Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Video Aşırı Tekfir Hastası Ebu Haris: Allah arştadır

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A Çevrimdışı

Ahmed bin Teymiyye (R.H)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Türkçe kelimeye kitlenip kalıyorsun kardeşim. Kardeşin aynı konulu aktardığı yazılara bakabilseydin, senin anladığın şekilde Allah arşa oturmuş olarak kabul etmezdin. Mahlukatın en son noktası Arş, arşında üzerindedir, istiva etmiştir. Yoksa arşa mekanda insan gibi kurulmuş düşünme. Uluv olarak arşında üst tarafındadır.

Hocam Arsin uzerinde dese hicbir sey demem arşta demesine yanlis değildir demesini elestiriyorum

A Çevrimdışı

Ahmed bin Teymiyye (R.H)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Âleykum we Rahmatullâhi we Berekâtuh

Kimse ALLAH(C.C.) Arş'ın içindedir demedi, @Pangea'nın bahsettiği bazı tasavvufçuların Hâşâ;"ALLAH(C.C.) hiçbir yerde değildir(mekândan münezzehtir) ama her yerdedir, her cisimdedir, tüm evreni kaplar" vb. sapkınlıklarıydı. (ALLAHu a'lem)

Abi attigimi gormedin mi? Arsta sozu yanlis degildir dedi onu elestiriyorum arsin uzerinde diyenlerle derdim yok

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah arşta sözü yanlış değildir dedin? Arş mahluk olduğuna göre cisimdir. Cisimin içinde cisim olmayan değil cisim olan olur.

Allah arşta sozu yanlis degildir demek : Allah arsta sozu dogrudur demektir. Cisim olmayan da arşın içinde olmaz. Ekli dosyayı görüntüle 27376

Mekandan munezzehtir sozu yanlistir demek mekanda olmasi dogrudur demektir. Maddenin tanimi mekanda yer kaplayandir. Allah mekandan munezzeh degilse mekandadir. Mekanda yer kapliyordur. Mekanda yer kaplayan da cisimdir. Allah mekandan munezzeh degil demek Allah cisimdir demektir.
Materyalist düşünme kardeşim şu şöyleyse bu böyledir tarzinda anlamlandirma. “Mekandan munezzehtir sozu yanlistir demek mekanda olmasi dogrudur demektir. Maddenin tanimi mekanda yer kaplayandir. Allah mekandan munezzeh degilse mekandadir. Mekanda yer kapliyordur. Mekanda yer kaplayan da cisimdir. Allah mekandan munezzeh degil demek Allah cisimdir demektir.“

bunlar fazlaca materyalist düsünceler yaratilanlarin insanlarin vasiflandirmalarina uygun aciklamaya calisiyorsun ama tam da bunu yapmamali iste. Söylenileni oldugu gibi kabul etmeli ve bizim kisitli beynimiz ve anlayisimizla aciklamaya calismamaliyiz. Cünkü Allah bu vasiflandirmalardan münezzehtir.

A Çevrimdışı

Ahmed bin Teymiyye (R.H)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Materyalist düşünme kardeşim şu şöyleyse bu böyledir tarzinda anlamlandirma. “Mekandan munezzehtir sozu yanlistir demek mekanda olmasi dogrudur demektir. Maddenin tanimi mekanda yer kaplayandir. Allah mekandan munezzeh degilse mekandadir. Mekanda yer kapliyordur. Mekanda yer kaplayan da cisimdir. Allah mekandan munezzeh degil demek Allah cisimdir demektir.“

bunlar fazlaca materyalist düsünceler yaratilanlarin insanlarin vasiflandirmalarina uygun aciklamaya calisiyorsun ama tam da bunu yapmamali iste. Söylenileni oldugu gibi kabul etmeli ve bizim kisitli beynimiz ve anlayisimizla aciklamaya calismamaliyiz. Cünkü Allah bu vasiflandirmalardan münezzehtir.
Materyalist dusunmuyorum ki abi. Normal tanım söylüyorum. Allah af buyursun hatalarimizi.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Allah arstadir sozu yanlis degildir" denilse ne dersiniz ?
Ben arsta derken tabiki Allahin bildirdiklerine aykiri bir laf etmek istemedim böyle anlasilmasina mahal verdigim icin üzgünüm. Allah kendi söyledigi üzre arsa istiva etmistir ben bunu bilir bunu söylerim ama uzun cümle kurmak yerine Allah yukardadir Allah göktedir Allah arstadir (üstünde tabiki altinda yaninda yönünde degil tövbe estagfirullah) denilebilir dedim. Benim bugüne kadar ögrendiklerim bu yönde.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

M Çevrimdışı

Müfteri Pezdevi

ÜYE
Banned

Allah'ın uluvv sıfatına yükselme diyenler var yüksekde diyenler var uluvvu delil getirip Uluvv yücelik demek değilmidir kardesim

Allah'ın Arşa ve Arşın Altındakilere ihtiyacı Yokdur Allah Arşa İhtiyacı Olmaksızın İstiva Etmiştir.

Arkadaşlar Bu Konuyu Fazla Abartmayın biz Ayete iman ettik inkar eden yok Eğer öyle sanan varsa İnkar etmedik

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Bu konu bu sitede islenmis arkadaslar. Forumun sahib size link yollamis siz hala bidat kelimeler sayikliyorsunuz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt