyle mi? Ben senin gibilerle bu şekilde konuşuyorum.

İlmi cevap vereceksin birde öyle mi?

Ne günlere kaldık.

Bu uslup, hitap ve yazı şeklin bana internet dalkavuklarının uslup, hitap ve yazı şekillerini anımsatıyor. İnternette yaza yaza epeyce bir tercübe edinmişsin ayrıca kendine bir kılıfda bulmuşsun 'internet imamcığı'.

ne günlere kaldık diyor bide utanmadan. Sanki kapısına dayandık adamdan cevap bekliyoruz. veya işine gücüne mi bulaştık veya engel olduk? Uğraşmak istemiyorsan yazmasın biter ozaman kötü günlerede kalmamış olursun, alimlerle istişare eden beyfendi.

ilmî konularda beni kendisine rakip görmeyerek beni küçümseyerek ayrıca birde kibirleniyor beyfendi

biraz şu günahlarını muhasebe et ve müslüman gibi hareket et.

İtikaddan cahilmişim? Bu nedemek şimdi? İtikaddan cahillik nasıl oluyor? tekfiri tanımamak itikat cahilliği anlamına mı geliyor? Biraz adam ol ve beni kafir olarak görüyorsan kafirsin de. Lafı kıvırıp kelimelerle oynayarak tam bir şeytanlık yapıyorsun.

Ey ilim'e talib müslümanlar
تكفير (tekfir) kelimesi nezaman ortaya çıktı sadece bunu bir araştırın (sahabiden sonra). Sırf bu yüzden bile bunun bidat olduğunu söyleyebiliriz öyle değil mi?

A Çevrimdışı

Almunadil

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İslam'da tekfir yok diyorsun ya demek ki sen bu dini Sahabe'den daha iyi anlamışsın. Çünkü Sahabe (radiyallahu anhum) İslam iddia ettikleri halde birçok fırkanın kafir olduklarına hükmettiler.

Bunun ilk örneklerinden biri seninde cahilce zikrettiğin ama sebebini anlamadığın Ebu Bekir(radiyallahu anh)'ın zekat vermeyenlerle savaşmasıdır. Sana soruyorum; o savaşa neden "riddet" savaşları denilmiştir? Riddet ne demektir? Sahabe neden o kimseler namaz kılmalarına, oruç tutmalarına rağmen onlara "kafir" hükmü vermiştir?

Allah'tan kork böyle yazarken nerde demiş Sahabi onlara kafir. Kafir kelimesini kullandımı Ebu Bekir (r.a.) zekat vermeyenlere. Sahih hadis varmı? Riddet kelimesini kimler kullanıyor o insanları tanımlamak için? İyice açıkla madem cahil adamım.

Ve yine o kadar bilgisiz bir kimsesin ki sahabe'nin "Müseyleme" ye Müslüman dediğini iddia ediyorsun. Sen git riddet savaşlarını oku. Sahabe müseyleme gibi Peygamberlik iddia edenleri bırak, o sahte peygamberlere tabii olanların bile kafir olduğuna icma ettiler. Zaten riddet savaşları sadece zekat vermeyenlere değil, sahte peygamberlere tabii olanlara karşı da yapılmıştır.

Peygamberlik iddia eden bir kimseye sahabe kafir demedi diyorsun öyle mi? SubhanAllah..

Müseylime için Kafir kelimesini kullandıklarına dair tek bir delil getir.

Bak Ebu Bekir Sıddık (radiyallahu anh)'ın savaştığı kimselere yazdığı mektup:"

"Selam hidayete tabi olan, hidayetten sonra körlüğe ve delalete dönmeyenlerin üzerine olsun.

Şüphesiz ben kendisinden başka ilah olmayan Allah’ı överim. Ve şahadet ederim ki O'ndan başka ilah yoktur ve ortağı da yoktur. Muhammed O'nun kulu ve Resulüdür. Onun getirdiği her şeyi ikrar ediyorum.

Ondan yüz çeviren ve savaşan herkesi tekfir ediyorum."

(İmam Taberi Tarihinde)

Dalgamı geçiyom bu ne biçim kaynak böyle. İmam Taberi tefsiri malumdur ki uydurma hadisler ile doludur. Hadis anlaml bakımından doğru ama 'tekfir ediyorum' cümlesi kesinlikle sonradan yapılan bir ilave. Sahabi basiretli idi kimin kafir kimin müşrik olduğunu kolayca anlardı çünkü İslamî konulara çok iyi vakıflardı. Onlardan sonra bir grup çıktı ortaya bir takım siyasî sebeblerden dolayı tekfir etmeyi gerekli buldu. daha sonra ne hikmetse akaid kitaplarına dinin bir emri gibi girdi ve körü körüne alim şeyhlerini takip edenlerin hayat tarzı haline geldi. ona buna kafir demeyi meslek haline getirdiler. Kargaşalarda tabi eksik olmadı. Bakınız La ilahe ilallah muhamedurrasulullah diyen kimseye biz rahat rahat kafir diyemeyiz. Gerekte yok buna. Müslümanları uyarmak istiyorsan bunu o kişinin yaptığı veya söylediği sözlere işaret ederek bu şirktir veya küfürdür dersiniz. ancak şahsa indirgeyerek bu müşrik bu kafir dersek yanılabiliriz. Çünkü kimin hidayette olduğunu ancak Allah bilir. Bilmeden kafiri müslüman zannetmek (!) müslümanı kafir zannetmekten veya demekten daha az zararlıdır Allahu alem.

İbn Abbas'ın talebesi İkrime'den rivayet edildiğine göre bazı insanlar Ali (Radiyallahu anh)'ın ilah olduğunu iddia edince Ali onları yaktırdı. Abdullah İbn Abbas bunun üzerine dedi ki:"Ben olsaydım, onları yakmazdım. Çünkü Peygamber (aleyhisselatu vesselam), "Allah'ın azabıyla azab etmeyin." buyurmuştur. Ben onları öldürürdüm. Çünkü Peygamber (aleyhisselatu vesselam): "Dinden döneni öldürün!" buyurmuştur.

(Buhari Cihad, Ebu Davud Hudud, Tirmizi Hudud, Nesai, Tahrimu'd-Dem İbn Mace Hudud, Ahmed bin Hanbel Müsned)
baştan beri abuk subuk konuşuyon yazılarımı tam tahlil etmeden körü körüne öfkeyle yazıyorsun. Bir kişi Ali r.a. İlahtır derse dinle ve müslümanlıkla alakası olmaz çünkü kelime-i şehadeti söylemez ve kabul etmez. La ilahe ilallaha ters konuşmuş olur. Bunu çocuklar bile anlar.

Kaderiler ortaya çıktıkları zaman İbn Yamer ve Humeyr İbn Abdurrahman Hac zamanı Abdullah ibn Ömer'i görüyorlar. Ve kaderi inkar edenlerin durumunu anlatıyorlar. Abdullah İbn Ömer diyor ki:"Artık sen onlarla görüştüğün zaman kendilerine haber ver ki; "Ben onlardan beriyim, onlar da benden beridirler. Abdullah ibni Ömer’in kendisine yemin etmekte olduğu Allah’a and olsun ki, onlardan birinin Uhud dağı kadar altını olsa da onu infak etse, kadere iman etmedikçe Allah onun infakını kabul etmez" (Ve sonrasında meşhur cibril hadisini rivayet etti)

(Müslim, İman)

Hadisin lafzında ki "Ben onlardan beriyim onlarda benden beridir" sözü hakkında İmam Nevevi dedi ki:"Yani onları tekfir etti"

Demek Sahabe'nin hayatında tekfir diye bir şey yok öyle mi?

'Tekfir etti' demek olayı te'vil etmektir (ve sadece şahsı bağlar) ve bu te'vil uydurulan bir kavrama yani tekfire delil olmaz.

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Meydanı boş buldun at atabildiğin kadar.

Kafir kelimesi nerede geciyırmuş muşda yok taberi uydurmalarda doluymuşmuşda :)

Men tarakassalata fakad kafara: Kim namazı terk ederse kafir olur bak hadis Allah rasulu sallallahu aleyhi ve sellem söylemiş. kaynak: Tirmizi (2623) Nesei (1/231) İbnu Mâce (1079) ve Ahmed (5/346)

Sen burada boş boş konuşma. Din hakkında konuşuyorsun. Akıllı ol Öyle sağa sola mesnedsiz dil uzatma... Varsa bi delilin konuş. yoksa sus.!

Babanın çiftliğindemi geziniyorsun. Din hakkında konuşuyorsun edebli ol.

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir kişi müslüman olsun la ilahe illallah desin sonra şeytan kafir değildir derse sen buna ne dersin ?

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
52. Câbir radıyallahu anh şöyle dedi:
- Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i:
"Gerçekten kişi ile şirk ve küfür arasında namazı terketmek vardır."buyururken işittim.
Müslim, Îmân 134. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Sünnet 15; Tirmizî, Îmân 9; İbni Mâce, İkâmet 17

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mürcie olmak böyle birşey heralde değil mi Almuınadil....Sen mürciesin bunu uunutma....Ve de saçmalıklarını diğer mürcielerden öğreniyorsun..

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Üst Ana Sayfa Alt