Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Camide Diyanete Bağlı Olmadan Namaz Kıldıran Birine Uyulabilir mi?

Y Çevrimdışı

Yobazsair

.
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum Ve Rahmetullahi Ve Beraketuhi..

Hamd Olsun, bir ve tek olarak Allah'a.
Salat ve selam olsun, kendisinden sonra Nebi olmayana.

Evimizin hemen yanında bir cami açıldı. Henüz diyanet imam tayin etmedi.
Bu sebeple; bir abi gönüllü olarak imamlık yapıyor. Akidesini bilmiyorum. Teravih namazında ona uymak caiz olur mu?

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi

Bu sebeple; bir abi gönüllü olarak imamlık yapıyor. Akidesini bilmiyorum. Teravih namazında ona uymak caiz olur mu?
Ve Aleykum selam ve rahmetullah ve berakatuh

Diyanet imamının arkasında namaz kılmak caiz değil mi ki?
Caizse teravih kılmak mı caiz değil?

Allah'ın Abdi Çevrimdışı

Allah'ın Abdi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

Siz bu linki alıntılandırıyorsanız zaten kararınızı vermişsinizdir!

Bulunduğunuz imamın itikadi kimliğine haiz değilim, adam laikçi bir devlet sempatizanı ya da destekçisi de olabilir ancak diyanetin ya da devlet memurunun TAMAMINI tağutçu ya da putperest bir akide taşıyor gibi bir düşüncedeyseniz mânen hata yaparsınız!

İmamlığın şartları açıktır!

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
Bu yazı kişinin evindeyse camiye gitmemesine , eğer dışardaysa şüpheler içinde bir imamın arkasında namaza durmasına sebep olur. Anladığım kadarıyla mesele memuriyetten ziyade düşünce ile ilgili yani arkasında namaz kılınabilir olanlar çok az (ben böyle bir imam tanımadım).

Bu konuda hatalı olabilir misiniz acaba?

Y Çevrimdışı

Yobazsair

.
İslam-TR Üyesi
Yazı bana ait değil.

Benim sorduğum soru; diyanete bağlı imamın arkasında namaz kılınmıyor. Ancak diyanete bağlı olmadan camide her hangi birinin namaz kıldırması halinde namaz kılınabilir mi?

Mehdi ibn Abdulhadi Çevrimdışı

Mehdi ibn Abdulhadi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İnsanoğlunda asıl olan İslam üzere olmasıdır. zira kişi İslam fıtratı üzere doğar.Bu meselelerde asıl olan kişinin İmam olmasına mani olan bir şey görene kadar onun arkasında namaz kılmaktır Allah en doğrusunu bilir.

Allah'ın Abdi Çevrimdışı

Allah'ın Abdi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yazı bana ait değil.

Benim sorduğum soru; diyanete bağlı imamın arkasında namaz kılınmıyor. Ancak diyanete bağlı olmadan camide her hangi birinin namaz kıldırması halinde namaz kılınabilir mi?

''Diyanete bağlı imamın arkasında namaz kılınmıyor'' da ne demek?!

Bu insanlar başka bir dinden mi yoksa yoksa kıblesinin vechesi mi yanlış?! Her namazında Allah için niyet eden, her rekatında ''Yalnız sana kulluk ederiz'' diyen ve her oturuşunda da ''Senden başka İlâh yoktur'' diyen bir imam/mü'min/namaz kılanın arkasında mı kılınmıyor?! Bu fetvayı kendinize hangi iz'an ile aldığınızı bilmiyorum lâkin mü'min, zahiren imân eden biri için arkasında namaz kılınmaz diyerek birini tekfir edecek kadar cesur ya da ihtiyatsız olmamalı çünkü bu itham oku kendisine de rücû edebilir ki, ''Nebî hazretleri bu ihtimalle tehdit etmiştir''!...

Bir insanın fasık, bid'atçı ya da şirk ile hem hal olması kabildir ancak o kişi namaza dururken zaten istiğfarda bulunur ve içinde de bu mânevi tasviyeleri kelâm ve duâ ile pekiştirir yani riskli sularda yüzerek, diyanetin imamının arkasında namaz kılınmıyor demek sadece imânınızı lekeler!...

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Bu insanlar başka bir dinden mi yoksa yoksa kıblesinin vechesi mi yanlış?! Her namazında Allah için niyet eden, her rekatında ''Yalnız sana kulluk ederiz'' diyen ve her oturuşunda da ''Senden başka İlâh yoktur'' diyen bir imam/mü'min/namaz kılanın arkasında mı kılınmıyor?! Bu fetvayı kendinize hangi iz'an ile aldığınızı bilmiyorum lâkin mü'min, zahiren imân eden biri için arkasında namaz kılınmaz diyerek birini tekfir edecek kadar cesur ya da ihtiyatsız olmamalı çünkü bu itham oku kendisine de rücû edebilir ki, ''Nebî hazretleri bu ihtimalle tehdit etmiştir''!...

Bir insanın fasık, bid'atçı ya da şirk ile hem hal olması kabildir ancak o kişi namaza dururken zaten istiğfarda bulunur ve içinde de bu mânevi tasviyeleri kelâm ve duâ ile pekiştirir yani riskli sularda yüzerek, diyanetin imamının arkasında namaz kılınmıyor demek sadece imânınızı lekeler!...

Aklıma ebu cehil ve tayfası geldı
Onlarda ALLAH ı kabul ediyorlardı lakin ALLAH yaratsın ama kuralları bız koyarız diyorlardı.

Kımısı cahıllıgınden kımısıde bilerek İslam'ın kurallarını hıce sayıyorlar.
Farzı helal kılan para ıcın namaz kıldıran hatta kendı dahı KREDİ ceken kimselerin ardında Namaz anca kendileri gıbı olur.

Bakın kardeşler İnsanın namazından orucundan once yaptıgı İŞLER tuttuğu yol onemlı

Yoksa cehennem nasıl dolacak

İYİ herkeze yanlısını gostermeden hepiniz doğrusunuz dersen bu ısın icinden cıkamazsın goruldugu gıbı

İnsanların cogu aldatıcı dunya nimetlerıyle oynasıyor
Bu durum sıkıntılı

Gercek İslamı yaşayanlarla bir olursanız ancak imanın lezzetini ve doyuruculugunu alırsınız.

Onun haricinde İslam yat kalktan ibaret değildir.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi

Şahsen ben her önüme gelen imamın arkasında kılmıyorum tekfir ettigimden değil farz olan bir ibadeti şüpheye veya tehlikeye atmamak için,Tevhid ehli imamlar da var Rahmetli Timurtaş gibi misal.imam Ahmed bin Hanbel r.h bidat ehlinin arkasında namaz kılmamış lakin tekfir ettiğine dair bir rivayet yok.
Bidat ehline karşı durum buysa taguta rahmet okutanlara karşı durum nedir varın siz düşünün

Ayrıca kendi kanaatimce bulundukları ortamın bulanıklığı nedeni ile zuhru ahir namazını (ogle namazı) cevaz veren alimlerimiz de bundan dolayı düşünüyorum bu benim şahsi görüşüm en iyisini Rabbim bilir

Allah'ın Abdi Çevrimdışı

Allah'ın Abdi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Aklıma ebu cehil ve tayfası geldı
Onlarda ALLAH ı kabul ediyorlardı lakin ALLAH yaratsın ama kuralları bız koyarız diyorlardı.

Kımısı cahıllıgınden kımısıde bilerek İslam'ın kurallarını hıce sayıyorlar.
Farzı helal kılan para ıcın namaz kıldıran hatta kendı dahı KREDİ ceken kimselerin ardında Namaz anca kendileri gıbı olur.

Bakın kardeşler İnsanın namazından orucundan once yaptıgı İŞLER tuttuğu yol onemlı

Yoksa cehennem nasıl dolacak

İYİ herkeze yanlısını gostermeden hepiniz doğrusunuz dersen bu ısın icinden cıkamazsın goruldugu gıbı

İnsanların cogu aldatıcı dunya nimetlerıyle oynasıyor
Bu durum sıkıntılı

Gercek İslamı yaşayanlarla bir olursanız ancak imanın lezzetini ve doyuruculugunu alırsınız.

Onun haricinde İslam yat kalktan ibaret değildir.

Bu saydıklarınızın o imam tarafından yapıldığını te'yid etmeden, teşmil diliyle ''o da yapıyor'' demek adil ve meşrû değil hatta itham yaftalamasıdır!

Rasûller dahi galatta bulunduğu nass ile sabitken, fasık bir adamın imamlığına reddiyede bulunmak hatta sosyal yaşamındaki eylemlerinden dahi gafilken, ''kredici, paracı, haramı helâl etme'' gibi bir suç atfetmeler şer'an haramdır!
İmamın arkasında namaz kılıp kılmamanız şahsımı bağlamaz da, bu insanları umûmen haramzade addedip de üzerlerinde nefret tohumları yeşertmek isabetsiz bir yaklaşımdır!

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu saydıklarınızın o imam tarafından yapıldığını te'yid etmeden, teşmil diliyle ''o da yapıyor'' demek adil ve meşrû değil hatta itham yaftalamasıdır!

Rasûller dahi galatta bulunduğu nass ile sabitken, fasık bir adamın imamlığına reddiyede bulunmak hatta sosyal yaşamındaki eylemlerinden dahi gafilken, ''kredici, paracı, haramı helâl etme'' gibi bir suç atfetmeler şer'an haramdır!
İmamın arkasında namaz kılıp kılmamanız şahsımı bağlamaz da, bu insanları umûmen haramzade addedip de üzerlerinde nefret tohumları yeşertmek isabetsiz bir yaklaşımdır!

Kusura bakma kardesımde insanların bu sekılde hatalarını görmezden gelipte sen dogrusun demek daha tehlikelidir.

ONA bakılırsa senın mantığına gore onceden musluman sonradan deıst bır kimsenin para ıcın bu ısı yaptığını dusunerek ardında Namaz kılınabilir durumu ortaya cıkar subhanallah bu Dusuncen yanlıştır.

Zira boyle kimselere hak İslamı oldugu gıbı anlatınca sıze her turlu yafta ıle saldırabılıyorlar.

Herneyse basına gelmeyen anlamaz kardesım :) bız nedesek bos.

Ayrıca her İmam oyle olacak dıye bır kaide yok elbette ama fitne zamanı kimin ne olduguna dıkkat etmek zorundayız.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi

EbuMuaz02 Çevrimdışı

EbuMuaz02

İlim_talebesi_27
İslam-TR Üyesi

Ve Aleykum selam VeRahmetulillahi ve Berekatuhu.. Darul Harb te akidesinden emin olunmayan kimseler zahiren müşrik gibi muamele edilir.. Bu onları tekfir ettiğimiz anlamına gelmez.. Sadece kesin olarak emin olmadığımız için küfür ve şirk ihtimali de olabilir.. Bu yüzden emanetler(değerli olan maddi manevi hiçbirşey) teslim edilemez.. Bir kişi ye verebileceğimiz en büyük emanetler den biride tabii olanın imamına emanet ettiği namazdır.. Bu yüzden itikadından emin olunmayan yani şirk ihtimalinde bulunan kimselerin ardında namaz kılınarak namazı batıl etme kerahatinden kaçınmak gerekir.. Emin olunan kimse yoksa kişinin tek kılması gerekir.. Eğer arkasında kılmış olduğunuz farz namazlarınız varsa tekrar kazası kılınmalıdır.. Allahu A'lem..

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dikkat bu konu tekfir içerir
Çat çat çat:bekliyorum
Kimsenin kimseyi tekfir ettigi yok.

O dinde haınler istediklerini yalan yanlıs aktarırken bız doğruyu söylemısız cokmu
İsteyen hakkı kınaya dursun bu gercegi asla degistirmez.

Üst Ana Sayfa Alt