Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bütün Forum İstişareye - Yayınevi Kuralım mı?

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
şirk örneklendirilerek anlatılabilir.kabirperestlik türbeperestlik şefaat konusunda şirk alimleri yöneticileri ilah edinme konusunda şirk hakimiyet meselesinde şirk nefsi ilahlaştırma şirki sevgide korkuda şirk.Bölüm bölüm tek ayet hadis mekke müşriklerinin inanç şekli neyi kabul ettikleri neyi kabul etmedikleri neye karşı çıktıklarını anlatan bir kitap iyi olur düşüncesindeyim.Bu toplum şirki taşa tapmaktan güneşe tapmaktan ibaret zannediyor.Kafirliğide ateizm olarak algılıyor.Oysaki ateistler diğer kafirlerin binde 1 ini bile oluşturmuyor belki.Birde dinden çıkaran günahlar ebedi cehenneme götüren günahlar ayetlerle açıklanmalı amel sözden ibaret diyen murcielerin hiyanetçilerin yalanları gösterilmeli insanlara istediğiniz kadar günah işleyin cennete gideceksiniz çünkü kelimei şehadeti söylüyorsunuz diyip onları boş umutlara sürükleyen insan şeytanlarının gerçek yüzünü göstermeli.Toplumda yayılmaya başlayan hadis inkarcılığı tehlikesine karşı önlem alınabilir.Bence şirk konusunu basit bir dille anlatmak gerek.Veyahut diyalog şeklinde olabilir örneğin ahmet ilim talebesi olsun mehmet eğitim veren bilgili birisi ahmet sorular soruyor mehmet cevaplandırıyor.İnsanların çok sorduğu sorular olabilir.Böylece sormak istediğini ahmedin ağzından sormuş oluyo okuyan cevabınıda alıyor.Genelde soru soruyu doğuruyo_Onun için ahmedin tekrar tekrar sorması mehmedinde bu soruları cevaplandırması.Doğru bilinen konularda yanlış öğretiler vs olabilir

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Simdi su sekilde düsündüm. Öncelikle bir ekip kuralim diyorum.

Ekip en az 10 kisi olacak. Bu 10 kisi her cikan kitabin sayisina göre 20 adetini ya da 50 ya da 100 adetini alma sözü verecek. Bunun sebebi sudur, ilk kitabi bastigimizda kitaplari eritip diger kitabin masrafini cikarmak.

Örnek : 2000 adet bastik diyelim 10 kisi her biri 100 adet alacak ve yarisi otomatikmen tükenmis olacak diger yarisi sitede bir kardes görevlendirilecek site icinde yapilacak satislarda o kisi kitabi kargoya verecek.

Ve en az 3 olmak üzere 5 kisilik kitap tahric-düzenleme ekibi olusturulacak. Bu ekib site yönetimi ile istisare edip hangi kitabi yayina hazirlayalim onun ön hazirligini yapacak, kitap belirlendikden sonra bu 5 kisilik ekip sitedeki dökümanlardan kitabi olusturacak. Eger site de uygun görürse bu ekibin basina ben gecmek istiyorum o_O Tabii benden daha iyi biri cikarsa o da gecebilir. Ama ecre ortak olmak istedigimden bu ekibe dahil olmak isterim.

Ve en kolayi ilk kitabin yayina sokulmasi icin gereken para, insaAllah bunun icin sitede para toplamaya gerek yok bunu yönetim adina ben verebilirim. Ve aklimdaki ilk kitabin rakamsal olarak degeri 2000-3000 adet arasi.

Sizce bu yayini en güzel nasil kurariz. Öldükden sonra sadaki cariye olarak siz de bundan faydalanmak istiyorsaniz gelin güclerimizi birlestirelim.

Not: 10 kisilik ekibi kurarken sunu demeyi unutmayayim bir kisi misal 100 adet kitabi kendi cebinden karsilayacak gücü yoktur belki ama su olur, kendi cemaatinde duyarli müslümanlara ulasabilir ya da kendi cemaati adina alabilirse bu ekibe dahil olabilir.

Aleykum selam , öncelikle ekip kurmak, organize çalışmak birlik beraberliğin işaretidir ve çalışmaların olmazsa olmazıdır. Ama bu ekibi kurmak kitap oluşturmaktan daha üstünde durulması gerekilen bir konu diye düşünüyorum. O yüzden ekibe eleman seçerken sık dokuyup ince elemekte hayr vardır inşaAllah.

Diğer bir mesele, henüz aranızda yeniyim daha önce her hangi bir broşür, dergi, cep kitapları ya da kitapçıklar gibi bir çalışmanız oldu mu bilmiyorum. Velev ki olmamışsa; size tavsiyem öncelikle hedefi yüksek tutup, ufak basamaklara tırmanmaktır. Yani kitap hedefiniz olsun ama öncelikle dergi, broşür ya da kitapçık türü ufak, kısa çalışmalar yapmaktır. Böylelikle kitap çıkarma yolunda hem tecrübe ehli olmuş olursunuz hem de kurmuş olduğunuz ekibi sınamış, denemiş, gözlemlemiş olursunuz.

Diğer bir mesele, eğer asıl hedef olan kitaptan önce kitapçıklar, broşürler çıkarmaya karar kılarsanız, fikrimce bunları ücretsiz dağıtmak daha isabet olacaktır. Böylelikle takipçileri gözlemleme fırsatı bulmuş olur, takipçilerin hangi konulara ilgi duyduğunu gözlemlemiş olup genel bir nabız yoklaması almış olursunuz ve kitap çalışmasını ona göre ayarlamış olursunuz.

Diğer bir mesele, dağıtım ve maddiyat ciddi manada çok zor olmayan durumlardır. Bunların öncesinde bu işte görev almak isteyen kardeşlere bir hatırlatma babında nefislerini ve niyetlerini sorgulamalarını tavsiye ediyorum. Çünkü ihlasla atılmış her bir adım, Allah azze ve celle'nin yardımıyla karşı karşıyadır. Bunun dışında maddiyatı, dağıtımı düşünmeden önce bu işi yapmaya dair altın fikirlerinizi sunmanızdır. Zira abinin sizlerden istediği tam anlamıyla budur. Çünkü takip edenimiz çok bundan dolayı bu işin üstesinden reklamlarla gelebiliriz ama fikirleri reklam yoluyla elde edemeyiz. Bu yüzden istişareye absürt olarak düşündüğünüz fikirlerinizi dahi sunun, zira absürt fikirlerin başka fikirlerle birleşmesi sonucu güzel sonuçlar ortaya çıkacaktır kanaatindeyim.

Diyeceklerim bu kadardır. Rabbim bu işi niyeti halis bir şekilde gerçekleştirmeyi nasip etsin. Bu işe gerek çabaları, gerek fikirleriyle emek verecek kardeşlere de bol bol ecirler versin inşaallah. Ve bu ayeti bu işi yapma yolunda sürekli bir binize hatırlatmanız, Allah'ın yardımının bir vesilesi olacaktır inşaAllah;

قُلْ اِنَّ صَلَات۪ي وَنُسُك۪ي وَمَحْيَايَ وَمَمَات۪ي لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَۙ

De ki: “Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir.”

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
on kişilik cemaati oluşturduğunuzda bir tanesi benimle irtibata geçer aldığı kitapların bi kısmını bana satar.. 100 tane satamasamda satan birisini desteklerim.

akhi 10 kişilik ekip veya 100 adet kısmına takılmamız gerekmiyor
10 kişi olmazda 30 kişi olur.
kimisi 200 kitap satar başkası 5 kitap satar. bir başkasıda duasıyla destekler
maksat buradaki üyelerin şartları biraz zorlaması ve el birliğiyle bu işin altından kalkmak
bugün büyük yayınevi olarak gördüklerimizin hiçbiri bu sitedeki gibi servet değerindeki hazır bilgilerle işe başlamamıştır.
veya hangisi ilk aşamada bukadar gönüllüyü hazırda bulmuşturki
onlar başardıysa Allahın izniyle bizim çok daha kolay başarmamız lazım.
onlar istişarede bulunurken ''siz'' yaparsınız denmiş ve başarı olmuşlarken
burada çoğu birbirini tanımayan birçok insan ''biz'' yaparız diyoruz.
şartlar bundan daha iyi nasıl olurdu bilmiyorum.

