Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Alkol Alan Arkadaşa Tavrımız Nasıl Olmalıdır?

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum.

Cahiliye donemimden kalan bir kiz arkadasim var. 30 yas civarinda. Ve alkol alma aliskanligi var. Daha dogrusu seviyor da. Dine de bagliligi yoktu ancak son seneler meal okuma istegi dogmustu ve okumaya baslamisti.

Annesinin bir hastalik sureci oldu ve o zaman duaya sarildi. Sonra annesi vefat etti ancak dualari birakmadi. Cocukluktan beri ilk kez bu Ramazan 30 gun oruc tuttu. Dini konusmalar ve uyanis icinde.

Ancak su lanet icme olayindan bir turlu vazgecmiyor. Hadisleri kendisine bir kac kez yolladim. Cok da uzerine gidemiyorum cunku ben kapaninca, insanlari disliyorum, kucuk goruyorum gibi bir izlenime kapilmasini istemiyorum. Ters tepebilir, zaten hassas ve cok zor zamanlardan gectigi icin.

Cunku kendi; henuz benim gibi alkolden tiksinme asamasina gecemedigi icin, bendeki o duyguyu farkli yorumlayabilir. Bir de benim birseyleri idrak etmem 6 sene onceyse, benden 10 yas kucuk oldugunu dusunup, haksizlik da etmek istemiyorum, kaldiramayacagi ve suan anlamayacagi seyleri yapip.

Ama bugunlerde de bu beni iyice rahatsiz etmeye basladi. Cunku aradigimda aksamlari yada haftada bir kac gun genelde iciyor oluyor. ( Ona gore sarhos olmadigi icin yani yavas yavas ve az icmek normal olmus artik).

Ben, cahiliyemden cikarken, surekli bir cevre elemesi yaptim. Ve kimi hayatimda biraktiysam duygusal davranip, sonra bana zarari oldu...

Bu kisinin direk zarari yok ama soyle ki; yaninda bulunmus olabiliyorum. Yada aradigimda alkol masasinda goruyorum. Belki ben de gunaha giriyorum.

Kaldir sunu desem, yukardaki riskler var ve en buyugu dinden yine uzaklasmasi.. Demesem, bana bugunlerde fenalik geldi..

Ben kendi cahiliyemde de bu kadar alkol almis biri degilim. Hatta uzun yillar agzima koymayip ara verdigim zamanlar da olurdu. Gunah olmasi bir yana; insanin kalitesini dusuren bir eylem ve beyne ve vucuda da zararli. Yani kimse icmemeli esasen. Bunlari da diyorum.

Sizce ben bu kisiyle devam ederek daha mi gunaha giriyorum?

Sahabeler acaba nasil tavir almis? Peygamberimizin; mutlak olarak lanet ettigi ve sadece musluman birine lanet etmemelerini soyledigini hadisi biliyorum.

Son olarak; sunu belirtmek isterim ki, suan onceligim kesinlikle kendimim. Belirttigim gibi, ne zaman duygusal davrandiysam, ben istemedigim ortamlara maruz kaldim. Artik baskasini iyilestirme ihtimalindense, kendimi tamamen korumak benim kesinlikle onceligim! Ahir zamandayiz, omrumun cogunu cahiliyede gecirdim. Ve daha riske atacak bir gunum dahi yok. Yani birinin hayrina vesile olmak tabi ki isterim ama bu eger uzun vadede olacaksa, ben de onu izleyerek gunaha girmek istemem.

Kizi seviyorum, gercekten iyi ve saglam bir dost. Ama benim onceligim kendim olmak zorunda artik..

Bende de soyle bir sikinti var. Boyle konularda yakinlarima ters davranamiyorum. Tepki koyamiyorum. Yani uzatamiyorum. Cunku uzatsam tartisma olacak. Buyuzden direk kacmayi tercih ediyorum. ( No degisip yokolarak)

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Ahmed bin Teymiyye (R.H)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim;

"Kitabtan sana vahyedilenleri oku, namazı özenle kıl. Kuşkusuz namaz hayâsızlıktan ve kötülükten meneder. Allah’ı anmak her şeyden önemlidir. Allah yaptıklarınızı bilir." (El-Ankebût, 45).

İbn Ebî Hâtim ve İbn Merdûye, İmrân b. Husayn'dan bildirir: Hazret-i Peygamber'e (sallallahü aleyhi ve sellem): "Muhakkak ki namaz hayâsızlıktan ve fenalıktan alıkoyar..." âyetini açıklaması sorulunca: "Kimin namazı kendisini hayâsızlıktan ve fenalıktan alıkoymuyorsa o namaz namaz değildir" buyurdu.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razi olsun, bakayim insAllah.

