Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Cehaletin Mazeret Olması ve Fiilin Şirk Olması?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
T Çevrimdışı

tevhidedavet

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
S.a

Sorduğum soruları lütfen kızmadan ve ön yargıdan uzak şekilde okuyup yanıtlarmısınız.Benim amacım tartışma olsun değil hak ortaya konup hatalar giderilsin .

1. siteyi takip ettiğim yerlerde şirk işleyen kimsenin müşrik olacağını söylüyorsunuz doğru . peki şirk işleyen kimseyi tekfir etmeye yanaşmayan ve insanlar cahil hemen tekfir edilmez diyerek tevhidin aslında cehalet mazeret olduğunu söyleyip Allah"c.c şirk işleyene müşrik sıfatını vermeyen kimsenin hükmü nedir.


2. Belki bazıları tartmadan ve meselenin büyüklüğünü kaçırarak sen klavyeden yazarken onlar cihat ediyor derler. Yani Allah" c.c. için cihat eden ve islamı getyirmek için yavaş yavaş deyip Allah"ın" c.c hükmüyle hükmedilmeyen ve cehaleti mazeret görüp dünyadaki şirk işleyen cahil halk yığınlarına müslüman diyen bu sataşma değil nefsani davranmadan olaya bakın lütfen (hamas)ın hükmü nedir İslam"ın yeryüzüne hakim kılınması için her yol mübah parti kurmakta dahil anlayışı islamda yoktur . Önce şirk işleyip ve insanları Allah"ın c.c. kanunlarından başka kanunlara göre yönetip sonra ben islamı getircem olurmu önce tağut kanunlarına kul sonra Allah"a bu konuyu lütfen önemseyip silmeden bu meseleyi düşünürmüsünüz. selametle
 
!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
aleykum es selam.Hoş geldiniz.Öncelikle bizim kimseye kızdığımız bağırdığımız yok yeterki aramızdaki doğruluk değeri kuran ve sünnet olsun...

Sorulan sorular zaten önyargıdan uzak olmadıkça bir ehemmiyeti kalmaz.İnsanlar dünyaya sadece ve sadece ALLAH'a kul olabilmek için gelmişlerdir.Bizim öncelikli yapmamız gereken görev ALLAH'a kulluktur.Ehli sünnet akidesine ait kitapları bütünüyle okursanız ve bunu ehli sünnet alimlerinin kitaplari ile değerlendirirseniz sizin sormuş olduğunuz soruya yanıt bulabiliriz.Uzağada gitmeye gerek yok size imam ibn teymiyye (ALLAH cc ondan razı olsun) fetavalarından 3.cildini okumanızı tavsiye ediyorum zira bizim burada vereceğimiz soru sizin kafanızda bütünüyle şekilleneceğine inanmıyorum.Zira ben bu tür soruları kasıtlı buluyorum.Kendi ehlimizi(kendimizi,ailemizi,akrabalarımızı,arkadaşlarımızı vs) ıslah etmeden anlamsız yakıştırmalara kalkışıyoruz.

Meseleyi uzatmaya gerek yok eğer ehli sünnete sadıksanız ehli sünnetin kişiye özel tekfiri yapmadığına inanmanız lazım.Ehli sünnet inancında meseleler açık açık anlatılır.Şunu şunu yapan şu vasıflarla vasıflandırılır diye söylenir ki şirk işleyen kişilerin ne ile vasıflandırıldığını sizde biliyorsunuz.Mesele bu şekilde bitmiştir.Ehli sünnette ben henüz kişiye özel tekfiri yani hasan ağa kafir mehmed ağa şunu yaptı kafir oldu diye bir cümleye rastlamadım.

Kuran ve sünnet açıktır.Kişi yaptıklarından hesaba çekilecektir.Ve bu konuda bu şekilde değerlendirilmelidir.

Cehaletin mazeret olduğu konusunda sanırım ülkemizi kas ediyorsunuz.Bilindiği üzere ülkemizde kuran ve sünnet açık değildir.Kuran ve sünnet adına batıl inançları savunan çeşitli kuruluş,dernek ve tarikatler mevcuttur insanlarımızın bir çoğu kuranda ata dini diye adlandırılan dini yaşamaktadır.Bizlere düşen görev gücümüzün yettiğince kalpleri kırmadan insanların kalbinde kuran ve sünneti uyandırmaktır.

şimdi siz hükmü koyanın sadece ALLAH cc olduğunu bilmekle beraber,kalkıp bilmeden bir şirk işleyen kişiye müşrik deseniz, buda bir hüküm koymak olur,bu durumda hüküm koyucu ALLAH cc ın yanında sizin nefsani koyduğunuz bu hüküm ne anlam taşır.....! ALLAH muhafaza bu sizi götürür,meseleyi anlayabilmeniz için ,benim size tavsiyem,küfrü aam ile küfrü muayyeni ayırdetmenizdir, mesela ,size sorsam,ALLAH cc tan başkasına secde etmenin hükmü nedir diye,bu küfürdür,peki sahibini kafir yaparmı..? muaz ra gelip peygamber s.a.v e secde ediyor,peygamber s.a.v kalk diyor,neden yaptın diye soruyor,oda geldiği beldede insanların önderlerine böyle yaptığını ve düşündüm ki sen onlardan daha layıksın bunu yapmaya diyor,peygamber s.a.v ona sen kafir oldunmu diyor...? hayır ,anlıyorki muaz ra bunun hükmünü bilmiyor, anlatıyor ona,yani o konudaki cehaletini gideriyor,ALLAHtan başkasına secde edilmez,eğer birinin birine secde etmesini emredecek olsa idim kadının kocasına secde atmasini emrederdim diyor,ama bu konu bazı harici zihniyetindeki zaat lara kalsa muaz r.a. kafir oluvermişti mazALLAH. bazan olayları anladığımız gibi değil rasul s.a.v in beyan ettiği gibi anlasak bu meseleler konuşulmaz bile.

İkinci sorunuza gelince bu soruya detaylı bir yazı yazmak çokdandır aklımda ama henüz çalışmalarımı bitiremedim ama yinede konu hakkında tatmin olucak cevabı size vereyim.

Bakın hamas'ın hükmünü soruyorsunuz.Bu tür soruları edepsizlik olarak görüyorum.İnsanlar daha kıçlarını yıkamasını bilmeden ALLAH yolunda yaşayan insanlara dil uzatır oldular.Bu ne cahilliktir.Onca şehid onca önder insanları çıkaran ve halen bünyesinde barındıran hamas hakkında kafir oldu denircesine sorular sormak bana göre çok anlamsız kalıyor.Kişiler yaptıklarından mesuldur.Hamasın yaptıkları ortada küfrün başıyla cehd etmektedir.Ama görüyorum ki onun bunun hakkında hükm aramak onların yaptıklarından daha bir değerli olmuş durumda.ALLAH bu tür soruları soranları ıslah etsin kalplerindeki şüpheleri gidersin.Gün amel günüdür gün ALLAH'a kul olma kafirlerle her alanda cehd günüdür..Bunu yapmayıpda müslümanlar hakkında olmadık sözleri ortaya atanlar islamı geriye götürmekten başka birşey yapmamaktadır...
Not:Sadece hamas hakkında ileride sizleri tatmin edicek yazı ayrıca yazılacaktır.Konu kilitlenmiştir.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt