Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bardağı Yere Bırakın Bugün !!

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı

Profesör elinde içi dolu bir bardak tutarak dersine başladı.

Herkesin göreceği bir şekilde tutuyordu ve ardından sordu :

“Bu bardağın ağırlığı sizce ne kadardır?”

'50 gr!'... '100 gr!'...'125 gr'... diye öğrenciler yanıtladı.

“ Bardağı tartmadıkça gerçekten ben de bilemem,” dedi profösör, “ama, benim sorum şu ki :

“Bu bardağı böyle birkaç dakikalığına tutsaydım ne olurdu?”

‘Hiçbir şey'… diye yanıtladı öğrenciler.

“Tamam peki 1 saat boyunca tutsaydım ne olurdu?” diye sordu profesör bu kez…

“Kolunuz ağrımaya başlardı efendim” diye öğrencilerden biri yanıtladı

“Haklısın, peki şimdi ben 1 gün boyunca tutsam ne olurdu?”

“Kolunuz iyice ağrır, kas spazmı, batar vs gibi sorunlar yaşardınız ve hastaneye gitmek zorunda kalırdınız!”…..

Tüm öğrenciler çeşitli yorumlar yaptı ve gülüştüler

“ Çok iyi. Peki tüm bu sorunlar olurken bardağın ağırlığında bir değişme olur muydu? ” diye sordu profesör.

“ Hayır….” diye yanıtladı herkes ...

Peki o zaman kolun ağrımasına ve kas spazmına neden olan neydi?”

Öğrenciler bulmaca çözermişçesine düşünmeye başladılar.

“ Acıdan ve ağrıdan kurtulmak için ne yapmam gerekir bu durumda? ” diye tekrar profesör sordu.

“ Bardağı bırakın düşsün! ” diye öğrencilerden biri yanıt verdi.

“Kesinlikle!” dedi, profesör.

“Hayatın problemleri de böyle bir şeydir. Onları kafanda birkaç dakika tutarsın. Bir sorun yokmuş gibi görünür.

Uzun bir süre düşünürsün. Başınız ağrımaya başlar.

Daha uzun düşünün. Artık seni bitirmeye ve hiçbir şey yapamamana neden olur.

Hayatınızdaki mücadeleleri ve problemleri düşünmek önemlidir, fakat DAHA ÖNEMLİSİ onları her günün sonunda, uyumadan önce yere bırakmaktır (bardak gibi).

Bu şekilde strese girmez, ve her gün taze bir beyin ile uyanır ve her konuyla ve yolunuza çıkan her mücadele ile başa çıkabilecek güçte olursunuz!

Sevdiklerinize şunu hatırlatın :

" Bardağı yere bırakın bugün..! "

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hımm! :) bardağı bırakıp, kırılmasını ve suyun her tarafı berbat etmesini sağlamak doğru değil. Fakat bardağı dolu bir şekilde bir kenara sağlam olarak koyup, daha sonra tekrar elimize alabiliriz.

zira düşüncelerimizi aklımızda, beynimizde depolayabiliyoruz. Bilahare değişen olaylar, değişen bilgi ve kendi bilgi seviyesi sayesinde tekrardan bu meseleyi düşünmek üzere bir kenara kaldırabiliriz.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
zor walla bırakamıyorum ...

Zaman zaman bırakmakta fayda var akhi. Bir büyüğüm kötü bir zamanımda bana şöyle demişti:

"Dert bulunur ama derman bulunmaz. Kendini fazla sıkıp, hasta etme."

İnsanın gücü bir yere kadar dayanabiliyor gerçekten.

Katre-i Lale Çevrimdışı

Katre-i Lale

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
O kadar zorki, cunku bardagi biraktim diyelim, sonrasinda batan yeri yine temizlemeliyim. Bazi dertlerde ise o bardagi bir ben tutmuyorumki, deger verdigim insanlarda tutuyor. Ben biraksam bile onlar tutmaya devam edecekken nasil birakirim.
Dua, dua, dua;

Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.” - Bakara 286 -

Üst Ana Sayfa Alt