Yine ilgi gostermezse, bana dinen dusen nedir acaba bu anlattigim tabloda?

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dinledikce yorum yaziyorum;

1. Videoda bahsedildigi gibi bir olumsuzluk yok. Seviyorum icmeyi dedi. Bir de 30 gun icmeden durabilmisti. Sonrasinda da eskisi kadar icmiyor ama yine de iciyor. Daha onceki yillar ise girmis. Dedigine gore ozaman pek icemiyormus. Velhasil bagimli mi ben emin degilim. Ki kendisini ikna etmek zor alkolik olduguna. Ben en cok seviyorum icmeyi demesine takildim..

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
2. Videoda tolerans konusunu cok ilginc aciklamis. Ben de bilgilendim.

Eskiden bir basladi mi su gibi icerdi ancak son yillarda eskisi kadar icmiyor. Ozellikle yilbasindan itibaren eskisi gibi icemiyorum falan diyordu.

Gunduz cay kahve icilen yerlerde de geziyor. Ama gezemeyen ayni bu videoda anlatilan, baska yerde oturamayan birini tanidim direk burda anlatilan gibiydi.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
3. Video, birakmak isteyenler icin. Bu arkadas zaten boyle bir cabada degil.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
4. Video, zamaninin buyuk bolumu alkole kaymiyor. Ancak mesela aksam 10-11 aciyor bira icmeye basliyor. Yada arkadasi gelirse onunla.. Yani burdaki gibi; belli zamanin hayatindan cikmasi gibi bir durum yok.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Yada aradigimda alkol masasinda goruyorum. Belki ben de gunaha giriyorum.

Nasihat amacıyla günahlara şahit olmanız, günahkarlarla oturmanızda zarar yoktur. Burada önemli olan a. sizin nefsinizin etkilenerek kötü tesire maruz kalmamanız ve b. günahkar ile oturarak onu meşrulaştırmamak. Ancak uyarmanızdan ve halinizden onu meşrulaştırmadığınız anlaşılıyor ise bu söz konusu olmaz. Meşrulaştırmanın önüne geçmek için örneğin selam vermek (selamun aleykum) yasaklanmıştır - haram işleyen bir kimseye o fiili esnasında selam verilmez. Bundan kasıt halinden hoşnut olmadığımızı belli etmektir, ki bunun dozu genel olarak sebep olacağı etkilere göre belirlenir.

Davet yöntemi olarak günah sahibini terk etmeye (hecr) ise ancak günahkara etki edeceğine inanılıyorsa başvurulur. Yahut kişinin düzelmesinden ümit kesildiği vakit onunla arkadaşlık bağı kesilebilir. Ancak genel olarak fasıklar ile tamamen ilişkileri koparmak şeklinde bir yükümlülük yoktur, ancak tesirlerinden kaçınmak için dostluk edilmez (nasihat haricinde).

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Namazı öner, eğer fayda etmezse bunu okut : Alkol Vücuda Neler Yapıyor?
Ramazan'da; seytanlar baglanir diye kilmasi konusunda cok yoneltmeye calistim ama nasip olmadi herhalde, denemeyi dusunse de , deneyemedi.

Bu dediginizi yapacagim ancak icmeyi seviyorum diyen biri de birakmayi dusunur mu bilemedim. Hani memnun olmayana onermek dogru olur da, icmeyi seviyorum diyen birinin boyle bir kaygisi var midir bilemedim.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Nasihat amacıyla günahlara şahit olmanız, günahkarlarla oturmanızda zarar yoktur. Burada önemli olan a. sizin nefsinizin etkilenerek kötü tesire maruz kalmamanız ve b. günahkar ile oturarak onu meşrulaştırmamak. Ancak uyarmanızdan ve halinizden onu meşrulaştırmadığınız anlaşılıyor ise bu söz konusu olmaz. Meşrulaştırmanın önüne geçmek için örneğin selam vermek (selamun aleykum) yasaklanmıştır - haram işleyen bir kimseye o fiili esnasında selam verilmez. Bundan kasıt halinden hoşnut olmadığımızı belli etmektir, ki bunun dozu genel olarak sebep olacağı etkilere göre belirlenir.

Davet yöntemi olarak günah sahibini terk etmeye (hecr) ise ancak günahkara etki edeceğine inanılıyorsa başvurulur. Yahut kişinin düzelmesinden ümit kesildiği vakit onunla arkadaşlık bağı kesilebilir. Ancak genel olarak fasıklar ile tamamen ilişkileri koparmak şeklinde bir yükümlülük yoktur, ancak tesirlerinden kaçınmak için dostluk edilmez (nasihat haricinde).

