1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Site iletişim adresimiz islamtrforumu(at)gmail.com dur. İstek, eleştiri, ban sorunları ve hak sorunları ile alakalı yazabilirsiniz. HAYIRLI RAMAZANLAR
  Duyuruyu Kapat

Soru Aile Efradını Davet Ederken Izlenecek Metod Hakkında Soru

Konu, 'Üyeler Arası Soru - Cevab' kısmında Ubeyde tarafından paylaşıldı.

 1. Ubeyde

  Ubeyde امنت بالله وكفرت بالطاغوت Üye

  Esselamu aleykum kardeşlerim

  Aile efradını davet ederken yapı itibariyle de böyle olduğum için her seferinde çok fazla duygusallaşıyorum. İzlemem gereken yol hakkında samimi bir öneriye ihtiyacım var kardeşler.
 2. taevhidicin

  taevhidicin Üye Üye

  Ben de yapı olarak çabuk duygusallaşır ve heyecana kapılırım.
  Sanırım önce ön yargılardan kurtulmak gerekiyor. Misal babamın Islâm'a inanikmaz ön yargısı var. Öyleki kabede tavaf yapanları izlerken "şuna bak güya Allah'a tapıyorsunuz sizin Allah'ınız bu taş (hasa) mı? der. Ya da sakallı şalvarlı biri görse hemen on yargıyla bak bunlar hurilerin hayaliyle bu haldeler der.

  işin özü bu ön yargıları kırmakta sanırım. Guzel örnekler göstermekte... Maalesef muslumanlar içindeki tuhaf inanışlar veya islami karalayan insanlar sebebi ile insanlar da herkesin böyle olduğuna islamin korkunç olduğuna inanmış.

  Baska bi tipleme ise Alimler ne derse odurcular... onlarda olur olmadık herkesden duyduğunu uygular. Alim sorgulanamaz der. Çünkü 30 senedir buna itikad etmiş. Rabita yapma dersin sen alim misin benim şeyhim yap dedi der... şunu şöyle yap bu bidat dersin ben Allah rızası için yapıyorum der...

  önce kafalardaki tabuları yıkmak gerek bence. Bunu da doğru dürüst islami yaşayarak islamin zaten olan sevimliligini ortaya koyarak yapabiliriz gibi geliyor.
 3. Şeriatu'l İslam

  Şeriatu'l İslam İyi Bilinen Üye Üye

  Aleykum selam
  Kardeşim, önce kendi ağırlığını ortaya koyman lazım, bir de emin olmak gerek insanların güvenini kazanmak için. Örneğin anlattıklarını önce sen net bir şekilde yaşamalıdır. Acaba birileri bunları kandırıyor mu ya da bir menfaati mi var bu işte diye şüpheye düşürecek hasletler bulunmamalı davetçide. Bundan sonra ilim gerek ilmi aktarmak için de metod gerek. Nasıl davet yapılacağı hakkında.
  Bu konuda Ahmed Önkal'ın Rasûlullah'ın İslam'a davet metodu ve Abdülcelil Candan'ın ömür boyu davet adlı kitaplarından faydalabilirsin
 4. Ubeyde

  Ubeyde امنت بالله وكفرت بالطاغوت Üye  Cezakumullah khayr. Görüşlerinize katılıyorum. Sanırım anlattıklarımızı somut olarak yaşantımızla da ispat etmek gerek ki güvenlerini kazanalım ,kalpleri ısınsın. Bir de bu daveti yaparken sabır da çok onemli diye düşünüyorum ki benim bu konuda da hatalarım var. Akhi bahsettiğin kitapları okuyarak uygulayacağım inşaAllah, çünkü yanlış bir metod izleyerek işi daha da zora sokmak istemiyorum. Bu vesileyle Allah ben ve benim gibi kardeşleri muvaffak etsin. Bizi ve ailelerimizi hidayette buluştursun. Samimi dualarınıza ihtiyacım var kardeşler, vesselamu aleykum.
 5. Pangea

  Pangea İyi Bilinen Üye Üye

  aleykumselam ve rahmetullah ve berekatuhu kardeşim
  Nuh aleyhselam 995 yıl yaşayıp davet etti de kendi ailesi bile inanmadı... firaunun karısı ise mümine asiye idi. kalpler Allah'ın elindedir. biz dinimizi en güzel şekilde yaşayalım da zaten bu en doğru davet olacaktır.
 6. sdurgun

  sdurgun Yeni Üye İslam-TR Üyesi Üye

  yumusaklik esas
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş