Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bir Topluluga Girmek İstiyorum, Hangi Topluluğa Girmemi Tavsiye Edersiniz?

D Çevrimdışı

deli46

Üye
İslam-TR Üyesi
selamunğaleykum
bir topluluğa girme ihtiyaci kendimde buluyorum
onereceğiniz doğru guvenilir ahlaklı yalanı dolanı olmayan munafık yapıda olan
serefsız kısılerden nefret eden musluman olan bir topluluk
biliyormusunuz varmı turkıyede İstanbulda bir topluluk var
ruyada gordum cıhad kafılesıydı ama ruya ıste ben nerde istanbul nerde
bıde cıhad kafılesının adresını bılmıyorum
illakı benım gıbı bu dunyadan bezmıs hayır isteyen insanlar vardır dıye dusunuyorum
bunların bırlesme noktası vardır dıye dusunuyorum ama oyle bır nokta
turkıyede bılmıyorum varsa bana birtane dıye bilirmisiniz adresıyle
katılmayı dusunuyorumda bırlıkte hareket edersak hem kendımıze hem islam ın
guclenecegene ınanıyorum nasıl munafıklar bırlıkte kufru savunuyorlarsa
bizde islamı bırlıkte savunmalıyız
adres beklıyorum

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
cemaat falan mı soruyosunuz pek anlamadım ama kim kaybetmiş öyle toplumu ki biz bulalım...

islamabagli Çevrimdışı

islamabagli

Üye
İslam-TR Üyesi
öyle bir toplumun var olduğunu bilsem bile ben adres vermezdim.müslümaların uyanık olması lazım.kusura bakmayın ama, doğru olan bu bence.

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
:) ....sen onu bunu bırak kendine bak...başkalarında o özellikleri arayacağına önce kendinde o özellikleri yap...eğer yaparsan...zaten onlar seni bulurlar :)

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
herşeyden farklı bişey söyleyeceğim bu çok oluyor.
arkadaşlar burası basit bir forum sitesidir.
ne seyahat ajentası ne başka bişey.
ya şuraya nası giderim yardım edin diyolar ya bilmem ne.
islami konuların paylaşıldığı forum sitesi.
bu tarz şeyleri özelden sorun halledin.

S Çevrimdışı

serdallamuhabbet

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm kardeşim bende senin gibi kendimi yanlız hissediyor yanımda birileri olsun istiyordum ama ben gittim bir türkçe meal aldım okumaya başladım baktimki ALLAH'' tan ( C.C ) başka hir bir şeye ihtiyacım olmadıgını gördüm tavsiye ederim

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
aleykum selam o da çok tehlikeli mealle çok şeyi yanlıs anlayabilirsin. tefsir oku ilk basta kardeş tavsiyem

K Çevrimdışı

kelime-i şehadet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
aleykum selam o da çok tehlikeli mealle çok şeyi yanlıs anlayabilirsin. tefsir oku ilk basta kardeş tavsiyem

Kardeş tefsir vahiy midir? Mealde hiç olmazsa yorum yok ama tefsirde beşer yorumu var. Ben neden müfessirin anladığı gibi anlamalıyım Kitab'ı? Müfessir peygamber midir? Tamam meal birebir aynı anlamı veremeyebilir. Diyelim ki öyle bir meal yapıldı. Şimdi böyle "apaçık" bir kitabın tefsire ihtiyacı mı var? Allah apaçık dediği Kur'an'ı açıklayamamış mı ki millet tefsir yapıp meallerde parantez içlerine yorum katıyor? Peygamberden iyi müfessir mi olur? Allah açıklaması bize ait derken ve peygambere de Kitab'ı açıklama emri verilirken daha ne tefsiri yaplıyor merak ediyorum.

K Çevrimdışı

kelime-i şehadet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler ya sabır, aynen maynen diyeceğinize bana delil getirir misiniz? Peygamber zamanında peygamberden başka müfessir mi vardı? Tefsir yapanlar peygamber dini eksik yaşadı, eksik bıraktı mı diyorlar? Peygamber kuran ve sünnete davet ederken ileride de tefsirciler gelecek ben açıklayamadım onlar açıklayacak falan mı dedi? Ben anlayamadım bana bu işin aslını bir "tefsir" eder misiniz?

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
boş boş konusma ya. alimleri nereye koyuyorsun sen. ehli sünnet alimleri kim sana göre ? seleflerin kim senin ? sahabeler , sonra ? çok anlıyorsun ya dinden tek basına bi sürü insan boşuna kitaplar yazmıs. senin mantığına göre efendimiz sav e de gerek yok direk kurandan anlarsın sen. boyunuzdan büyük konusmayın ya

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
ALLAH HİLE YAPANLARIN EN HAYIRLISIDIR.” (Al-i İmran, 54)
-bu ayet mealini açıklar mısın Allahın hile yapma sıfatı mı var ???

B Çevrimdışı

burukanlar65

Üye
İslam-TR Üyesi
Meal okumak ile mealcilik ayrı ayrı şeylerdir.Mealcilik peygamber endeksli olmayan bir ku'ran meali okumak şeklidir ve sapkın bir görüştür.

Her insanın Allah'ın kitabını kendi dilinde okuması kadar doğal bir şey olamaz.Ku'ran'ın arapça olması Peygamber Efendimizn (sav) arap olmasından kaynaklanmaktadır.Şunu biliyoruzki her kutsal kitap o peygamberin hangi dilde konuşuyor olmasına bağlı olarak o dilden nuzül edilmiştir.Bu sebeple her insan anladığı dilden ku'ran okumalıdr.

ku'ran'ı okuyan her insan bu kitabın içerisnde bir peygamber profili görecektir.Bu öylesine bir peygamber profilidir ki kendisine mutlak manada itaat gerektiren özelliklerle donatılmış bir peygamber profilidir.İşte tam bu noktada ku'ran meali okuyan kişi mutlak manada itaat edilmesi gereken peygamberin profilini görür onun hayatını öğrenmeye başlar.

Hz.Muhammedin (s.a.v) 'e verilen kitabın dili arapça olmasaydı, kendi kavmi muhakkak buna itirazaz edecek neden bizim dilinden anlamadığımız bir kitap bize gönderildi diyerek feryadi figan edeceklerdi,bu sebeple yüce Allah ademoğlunun tüm mazaretlerini ortadan kaldırmış onları sağalm bir imana davet etmiştir.

""Eğer biz bu Kur'ân'ı yabancı bir dilde okunan bir kitap yapsaydık derlerdi ki: `Ayetleri anlayacağımız bir şekilde açıklanmalı değil miydi? Muhatapları Arap olduğu halde Arapça olmayan kitap mı geldi?" De ki: "O mü'minler için doğru yolu gösteren bir kılavuz ve şifadır. İnanmayanlara gelince, onların kulaklarında bir ağırlık vardır ve Kur'an, onlara bir körlüktür. Sanki onlar uzak bir yerden çağrılıyorlar.""
Fusilet/44

De ki (ey Peygamber): "Eğer Allah'ı seviyorsanız bana tabi olun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı affetsin; zira Allah çok affedicidir, rahmet kaynağıdır."
(A’li İmran-31)

Kendilerine verdiğimiz kitabı gereğince okuyanlar var ya, işte onlar ona inananlardır. Onu inkâr edenler ise hüsrana uğrayanlardır.
(Bakara/121)

Ey örtülere bürünen (insan)! Gece biraz ilerleyince (namaz için) kalk;gece yarısı -biraz önce ya da sonra- (kalk) ve ağır ağır, duyarak Kur'an oku.

Biz sana (sorumluluğu) ağır bir mesaj tevdi edeceğiz; (ve) gerçek şu ki, gece vakti zihin daha zinde ve güçlü olur ve okuma daha da berraklaşır,
(Müzemmil.1/2/3/4/5 )

(Ey Muhammed!) Sana indirdiğimiz bu kutsal ilahi kelam(da her şeyi açıkladık ki) insanlar onun mesajı üzerinde iyice düşünsünler ve akıl iz'an sahipleri ondan ders alsınlar.
(Sad/29)

Biz onu Arapça bir metin olarak indirdik ki, aklınızı kullanarak belki onu kavrayıp özümlersiniz.
(Yusuf-2)

O, pürüzsüz Arapça Kur'an'dır. Belki sakınırlar.
(Zümer-38)

Böylece (ey Peygamber!) Biz bu (ilahi kelamı) senin kendi dilinde kolay anlaşılır kıldık ki, insanlar düşünüp ondan ders alabilsinler
(Duhan-58)

Bu ayetlerdede anlaşıldığı üzere ku'ran okumak farzdır.Ku'arn'ı ilk emride kuran okumaktır.Şunu notuda düşmekte fayda vardır hiç bir dil ku'arn'ı meal olarak tam manasıyla çeviri olarak karşılamaz.Arapça bilenler bilir ku'ran'i terimlere cenabbi Allah çok geniş manalar yüklemiştir.

O yüzden muhakkak ku'ran meali okunmalı ve Allah'ın Rasulü bu ayetleri nasıl yorumladı ve pratiğe akardı ise bunuda bilmelidir.

Fakat tefsir farklı bir şeydir kuranı tefsir eden kişinin ideolojisi ne ise ayetleri o doğrultuda yorumlar.Tefsir demek yorumlama demektir.Örneğin Yaşar Nuri Öztürk ku'ran'ı tefsir ettiğinde kendi fikirleri doğrultusunda yorumlar.Yani mealci ideolojisi doğrultusunda yorumlar.mahmut usta osman oğluda kuranı yorumlamıştır.ve şunu demiştir bu tefsir bizzat bana peygamer efendimiz (sav) yazdırılmıştır.

Tefsirler zehir zemberek şeylerle doludurlar.
Fakat müslüman alimlerin tefsirleri öyle değildirler.
İmam İbn-i Teymiyye Seyyid Kutup gibi alimlerde kendi akideleri doğrultusunda ku'ran'ı tefvsir emişlerdir.
O yüzden tefsir okumayı hiç bir kimseye tafsiye etmemeli yada tefsirinden emin olduğumuz alimlerin tefsirini tavsiye etmeliyiz.

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Kardeşler ya sabır, aynen maynen diyeceğinize bana delil getirir misiniz? Peygamber zamanında peygamberden başka müfessir mi vardı? Tefsir yapanlar peygamber dini eksik yaşadı, eksik bıraktı mı diyorlar? Peygamber kuran ve sünnete davet ederken ileride de tefsirciler gelecek ben açıklayamadım onlar açıklayacak falan mı dedi? Ben anlayamadım bana bu işin aslını bir "tefsir" eder misiniz?

bak canim kardesim sadece bir ornek umarim sana kafii gelir de tatmin mutmain olursun.

arap dilinde sadece ornek olarak istiva kelimesinin 22 anlami var sen bunun hangisinin gercek anlami oldugunu nereden anlayacaksin.sorarim sana meal okuyarakmi gorursem soylerim!!!!!!

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
halid kardeş kelime i şehadet kardeşin söylemek istediğini yanlış anladın sanırım.

şüphesiz ki müteşabih ayetleri alimler bile çözmüş değil bu imanı bir durum sadece iman ettim demek ama gün gibi açık ve net olan ayetler var bunu herkes anlar. RABBİM kimi severse onu dinde fakih kılar anlayış verir.

Seyyit Kutub r.a. İbni Kesir r.a İbni Teymiyye r.a bu gibi alimlerimizde dinde fakih oldukları için daha iyi ve daha ince anladıkları için bunlardan öğreniyoruz bilmediklerimizi.

mesela bizim tarafta hocalar daha iyi bilir sözü meşhurdur.bu söz yüzünden insanlar kuran meali bile okumuyorlar ne gerek var hocalar bu işi yapıyor diye geçiştiriyorlar.

ALLAH için nefsi değilde ceza verdiğimiz vakit ALLAH için verelim onu taraf tuttuğumdan değil halid kardeş ALLAH için söylüyorum bunu sadece

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Kardeş tefsir vahiy midir? Mealde hiç olmazsa yorum yok ama tefsirde beşer yorumu var. Ben neden müfessirin anladığı gibi anlamalıyım Kitab'ı? Müfessir peygamber midir? Tamam meal birebir aynı anlamı veremeyebilir. Diyelim ki öyle bir meal yapıldı. Şimdi böyle "apaçık" bir kitabın tefsire ihtiyacı mı var? Allah apaçık dediği Kur'an'ı açıklayamamış mı ki millet tefsir yapıp meallerde parantez içlerine yorum katıyor? Peygamberden iyi müfessir mi olur? Allah açıklaması bize ait derken ve peygambere de Kitab'ı açıklama emri verilirken daha ne tefsiri yaplıyor merak ediyorum.

ahi ben de şunu merak ediyorum, hangi tefsirleri okudunuz ve hangi sorunları gördünüz bunu tek tek yazar mısınız?

S Çevrimdışı

serdallamuhabbet

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum kardeş sen tefsir oku derken nedediğinin farkındamısın sen resmen adamı ateşe atıyorsun tefsir beşer aklının yazmasıdır beşere uymak hangi akla hizmettir lütfen düşünün bilmiyorsanız ögrenin mealde en azından kuranın türkçesi

Üst Ana Sayfa Alt