Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ayakta Sargı, Bant Varken Abdest Nasıl Alınır?

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleyküm,
ayak parmaklarında nasırlar çıktı krem vb. şeyler fayda vermedi ve son çare olarak nasır bandı kullanacağım inşaallah. bu bantlar birkaç gün ayakta yapışık durması gerekiyormuş. ve bu süre içinde de banda zarar gelmemesi için ayağı yıkamak yerine temizlik için ıslak bir bez kullanmak lazımmış. bu durumda abdest ne olur, havlu veya ıslak bir bezle ayağı silmek abdest için yeterli olur mu?

edit: banda zarar vermemek için ayağın yıkanmaması kısmı şart değilmiş,yani ayağı yıkayabilirim bandı yıkamadan galiba. banda meshetmenin bir süresi-sınırı var mıdır, bildiğim kadarıyla seferi olmayan kişi için meste ve çoraba mesh 1 gün için caizdi fakat bu benim durumum zarurete girer mi bilmiyorum, şimdiden teşekkürler.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
selamun aleyküm,
ayak parmaklarında nasırlar çıktı krem vb. şeyler fayda vermedi ve son çare olarak nasır bandı kullanacağım inşaallah. bu bantlar birkaç gün ayakta yapışık durması gerekiyormuş. ve bu süre içinde de banda zarar gelmemesi için ayağı yıkamak yerine temizlik için ıslak bir bez kullanmak lazımmış. bu durumda abdest ne olur, havlu veya ıslak bir bezle ayağı silmek abdest için yeterli olur mu?

edit: banda zarar vermemek için ayağın yıkanmaması kısmı şart değilmiş,yani ayağı yıkayabilirim bandı yıkamadan galiba. banda meshetmenin bir süresi-sınırı var mıdır, bildiğim kadarıyla seferi olmayan kişi için meste ve çoraba mesh 1 gün için caizdi fakat bu benim durumum zarurete girer mi bilmiyorum, şimdiden teşekkürler.
Aleykum selam we rahmetullah ,
Rabbim şifanı versin inşeallah

Nasır bandına veya yaraya su değmesi zarar vermiyorsa, bandın üzerinden ayağını yıkayabilirsin. Banda veya yaraya su değmesi zarar veriyorsa, açıkta olan yerleri yıkar, bandın üzerinden ise elinle mesh edersin. Bu durumu abdest alacağın zamanlarda tekrar edersin , süre sınırı yoktur.
Geçmiş olsun.

İlgili Konu:

Dizimdeki Yaradan Dolayı Nasıl Gusul Alırım?

https://www.islam-tr.org/konu/dizimdeki-yaradan-dolayi-nasil-gusul-alirim.7160/

Üst Ana Sayfa Alt