!sLaM4eVeR Çevrimiçi

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Arkadaslar konuyu hangi kitabi basalim ya da ne yapalim üzerine acmadim, biz daha 1. citayi asmadan siz tutup 10. citadan teklif sunuyorsunuz. Böyle yaparsaniz is baslamadan biter.

Dergi, brosür isi bizi asar zira bu isleri yapmak icin iyi bir grafiker ve dagitim icin bi cok kisiye ihtiyac var. Ancak kitap isi öyle degil, icimizde kitap okurlar cok, kitap düzenlemesini yapabilecek bicok kardes var ve guraba yayinlarindan kitab basim konusunda destek alacagiz yani o kisim zaten hazir durumda.

Bizim icin suan önemli olan 10 ya da 20 kisilik kitap destek ekibini kurmak. Bu ekip kurulursa 2. seviyeye gecebiliriz. Sayilara rakamlara takilmayin önemli olan ben bu destek ekibine girerim ve üstüme verilecek vazifeyi Allahin izniyle basaririm diyebilecek 10-20 arkadasa ihtiyacimiz var.

Lütfen kitabin basligi, tema ile alakali yorumlari sonraki konuya birakalim zira konu dagiliyor, eger ki bu 10-20 kisilik kitap destek ekibi kurulamazsa bu ise hic baslayamayiz.

Sevgiler

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam ilk olarak yanlis anlasilmssa bissi soracam maliyeti nedir?, 10 -20 kisilik ekipten ziyade , genel katilim yapin ne kadar kitab satin alabilcegini 3-5 -20-30 ona gore kardesler burda bir soz verirler.

Sizde sozlere gore hareket edin ,ama kitab basilmadan once eger burda soz veren kardeslerden ,parasini toplayabilirsiniz , ben alip satamam ama elimden geldigi kadar yardimci olmaya calisirim.

!sLaM4eVeR Çevrimiçi

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Hocam ilk olarak yanlis anlasilmssa bissi soracam maliyeti nedir?, 10 -20 kisilik ekipten ziyade , genel katilim yapin ne kadar kitab satin alabilcegini 3-5 -20-30 ona gore kardesler burda bir soz verirler.

Sizde sozlere gore hareket edin ,ama kitab basilmadan once eger burda soz veren kardeslerden ,parasini toplayabilirsiniz , ben alip satamam ama elimden geldigi kadar yardimci olmaya calisirim.

Kitabin maliyetini kendimiz karsilayacagiz ama sorun kitabi basmak degil bu isin profosyonel sekilde gidebilmesi icin bu ekibin kurulmasi sarttir aksi halde kitabi bir kez basip geriye cekilebiliriz. Ama biz bu isin devamli olmasini istiyoruz.

Ekibin kurulmasi icinde yapilan hesap su sekilde.

Kitabin boyutu tam olarak belli olmadigi icin net bir fiat verilmesi dogru olmaz ama ortalama tanesi 5 tl olsa 100 kitap 500 tl yapar + 100 - 100 hesap yapilabilir.

!sLaM4eVeR Çevrimiçi

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ahi bu sekilde olmaz, daha önce malum dua kitabi kampanyasi yaptik, söz veren kardeslerin bir cogu destek vermedi ve emin ol konuyu actigimiza da pisman olduk.

Mesele rakamlar degil mesele islamtr olarak cikaracagimiz kitaplari sahiplenip sahiplenmeme meselesidir. Yoksa bugün benzer sekilde hem kitabin basim parasini verip hem de ücretsiz kitap dagitan kardesler var ama bu devamli calismayi saglamiyor. Devamli calismak icin gönül birligi icerisinde olmamiz gerek. Yani ilk kitap icin cok kisi söz verebilir misal 20 kisi verir 10 kisi sadik kalir sonraki calismada 10 kisiden 2 kisi kalabilir. Böyle olacaksa hic girmemek daha iyi.

Calismayi sahiplenebilecek kardesler araniyor.

Mesala bir cemaata mensup olsam ve orada yapilacak calismalari gönülden desteklesem ben her cikacak calismaya bu sekilde katki yapabilirim diyebilecek en az 10 kisi gerekiyor tabi 20 kisi olursa elhamdulillah denir.

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ahi bu sekilde olmaz, daha önce malum dua kitabi kampanyasi yaptik, söz veren kardeslerin bir cogu destek vermedi ve emin ol konuyu actigimiza da pisman olduk.

Mesele rakamlar degil mesele islamtr olarak cikaracagimiz kitaplari sahiplenip sahiplenmeme meselesidir. Yoksa bugün benzer sekilde hem kitabin basim parasini verip hem de ücretsiz kitap dagitan kardesler var ama bu devamli calismayi saglamiyor. Devamli calismak icin gönül birligi icerisinde olmamiz gerek. Yani ilk kitap icin cok kisi söz verebilir misal 20 kisi verir 10 kisi sadik kalir sonraki calismada 10 kisiden 2 kisi kalabilir. Böyle olacaksa hic girmemek daha iyi.

Calismayi sahiplenebilecek kardesler araniyor.

Mesala bir cemaata mensup olsam ve orada yapilacak calismalari gönülden desteklesem ben her cikacak calismaya bu sekilde katki yapabilirim diyebilecek en az 10 kisi gerekiyor tabi 20 kisi olursa elhamdulillah denir.

Hocam siz devamlilik istiyorsun ama denemeden bilinmez ama size dedigim gibi para toplamadan baslamayin.

Ayrica cemmat olsan takibin kolay olur ,simdi burda siteye girmesse kimseyi takip edemessin bilmiyorum Akhi Allah c.c yardimciniz olsun ama ise baslarsaniz ben burdayim Allah c.c bir engel cikarmassa elimden geleni yapamya calisirim

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaslar konuyu hangi kitabi basalim ya da ne yapalim üzerine acmadim, biz daha 1. citayi asmadan siz tutup 10. citadan teklif sunuyorsunuz. Böyle yaparsaniz is baslamadan biter.

Dergi, brosür isi bizi asar zira bu isleri yapmak icin iyi bir grafiker ve dagitim icin bi cok kisiye ihtiyac var. Ancak kitap isi öyle degil, icimizde kitap okurlar cok, kitap düzenlemesini yapabilecek bicok kardes var ve guraba yayinlarindan kitab basim konusunda destek alacagiz yani o kisim zaten hazir durumda.

Bizim icin suan önemli olan 10 ya da 20 kisilik kitap destek ekibini kurmak. Bu ekip kurulursa 2. seviyeye gecebiliriz. Sayilara rakamlara takilmayin önemli olan ben bu destek ekibine girerim ve üstüme verilecek vazifeyi Allahin izniyle basaririm diyebilecek 10-20 arkadasa ihtiyacimiz var.

Lütfen kitabin basligi, tema ile alakali yorumlari sonraki konuya birakalim zira konu dagiliyor, eger ki bu 10-20 kisilik kitap destek ekibi kurulamazsa bu ise hic baslayamayiz.

Sevgiler

Allahın adıyla başlanan işten zarar edilmez akhi
zarar dediğin en fazla maddiyatla alakalı olur
kitap sayısı, şahsi becerim, vs vs hakkında söz veremesemde senin bu işten alacağın ecirede maddi kaybındanda pay sahibi olacağımın sözünü verebilirim.
inşAllah bu işin sonu hayırdır akhi
biraz cesaret biraz azim belki biraz inatda gerekir.
100 dolar ile başlanıpda hiç hesapta olmayan gelirlerle biten cami inşaatı olduğuna tanık olmuş biriyim.
bütün olay ilk adımı atmaksa sen bu konuyu açarak ilk adımı attın zaten.
lafda kalması gerçekten yazık olur.
kitap destek ekibine isim yazmaksa bu konuda sana beyat etdim emir sensin akhi buyur yaz ismimi
zararımız şudur, sana düşende şu rakamdır dersen dediğim gibi emir sensin

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi

Sevgiler
Kanaatimce ufak kitapçıklar çıkarmak zor değil. Bizzat yapmış olduğum ve yapımda yardımcı olduğum için söylüyorum. Çünkü bu tür çalışmalar hem ekibin performansını ölçer hem de tecrübe kazandırır. Ondan sebep ilk önce bu tür çalışmalar yapılmalı. Zira ekip bir birini tanıma fırsatı ve eksikleri üzerinde istişare yapma fırsatı bulmuş olacak. Ekibi kurduktan sonra bu durumu bir daha düşünün ve üzerinde durun derim.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Bu işte görev almak isterim. Yalnız programım yoğun gerekli ilgiyi gösterememekten korkuyorum. Bundan dolayıda geri planda duruyorum. Yoksa gözüm kapalı girerim bu işe çünkü bu çalışma Allah'ın izniyle sadaka-ı cariye olabilecek bir çalışma. Öldükten sonra kim hayır çeşmesi açık olsun istemez ki?

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
Abiler daha iyi bilir ama şöyle bişey olamazmı: bu kitaptan 100-200 tane çıkartılsa, onlarıda burdaki kardeşlerle olmak üzere derneklere gönderip bi tanıtım yapılsa...
Bilmemki olurmu :/
Bide satın alacağımız kitapların ücretini ayda 1 defamı ödüyoruz?

mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam mesele devamlı bir destekse elbette elimizden geleni yaparız.. Parantez içinde şunu söylemek gerekiyor ki bu desteğin ölçüsünü benim gibi kimi kardeşlerin belirtmesi zor olur. Bi kardeşin dediği gibi 5 te olur 100 de olur.. Ortada ki işin maliyetini vede basılacak kitabın niteliğini bilemediğimden bu hususta bir şey söylemem zor.. Tabi birde bu kitapların matbaadan çıkma aralığıda önemli.. senede bir kitab olsa farklı olur, ayda bir kitap olsa farklı olur.
Destekleyebileceğimiz alanlarda farklı olabilir.. Kimisi işin satış noktasına bakar, kiminin belki çevre ile uğraşacak vakti yoktur fakat kitabın 4 lira maliyeti vardır ama kitap başına 1 tl destekte bulunur kitabın 3 liraya satılmasına vesile olur. Burada devreye bu işten para kazanılacak mı sorusu da gündeme geliyor. Para kazanmak elbette helaldir fakat bunlarında baştan konuşulması ve alınan sözlerin havada kalmaması gerek.
Velhasıl bir söz istiyorsa kardeşlerimiz bunu belki daha özel ortamlarda detaylandırarak anlatmarı daha makul olur.

!sLaM4eVeR Çevrimiçi

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Hocam mesele devamlı bir destekse elbette elimizden geleni yaparız.. Parantez içinde şunu söylemek gerekiyor ki bu desteğin ölçüsünü benim gibi kimi kardeşlerin belirtmesi zor olur. Bi kardeşin dediği gibi 5 te olur 100 de olur.. Ortada ki işin maliyetini vede basılacak kitabın niteliğini bilemediğimden bu hususta bir şey söylemem zor.. Tabi birde bu kitapların matbaadan çıkma aralığıda önemli.. senede bir kitab olsa farklı olur, ayda bir kitap olsa farklı olur.
Destekleyebileceğimiz alanlarda farklı olabilir.. Kimisi işin satış noktasına bakar, kiminin belki çevre ile uğraşacak vakti yoktur fakat kitabın 4 lira maliyeti vardır ama kitap başına 1 tl destekte bulunur kitabın 3 liraya satılmasına vesile olur. Burada devreye bu işten para kazanılacak mı sorusu da gündeme geliyor. Para kazanmak elbette helaldir fakat bunlarında baştan konuşulması ve alınan sözlerin havada kalmaması gerek.
Velhasıl bir söz istiyorsa kardeşlerimiz bunu belki daha özel ortamlarda detaylandırarak anlatmarı daha makul olur.

ahi ilk etapda senede 1 adet kitap basilmasi hedeftir. Elbette kitapda kar payi olacaktir bununda sebebi sonraki cikaca kitaplarin maliyeti ciksin ve sermaye arttirilarak sonraki cikacak kitaplarin kalitesinin artmasidir.

Ancak ne yazikki destek beklenenin yarisina bile ulasamadi.

mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Senede bir kitap çıkacaksa 50- 100 tane satmak sıkıntı olmaz sanırım..

Üst Ana Sayfa Alt