Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Selefin Yoluna Girmem İçin Herhangi Bir Cemaate Bağlı Olmalı mıyım?

3 Çevrimdışı

35burak

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm hayırlı geceler malumunuz formda yeniyim ve selef yolunu araştırmakta ise yolun başında bile sayılmam okuyacak çok eserler olduğunu farkındayım şimdi bu süreçte sizce araştırma sürecini müstakil olarak mı devam etmeliyim en azından temel bilgileri edinme sürecinde yoksa bu yol üzerinde olan herhangi bir cemaat dergi dernek ile iletişime mi geçmeleyim hangi yol sizlerin tecrübelerine göre sağlıklı olur ?

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm hayırlı geceler malumunuz formda yeniyim ve selef yolunu araştırmakta ise yolun başında bile sayılmam okuyacak çok eserler olduğunu farkındayım şimdi bu süreçte sizce araştırma sürecini müstakil olarak mı devam etmeliyim en azından temel bilgileri edinme sürecinde yoksa bu yol üzerinde olan herhangi bir cemaat dergi dernek ile iletişime mi geçmeleyim hangi yol sizlerin tecrübelerine göre sağlıklı olur ?
Aleykum Selam ve Rahmetullah
Asıl olarak bir cemaat ile ilerlemek çok iyi olur ancak gittiğiniz Selefi cemaatlar için 3 ihtimal var
Harici
Murciye
Gerçekten Selefi olanlar
Bundan ötürü ilk başlarda temel kısımları iyice öğrendikten sonra konu tekfir kısmında ifrat ve tefriti öğrendikten sonra bir cemaat araştırmasına girişmeniz daha doğru olur diye düşünüyorum.
Zaten temel kısımlarda Tevhid'i öğrenmek, tağutu reddetmek, şirkin ne olduğunu bilip uzak durmak, Allah' ın Rububiyet, Uluhiyet, İsim ve Sıfat Tevhid'i konularında bu cemaatlar büyük oranda aynılar. Konu tekfir kısmında ayrışmalar başlıyor. Bir kısım bu şunu yaptı kafir diyerek ihtilaflı mesele bile olsa tekfir ederken, bir kesimde kesin olan bir mesele hakkında tekfirde duraksıyor. Bu ikisi arasındaki farkı anlayıncaya kadar bu şekilde ilerlemeniz daha doğru olur diye düşünüyorum.

İkinci olarak da galiba isimden dolayı Serbest Kürsü'de açmıştınız konuyu sonra moderatörler düzelttiler sanırım. Deliliyle bir konuyu sormak istiyorsanız, AbdulMuizz Hocaya sormak istiyorsanız Kur'an ve Sünnet'ten Delillerle Soru Cevaba; eğerki üyelerin fikrini almak veya üyelere sormak istediğiniz konular varsa bunları Üyeler Arası Soru Cevaba; bir konu hakkında bir fikrinizi belirtip açıklamak istiyorsanız Serbest Kürsü'de açın.

e.soyler.Tawheed Çevrimdışı

e.soyler.Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim, sana tavsiyem evinde kalman. Burada, online olarak da ilim alabilirsin. Ahir zamanda olduğumuza dair birçok hadis var. "Oturmak ayakta durmaktan, ayakta durmak oturmaktan daha hayırlıdır" şeklinde hadisler bulunuyor.

Ebu Hüreyre, Hz. Peygamber'in şöyle dediğini bildirir:

"Haberiniz olsun (benden sonra) fitne çıkacak. O fitne sırasında uyuyan uyanıktan [yatan oturandan]; oturan ayakta olandan; ayakta olan yürüyenden, yürüyen koşandan daha hayırlıdır. Kim böyle bir fitneye rastlarsa hemen geri dönsün. Kim de fitne anında sığınacak bir kuytu bulursa oraya girsin."
* EVE ÇEKİLMEK:
Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm), gelecek fitneyi haber verip, insanları dehşete düşüren vasıflarıyla tavsif ettiği zaman dinleyicilerden vaki olan: "Ey Allah'ın Resûlü! Biz o zaman ne yapalım.?" sualine, Hz. Peygamber'in verdiği cevaplardan bir kısmı "evlerinize çekilin" mealindedir.

Ebu Musa'dan gelen bir rivayet aynen şöyle: "Önümüzde karanlık gece parçaları gibi fitneler var. O fitneler geldiği zaman kişi, mü'min olarak sabaha erer de akşam oluncaya kadar kafir olur. Orada oturan ayakta durandan; ayakta duran yürüyenden; yürüyen de koşandan hayırlıdır..." Dinleyenler:"Bize ne emredersiniz?" dediler. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Evinizin demirbaşları olun" cevabını verdi."

Aynı tavsiye İbnu Mes'ud'dan gelen bir rivayette: "Elinizi ve dilinizi tutun, evin demirbaşlarından biri olun." şeklinde az bir farkla tekrar edilir.

Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in fitne çıktığı zaman dökülecek kanların çokluğuyla alakalı -daha önce Ebu Zerr'den kaydettiğimiz- tasviri sırasında Ebu Zerr'e yapılan tavsiye daha vazıhtır: "...Evinde otur, kapıyı üzerine kilitle..."

Ma'rufa sarılın, münkerden de kaçının! Ne zaman uyulan bir cimrilik, takip edilen bir heva,
(dine, ahirete) tercih edilen dünyalık görür, rey sahiplerinin (selefi dinlemeden) kendi reylerini beğendiklerini müşahede edersen, o zaman kendine bak. İnsanlarla uğraşmayı bırak. Zîra (bu safhaya gelince) arkanızda sabır günleri var demektir. O günler avuçta ateş tutmak gibi (sıkıntılı)dır. O günlerde, sizin kadar amel yapabilen bir kimseye elli kişinin ecri verilecektir." [Ebu Davud, Melahim 17, (4341); Tirmizî, Tefsir, Mâide, (3060); İbnu Mace, Fiten 21, (4014).]
"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), (bir gün) parmaklarını kenetledi ve dedi ki:

"Ey Abdullah İbnu Amr! Ahidleri bozulup şöyle karmakarışık hale gelen bir kısım ayak takımı (hezele) kimselerle başbaşa kalırsan ne yaparsın?"
"Ne yapmamı tavsiye edersiniz, Ey Allah'ın Resulü!" dedim. Buyurdular ki:
"Güzel bulduğun şeyi yaparsın, kötü bulduğun şeyi de terkedersin. Kendi yakınlarının (hallerini düzeltmeye) yönelirsin. O hezele takımı (ile de), onların cemaatı ile de (uğraşmayı) terkedersin." [Buhârî, Salat 88, Fiten 13; Ebu Davud, Melâhim 17, (4342); İbnu Mace, Fiten 10, (3957).]

.3. (4760)- Hz. Ebu Zerr (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) seslendiler:

"Ey Ebu Zerr!"
"Buyurun, Ey Allah'ın Resulü, emrinizdeyim!" dedim.
"İnsanlara (kitle halinde) ölüm isabet edip, kabirlerin (ücretli) hizmetçiler tarafından kazılacağı zaman ne yapacaksın?" buyurdular.
"Benim için Allah ve Resulü neyi ihtiyar buyurursa onu yaparım!" dedim.
"Sabrı tavsiye ederim!" buyurdular -veya, sabredersin! dediler- ve sonra bana tekrar seslendiler:
"Ey Ebu Zerr!"
"Buyurun ey Allah'ın Resûlü, sizi dinliyorum!" dedim.
"Zeyt mıntıkasının taşları kanda boğulduğunu gördüğün zaman ne yapacaksın?"
"Allah ve Resûlü benim için neyi ihtiyar buyurursa onu!" dedim
"Sana kendilerinden olduğun yakınlarını tavsiye ederim!" dedi. Ben sordum:
"Ey Allah'ın Resulü! (O zaman) kılıcımı alıp omuzuma koymayayım mı?"
"Böyle yaparsan (fitneci) kavme ortak olursun!" buyurdular.
"Bana ne emredersiniz!" dedim.
"Evine çekil!" buyurdular.
"Evime girilirse?" dedim.
"Eğer kılıcın parıltısının seni şaşırtacağından korkarsan, elbiseni yüzüne ört. Gelen hem senin günahınla, hem de kendi günahıyla dönsün!" buyurdular." [Ebu Davud, Fiten 2, (4261); İbnu Mace, Fiten 10, (3958).]

(4761)- Hz. Ebu Musa (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Kıyametten hemen önce karanlık gecenin parçaları gibi fitneler var. Kişi o fitnelerde mü'min olarak sabaha erer, akşama kafir olur; mü'min olarak akşama erer, sabaha kafir çıkar. O fitnede oturan, ayakta durandan hayırlıdır. Yürüyen koşandan hayırlıdır. Öyleyse yaylarınızı kırın, kirişlerinizi parçalayın, kılıçlarınızı da taşa vurun. Sizden birinin evine girerlerse Hz. Âdem'in iki oğlundan hayırlısı olsun (ölen olsun, öldüren değil)" [Ebu Davud, Fiten 2, (4259, 4262); Tirmizî, Fiten 33, (2205).]

(4762)- Ebu Said (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Kişinin en hayırlı malının peşine takılıp dağ geçitlerini ve yağmur düşen yerleri takip edeceği koyunu olacağı zaman yakındır. Böylece dinini fitnelerden kaçırmış olur." [Buhârî, İman 12, Bed'ü'l-Halk 14, Menakıb 25, Rikak 34, Fiten 14; Muvatta, İsti'zan 16, (2, 970); Ebu Davud, Fiten 4, (4267); Nesâî, İman 30, (8, 123, 124).]

Üst Ana Sayfa Alt