Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bir Kamaliste Nasıl Davet Yapılır?

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum

Bildiğiniz gibi Kamalistler diğerlerinden oldukça farklılar, bağlı oldukları kişi ve ilkelere hakaret dahi içermeyen en ufak bir eleştiri bile onları oldukça kızdırıyor, iş kavgaya veya büyük bir tartışmaya kadar gidebiliyor. Ne kadar yumuşak davranırsak davranalım durum çoğunlukla sıkıntılı hale geliyor. Bu tür kişilere nasıl davet yapılmalıdır? Tecrübesi olan var mı?

yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Uydururmuş Dini , değil , Indirilmiş dini anlatırsan ...Peygamberin ASIL Davasının ne olduğunu , O' nun nasıl DEVRİMCİ PEygamber olduğunu ANLATIRSAN ....öyle güzel dinliyorlar ki ( eski Kemalistlerden biri benim ) ...Benim anlatımlarımdan sonra ;

Verdikleri tepkiler AYNEN BÖYLE /Bİz bunları BILMIYORDUK , hiç DUYMADIK ...bize bunlar ANLATILMADI ......Yıllarca bize Masal , hikaye , rivayet , uydurma hadisler SAÇ , SAKAL , cübbe , sarık , tesbih ANLATILDI ....Dini bunlardan ibaret sanıyorduk ...

Vay o Kanına girdiğiniz , İnançlarıyla Oynadığınız Insanların VEBALINE ....

Aralarında bazıları şiddetli TEPKILER veriyor ; Onlara da / ANLAT GEÇ ...Inkârcı Topluma Karşı Bize yardım et ..demekten başka söz Kalmıyor ..

Et türki / kAfirlerin Sözleri SENI ÜZMESIN ..

Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum

Bildiğinizgibi Kamalistler diğerlerinden oldukça farklılar, bağlı oldukları kişi ve ilkelere hakaret dahi içermeyen en ufak bir eleştiri bile onları oldukça kızdırıyor, iş kavgaya veya büyük bir tartışmaya kadar gidebiliyor. Ne kadar yumuşak davranırsak davranalım durum çoğunlukla sıkıntılı hale geliyor. Bu tür kişilere nasıl davet yapılmalıdır? Tecrübesi olan var mı?
Ve Aleyküm Selam ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Mustafa Kemal hakkında konuşacağın zaman; Kadir mısıroğlu isimli canlının Mustafa Kemal hakkında söylediği hiçbir şeyi delil olarak gösterme, hatta Kadir Mısıroğlunun uydurmalarına inanmadığını bilmesi senin söylediklerine inanma ihtimalini arttırır. Bununla beraber başlangıç olarak Mustafa Kemal'i hedef alırsan konu sapar. Ona anlatacakların İslam ağırlıklı olsun. İslami açıdan geliştikçe Mustafa Kemal konusundaki görüşlerinde kendi kendine değişme olacaktır.

Kemalistler yobaz olamayacaklarına inandıklarından dolayı yobazlıklarının farkına kolay kolay varamazlar bu yüzden
Ne ararsın TANRI ile aramda.
Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
Hakikaten gözün yoksa haramda..
Başı açığa niye türban sorarsın?
XXX
Rakı Şarap içiyorsam sana ne?
Yoksa kimseye zararım içerim..
İkimiz de gelsek kıldan köprüye..
Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim..
XXX
Esir iken mümkünmüdür ibadet?
Yatıp kalkıp Atatürk'e dua et.
Senin gibi dürzülerin yüzünden.
Dininden de soğuyacak bu millet..
XXX
İşgaldeki hali sakın unutma!
Atatürk'e dil uzatma sebepsiz.
Sen anandan gene çıkardın amma..
Baban kimdi bilemezdin şere.siz
*
gibi şiirlerle laf sokmaya, sinirlendirmeye çalışabilirler tepki verirken kontrolünü kaybetme. Olur da tarih ile ilgili tartışma olursa -ki bence gerek olmamalı- onun daha önce delil getirdiği ya da kemalist olan tarihçilerden delil getirmen daha etkili olur. Kolay gelsin.

*bu şiir Neyzen Tevfik'e isnat edilse de ona ait değildir.

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ve Aleyküm Selam ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Mustafa Kemal hakkında konuşacağın zaman; Kadir mısıroğlu isimli canlının Mustafa Kemal hakkında söylediği hiçbir şeyi delil olarak gösterme, hatta Kadir Mısıroğlunun uydurmalarına inanmadığını bilmesi senin söylediklerine inanma ihtimalini arttırır. Bununla beraber başlangıç olarak Mustafa Kemal'i hedef alırsan konu sapar. Ona anlatacakların İslam ağırlıklı olsun. İslami açıdan geliştikçe Mustafa Kemal konusundaki görüşlerinde kendi kendine değişme olacaktır.

Kemalistler yobaz olamayacaklarına inandıklarından dolayı yobazlıklarının farkına kolay kolay varamazlar bu yüzden
Ne ararsın TANRI ile aramda.
Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
Hakikaten gözün yoksa haramda..
Başı açığa niye türban sorarsın?
XXX
Rakı Şarap içiyorsam sana ne?
Yoksa kimseye zararım içerim..
İkimiz de gelsek kıldan köprüye..
Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim..
XXX
Esir iken mümkünmüdür ibadet?
Yatıp kalkıp Atatürk'e dua et.
Senin gibi dürzülerin yüzünden.
Dininden de soğuyacak bu millet..
XXX
İşgaldeki hali sakın unutma!
Atatürk'e dil uzatma sebepsiz.
Sen anandan gene çıkardın amma..
Baban kimdi bilemezdin şere.siz
*
gibi şiirlerle laf sokmaya, sinirlendirmeye çalışabilirler tepki verirken kontrolünü kaybetme. Olur da tarih ile ilgili tartışma olursa -ki bence gerek olmamalı- onun daha önce delil getirdiği ya da kemalist olan tarihçilerden delil getirmen daha etkili olur. Kolay gelsin.

*bu şiir Neyzen Tevfik'e isnat edilse de ona ait değildir.
Cezak Allahu Hayr akhi

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum

Bildiğiniz gibi Kamalistler diğerlerinden oldukça farklılar, bağlı oldukları kişi ve ilkelere hakaret dahi içermeyen en ufak bir eleştiri bile onları oldukça kızdırıyor, iş kavgaya veya büyük bir tartışmaya kadar gidebiliyor. Ne kadar yumuşak davranırsak davranalım durum çoğunlukla sıkıntılı hale geliyor. Bu tür kişilere nasıl davet yapılmalıdır? Tecrübesi olan var mı?

Kemalistler bağnaz olurlar.
Davet edeceğiniz kişinin
Nasil bir kemalist olduğu da önemli, yaşi da önemli

a) çıkarci mi
b) geniş bakmayan dar perspektifli biri mi
c) ozenti , saf biri mi

40 yil önceki bir Ataturk'cuye birseyler anlatmak daha kolaydır
Fakat sonrasinda patlayan ve kendi içinde ayrılıp Kemalizm seklinde hayat bulan kavram daha farklı.

Ne anlatirsan anlat karşı argumanlari her daim vardir.
Yani ailelerin de mutlaka tesettürlü biri vardir geleneksel bağlamıştır ama kültürel olarak doğru olan odur, diğer türlü kabullenmedikleri tesettür mesela çarşaf,yahudilerden gelmedir.
Buyuk anneleri, yarım tesettur ve donemin din bilgisi ile hem dindar hem de cumhuriyet kadınıdır ve doğru olan odur. Dolayısıyla aydin bir dinibütün insandir

Ailelerinde mutlaka savaşmış,kurtuluş savasi vs gibi dedesi, olen ya da gazi olan vardir.

Namazlari da kilmislardir,savasmislardir da, lakin yobaz olmamislardir

Atatürk'ün askeri dehası,bizi yorgo, dimitri olmaktan kurtarmış ve minnet duyulasi işler yapması, ortaya çıka gelen eksi yönlerini her daim bertaraf eder.

Örnekler çoğaltılabilir lakin bağnaz bir insan korukorune inandığı icin tutundugu , mutlaka karşı ezber bir argümanı olacaktır.

Eskiden Atatürkçü olan pek çok kişi daha kolay geçiş yaparken, çünkü o kisiler ayni zamanda arastiran eksisi fazlasini bilir yeri gelir eleştirir

Kemalistler bunu yapmaz. Ben hic rastgelmedim
Biz bunlari hic duymadik masallara inanmisiz diyen bir kemalist.

Yani davet yapılacak kisiyi iyi analiz edersen,
Davet şeklin ona gore belirleyebilirsin.

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kemalistler bağnaz olurlar.
Davet edeceğiniz kişinin
Nasil bir kemalist olduğu da önemli, yaşi da önemli

a) çıkarci mi
b) geniş bakmayan dar perspektifli biri mi
c) ozenti , saf biri mi

40 yil önceki bir Ataturk'cuye birseyler anlatmak daha kolaydır
Fakat sonrasinda patlayan ve kendi içinde ayrılıp Kemalizm seklinde hayat bulan kavram daha farklı.

Ne anlatirsan anlat karşı argumanlari her daim vardir.
Yani ailelerin de mutlaka tesettürlü biri vardir geleneksel bağlamıştır ama kültürel olarak doğru olan odur, diğer türlü kabullenmedikleri tesettür mesela çarşaf,yahudilerden gelmedir.
Buyuk anneleri, yarım tesettur ve donemin din bilgisi ile hem dindar hem de cumhuriyet kadınıdır ve doğru olan odur. Dolayısıyla aydin bir dinibütün insandir

Ailelerinde mutlaka savaşmış,kurtuluş savasi vs gibi dedesi, olen ya da gazi olan vardir.

Namazlari da kilmislardir,savasmislardir da, lakin yobaz olmamislardir

Atatürk'ün askeri dehası,bizi yorgo, dimitri olmaktan kurtarmış ve minnet duyulasi işler yapması, ortaya çıka gelen eksi yönlerini her daim bertaraf eder.

Örnekler çoğaltılabilir lakin bağnaz bir insan korukorune inandığı icin tutundugu , mutlaka karşı ezber bir argümanı olacaktır.

Eskiden Atatürkçü olan pek çok kişi daha kolay geçiş yaparken, çünkü o kisiler ayni zamanda arastiran eksisi fazlasini bilir yeri gelir eleştirir

Kemalistler bunu yapmaz. Ben hic rastgelmedim
Biz bunlari hic duymadik masallara inanmisiz diyen bir kemalist.

Yani davet yapılacak kisiyi iyi analiz edersen,
Davet şeklin ona gore belirleyebilirsin.
Cezak Allahu hayr abla

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bence pek mümkün değil !! Çünkü genelde "" biz gökten indiği varsayılan kitapların doğmaları vs. " ile başlayan Meclis konuşmasını (kendi sesinden kendi görüntüsünden olmasına rağmen ) kabul ettiremedim , çünkü mantık fikir zihin aynı ha ona anlatmışsın ha onu sevenlere hiç bir farkı yok , çok mu ümitsiz konuşuyorum ? Belki biraz evet ama Allah subhanu Teala izin vermedikçe gerçekten laf söyletmiyor inanmıyorlar , çok sabırla küçük küçük adım adım uzun süre zarfında olabilir belki . Ben lisede iken ülkücülük Sevda'sı vardı , cahillik işte, o Zaman'lar ben onu Allah Azze ve celle nin bu vatan için özel olarak gönderildiğini filan zannederdim öyle de savunurdum , ama ben tarih okuya okuya gerçekleri öğrendim kendi kendime rsbbimin dilemesiyle , belki dinden önce tarihten girilebilir konuya bilimsel olduğu için bu arkadaşlarda bilime çok meraklı oldukları için :)

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Bence pek mümkün değil !! Çünkü genelde "" biz gökten indiği varsayılan kitapların doğmaları vs. " ile başlayan Meclis konuşmasını (kendi sesinden kendi görüntüsünden olmasına rağmen ) kabul ettiremedim , çünkü mantık fikir zihin aynı ha ona anlatmışsın ha onu sevenlere hiç bir farkı yok , çok mu ümitsiz konuşuyorum ? Belki biraz evet ama Allah subhanu Teala izin vermedikçe gerçekten laf söyletmiyor inanmıyorlar , çok sabırla küçük küçük adım adım uzun süre zarfında olabilir belki . Ben lisede iken ülkücülük Sevda'sı vardı , cahillik işte, o Zaman'lar ben onu Allah Azze ve celle nin bu vatan için özel olarak gönderildiğini filan zannederdim öyle de savunurdum , ama ben tarih okuya okuya gerçekleri öğrendim kendi kendime rsbbimin dilemesiyle , belki dinden önce tarihten girilebilir konuya bilimsel olduğu için bu arkadaşlarda bilime çok meraklı oldukları için :)
Sözlerinize biraz açıklık getirmek istiyorum, öncelikle bundan dolayı hakkınızı helal ediniz. İlk önce şunu belirtmek gerekirki ateistlerin müslüman olması, İslam'ı seçmesi mümkün iken bu neden olmasın? Mümkün; karamsar değilde sevecen, istekli ve Allah'ın rızasını gözeterek yapılan her davet için mümkün. Ve hidayeti yalnızca Allah'ın verdiğine iman edilerek anlatılan her sözün akla ve kalbe yatması çok mümkün.

Değerli kardeşim/abim, islam akıl dini değildir, iman dinidir. Yani akıldan önce kalpte yer edinmesi gerekir. Bu aklı yok saymak demek değildir. Bilakis aklın değerini anlamak için Rahmân'a bağlanmak, O'nun emirlerine sıkı sıkı sarılmak ve yaşamak gerekir. Buda temiz ve kalpte yer edinen salih bir iman ile ancak elde edilir. Dolayısıyla insanları ilk davet etmemiz gereken mesele Allah'a iman etmesidir. Zira ilk etaba akletmesini koyarsak iman etmesini anlatamaya biliriz. Bundan dolayı karşımızdaki kişiye Allah'ı anlatarak, O'nun için yaşaması gerektiği bilincini vermeliyiz. Dile kolay bu bilimle pek mümkün olmuyor(zira Kur'an'dan bilime delil getirme konusunda çoğu ilim ehli karşı çıkmış ve bu konuda elle tutulur delilleri mevcuttur. Bu konuda Muhammed Kutup'dan faydalanabilirsiniz). Bunu tecrübe etmiş biri olarak söylüyorum(yaklaşık bir yıl 'islam ile bilim aynımıdır' sorusuna cevap aradım). Bu karşı tarafa cesaret verip aklın büyüklüğünü öne çıkarma gibi bir haslet meydana getirebilir. Zira Kemalist zihniyetlerin çoğu akla değer verir. Dolayısıyla bu durum onları mutezileye çekebilir. Bundan kaçınmak içinde ilk önce imanı onlara işlemeliyiz. Uzattıysam hakkınızı helal edin. Bu ufak nasihatim ikimize de mizanda fayda versin inşaallah.

Huzura Doğru Çevrimdışı

Huzura Doğru

''Hiç''likte profesyonel hizmetçi
İslam-TR Üyesi
Bir insanın namaz kılmasına vesile olmak istediğimizde gidip ona ''Neden namaz kılmıyorsun? '' yerine neden ''Namaz kılman gerekiyor biliyor musun ? ''diye anlatırsak.. yahut..Bir çocuğa veya bilmeyene ''ALLAH'a itaat et'' demeden önce nasıl ki ALLAH'a neden itaat etmen gerek biliyor musun'' dememiz gerekiyorsa...Bir Kemalist'e de ''Kemalist olma ''yerine.. ''Neden Kemalist olmaman gerekir biliyor musun? ''diye anlatmamız gerekir.
Bir insanın KENDİNCE içinde biriktirdiği o yüce değerlerini incitmek yerine ALLAH'ı önce anlatmamız gerekir diye düşünüyorum.Zaten bir gün ALLAH'ı gerçekten tanıdığında diğer bütün değerlerini yine kendi elleriyle gömecektir..Bir düşünelim ALLAH için bugüne kadar hiç mi bir şeyi sevmekten vazgeçmedik?

İbni teymiyye der ki :Adam, kara kızı sevmiş, ondan dolayı da köpeklerin siyah rengini bile sevmiş! Neyi seversen ona benzeyen her şeyi seversin...Bu yüzden gözleri şu an açılmayabilir ama bir gün:
Mü'minler Allah'ı şiddetle severler." (2/Bakara, 165) ayetine mazhar olabilirler. Kimbilir...
Nerden biliyorsun; belki o, temizlenip arınacak(Abese 3)

Üst Ana Sayfa Alt