Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Sürekli Kötü Söz Söylemekten Nasıl Kurtulabilirim?

S Çevrimdışı

saintemre

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm ben kötü zamanlar geçirdim çoğunu atlattım ama hala tam olarak iyi değilim sürekli ağzımdan küfür çıkıyor kendimi tutamıyorum aileme karşı da küfür ediyorum küfür etmediğim zamanlar ya birseyi kırıyorum yada kavga ediyorum ve bu duruma çok üzülüyorum yaşama hevesim de eskisi gibi değil psikolog falan da fayda etmiyor artık bunaldım namaza da başlayamıyorum nasil hidayete erebilirim yardım edin bana .

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Aleykum selam kardeşim,

Kötü söz söylemeyi tamamen bırakmak istiyor musunuz?

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Selamün Aleyküm ben kötü zamanlar geçirdim çoğunu atlattım ama hala tam olarak iyi değilim sürekli ağzımdan küfür çıkıyor kendimi tutamıyorum aileme karşı da küfür ediyorum küfür etmediğim zamanlar ya birseyi kırıyorum yada kavga ediyorum ve bu duruma çok üzülüyorum yaşama hevesim de eskisi gibi değil psikolog falan da fayda etmiyor artık bunaldım namaza da başlayamıyorum nasil hidayete erebilirim yardım edin bana .

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Kişisel/Nefsi gelişim konularında istemek başarmanın yarısıdır, bu durumda başarının yarı yolundasınız.

Kalan yarısı ise "asla pes etmeden ve umutsuzluğa düşmeden, başaracağınıza kesin emin şekilde" istediğiniz şey için çalışmaktır. Bu istek ve çabalarınızı, her günah işlediğinizde tevbe ile ve her daim dua ile Allah'tan yardım isteyerek koruyun. Allah'ın izni ile bir zaman sonra, azala azala biterler.

Hemen kurtulunması imkansız gibi bir şey, öyle bir beklentiniz olmasın; çünkü beyin onu ezberlemiş oluyor. Ve ama başaracağınıza kesin inanır ve her koşulda, düşe kalka da olsa çabaya devam ederseniz: Allah'ın izni ile başarı kesindir.

Ama "başaramıyorum" derseniz, o olmaz. Umutsuzluk yok, yarı yolda bırakmak yok, şüphe yok ve en önemlisi zaman zaman hata yaptığınızda "çabalarınızın işe yaramadığını" düşünmek yok. İşe yarayacak inşaAllah; sadece zaman ve sürekli çaba ile devam etmek gerekiyor.

Bin Yusuf Çevrimdışı

Bin Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleyküm selam ahi, nacizane tavsiyem maddi durumunu da göz önünde bulundurarak her küfür ettiğin gün için sadaka ver. Belki Allah rahmetiyle kalbini yumuşatır ve durumunu düzeltir. Allah bana da, sana da merhamet etsin, bizleri doğru yola iletsin.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Aleyküm selam ahi, nacizane tavsiyem maddi durumunu da göz önünde bulundurarak her küfür ettiğin gün için sadaka ver. Belki Allah rahmetiyle kalbini yumuşatır ve durumunu düzeltir. Allah bana da, sana da merhamet etsin, bizleri doğru yola iletsin.
CezakAllahu hayran kardeşim, aynen bu her tür "kötü/olumsuz davranışı" terk etme sırasında belki de en büyük yardımcıdır.

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

"Ancak haksızlığa sapan korkar; o da işlediği bir kötülük yerine bir iyilik ederse: bilsin ki ben çok bağışlayıcıyım, çok merhametliyim."

Neml Suresi 11. Ayet

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Nerede ve nasıl olursan ol, Allah’dan kork.
Kötülük işlersen, hemen arkasından iyilik yap ki, o kötülüğü silip süpürsün.
İnsanlarla güzel geçin!”

(Tirmizî, Birr 55)

Kötülüğün ardınca iyiliğin yapılması, günahları silmesi güzelliği ile manevi huzura da kavuşturur elhamdülillah ve ileri dönük "bu tür kötü alışkanlıklardan kurtulmak adına" umutlu/inançlı halimizi korumaya yardımcı olur. Ki kurtulmaya dair umut/inanç, bu işin olmazsa olmazı...

Ek olarak bu soruya özel bir de "duygularımı en etkili ve doğru şekilde nasıl ifade edebilirim" diye çalışılırsa tamamdır. "Her tür kötü davranış için" genel yöntem olarak ifade etmek gerekirse de: bir yandan "olumsuzu" bırakmaya çalışırken, diğer yandan "olumluyu" elde etmek için çalışmak... Bu da "tabiat boşluk kabul etmez" hakikati gereğince lazım.

Şöyle ki, alıştığımız bir şeyi hayatımızdan çıkarırken ortada bir boşluk/anlamsızlık/ne yapacağını bilememe durumu oluşur. Kurtulmak istediğimiz şeyin türüne göre "onun iyi versiyonunu" edinmeye çalışmak ise bu boşluk duygusunu giderir elhamdülillah. Bu da "kötülüğün ardınca iyiliğe" benzer ve gerekli bir şeydir. Günahların silinme durumu haricinde, boşluk duygusunun olumlu yönde kapatılması için gerekmekte yani.

Ve değişim, tüm bunların devamla uygulanması sonunucunda yavaş yavaş gelir inşaAllah. İstek, çaba, umut, devamla çaba, sabır, ısrarla çaba, çaba, çaba ve sonuç Allah'ın izni ile başarı.

Üst Ana Sayfa Alt