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razi olsun.
İstemedigim belli ancak ona gittigimde, yanimda ictiginde icme de diyemiyorum. Beni endiselendiren bu.
@عبد الرحمن

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

A Çevrimdışı

Ahmed bin Teymiyye (R.H)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
3. Video, birakmak isteyenler icin. Bu arkadas zaten boyle bir cabada degil.

Kardeşim, zaten bunlar evre evre olan şeyler.
Yani direk bırakma amacı olmasa da bırakma videolarını izleyerek bu evreye girebilir. Hiç ders çalışmayan biri ders çalışmaya başlama videoları izlerse ilerde başlayabilir. Buna da o açıdan bak.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam
kişide bırakma isteği yoksa eger bu durumun yanlışlığından da bahsettıysen ve o kişi öğüt almıyorsa tavsıyem senın o kişiden uzak durmandan yana.
Araya mesafe koymalısın.bunu yaparkende o kişiye bu emelinden usandırtmalısın eger samımı bir arkadaşınsa eger.

ALLAH muhafaza onun bu kucuk gordugu gunaha senıde ortak edebilir.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim, zaten bunlar evre evre olan şeyler.
Yani direk bırakma amacı olmasa da bırakma videolarını izleyerek bu evreye girebilir. Hiç ders çalışmayan biri ders çalışmaya başlama videoları izlerse ilerde başlayabilir. Buna da o açıdan bak.

Atacagim ara ara. Hepsini birden atarsam ters tepmemesi icin. İnsAllah ise yarar.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam
kişide bırakma isteği yoksa eger bu durumun yanlışlığından da bahsettıysen ve o kişi öğüt almıyorsa tavsıyem senın o kişiden uzak durmandan yana.
Araya mesafe koymalısın.bunu yaparkende o kişiye bu emelinden usandırtmalısın eger samımı bir arkadaşınsa eger.

ALLAH muhafaza onun bu kucuk gordugu gunaha senıde ortak edebilir.
Benim korkum bu zaten. İcimde zaaf olsa; bir de etkilenme tehlikesi var, o zaman belki direk kacardim. Ancak bu konuda asla oyle bir istegim, korkum, ihtiyacim olmadigi icin, sadece, ona tavir koyamadigim icin, beni de gunaha sokar korkum var.

Mesela gecen kalmaya gitmistim. Ben daha once dedigim halde, acti bir bira icti. Ben masaya oturamadim, caprazda masadan uzak sehpaya cayimi koyup ictim. İcme diyemedim. Biraksan bak hem gunah hem zarar falan diyorum surekli. Ama o an pasif kaliyorum yani kalkip gitmem lazim yada tartisma olacak. Zor bir durum.

Evet samimi arkadasim. Zaten oyle olmasaydi direk gorusmeyi keserdim.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykumselam bacım aslında benim sana önereceğim noktaya konuyu kendin geyirmişsin :) ben diyecektim ki kendini düsün her koyun kendi bacagindan asilir. Onun acisindan bakilirsa sen ona bir riziksin bir nimetsin. Senin degerini bilmeyip kaybediyorsa bu onun sorunu AMA eger tartismadan imtina edip pat diye no degistirip yok olacaksan olmaz. Acik acik konusmalisin bu ona bi davet de olur belki. Bu haram ben böyle bir ortamda bulunmak istemiyorum ya benle görüsme ya onu icme. En azindan benimleyken icme ve ben ictigini bilmeyeyim. Diyebilirsin yani bu minvalde konusabilirsin. Bu konusmayi yapmadan uzaklasirsan davet yapmis olma sevabini kazanamazsin ve de kiz neden gittigini anlamaz. Belki bilse olay degisik ilerleyecektir anlatabiliyor muyum? Basörtülü haliyle bara gitmisligi olan bile var arkadaslarini kaybetmek istemedigi icin ama bu isin sonu yok. Yollar elbet ayriliyor cünkü kesisen ilgi alanlari giderek azalarak yok oluyor. Bugün icmesi batar yarin erkekler hakkinda konusmasi öbür gün acik sacik giyinmesi vs vs bence kendin icin dogru olani yap ama bunu da dogru bir sekilde yap. Hakkimizda hayirlisi olsun

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Hocam bence ilişiğinizi tamamen kesmeyin. Bir insanı kazanmak kolay değil belki yıllarınızı alır ama kazanmak paha biçilmez bir duygudur.
Siz üslubunuzu bozmadan, yumuşak bir biçimde uygun zamanlarda nasihatinizi yaparsınız hatta an gelir bir şey demezsiniz hal ile nasihatte bulunursunuz.
Alkol tükettiği anlarda yanındaysanız, 'Sen şunu içeceğin zaman ben burada olmayacağım bu tavrım şahsına değil, alkoledir' gibi cümleler kurup mutfağa, balkona vs gibi yerlere geçebilirsiniz.
Yani bilemiyorum siz arkadaşınızı daha tanıyorsunuz bu minvalde fiili nasihatlere ağırlık vererek onu etkileyebilirsiniz.
Sizin için çok zor olacaktır, oluyordur da ama Allah ecrinizi zayi etmeyecektir.

Bir insanı kaybetmek çok kolay. "Amaan banane ben elimden geleni yaptım" der çıkarız işin içinden. Ama davet hayat boyudur. Rasulullam sav amcasına ölüm döşeğindeyken bile davette bulunuyordu.

Üstelik belli başlı gelişmeler gösteriyormuş 1 ay boyunca kesintisiz oruç tutmak ne yazıkki alkol tüketmeyenlerde bile çok zor bir durum. Demek ki nefsine hakimiyeti var. Oruç konusunda veya yaptığı diğer ibadetler konusunda onu taltif edebilirsiniz. "Ya ne kadar güzel irade gösterdim" vb gibi.

Ve en güçlü etkilemeniz de onun için dua etmek iledir. Ona bol bol dua edin. Allah kerimdir : )

Bunlar benim şahsi görüşüm elbette. Siz iyice düşünür karar verirsiniz. Allah yar ve yardımcınız olsun, bunu size kolay kılsın ve arkadaşınıza hidayet versin.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykumselam bacım aslında benim sana önereceğim noktaya konuyu kendin geyirmişsin :) ben diyecektim ki kendini düsün her koyun kendi bacagindan asilir. Onun acisindan bakilirsa sen ona bir riziksin bir nimetsin. Senin degerini bilmeyip kaybediyorsa bu onun sorunu AMA eger tartismadan imtina edip pat diye no degistirip yok olacaksan olmaz. Acik acik konusmalisin bu ona bi davet de olur belki. Bu haram ben böyle bir ortamda bulunmak istemiyorum ya benle görüsme ya onu icme. En azindan benimleyken icme ve ben ictigini bilmeyeyim. Diyebilirsin yani bu minvalde konusabilirsin. Bu konusmayi yapmadan uzaklasirsan davet yapmis olma sevabini kazanamazsin ve de kiz neden gittigini anlamaz. Belki bilse olay degisik ilerleyecektir anlatabiliyor muyum? Basörtülü haliyle bara gitmisligi olan bile var arkadaslarini kaybetmek istemedigi icin ama bu isin sonu yok. Yollar elbet ayriliyor cünkü kesisen ilgi alanlari giderek azalarak yok oluyor. Bugün icmesi batar yarin erkekler hakkinda konusmasi öbür gün acik sacik giyinmesi vs vs bence kendin icin dogru olani yap ama bunu da dogru bir sekilde yap. Hakkimizda hayirlisi olsun

Kardes, sen de benim deginecegim noktaya getirmissin.. Yarin obur gun erkek arkadasi olacak ve bazi seyleri anlatacak vs bu kacinilmaz birsey.

Benim icimde bir vefa duygusu var ki; zor zamanlarimda yanimda oldugu icin, cogu insani terketmekte zorlaniyorum. Cunku bana; 'o zaman da icmiyor muydum?' diye bir soru gelebilir. Halbuki ben bir hata yaptim ve gorusmeye devam ettim. Ve diger yonden de ben de gelisiyorum, degisiyorum. Eksik kaldigim noktalari farkedip duzeltmeye calisiyorum. Dolayisiyla, zamaninda rahatsiz etmeyem sey, simdi ediyor. Ama, benim icin; 'isi bitti artik bana ihtiyaci yok' dusuncesinde olur herkes kesin..

Yok bu arkadasa direk no degistiremem ama bu kadar yakin olmayanlara yaptim hep.

Ben de yollarin illa ki ayrilacagi konusunda kesinlikle hemfikirim. Ayrilmali da. Ancak bunu nasil bir anda yapabilirim onu dusunuyorum. Aslinda daha once demistim; bulustugumuzda alkollu yere gitmeyelim benim yeminim var diye. Annesinden dolayi birsey diyemedim yanimda icmesine ama sonradan da kizdim kendime. Sessiz kalmamaliydim. İcme demeliydim. Ben de pasif kalarak gunaha girdigimi dusunuyorum. Ayrica benim zaten cahiliyede gunahim cok ve artik baskasi yuzunden sacma sapan gunahlar yuklenmek de bana asiri batiyor.

Üst Ana Sayfa Alt