Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Allah, İslam'dan Önce Gönderdiği Dinleri Neden Muhafaza Etmemiştir?

L Çevrimdışı

leeonn99

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamın Aleykum...İslam dini ile kafama bi soru daha takıldı beni aydınlatırsanız sevinirim.

Şimdi Allah Yahudilik Hristiyanlık İslam dini (sanırım bir din daha vardı onu unuttum)İşte Allah bu dinleri getirmiş.İnsanlar doğru yolu bulsunlar diye.Zamanla Yahudilik Hristiyanlık(ve başka bi din vardı sanırım o din)bunlar saptırıldı.İnsanlar Tarafından Çıkarları için değiştirildi.Son Olarak Allah islam dinini getirdi.ve kimsenin değiştirmesine izin vermedi.Peki Allah İlk başka bir dini getirip kimsenin değiştirmesine izin vermeseydi daha iyi olmaz mıydı.Dünyada Allah a Şirk koşan dinler azalırdı.Ve yahudi hristiyanları din düşmanımız gibi görmezdik.

Cevabını en ince ayrıntısına kadar bilen varsa lütfen yardım etsin şimdiden herkese teşekkürlerimi sunarım.

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleyküm selam.kardeş bu Allah'ın takdiridir diye düşündüm ben.yahudi ve hıristiyanlardan da (islam gelmeden evvel) dinlerini saptırmadan doğruca tevhidi ve ibadeti yaşayanların emeklerinin zayi olmayacağını da Allah söyler(Bakara-62).Bugün elimizde elhamdulillah değişmemiş Kuranımız var,hadis kitaplarımız var,bizlerin takip ettiği yol saptırmadan yaşamaya çalışıyor belki ama islamı da saptırıp yeni yeni din,tanrı,ibadet anlayışları çıkartanlar var.Dinimiz tahrif olmuş değildir fakat insanların kafasındaki din algısı tahrif olmuş bir din algısıdır.

benim sorduğun soruyla ilgili çok doğru sayılacak bir bilgim yoktur tabi,yorum yapayım dedim sadece :) fakat Allah'ın bir bildiği vardır diyebiliyorum şu an.kardeşler cevaplayacaklardır inşallah.

K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdi Allah Yahudilik Hristiyanlık İslam dini (sanırım bir din daha vardı onu unuttum)İşte Allah bu dinleri getirmiş

adem a.s. müslümandı"r.

i.Peki Allah İlk başka bir dini getirip kimsenin değiştirmesine izin vermeseydi daha iyi olmaz mıydı

kimse islamı değiştirmedi kimileri bi şeyler uydurdu o kadar .

Ve Allah c.c. sonunda dini kemale erdirdi ....

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sorunun bir önceki hali şudur ; 'Adem (a.s.)'ı cennetten hiç çıkarmasaydı, dunyaya imtihan için gelmeye gerek bile kalmazdı.' diyerek imtihandaki hikmeti göz ardı etmeye kadar vararak, Allah'u Tealanın "İns ve cinni kendisine ibadet için yaratmasını"n şuurunu kavrayamayız.

L Çevrimdışı

leeonn99

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
öncelikle yazdınız cevaplar için teşekkür ederim.
muhammed87 kardeşim yazdığın cevaptan azda olsa etkilendım ama tam olarak aydınlanmadım.
Ama yeterince anlamadım elbet Allah ın bir bildiği vardir.Lakin bir Ateist bu soruyu sordugunda ona Allah ın bir bildiği vardır cevabını versem yeterince bir cevap olmaz.Allah ın yaptığı herşeyin mantıklı bir cevabı vardir ben işte bundan bulayı bunun için böyle oldu gibi bir cevap almak istiyorum.

K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Lakin bir Ateist bu soruyu sordugunda ona Allah ın bir bildiği vardır cevabını versem yeterince bir cevap olmaz

yeter zira hidayet Allahtandır .

Allah ın yaptığı herşeyin mantıklı bir cevabı vardir

o bizden üstündür , ve bu bağlamda bizim mantığımızın onu açıklaması söz konusu olmaz zaten aksi durumda resullere (s.a.m) gerek kalmazdı , 3-5 akıllı bir araya gelir ve O 'nun bizden iistediklerini ve kanunlarını sadece düşünerek bulurlardı ,,

Akıl yoluyla benim hoşuma giden kadınla birlikte olmamı engelleyecek bir mantık bulamazsın ahlak olarak kötü dersin bende benim ahlakıma göre sorun yok der işin içinden çıkarım .

İşittik itaat ettik mevzuu yani ...

ve :

"Andolsun ki biz, cinlerin ve insanların çoğunu cehennem için yarattık"

Bunu görüpde müslüman olarak seçildiği için şükretmekte bir nevi imtihandır ....

L Çevrimdışı

leeonn99

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
muhammed87 kardeşim söylediğin şeyler doğrudur.insanların daha yeni buldukları bilimsel şeyler kuranda var.bunları biliyorum.

Benim sorum yahudilik hristiyanlık dininide Allah getirdi.sonrada saptırıldıgı için Hiç saptırılmayan islam dinini getirdi.demek istediğim ilk başka islam dinini veya bu dinlerden birini getirdiği zaman neden insanların onu saptırmasına izin verdi.

muhammet87 Çevrimdışı

muhammet87

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
hristiyanlarla yahudiler dini saptırdılar..ama islamın saptırılmaması gibi bir durum yok..tasavvuf tarikatlarını incele islam dinini nasıl tahrip ettiklerini göreceksin...yahudilerin kitabında anlatılan Allah yakubla güreşiyor...tarikatların aynı Allah ı kadın kılığında gördüm demeleri gibi...şeytan insanlara aynı oyunu oynuyor..bu insanlar peygamberlerin tebliğ ettikleri tevhid dinini tahrip ediyorlar.. Allah ın bu dini koruyacağını bildirmesinin sebebi yeryüzüne bundan sonra uyarıcı peygamberler göndermeyecek olmasıdır..çünkü insanlar tevhidden saptıkça Allah uyarıcı peygamberler gönderiyordu...ama son peygamber geldiği için en son gönderdiği kitabı Kendisi koruyacağını bildirmiştir..bundan sonrası kıyamet... kıyametten sonra tevhide uyanlarla uymayanlar Allah teala ya hesabını verecekler..

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamın Aleykum...İslam dini ile kafama bi soru daha takıldı beni aydınlatırsanız sevinirim.

Şimdi Allah Yahudilik Hristiyanlık İslam dini (sanırım bir din daha vardı onu unuttum)İşte Allah bu dinleri getirmiş.İnsanlar doğru yolu bulsunlar diye.Zamanla Yahudilik Hristiyanlık(ve başka bi din vardı sanırım o din)bunlar saptırıldı.İnsanlar Tarafından Çıkarları için değiştirildi.Son Olarak Allah islam dinini getirdi.ve kimsenin değiştirmesine izin vermedi.Peki Allah İlk başka bir dini getirip kimsenin değiştirmesine izin vermeseydi daha iyi olmaz mıydı.Dünyada Allah a Şirk koşan dinler azalırdı.Ve yahudi hristiyanları din düşmanımız gibi görmezdik.

Cevabını en ince ayrıntısına kadar bilen varsa lütfen yardım etsin şimdiden herkese teşekkürlerimi sunarım.

yahudilik hıristiyanlık diye bir din hiç olmadı onlarında asılları islamdı ondan sonraki sorunuz ise Allah cc takdiridir burada mümine düşen Allah cc en doğrusunu yaptığı bilip itaat etmek ve şeytani veveselere kendini kaptırmamaktır

Üst Ana Sayfa Alt