Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Başörtüsü Neden Var?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sadece sorguluyorum olay bu
İlk olarak algın nasıl bunu bilmemiz lazım.
Özgürlükten kastın ne? Tesettür yürümeni mi engelliyor? Yemeni içmeni mi engelliyor? Senin neyini kısıtlıyor tesettür bunu bir açıkla ilk önce.
yöneticilerden ricam hemen kapatmasınlar konuyu lütfen.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayır.Ben öğretmeni sorguladığımda mantıklı bir cevap aldığımı düşündüm. Eğer mantıklı bulmasaydım bir şekilde sorardım nedenini. Başörtüsünün mantığı yok aynı şey değil. Peçeli kadınlara da çok tecavüz ediliyor. Başlıklarda da görmüşsünüzdür.Haberlerde görmüşsünüzdür. Önemli olan zihin düşünce. Giyim kuşam boş.Herkes dilediği gibi yaşamalı. Bu bir nevi yaşama özgürlüğünü elinden almak oluyor

Bismillahirrahmanirrahim
en am 125--

Allah, kimi hidayete erdirmek isterse; onun kalbini İslam'a açar. Kimi de saptırmak isterse; onu da göğe doğru yükseliyormuş gibi kalbini daraltır, sıkar. Allah; iman etmeyenlerin üstüne, işte böylece murdarlık çökertir.

nahl 93--

Allah dileseydi, hepinizi tek bir ümmet yapardı. Fakat O, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. Sizler yaptığınız işlerden kesinlikle sorguya çekileceksiniz.

sorguluyorum dıyorsun ALLAH kuluna ne ısterse onu verır. SEN NEYDE ISRAR EDERSEN KARSILIGINI O YONDE ALACAKSIN...!

asıl konumuza gelelim ALLAH ZULCELALI VEL IKRAM kullarına neden ortunun dıyor acaba bır bakalım.!
1 nur suresi 31. ayet

Mü'min kadınlara da söyle: Gözlerini sakınsınlar ve ırzlarını korusunlar.
Görünen kısmı müstesna, zinetlerini göstermesinler.
Başörtülerini yakalarının üstüne salsınlar. Zinetlerini; kocaları veye babaları veya kocalarının babaları veya oğulları veya kocalarının oğulları veya kardeşleri veya erkek kardeşlerinin oğulları veya kızkardeşlerinin oğulları veya kadınları veya cariyeleri veya erkekliği kalmamış hizmetçileri, yahut kadınların mahrem yerlerini henüz anlamayan çocuklardan başkasına göster mesinler.
Gizledikleri zinetlerinin bilinmesi için de ayaklarını vurmasınlar. Ey mü'minler; hepiniz Allah'a tevbe edin ki felaha eresiniz.

ahzap 59

Ey peygamber; eşlerine, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına söyle: Üstlerine örtü alsınlar. Bu, onların tanınıp da incitilmemeleri için daha elverişlidir. Ve Allah; Gafur, Rahim olandır.

ALLAH ne buyuruyor ortunsunler dıyor. Kımlere dıyor
ISLAMI KABUL ETMIS MUMIN KADINLARA ALLAH a ITAAT EDEN KADINLARA ve maıde suresındede ERKEK LERE
bu ıkı kısılık kavramdır kadın ve erkegın ortmesı gereken noktalar vardır.
Kadın avrettır ozeldır gızlıdır gızlı kalacak
Bunu emreden kım
Yuce rabbımız bızı yaratan ALLAH

Daha sonra ne dıyor. Bu onların eslerının veya aıle etrafının dışında tanınıp ta basına kotu bır ıs gelmemesı ve ıncıtılmemelerı ıcın daha ıyıdır. ALLAH rahımdır. Affedendır.
Sımdı dıyeceksın surıyelıler kapalı ama
Oradakı durum cok kotu ALLAH azımdır.
KAfirler YANI SENIN GIBI DUSUNENLER KARDESLERIMIZI KATLETTILER.
HERGUN NELER YASANDI INAN BANA ONLARI SEN GORSEYDIN SU ANDA BOYLE PISKIN PISKIN SORUYOR OLMUYORDUN..!
Arastırıyorum dedın
Arastıran ınsanın karsısına bırde muslumansa ılk kuran çıkacaktır.
Kuran ayetlerı kalbıne yatmıyorsa kardesım kendı davranışlarını degıstırmen gereklı
EGER MUSLUMANSAN

BU VIDEO DA BIR KISIM ORTUNME SEKLI MEVCUT NEDEN OLDUGU DA MEVCUT

nur: 58

Ey iman edenler! Ellerinizin altında bulunan (Köleler, hizmetçi)ler ve sizden olup da henüz bülûğa ermemiş çocuklar, şu üç vakitte (odalarınıza girebilmek için) izin istesinler. Sabah namazından evvel, öğle sıcağında elbisenizi çıkardığınız sırada ve bir de yatsı namazından sonra. Bunlar sizin üstünüzün açılabileceği vakitlerdir. Bu vakitlerin dışında birbirinizin yanına girip çıkmakta size de onlara da bir günah yoktur. İşte Allah âyetleri size böyle açıklar. Allah bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

