Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Sürekli Hakaret Eden Babaya Muamele Nasıl Olmalı?

S Çevrimdışı

saintemre

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamın aleyküm 19 yaşında bir erkeğim , deprem dolayısıyla üniversite okuduğum şehirden aile evine tekrardan geldim evim ağır hasarlı. Aile evinde sürekli çatışmalar yaşıyordum şehir disindayken yok olmuştu ama tekrar gelince yine çatışmalar başladı. Babam sürekli fiziksel ozelliklerimle dalga geçiyor, ağza alınmayacak küfürler ediyor ve çoğunda da hiçbir şey yapmıyorum kendi halimde odamda takılırken beni huzursuz ediyor ahlaksızca satasiyor. Durum böyle olunca bazen ses etmiyorum ama bazen sabrım taşıyor bende tepki veriyorum . Sürekli hakaret yediğimden dolayı evde çok gergin oluyorum evdeki diğer bireylerde benden pek hazzetmiyor sadede gelecek olursam sorum şudur :
Birkaç kişi babamda dahil babaya karşı çıkılmaz Allah böyle emrediyor diyorlar baba ne kadar kötü olursa olsun diyorlar ve benim hayatımı bitirdi neredeyse mental sıkıntılar yaşıyorum ondan dolayı akademik sosyal herseyi salmış durumdayım eğer Allah cidden böyle bir emir veriyorsa ben artık Müslüman olmayacağım sağlıcakla.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Selamın aleyküm 19 yaşında bir erkeğim , deprem dolayısıyla üniversite okuduğum şehirden aile evine tekrardan geldim evim ağır hasarlı. Aile evinde sürekli çatışmalar yaşıyordum şehir disindayken yok olmuştu ama tekrar gelince yine çatışmalar başladı. Babam sürekli fiziksel ozelliklerimle dalga geçiyor, ağza alınmayacak küfürler ediyor ve çoğunda da hiçbir şey yapmıyorum kendi halimde odamda takılırken beni huzursuz ediyor ahlaksızca satasiyor. Durum böyle olunca bazen ses etmiyorum ama bazen sabrım taşıyor bende tepki veriyorum . Sürekli hakaret yediğimden dolayı evde çok gergin oluyorum evdeki diğer bireylerde benden pek hazzetmiyor sadede gelecek olursam sorum şudur :
Birkaç kişi babamda dahil babaya karşı çıkılmaz Allah böyle emrediyor diyorlar baba ne kadar kötü olursa olsun diyorlar ve benim hayatımı bitirdi neredeyse mental sıkıntılar yaşıyorum ondan dolayı akademik sosyal herseyi salmış durumdayım eğer Allah cidden böyle bir emir veriyorsa ben artık Müslüman olmayacağım sağlıcakla.

Aleykumselam
Konu ile alakasız cevaplar silinmiştir.Bu konu hakkında daha önce yaşanmış ve cevap verilmiş konu mevcuttur.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Dünya'nın imtihan yeri olduğunu unutmamak ve ilk imtihanda ahiretini harab edecek sözler sarfetmek sadece şeytanın işine gelir.

İlk imtihan da böyle isyan edeceksen iman problemi vardır demek ? Hayat her zaman toz pempe olacak diye bir kaide yok.Bugun ailenle yarın arkadaş çevren veya iler de eşin ve cocuklarinla farklı bir imtihan sınanabilirsin ?

“İnsan yalnız ‘iman ettik’ demekle, hiç imtihân edilmeden bırakacaklarını mı sandılar? Ant olsun ki biz, onlardan öncekileri imtihan ettik. Elbette Allah (imtihan ederek), doğru söyleyenleri de bilir, yalancıları da bilir.” (Ankebut, 29/2-3)

S Çevrimdışı

saintemre

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Dünya'nın imtihan yeri olduğunu unutmamak ve ilk imtihanda ahiretini harab edecek sözler sarfetmek sadece şeytanın işine gelir.

İlk imtihan da böyle isyan edeceksen iman problemi vardır demek ? Hayat her zaman toz pempe olacak diye bir kaide yok.Bugun ailenle yarın arkadaş çevren veya iler de eşin ve cocuklarinla farklı bir imtihan sınanabilirsin ?

“İnsan yalnız ‘iman ettik’ demekle, hiç imtihân edilmeden bırakacaklarını mı sandılar? Ant olsun ki biz, onlardan öncekileri imtihan ettik. Elbette Allah (imtihan ederek), doğru söyleyenleri de bilir, yalancıları da bilir.” (Ankebut, 29/2-3)
Hocam geçmişimde alkoliktim tövbe ettim bıraktım kumarbazdim onuda bıraktım sadece şuurum yerinde değilken küfürde bulundum ve yaşadığım bu olay beni cinnet geçirme seviyesine getirdi sözlerimden dolayı Allah a tövbe ettim daha yolun başındayım Allah tüm günahlarımızı affetsin. Bazi şeyleri yeni öğreniyorum islamda.

R Çevrimdışı

Radikal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam geçmişimde alkoliktim tövbe ettim bıraktım kumarbazdim onuda bıraktım sadece şuurum yerinde değilken küfürde bulundum ve yaşadığım bu olay beni cinnet geçirme seviyesine getirdi sözlerimden dolayı Allah a tövbe ettim daha yolun başındayım Allah tüm günahlarımızı affetsin. Bazi şeyleri yeni öğreniyorum islamda.
Allah başta beni olmak üzere tüm müslümanları islam dini üzere sabit kılsın ve hepimize şehid olmayı nasib etsin

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Emin olun çoğu Müslüman benzer imtihanlardan geçiyor. Ben de yaklaşık bir hafta önce neredeyse aynı mevzuda bir konu açmıştım, orada bana verilen nasihatleri de okuyabilirsiniz Biiznillâh.
Dış görünüşle dalga geçilmesine gelince, eğer vücut geliştirmiyorsanız hemen başlayın, zaten yapıyorsanız da ağırlık ve setlerin sıklığını artırın. Bunun yanında yapmıyorsanız kalistenik de yapmaya başlayın. Eğer dalga geçilen özellikleriniz yüzünüzdeyse vücut geliştirmek yüzü de etkiliyor, bayâ fark eder. Çok zaman alır demeyin, benim kardeşim vücut geliştirmeye başlayalı bir yıldan fazla oluyor ve ilk hâliyle şimdiki hâli arasında epey fark var. Üstelik başladığı zamandan 6 ay sonrasında bile oldukça fark vardı. Aynı zamanda bu, eski kötü alışkanlıkları hatırlamamak için de iyi bir yöntem. ALLAH hepimizin kalbini İslâm üzerine sabit kılsın ve bize yardım etsin.

S Çevrimdışı

saintemre

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Emin olun çoğu Müslüman benzer imtihanlardan geçiyor. Ben de yaklaşık bir hafta önce neredeyse aynı mevzuda bir konu açmıştım, orada bana verilen nasihatleri de okuyabilirsiniz Biiznillâh.
Dış görünüşle dalga geçilmesine gelince, eğer vücut geliştirmiyorsanız hemen başlayın, zaten yapıyorsanız da ağırlık ve setlerin sıklığını artırın. Bunun yanında yapmıyorsanız kalistenik de yapmaya başlayın. Eğer dalga geçilen özellikleriniz yüzünüzdeyse vücut geliştirmek yüzü de etkiliyor, bayâ fark eder. Çok zaman alır demeyin, benim kardeşim vücut geliştirmeye başlayalı bir yıldan fazla oluyor ve ilk hâliyle şimdiki hâli arasında epey fark var. Üstelik başladığı zamandan 6 ay sonrasında bile oldukça fark vardı. Aynı zamanda bu, eski kötü alışkanlıkları hatırlamamak için de iyi bir yöntem. ALLAH hepimizin kalbini İslâm üzerine sabit kılsın ve bize yardım etsin.
Asıl sorun kilolu veya kasli olmakla alakalı değil eskiden vücut geliştirmeyle uğraşıyordum, bu kadar kaslı olunca kendini adam mı sanıyorsun diyordu, sakatlıktan sonra kilo alıncada böyle olunur mu domuza benziyorsun diyo ve alakası bile yok ahlağa sığmayacak şekilde konuşuyor babam.

R Çevrimdışı

Radikal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Asıl sorun kilolu veya kasli olmakla alakalı değil eskiden vücut geliştirmeyle uğraşıyordum, bu kadar kaslı olunca kendini adam mı sanıyorsun diyordu, sakatlıktan sonra kilo alıncada böyle olunur mu domuza benziyorsun diyo ve alakası bile yok ahlağa sığmayacak şekilde konuşuyor babam.
Allah hidayet etsin

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

babanı bi psikiyatriste götür

Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sizlere şu hadisi hatırlatmak isterim:

Habbab bin ered radiyallahu anh şöyle anlattı:
"Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem hırkasını başına yastık yapmış Kabe'nin gölgesinde dinlenirken onun yanına geldik. Ve müşriklerden gördüğümüz işkencelerden şikayet ederek:
-Ey Allah'ın Rasulü! Bizim için dua edip, Allah'tan yardım istemeyecek misin? dedik. Bunun üzerine Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem de şöyle buyurdu:
-Sizden önceki ümmetler içinde Allah'a iman eden bir adam tutuklanır ve kazılan bir çukura konurdu. Sonra da bir testere ile başından aşağıya ikiye biçilir, eti ve kemiği demir taraklarla taranırdı. Fakat bütün bu yapılanlar onu dininden döndürmezdi. Yemin ederim ki, Allah bu dini mutlaka üstün kılacaktır. Öyle tek başına bir atlı Allah'tan ve sürüsüne kurt saldırmasından başka hiçbir şeyden endişe etmeksizin Sana'dan Hadramut'a kadar gidecektir ama siz acele ediyorsunuz, sabırsızlanıyorsunuz..."

Buhari/Menakib 25

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Bunu vücut geliştirme eyleminden çok felsefesi amacıyla söyledim. Kendinizin geliştiğini görünce ve kendinize vakit ayırınca başkalarının hakaretleri komik gelmeye başlıyor ve alınmaktan çok onlara acımaya, ve insanları takmamaya başlıyorsunuz. Hem endorfin de salgılanıyor. Kalisteniği de burada bunu okuyan tüm kardeşlere tavsiye ediyorum, hem dayanıklılığı, hem esnekliği hem de kas kütlesini artırmakta en iyisi.
Ayrıca babanız sizi kıskanıyormuş gibi duruyor, bir psikologdan bu konuda tavsiyeler alabilirsiniz.

Rhodium Çevrimdışı

Rhodium

Üye
İslam-TR Üyesi

Ebeveynlere (anne ve baba) karşı çıkılmaz, kötü davranılmaz demek: her daim kötü davranılmaz, iyi davranılır, demektir. Misal babaya çay koyarsın, ağır taşımasına izin vermezsin vb. Yani kötü davranılmaz, iyi de davranılır demenin anlamı budur.

Size her kim olursa olsun bir etkide bulunduğunda, "tepki" vermek kötü davranmak değildir. Tepki: korkmak, susamak gibi gayet doğal bir reflexdir. Bilinçli şekilde verilen tepki de bir hak aramak, hakkını savunmak, adaletli olmaktır.

Ebeveyn, size kötü davranıyorsa davranışın ölçeğine göre de mantıklı tepkiler vermeniz, anne-babaya iyi-kötü muamele ettiğiniz anlamına gelmez. Evlat olmak demek herşeye eyvallah deyip köle olmak demek değildir. Hem İslami ahlak, hemde evrensel anlamda bu geçerli.

İslam da ki anne baba ya iyi davranma Japonlardan tut mayalarda bile olan evrensel bir durum. Fil yavrusu bile baba File iyi davranır.

Dolayısı ile senin durumunun çözümü: doğru bir birey olgun bir insan gibi davranma göstermen dir. Durumunun islamın, müslümanlığın emir ve yasakları ile alakası yok! Hatta bu şekilde Allah böyle emir veriyorsa bende Müslüman olmam demen kusura bakma ama büyük küstahlıktır!

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Kötü insanlar, "kötü/çöplük" düşüncelerini boşaltacak yerler ararlar ve ilk kapıları her zaman öz aileleridir... Kimseyi iyi veya kötü yapamazsınız, değiştiremezsiniz ama onlardan zarar görmeyecek bir psikolojiye doğru kendinizi yükseltebilirsiniz. Takmamayı öğrenin, klasik bir cevap ama böyle durumlar için en geçerli yol budur. O konuşsun; siz ise onun konuştuklarının "onun kendi karakterinin neticesi" olduğunu, yani sizle hiçbir alakası olmadığını bilin. Siz alttan aldıkça dozu artırıyorsa, kendinizi kaybetmeden gereken şekilde tepki verebilirsiniz; ama o zamanda bile, sadece konuşmanız gerektiği için konuşun, duruma çok da takılmayın... Sepetinde çiçek taşıyan çiçek; pislik taşıyan pislik saçar; onun durumu da bundan ibaret. Söylediklerinin hiçbirisinin sizle alakalı olmadığını, kendi karakteri ile ilgili olduğunu tamamen anlar/özümserseniz, takmama yoluna artık girmişsiniz demektir.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bence karcisina çıkıp açık konusmalisin.Bu konuşmalarından rahatsız olduğunu ve incindigini.Kendisine saygı ve sevgi duydugunuda şöyle...

Rabbim yardimcin olsun:)

Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah'a isyanda kula (bunun içinde ana baba ana baba da var)itaat olmaz elzem kural budur..eğer dine aykiri şeyler yapmanizi istiyorsa bunu yapmayacaksiniz bende babamdan çok cektim hala cekmekteyim ama duasıni da yaşarken aldım Hamdolsun baktınız hicbirsekilde uyusmuyorsunuz veya zarar vermekten vazgeçmiyor zarar ruhen de olur illa fiziksel olmaz Allah'tan babanızın kalbinin yumusamasi fıtratınin aslına(bozulmamış) dönmesi için dua edin veya mümkün olmadıkça çok biraraya gelmeyin veya son çare he deyin gecin(İslami küfür fiillerine degil)çünkü insan psikolojisidir yapilan sey karşı tarafa işlerse ordan saldırmaya devam eder tepki almassa baktı tik yok bırakır bende işe yaradi hamdolsun,bu arada bak ana baba hakkı var haaa diyen annenin babanin yaptığı herseyin kabullenilebilir olduğunu dusunen tiplere evlat hakkı olduğunu da hatırlatın Rabbim yardımcımız olsun

Üst Ana Sayfa Alt