Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bu Site, Selefi, Vehhabi Sitesi midir?

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evet biz vehhabiyiz selefiyiz yetiş ya gavs diyen, Allah'dan başkasından isteyen herkesi tekfir ediyoruz şeyhten tevbe almayı müşriklerin rabıtalarını reddediyoruz.

M Çevrimdışı

Muhammed furkan

Üyeliği İptal Edildi
Banned
tarikat üyesi değilim hanefiyim tarikatlara karşıda değilim çünkü kesin bir şey kimse diyemez mürşid rabıtası şirk değil ama bidat gibi bir şey bana teklif ettiler ben yapmadım siz Peygamberidemi reddediyorsuınuz

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
E Çevrimdışı

Ebu Mervah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ehl-i Sünnet vel Cemaat sitesi...Selef-i Salihîn'in yolundan gitmeye çalışanların sitesi...Kendisine "Müslüman"dan başka isim aramayanların sitesi...Müslüman isminin önüne ve arkasına başka hiç bir takı ve enök ve arkaek getirmeyenlerin sitesi..Yeter sanırım heralda bu kadar malumat...Yeterli gelmiştir diye düşünüyorum.

M Çevrimdışı

Muhammed furkan

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Akıl yaşta değil baştadır ilimin yaşımı olur ? amacım Vehhabilik neleri reddiyor nelere onay veriyor. bide sunu merak ediyorum Şimdi cihad edenlerin hepsi vehhabimi ?

E Çevrimdışı

Ebu Mervah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akıl yaşta değil baştadır ilimin yaşımı olur ? amacım Vehhabilik neleri reddiyor nelere onay veriyor. bide sunu merak ediyorum Şimdi cihad edenlerin hepsi vehhabimi ?
Güzel kardeşim; bu site vehhabilerin sitesi olmadığı için; Biz, Vehhabilik neleri reddeder, nelere onay verir, biz bunu bilmeyiz.Cihad edenlerin hiçbiri vehhabi değil; cihad edenlerin hepsi MÜSLÜMAN...

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hanefi olan şirk falan işlemiyor.
Hanefi, Hanbeli, Maliki, Şafiî hak mezheptir. Bizim hanefileri müşrik olarak gördüğümüzü kafana kim soktuysa seni fena halde kandırmış.

M Çevrimdışı

Muhammed furkan

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Yani hanbeliye bağlısınız siz. çünkü kitaplarda şianın yahudi vehhabiliği ingilizler kurdu yazıyor

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yani hanbeliye bağlısınız siz. çünkü kitaplarda şianın yahudi vehhabiliği ingilizler kurdu yazıyor
Kardeşim vehhabilik diye bir mezhep yoktur, İmam Abdulvehhab öyle bir mezheb kurmamıştır. İnsanların tasavvuftan başka yol seçmemesi için "vehhabilik" diye bir kavram uydurdular ve öcü gibi gösterdiler. Bir zamanlar İmam Abdulvehhab ile birlikte aynı safta olanlara "vehhabi" denmiş olabilir ama itikadi veya ameli bir mezheb değildir. İmam Abdulvehhab'ın görüşleri zaten kendisinden çok önce İbn Teymiyye, Hanbeli, Hanefi, Maliki, Şafiî tarafından ortaya atılmıştır. (Allah'ın sıfatları konusunda yorum yapmamak, keyfiyet bildirmemek, teşbihe girmemek vs.)
İtikadi olarak Hanbeli'nin tüm görüşlerini kabul edip etmediğimiz kişiye göre değişir ama en çok Hanbeli'ye yakınız.
Amel olarak da kimin neye uyduğu kişiden kişiye göre değişir.

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Son sorumu soruyorum Şuan Gercekten Allah yolunda savaşan örgütler hangileri

Biz aciz insanlar için duvarın ötesi bile gayb iken, gidip görmediğimiz insanlar için "bu kişiler kesinlikle haktır, Allah (s.v.t) yolunda savaşıyordur" diye yorum yapmamızı bekleme.
Eğer merak ediyorsan internette istediğin örgütlerin neler yayınladığını neler yaptığını araştırıp bilgi sahibi olabilirsin.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Bu site vehhabilik selefilik sitesimi ? çoğunluk

Kimine göre vehhabi kimine göre tekfirci kimine göre daha birçok Önad kullanılır burası için yada burada bulunanlar için. Ama kardeşim biz ve bu forum Peygamberimizin sallallahu aleyhi ve sellem bize bıraktığı bu dinin temelleri olan Kuran ve Sünnet ışığında yürümeye çalışan insanlarız. Genelde bizlere bu yakıştırmaları yapanlar asıl olan İslamı tahrif eden, emir ve yasakları kendi heva ve heveslerine göre uyarlayanlardır ve tabi onlara kör kütük uyanlardır. Bizleri onlardan kılmayan Allaha hamd olsun. Şimdi sana tavsiyem yarım saatini ayır ve foruma bir göz at. Kuran veya sünnetten delil getirilmeden bir fetva veya bir soruya cevap verilmiş midir? O yüzden önyargı ile yaklaşmadan önce bir bak kafana takılan soruların varsa sor inşaallah.

Son düzenleme:
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Vehhabi olayını ortaya atan genelde tasavvuf kesimi.özellikle cübbeli cemaati dilinden düşmez.Kinlerinin nedeni ise suudda bulunan kabirlerin düz olması ondan mütevellit Muhammed bin Abdulvehap öcü gibi lahse ediliyor,ahmaklar az buçuk kuran ve sünnete göre araştırıp neyden dolayı kabirleri yükseltmediklerini anlayıp bunun Muhammed bin Abdulvehap sözü değilde ALLAH Resulu s.a.v sünneti olduğunu anlayacaklar inşaALLAH fakat cübbeli denen zındık başlarında olduğu müddetçe bu devran böyle gider.Nitekim onlardan biri, onlar size kuran ve sünnetten delil de getirseler inanmayın diyorlar.

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Vehhabi olayını ortaya atan genelde tasavvuf kesimi.özellikle cübbeli cemaati dilinden düşmez.Kinlerinin nedeni ise suudda bulunan kabirlerin düz olması ondan mütevellit Muhammed bin Abdulvehap öcü gibi lahse ediliyor,ahmaklar az buçuk kuran ve sünnete göre araştırıp neyden dolayı kabirleri yükseltmediklerini anlayıp bunun Muhammed bin Abdulvehap sözü değilde ALLAH Resulu s.a.v sünneti olduğunu anlayacaklar inşaALLAH fakat cübbeli denen zındık başlarında olduğu müddetçe bu devran böyle gider.Nitekim onlardan biri, onlar size kuran ve sünnetten delil de getirseler inanmayın diyorlar.
Mesela ben çok önceleri Cübbeli'den başkasını dinlemezdim ve çoğu sohbetinde de işte vehhabiler şöyledir vehhabiler böyledir dediği için kendi kendime " demekki bu vehhabiler çok kötü insanlar bunlardan uzak durayım "derdim.... Kim derdi ki birgün o vehhabilerden biri olacağım:) Beni bu yöne yönlendiren Rabbime hamdu senalar olsun...

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Allah'a çağırandan ve iyi işlerde bulunandan ve şüphe yok ki ben Müslümanlardanım diyenden daha güzel sözlü kimdir ki? Fussilet / 33

biz müslümanız güzel kardeşim. selefi-i salihinin yoluna uymaya çalışan ehli tevhid ve ehli hadisiz. yolların en güzeli rasulullah'ın yolu en çirkiniyse sonradan çıkan bid'atlardır.

önemli olan senin kavramları nereye koyduğundur selefi diyince ne anlayacaksın mesela? ama bil ki biz müslümanız :)

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
amacım Vehhabilik neleri reddiyor nelere onay veriyor. bide sunu merak ediyorum Şimdi cihad edenlerin hepsi vehhabimi ?

Vehhabilik diye birşey yoktur. Bu bazı insanların "Selefilik" olarak tabir edilen akideye taktıkları bir isimdir.

Sizin mezhepe göre hanefi olan şirkmi işliyor diyorsunuz tarikat üyesi olmayanlarda

Selefiyye İ'tikadi bir mezhebdir. Hanefiyye ise ameli. Hanefiyye mezhebinin kurucusu İmam'ı Azam Ebu Hanife Nu'man bin Sabit (rahimehullah) seleftendir. Onun için onu tekfir etmek şöyle dursun akidesini örnek alıyoruz. Aynı zamanda onun öğrencilerinden olan İmam Yusuf'ta seleftendir. Onun içinde aynı şey geçerlidir. Tarikatlara gelince; Tamamı tekfir edilmez. Şirk işleyenler tekfir edilir. Aynı zamanda şunuda belirtmek isterim ki bazı kişilerin selefiyye akımına taktıkları mezhebsiz lakabı yalandır. Bir kişi selefi-hanefi, selefi-şafii, selefi-maliki, selefi-hanbeli olabilir. Es'selamu Aleykum ve rahmetullah.

Üst Ana Sayfa Alt