GELELIM ASIL MESELEYE SIMDI BU TARZ SORULARI SORANLARDA BEN HIC BAYANA RAST GELMEDIM COGU ATAIST ATAPUTCU MECUSI GIBI ISLAMI YAFTALAMAYA DAMGALAYAMA CALISAN SAHISLARIN HAREKETLERI BUNLAR
EGER BAYAN DEGILSEN 2 ELIM YAKANDA OLACAKTIR. BI IZNILLAH...

cunku musluman bayanlar bılırler. Neden kapanacaklarını AILELERIN COGU NUR SURESINI ERKEKLERDE MAIDE SURESINI OGRENIRLER... gerısınde kalanlar Musluman olduğunu zannedenler yada gerçekten ogrenmemıs bılmeyenlerdır...
ALLAH hıdayet verenlerın en hayırlısıdır.

KURAN OKUMUYORSUN MUSLUMANIM DIYORSUN SEN NEYIN MUSLUMANISIN ?
KENDINE MUSLUMANSAN EGER O BASKA
EDEP YAHU

2 CISINDE BUNU SUISTIMAL EDERSEN...
SANA VERECEK CEVABI COK IYI BILIYORUM..!

Son düzenleme:
xena Çevrimdışı

xena

God bless Me...
İslam-TR Üyesi
Şüphelerine saygı duyun....

-Hala inanmayacak mısın? Ebu Süfyan: Şüphelerim var. -Şu kılıç boynuna inerse bi şeyciğin kalmaz. Bilal: -Bırak onu,şüphesine saygı duy.

Sen sadece bir HATIRLATICISIN onlara İNANÇ DAYATAN BİR ZORBA DEĞİLSİN. (GASİYA 22)

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Pilot46 Oncelikle hoşgeldin. Bu din mantık,akıl dini değildir; bu din teslimiyet dinidir. Domuz eti yiyen ölüyor mu neden haram? Neden yilda bir kere bir ay boyunca 12 saat falan ac kalıyoruz? Neden dünyanın tum zevklerini tadamiyoruz? Tadan hemen anında ölüyor mu? Yok. Bunların hepsi bir imtihan. İmtihan gormedigindir, gördüğün sey imtihan olmaz, delil/ispat olur zaten. Biz inandik ve teslim olduk. Sınırlı aklımızla sorgulasakta işin içinden çıkamayız zaten. Bende sana soru soruyum. Sulu karpuz neden yaz meyvesi, c vitaminli portakal neden kış meyvesi?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şüphelerine saygı duyun....

-Hala inanmayacak mısın? Ebu Süfyan: Şüphelerim var. -Şu kılıç boynuna inerse bi şeyciğin kalmaz. Bilal: -Bırak onu,şüphesine saygı duy.

Sen sadece bir HATIRLATICISIN onlara İNANÇ DAYATAN BİR ZORBA DEĞİLSİN. (GASİYA 22)

Hatırlatan ve onu temızleyıp arındıran kulun kalbıne koyan ondan ALAN ALLAH zulcelalı vel ıkrama hamdolsun suphe duymak ayrı bırsey yargılayıp da elestrıp bak kardesım bu kotu demek ayrı bırsey

Ebu Bekir es-Sıddık r.a zekat vermeyenlerle savaşacağı zaman bazı şeyler Ömer r.a için sorun olarak gözüküyordu. Velakin Ömer meseleyi ilmi açıdan ele almıştır. Ömer ra demiştir ki: “Ya Ebu Bekir Rasulullah s.a.v insanlarla la ilahe ilallah deyinceye kadar savaşmakla emrolundum her kim la ilahe illallah derse canlarını ve mallarını korumuşlardır gizlileri ise Allah’a kalmıştır demişken nasıl olurda biz bu insanlarla savaşırız.” Yani Ömer ibni Hattab o zekat vermeyen taifeyi Allah’tan başka ilah olmadığına şahitlik ettiklerinden dolayı müslüman olarak görüyordu. Ve müslümanlar ile savaşmakta caiz değildir. Yani meseleyi ilmi açıdan değerlendiriyordu. Ebu Bekir r.anhu Ömer ibni Hattab’tan daha alim ve fıkıhta daha derinleşmiştir ona dedi ki: Vallahi namaz ile zekatın arasını ayıranlar ile savaşacağım. Vallahi zekat, malın hakkıdır. Vallahi her kim Rasulullah s.a.v bir oğlak verdiği halde onu bana vermeyi engellerse bundan dolayı onlarla savaşacağım.” Bu sözlerden sonra Ömer r.a demiştir ki: “ Allah’ın bu konuda Ebu Bekir’in kalbine bir genişlik verdiğini anladım ve onun hak olduğunu gördüm.”

Bir zorbalık yapmadım bı ıznıllah elımden gelenın en guzelını sunmaya calıstım..
Varsa hatam veya ecrım ALLAH bılenlerın en hayırlısıdır.
10 senedır bu sorularla boğuşuyorum yeter artık. dıyorum sadece
hep aynı sorular hep aynı kısılıkler ALLAH ıslah etsın TEBLIG BIZIM HESAP ALLAH ındır.!

xena Çevrimdışı

xena

God bless Me...
İslam-TR Üyesi
JuNDuLLAH :) Sorguluyorum diyor ,

Evrenin yaradılışını sorgula ; enbiya 30
Atalarının dinini sorgula ; bakara 170
Kuranı sorgula ; nisa 82
İnsanın yaratılışını sorgula ; kıyamet 37

Müslüman ancak Allah'ın dinini anlatmakla yükümlüdür. O kişinin hidayet bulması, iman etmesi ancak Allah'ın dilemesiyle olur.
Allah insana akıl ve vicdan vermiştir . Bu nedenle de insan kendi seçimlerinden sorumludur.

Dileyen İman etsin, dileyen İNKAR...

xena Çevrimdışı

xena

God bless Me...
İslam-TR Üyesi
Pilot46 :)) Dinini öğrenmeye yanlış yerden başlamışsın, ....Tevhid ve Şirk kavramlarını öğrenmeden Kuranı anlaman mümkün değil...

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Kafaya bağlamak icin var bas örtü adi üstünde

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
JuNDuLLAH :) Sorguluyorum diyor ,

Evrenin yaradılışını sorgula ; enbiya 30
Atalarının dinini sorgula ; bakara 170
Kuranı sorgula ; nisa 82
İnsanın yaratılışını sorgula ; kıyamet 37

Müslüman ancak Allah'ın dinini anlatmakla yükümlüdür. O kişinin hidayet bulması, iman etmesi ancak Allah'ın dilemesiyle olur.
Allah insana akıl ve vicdan vermiştir . Bu nedenle de insan kendi seçimlerinden sorumludur.

Dileyen İman etsin, dileyen İNKAR...

aynen oyle ıman dolu dın kardesım
Yanı kalbınde suphe olanın suphe derecesı cok onemlı ımana yaktın olanın soyledıgı cümlelerle elestrıp yargılama safhasındaki sahsın dusuncelerı belırgındır.
Suphesı ımanı dereceye yakın olan bunu ben nasıl doğru bır sekılde yaparım yada ısın aslını nasıl anlamalıyım dıye olaya gırısınden anlıyoruz. Zaten cevaplarımızı ona gore hazırlayıp sunuyoruz.
Imanı derecede olmayan kımse bu neden böyle bu böyle olmamalı dedıgı anda cedel baslar. Isın ucunda senınde zorlanmana sebeb olacak durumlar ortaya çıkar..
Yanı öğrenmek ısteyen kuranda bu ıs nasıl dıye sorarken
yargılamak ısteyen sızce bu durum nasıl dıye sormaktadır.
Ve yanlış yolda olan muslumanları ornek göstererek sorgulamanın amacının dışına çıkmasına yol açmaktadır.
Bu dın ALLAH ın bıze secıp begendıgı tastamam ettıgı rasulallah ıle destekledıgı bır dındır.
Bu ıs ALLAH a ve rasule goredır. Otesı yok

xena Çevrimdışı

xena

God bless Me...
İslam-TR Üyesi
eL_Muhacir:))

Kız kardeşimize bu Ayeti de verelim, Takva elbisesi haya elbisesi en hayırlı elbisedir. araf 26
Rabbim sizin görünüşlerinize bakmaz , O kalpler de olana bakar...

JuNDuLLAh :)) sadece Allah’a teslim olduk deyin! ( insaallah ben de bunun gayreti içindeyim)

ebu el-fadl Çevrimdışı

ebu el-fadl

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konuda bu makale hoşuma gitti

Tesettür sözlükte; örtünmek, gizlenmek, bir şeyin arkasında saklanmak anlamlarına gelir. Bir fıkıh terimi olarak tesettür; avret yerini yani erkek veya kadının şer'an örtülmesi gereken yerlerini örtmesidir.

Tesettürün sayılamayacak kadar çok hikmetleri vardır. Ancak asıl önemlisi, tesettürün Allah-u Teâlâ’nın emri olmasıdır.

Mü'min erkek ve kadınların örtünmede asıl gayesi Allah-u Zülcelâl’in rızasını kazanmak olmalıdır. Çünkü Allah-u Zülcelâl’in emir ve yasaklarına uymak bir ibadettir. Namaz ve oruç gibi ibadetleri emreden Allah-u Zülcelâl, ibadet içinde ve dışında örtünmenin şekil ve sınırlarını da belirlemiştir.

Allah-u Zülcelâl hazretleri eşref-i mahlûkat olan insanoğluna hayâ ve örtünme duygusu vermiştir. Âyet-i kerimede giyinme duygusunun ve elbiselerin Allah-u Zülcelâl’in indirdiği nimetlerden olduğu zikredilir:

“Ey Âdemoğulları, size çirkin yerlerinizi örtecek giysi, süslenecek elbise indirdik.”(A’raf 26)

İnsan için hayâ duygusu fıtrîdir. İnsan tabi olarak çıplaklıktan utanır, örtünmek ister. Hz. Âdem ve Havva cennette iken nurdan elbiseler içindeydiler. Şeytan onları kandırınca yasak meyveyi yediler ve üstlerindeki nûrdan elbiseler gitti. O zaman çıplaklık halinden utandılar ve cennet yapraklarıyla örtünmeye çalıştılar.

"Şeytan (Adem ile Havva’ya) kendilerinden örtülmüş olan çirkin yerlerini açmak için ikisine de vesvese verdi, ve ‘sizi Rabbınız başka bir şey için değil, sırf Melek olacağınız yâhud ebediyyen kalanlardan olacağınız için bu ağaca yaklaşmayı yasakladı’ dedi. ‘Gerçekten ben size öğüt verenlerdenim’ diye yemin etti.

Böylece onları aldattı, ağacın meyvesini tattıkları anda ise avret yerleri kendilerine beliriverdi ve üstlerine cennet yapraklarından yamalar örtmeye başladılar. Rableri seslendi: ‘Ben sizi bu ağaçtan men etmemiş miydim? Ve şeytanın da size düşmanınız olduğunu söylememiş miydim?’

Dediler ki: ‘Rabbimiz, biz nefislerimize zulmettik, eğer bizi bağışlamazsan ve bize merhamet etmezsen gerçekten hüsrana uğrayanlardan olacağız.’” (Araf Suresi: 20-23)

Buradan da anlaşılıyor ki örtünmek insan yaratılışı için gereklidir. Bilhassa müminler için örtünme şeref ve itibar vesilesidir.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellem, daha kendisine peygamberlik verilmeden önce dahi hayâ sahibiydi. Kavmi çıplaklıktan utanmayı unutmuş olduğu halde o giyinik olmaya itina gösterirdi. Hatta avret mahalli açılacak olsa gaipten gelen bir ikazla uyarılırdı. (İbn-i Hişâm, I, 197)

Cahiliye döneminde Arap toplumu Kâbe’yi çıplak tavaf ederlerdi. Gündüz erkekler, gece kadınlar gelir ve tavaflarını çıplak yaparlardı. Bunun sebebi, “Biz bu elbiseler içinde günah işledik. Bu elbiselerle Allah-u Teâlâ’nın evini tavaf edemeyiz” diye düşünmeleriydi.

Allah-u Teâlâ’nın çıplaklık halinden asla memnun olmadığını, çıplak tavaf etme vesvesesini verenin şeytan olduğu, onun daha önce ana-babamızı da böyle cennetten çıkardığını bildirdi:

"Ey Âdemoğulları! Şeytan, ana babanızı, çirkin yerlerini onlara göstermek için elbiselerini soyarak cennetten çıkardığı gibi, sizi de (şaşırtıp) aldatmasın.'' (A'râf; 27)

İşte daha Mekke döneminde iken çıplaklığın fahşa ve şeytanın fitnesi olduğu bilgisi böylece verilmiş oldu. Tavaf sırasında ve namazda örtünmesi gerektiğini bildiren şu ayet indi:

"Ey Âdem oğulları! Her secde edişinizde güzel elbiselerinizi giyin." (A'raf; 31)

Böylece İslam ilk olarak namaz ve tavaf gibi ibadetlerde avret yerlerinin örtülmesi farîzasını getirmişti. Bu ayetler ile başlayan tesettür emri, daha sonra Medine devrinde inen ayetlerle teferruatıyla açıklanıp tamama ermiştir.

Ziynet Yerlerini Örtün!

İslam’dan evvel hanımlar örtünmezler, komşu veya akrabalarının evlerine girmek için izin istemeye de ihtimam göstermezlerdi. Cenab-ı Hak Ümmet-i Muhammed’e en güzel adabı öğretmek için ayetlerini indirdi ve evlere izinsiz girmemeyi, Peygamberin hanımlarına ancak perde arkasından konuşmayı emretti. (bak. Ahzab: 53) Böylece faziletli hanımlara karşı nasıl hareket edileceğine dair ilk işaret verilmiş oldu. Sonra bunun kapsamı bütün mümin erkekler ve hanımlar için genişletilmiştir. (bak. Nur,27-28)

Cahiliyye çağında hanımlar başlarına ancak güneşten korunmak veya süslenmek için ince bir örtü alırlar, ama bunun uçlarını geriye atarlar, kulak, yaka gibi ziynet yerlerini örtmezlerdi. Ziynet takındıkları kulakları, boyunları perçemleri görünür halde çarşı pazarlarda dolaşırlardı. Erkekler de onlara bakar ve hatta sataşırlardı. Âyet-i kerime ile kadınlara, başörtülerini ziynetleri örtecek şekilde bürümeleri için ikaz geldi.

" Mü'min erkeklere söyle. Gözlerini zinadan sakınsınlar ve ırzlarını korusunlar. Bu, kendileri için daha temizdir. Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, namuslarını da korusunlar, zînetlerini açmasınlar, bunlardan görünen kısmı müstesnadır. Başörtülerini de yakalarının üzerini kapatacak şekilde iyice örtsünler.” (Nur; 29,30)

Ayette erkek ve kadınlara “gözlerini haramdan sakınmak” emredilmiştir. Çünkü iffeti korumak gözleri korumakla başlar. Göz kalbin casusudur. Göz bir şeyi görmese kalp arzu etmez. Kalpte harama karşı bir arzu olmazsa kişinin hem dini ve dünyevi huzuru selamette olur. Bu sebeple mümin hanımlara kendilerini bakışlara arz etmemeleri emredilmiştir.

“Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle de cilbablarından (dış elbiselerinden) üzerlerini sımsıkı örtsünler. Bu onların tanınmalarına, tanınıp da eziyet edilmemelerine en elverişli olandır. Bununla beraber Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.”(Ahzab 59)

Ayetteki "celabîb" sözcüğü "cilbab"'ın çoğulu olup sözlükte; geniş elbise, başörtüsü gibi anlamlara gelir. Ayetten anlaşıldığı kadarıyla kadınların ev dışında veya yabancı erkeklerin yanına çıkarken normal ev içi giysilerinin üstüne bir dış elbise daha giymeleri gerekmektedir.

Ayrıca ayetten anlıyoruz ki örtünmenin bir maksadı, hanımların daha itibarlı olmasıdır. Örtülerinden dolayı Müslüman hanımlar olduklarının bilinmesi ve kimsenin onları rahatsız etmemesidir.

Örtünmemenin Hükmü Nedir?

Zamanımızda bazı kişiler tesettür emri nefislerine ağır geldiği için bu hususta kafa karıştırıcı sorular sormaktadır.

“Yalnız başı kapalı kadınlar mı müslümandır?” “Başı açık gezmek küfür müdür?” “Tesettür en önemli hükümlerden biri midir? Daha önemli ameller yok mudur?” gibi sorularla tesettürün önemini sorgulamaktadırlar.

Öncelikle tesettür emri, ayetlerle sabit bir hükümdür. Bir amelin farz olmasının şartlarına sahiptir.

İslam fıkhında bir amelin farz telakki edilmesi için, hakkında emredici ayet bulunması, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ve ashabının bunu emir olarak kabul edip istisnasız uygulamış olması gibi delillere bakılır. Tesettür bütün bu hususlarda farz hükmünü taşımaktadır.

Böyleyken tesettürün farz olduğunu inkâr etmek Allah-u Teâlâ’nın ayetini inkâr etmek olur.

Örtünmek farz olduğuna göre farzı terk etmek de haramdır. Öyleyse örtünmemek haramdır.

İnkâr etmediği halde farzı yerine getirmeyen ise tıpkı diğer günahları işleyenler gibi günahkâr olur. Ehl- i sünnet itikadına göre günah işleyenler dinden çıkmaz. İman edilmesi icab eden hususlara inandıkları ve haramı helal saymadıkları müddetçe iman ehlidirler.

Ancak günahları küçük görmek tehlikelidir. Günah, Allah’a itaat etmemek demektir ki, bu manada hiçbir günah küçük olmaz. Ama daha büyük günahlara nazaran bazılarına küçük günah denmiştir. Öte yandan küçük görünen günahlar da büyük günahlara götürür. Mesela harama bakmanın zinayı arzu etmeye ve nihayet zinaya götürmesi tehlikesi gibi…

Ayrıca günahlar kalpte lekeye sebep olurlar. Bu da kalbin git gide katılaşmasına ve nihayet kulluktan zevk almamaya, günahlara arzu duymaya sebep olur.

"Mü'min bir günah işlediği zaman kalbinde siyah bir nokta belirir. Eğer o günahtan el çeker, Allah'tan günahının affını dilerse, kalbi o siyah noktadan temizlenir. Eğer günaha devam ederse, o siyahlık artar. İşte Kur'ân'da geçen 'günahın kalbi kaplaması' bu mânâdadır." (İbni Mace, Zühd:29)

Malum olduğu üzere ameller kendi cinsinden olan amelleri çeker. Günahlar başka günahları, sevaplar başka sevapları çeker. Mesela tesettürlü olmak, diğer mümine hanımların arasına katılıp kaynaşmaya vesile olur. Çünkü insan kendisine benzeyeni sever. Sevdiğine de benzemek ister.

Tesettürlü hanımlar arasına katılan bir hanım, sohbetlere ve hayırlı meclislere davet edilir. Ona her geçen gün hayırlı ameller kolaylaşır.

Tesettürlü olmayan hanım ise bundan mahrum olur. Çünkü kalbinde iman olsa da kimse onun kalbini açıp bilemez. Kıyafeti sebebiyle onu böyle şeylerden hoşlanmaz zannederler. Hatta günah, gıybet ve gaflet meclislerine davet edilir.

Demek ki kıyafet basit bir amel değildir. Aksine kıyafet insanın ruhuna tesir eder. Mesela kıyafeti sebebiyle bakışları celbeden bir kişinin ruhu bundan azap duyarken nefsi zevk alabilir. Bu hal devam ede ede nefis kuvvetlenir, ruh ise hastalanır ve solgunlaşır.

Demek ki tesettür meselesi basite alınacak bir mesele değildir.

Hatta "Her bir günah içinde küfre gidecek bir yol vardır." sözü mühim bir gerçektir. Çünkü bir gü-naha devam eden kişinin nefsi o günahtan aldığı zevkle kuvvetlenir ve artık o amelin günah olduğunu inkâr etmeye yeltenir. Böylece kişinin kalbine vesvese girer. Günahını müdafaa etmeye hatta hükmü koyan Rabbini sorgulamaya kalkışır. “Neden günah imiş. Ne var günah olacak?” demeye başlar. En nihayetinde küfre sürüklenir -maazallah-.

