Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çelişen Iki Hadis

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Elyesa Abdurrahman Çevrimdışı

Elyesa Abdurrahman

"Hüküm ancak Allah'ındır..." En'am 57
İslam-TR Üyesi
büyük ihtimal tolkien kitabı yazarken doğu halklarından ilham almıştır o yüzden benzerlikler olabilir. :). bir de hocam bu resim put değil kimse tapmıyor ki sadece canlandırma ve kurgusal bir karakterin tasviri için çizilmiş bir resim öyle birisini resmedip tapmak gibi bir durum söz konusu değil merak etmeyin :D.
Hayir kardesim ben onun icin dememstm yuz şekli insan sureti hayvan sureti cizmek haramdir . Sitede bulabilirsn konuyu ben aradim bulamadm.

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hocam ben okudum hep peygamberimiz millet tapındığı için öyle demiş.
Hayır kardeşim, canlı sureti çizmek Allah subhanehu ve teala'nın yaratma özelliğini taklit etmek sebebiyle yasaktır. Yalnızca cansız nesneleri çizmek caizdir.

Elyesa Abdurrahman

İslam-TR Üyesi
Hayır kardeşim, canlı sureti çizmek Allah subhanehu ve teala'nın yaratma özelliğini taklit etmek sebebiyle yasaktır. Yalnızca cansız nesneleri çizmek caizdir.
Selman esselamu aleykum naslsn akhim dikkatimi cekti sormadan edemicegum.bende arapca ogreniyorumda inseallah sen kivilcimin arapcasini nasil.nerden ogrendnki tercume edebildin ??

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ağaçları çiziyorlar ama ağaçlar canlı? ayrıca birinin profil resminde usame bin ladin çizimini gördüm sitede?
Kardeşim "canlı" dan kasıt işlevi olan, düşünebilen, işlevi doğrultusunda hareketi olan vs. gibi özelliklerdir. Modern bilim anlayışı ile İslami nassları karıştırmamak gerek. Ona bakarsa aynı modern bilim insanları canlılar aleminde "hayvanlar" sınıfına koyuyor.
Bunun dışında, fotoğraf ile resim aynı şey değildir. Ehli sünnet uleması fotoğrafları "ayna görüntüsünü sabitlemek" olarak görmüş. Burada Allah azze ve celle'nin yaratma sıfatını taklit etme gibi bir durum da yok ayrıca. Var olan bir şeyin görüntüsünü sabitlemektir fotoğraf çekmek. Resim çizmek ise bir varlığı sıfırdan tasvir etmektir.

Elyesa Abdurrahman

İslam-TR Üyesi
cumhur diyor ki ağaç ot çizmek haram değil ama onlar da canlı varlık ona bakarsan?
Kusra bakma ama artik Senin haline bakinca sanki hep bi yerde bi hata ayiran birisi goruorum. Selmanin canli varlik demesini kendine gore anliosn yada suret cizmekmi anliosn ben suret dedm. Artik bu konuyu sikayet edecem inseallah.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

ilk hadisle son ikisi birbirleriyle çelişmekte. hadi diyelim alttaki ikisi doğru. bu durumda geçmiş zamanda yaşanmış bir olayda sadece bir hayvanın belli nüfusu bu suçu işledi diye tüm hepsinin günahkar olması çok anlamsız oluyor. kafamı bozmak üzereyim artık. acaba mecaz bir anlatım mı var?
kafam son zamanlarda hadisler yüzünden çok karışıyor. mesela şu iki hadiste geçen olay.

Aişe (r.anha)'nin şöyle dediği nakledilmiştir:
"Rasulullah (s.a.v.) kelere fuveysık (minik fasık) demişti. Fakat kelerin öldürülmesini emrettiğini işitmedim."
(Buhârî, Bed'u'l-Halk, 14, Cezâu's-Sayd 7; Muslim, Selam; 145 (2239); Nesâî, Hac, 115 - Sahih-i Buhari Şerhi; İbn Hacer el Askalani: Fethu'l Bari ; C. 7, Sf: 43, Hadis no: 3306)

İmam Ahmed'in Âişe (r.anha)'den rivayet ettiği bir hadîste şöyle denilmektedir :
«Aişe'nin evinde dayalı bir süngü vardı. Bu kendisine soruldu da şunları söyledi:
Biz onunla kertenkele öldürürüz. Çünkü Peygamber (s.a.v.) haber verdi ki: İbrahim (a.s.) ateşe atıldığı vakit yeryüzündeki bütün hayvanlar onu söndürmeye çalışmış, yalnız (alaca) kertenkele istisna teşkil etmiştir. Çünkü o ateşi üfürmüştür. Bu sebeble Peygamber (s.a.v.) onun öldürülmesini emir buyurdu.»
(İbn Mace, Sayd, 12; Ahmed İbn Hanbel, 7/83, 109, 217)

Ümmü Şerîk radıyallahu anhâ’dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ona zehirli iri keleri öldürmeyi emretti ve:
“O, İbrâhim aleyhisselâm’a ateş üflerdi” buyurdu.
Buhârî, Enbiyâ 17, Bed'ü'l-halk 15; Müslim, Selâm 142. Ayrıca bk. Nesâî, Menâsik 115; İbni Mâce, Sayd 12

ilk hadisle son ikisi birbirleriyle çelişmekte. hadi diyelim alttaki ikisi doğru. bu durumda geçmiş zamanda yaşanmış bir olayda sadece bir hayvanın belli nüfusu bu suçu işledi diye tüm hepsinin günahkar olması çok anlamsız oluyor. kafamı bozmak üzereyim artık. acaba mecaz bir anlatım mı var?
Hadisin serhine baktin mi ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...