Örtünmek İzzet ve Şereftir

Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:

“İman edenler arasında kötülüğün, hayâsızlığın yayılmasını isteyenler ve sevenler için dünyada da ahirette de elim bir azap vardır.” (Nur 19)

Günümüzde Müslüman hanımın örtüsü üzerinde çeşitli oyunlar oynanmasının sebebi budur: İslam düşmanlarının, Müslümanların iffetlerinden kaynaklanan izzetini kırılmasını ve Müslümanlar arasında hayâsızlık ve fuhşiyatın yayılmasını istemeleri.

Çünkü bir toplumu kuvvetli yapan en önemli değerlerden biri, kadınların sağlam şahsiyetli ve iffetli olmasıdır. Böyle bir toplumda aile yapısı sağlamdır, toplumda asayiş ve huzur vardır. İnsanlar arasında güven ve saygı bulunmaktadır. Böyle bir toplumu kim yıkabilir?

İslam’ın hanımları örtünmeye çağırmasının hikmeti de budur: cemiyette herkesin birbirine karşı saygı ve edeple muamele etmesi için… Birbirine karşı müslümana yakışmayan bir bakışla bakmamaları için…

Hayâlı bir insan, başka insanların ona, şehvânî hislerle bakmasından azap duyar. Örtünme ile bu nefsanî bakışlardan sakınmak ister.

Kadın olsun erkek olsun hiçbir Müslüman, ziynetlenip kendini teşhir ederek şehevî bakışlara arz etmez. Bunu erkekler yapacak olsa onlara da haram olur. Erkeklerin de fuhşiyat maksatlı olarak soyunup süslenip kendilerini arz etmeleri yasaktır.

Fakat ekseriyetle bunu kadınlar yaptığı için ikaz ve haram hükmü onlar için indirilmiştir. Çünkü malum olduğu üzere erkekler bakan ve talep eden taraftır. Kadınlar ise beğenilmekten hoşlanırlar.

İslam dini kadınların meşru daire içinde nikâhlı eşleri için süslenmelerinde bir beis görmez hatta aile saadeti için bunu teşvik eder. Fakat nikâhsız yabancı erkeklere karşı süslenmenin hayâ ve iffete muvafık düşmeyeceği aşikârdır.

Allah cümlemizi bundan korusun… Gereği gibi örtünmeyi bütün Müslüman hanımlara nasip etsin.*

Seyda Muhammed Konyevi

T Çevrimdışı

TevhideriMusab

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
''Allah ve Resûlü bir iş hakkında hüküm verdikleri zaman, hiçbir mü’min erkek ve hiçbir mü’min kadın için kendi işleri konusunda tercih kullanma hakları yoktur. Kim Allah’a ve Resûlüne karşı gelirse, şüphesiz ki o apaçık bir şekilde sapmıştır.'' Ahzap 36

Edanuruzer Çevrimdışı

Edanuruzer

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Aklıma, mantığıma yatmayan birşeyi kabul edemiyorum

Esselamu aleyküm kardeşim. Sorgulaman tabi ki güzel. Haklısın da bize sorgulamak için akıl verilmiş. Fakat sen yanlış yerde ve şekilde sorguluyorsun. Bizi yaratan Allah örtün dediyse sorgulama gibi bir şansımız yok. Onun dışında bu dünya da özgürlük olduğunu düşünüyorsan kesinlikle yanılıyorsun. Biz bu dünyaya özgür olalım diye gelmedik ki bir bez parçasının özgürlüğümüzü alması söz konusu bile olamaz. Tam tersine özgürlüğe giden yolda buyuk bir yardımcıdır. Helal daire geniştir keyfe kafi gelir. Harama girmeye lüzum yoktur. Umarım sorgulamana yardım edebilmişimdir..

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
İşin Şaka tarafı bi yana

ALLAH Resulu (s.a.v) şöyle buyurmakta:

Cehennem nefsin hoşuna giden şeylerle çevrili,Cennet ise nefsin hoşlanmadığı şeylerle çevrili diye buyurmakta.
Örtüye bürüneceğim diye şeytan vesvese vermekte,abla da sorgulama diyor.

Şimdi ben namaz kılıyorum ALLAH Resulu (s.a.v) emrettiği şekilde şimdi desem ki neden bu şekilde namaz kılıyorum mantıklı bi açıklaması var mı ? ya kalbimde hastalık vardır ya da fitne çıkarmak için bunu yapıyorumdur.

basit bi örnek vereyim size gazete iş ilanlarına baktıysanız belki rastlamışsınızdır.

diksiyonu düzgün,20 25 yaş aralığı,seyahat engeli olmayan,özgüveni yüksek,bekar,mine etek giyen vs. bayan eleman aranıyor

Bu iş veren kavat,malını böyle birinin satabileceğine inanıyor,yalan,dolan,cilve vs... Şimdi sen bu adamı arayıp bana mantıklı bi cevap ver desen ne diyecek hanımefendi işimizin gereği bunu yapıyoruz der. ve Bunları yapmadığınız takdirde herhangi bir maaş talep edebilir misin ? hayır

Peki ALLAH'ın emir ve yasaklarını uygulama hususunda haşa bir beşer kadar değeri yoksa zaten müslüman değilsiniz ! Cennete girebilmek için Rabbimizin de kriterleri var.Müslüman bir hanımın nasıl olacağı hususunda bir çok hadis ve ayet var.

umarım anlatabilmişimdir

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
ayrıca şunu eklemek istiyorum

şeytan kadar özgür birini görmedim,onun da özgürlüğü kıyamet gününe kadar

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Sadece şeytan değil özgür olan aslında...İnsan da özgür...Rabbim irade vermiş.Herkes özgür iradesiyle nereye gitmek istiyorsa oraya göre yaşayabiliyor.Yani cenneti de cehennemi de seçme özgürlüğü var.Bir insan ihtilaf olmayan bir meselede illa da Rabbine kafa tutuyorsa sonucuna da katlanır...

Aslında bütün bu yanlışların temelinde Rabbimizi doğru tanıyamamışlık yatıyor. Yani bir insan Yaradanı isim ve sıfatlarıyla gereği gibi idrak etmiş olsa zaten Rabbinin kendi için en güzel kararları aldığına iman eder, boyun eğer ve teslimiyet gösterir...

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Başörtüsü neden var ? İslam kadınların özgürlüğünü neden elinden alıyor ?

Hamd alemlerin Rabbi olan Allah azze ve celleye, salat O'nun Rasulü Muhammed Mustafa'yadır.
"Rabbim, benim göğsüme genişlik ver, işimi kolaylaştır; dilimden de şu düğümü çöz ki sözümü iyi anlasınlar." (Taha suresi, 25-28)

Öncelikle bu soru Müslüman olmayan bir insan için normal bir soru. Normalde cevap vermek için vakit ayıramayacağımı düşündüm daha sonra Allah azze ve celleden hayırlısı ile amel etmemi nasip etmesini istedim. Ve şuan bu yazıyı siz değerli üyemize yazıyorum.

Değerli üyemiz; Öncelikle kendi inancınızı belirlemenizi sizden rica ediyorum. Zira Müslümanım diyen biri sorgulayacağı veya sorgulamayacağı sınırları iyi bilendir. Ve yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla; siz bir yaratıcının (Allah'ın) var olduğuna inanıyorsunuz. Yalnız Allah tarafından gönderilen bir peygamber yahut bir kitabın olduğundan şüphe duyuyorsunuz, çelişki duyuyorsunuz. Dolayısıyla inancınıza tam anlamıyla ne bir Müslüman inancı diyebiliriz, ne de ateist. Anladığım kadarıyla ikisi arasında bir yerdesiniz, bir nevi deist olduğunuzu size söyleyebilirim. İnancınız konusuna açıklama getirdikten sonra sizi deist olarak göz önünde bulundurup buna göre sorunuza cevap vereceğim inşaAllah (Allah dilerse).

Değerli üyemiz; ben bu sorunuza, cevap veren diğer kardeşlerden farklı yaklaşacağım. Zira siz şer’i yani dinimizin emirlerine göre bir cevap istemiyorsunuz. Her deistin istediği gibi ‘mantık’ çerçevesi içerisinde bir cevap istiyorsunuz.

Öncelikle affınıza sığınarak dünyada tecavüzün en çok olduğu ülkeleri sıralamak istiyorum;

1 – AMERİKA
Dünyada en çok tecavüzün gerçekleştiği ülke Amerika’dır. Amerika’da her 6 kadından birisi tecavüz olayına maruz kalmıştır. Uzmanlar Amerika’da yaşanılan tecavüz olaylarının sadece %16’sının rapor edildiğini tahmin etmektedir.

2 – GÜNEY AFRİKA
Yılda ortalama 70 bin tecavüz ve cinsel saldırı olayı yaşanmaktadır. Güney Afrika’da en çok görülen tecavüz olayı çocuklara ve bebeklere yapılan tecavüzdür. Tecavüz olaylarında verilen tutukluluk hali yaklaşık 2 yıldır.

3 – İSVEÇ
Dünyada refahıyla ve yüksek yaşam standartlarıyla öne çıkan İsveç, en çok tecavüz olaylarının görüldüğü ülkeler arasındadır. Araştırmalara göre her 4 kadından birisi tecavüze maruz kalmaktadır. Avrupa’da en çok tecavüz olayı yaşanan ülkelerin başlarında İsveç gelmektedir.

Yukarıda saydığım ülkeler ve açıklamalarından sonra size şunları söylemek istiyorum; yazmış olduğunuz yorumlarda batıda yahut Afrika’nın belirli noktalarında kadınların (affola) çıplak bir şekilde gezdiğini ve toplumun buna alıştığını söylemiştiniz. Şimdi sizden mantık sınırlarınızı zorlamanızı isteyerek şunu sormak istiyorum; “Neden tecavüz ülkemizde yahut Suudi Arabistan’da yahut Kuveyt’te bu kadar çok değil de, batının merkezi diye adlandırılan Amerika, İsveç, İngiltere, Almanya, Fransa, Kanada (tecavüzün en çok yaşandığı ülkeler listesinde saydığım ülkeler ilk onda) gibi ülkelerde ilk sıralarda geliyor?” Bu soruya kendi içinizde cevap vermenizi isteyerek biraz kendi düşüncelerimi yazmayı istiyorum.

Değerli takipçimiz; Yukarıda ki kısa bilgiden sonra size değer vererek Hakka yönelerek Müslüman olmanız ve örtünmeniz çağrısında bulunuyorum. Çünkü biz Müslümanlar kendimizinden çok kadınlarımıza değer veririz. Tıpkı elmasa değer veren bir insanın onu en güzel kumaşlara sararak sakladığı ve insanlardan gizlediği gibi. Zira bu adam onu saklamazsa açıkta bırakırsa ‘açgözlü’ ve imanı kâmil olmayan insanlar o elmasa saldırabilir. Burada şu soruyu sorduğunuzu duyar gibiyim; “Günümüzde baş(ı)örtülülere de açgözlü bakışlar atan insanlar var. Bundan dolayı özgürlüğümden vazgeçip bu riski neden alayım ki?” Evet, böyle insanlar var. Ama bundan daha çok başörtüsüne değer vermeyen ve hakkı gibi giyinmeyen kadınlarda bu olayın daha çok yaşandığı gözlerden kaçmamalı. Zira kadın İslam’a uygun bir şekilde giyindikten sonra çoğu erkeğin aklına hayâ etmek gelir. Bunu bana bizzat anlatılan olaylardan biliyorum. İşte bunu ve batıda yaşanan olayları göz önünde tutarak sizi hakka davet ediyorum. Size; kendinize değer vererek tıpkı bir mücevher gibi örtünmeniz gerektiğini haykırıyorum. Özgürlük söylemlerini bahane ederek hayatınızı riske atmamanızı haykırıyorum. Bakın size İslam’ın kadına verdiği değeri gözler önüne seren aynı şekilde onların özgürlüğünü kısıtlamaktan çok, onların önemini vurgulayan ve Rasulullah’ın (peygamberimizin) kadınlara ne kadar değer verdiğini dile getiren şu olayı anlatmak istiyorum; bir Müslüman kadın bazı şeyler satmak üzere kaynuka oğulları pazarına gidip satacağını sattıktan sonra, ziynet eşyası almak için bir kuyumcunun dükkanına girdi ve oturdu. Yahudi kuyumcu ve arkadaşları, Müslüman kadının başını açıp, yüzünü görmek istediler. Kadın buna izin vermeyince onlardan bir tanesi gelip kadının elbisesinin arka eteğini habersiz sırtına iliştirdi. Kadının bundan haberi olmamıştı. Ayağa kalktığında avret yerleri görüldü. Yahudilerde gülmeye başladı, Kadın feryat ederek yardım istedi. O sırada orada bulunan Müslümanlardan birisi Yahudi kuyumcunun üzerine atılıp onu öldürdü, Yahudilerde toplanıp Müslümanı şehit ettiler. Hadise hemen Medine’ye yayıldı. Hz Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) Yahudilerin bu ihanetini öğrenince derhal kaynuka Yahudilerine savaş açtı ve kalelerini kuşattı. Kuşatma 15 gün sürdü daha fazla dayanamayacaklarını anlayan Yahudiler teslim oldular…

Evet, bu olay Allah Rasulünün kadınlara değer verdiğini hatta sadece tek bir kadın uğruna savaşların başlayacağını bizlere bildiren koca bir bildiridir. Siz kalkıp bunu görmezden gelerek size değer verildiği için örtünmenizi emreden, sizin incinmemeniz için size bu çağrıyı yapan, bunu emreden Allah azze ve celleye özgürlüğünüzü kısıtladığı bahanesini öne sürerek haksızlık yapamazsınız. Günümüzde üzerinden para kazanılan bir obje gibi görülen kadınların özgür olduğuna inanmanızın beni ne kadar çok üzdüğünü size ifade edemem. Müslümanlar olarak; bir araba almak istediğimizde (affen) çıplak bir bayanı üzerine koyup arabanın(!) ne kadar güzel olduğunu bizlere bildiren ve bu davranışa özgürlük adını veren dünya görüşüne karşıyız. Bütün bunları kadına değer verdiğimiz, onu tıpkı bir mücevher yahut inci gibi gördüğümüz için istiyor ve ona gereken değeri vererek kötü bakışlardan saklamak için istiyoruz. Sizi kadına bu denli değer veren bir dine yani İslam’a davet ediyorum. Biran önce deist inancınızdan dönerek hakkı seçmenizi yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Şüphesiz o dilediğini hidayete erdirir, dilediğini ise saptırır. Sizden mantık çerçevesi içerisinde bakarak bu soruyu kendinize sormanızı istiyorum; Dünya gözünde sermaye kazandıran bir obje olarak mı anılmayı istersiniz yoksa uğrunda savaşların başlayacağı kadar değer gören biri mi olmak istersiniz? Sizin için Allah azze ve celleye dua edeceğim, umarım hakkı görenlerden olur, batıla rest çekenlerle beraber bu mücadelenin bir kalesi olursunuz. Şüphesiz başında da sonunda da hamd alemlerin Rabbinedir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt