Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Duyuru CİDDİYET

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Hamd Alemlerin Rabbi olan Allah'a, salat ve selam son peygamber Muhammed sallallahu aleyhi ve selleme olsun.

Evet, kişinin kendini ifade edebilmesi çok güç bu tarz platformlarda bilindiği üzere, şahsımca laf cambazlığını sevmem ve avamın anlamayacağı kelimeleri de kullanmam. Rahmetli Ali KÜÇÜK hocanın bu yönünü çok severim o kadar bilgi birikimine rağmen Anadolu ağzıyla konuşur. Rabbim onu Firdevs’ine alsın.

Konuya gelecek olursak; kilo olayı insanın yaşam kalitesini bozan ve psikolojik olarak da güvensizlik veren bir durumdur. Birçok zararı vardır bunları dile getirmekten ziyade kendimde gördüklerimi arz edeyim;

- Aşırı uyku isteği (hatta bir gün işe giderken otobüste ayakta uyumuştum aniden uyandım dizlerim bükülmüştü.)
- Halsizlik ve yorgunluk
- Aşırı göbek çıkıntısı (8 Aylık hamile kadın gibi abartısız)

Bazı şahsi durumları edep çerçevesinde çok fazla kelime süsü vermeden açık açık beyan edeceğim. Çünkü şeffaf olmayı ve şeffaf olunmasını önemsiyorum. Kendimi buradan cilalamak süreç içerisinde hem bana hem de benden sonra kendisine bu işe adayanlara zarar verecektir. Bu konuda ilk amacım daha verimli Müslümanca bir yaşamı elde edebilmek. Bahsettiğim sorunlar yaşam kalitemi düşürdüğü düşüncesiydim. Buradan gücüm nispetinde yaptıklarımı aktaracağım çünkü birileri tarafından takip edilme ve başkalarına örnek olması açısından verim alacağımı ön görüyorum. Maksadım sürekliliği oluşturmak ve sağlıklı beslenmeyi elde etmek.

Özellikle istifade edeceğim kaynaklar;

https://turkomp.gov.tr/ (gıdaların besin değerlerini gösteren site)
wikihow.com (ne nasıl yapılır)
ve youtube olacaktır. Şimdilik bu kadar herhangi bir durumda zaten konu üzerinden bilgilendirme yapacağım.
Allah azze ve celle’ den beni bu işte başarılı kılmasını niyaz ediyor ve siz değerli kardeşlerimden dua bekliyorum.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Yarin mi basliyodun abi? Yorum atip konuna salca olabiliyor muyuz. Yoksa okuyucu mu oluyoruz.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Yarin mi basliyodun abi? Yorum atip konuna salca olabiliyor muyuz. Yoksa okuyucu mu oluyoruz.
:) olabilirsiniz sıkıntı yok. Önemli gördüğüm ve tecrube ettiğim şeyleri en başa tekrar yazmak isterim arka sayfalar da kaybolmamasi için. Adminlerimiz bana sadece bu konu için sürekli duzenleme yetkisi verirse memnun kalırım

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Evet, yarınki programim ilk başta kahvaltıya gec başlamak olacaktır. Normalde sabah namazında bile kalksam kahvaltı ederim. Ama ben genellikle 7.30 - 9 arası ederim. Ya evde ya işte yani. Yarın saat 11 gibi kahvaltı yapacağım. Akşam yemeğini ise en gec işten cikmadan 6 da bitireceğim. Şimdilik bu kadar gelişmelerden haberdar edeceğim.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
30920

Ayrıca dağ tırmanıcı egzersizi de var.

3*3 barfix

Günlük programım

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Evet, yarınki programim ilk başta kahvaltıya gec başlamak olacaktır. Normalde sabah namazında bile kalksam kahvaltı ederim. Ama ben genellikle 7.30 - 9 arası ederim. Ya evde ya işte yani. Yarın saat 11 gibi kahvaltı yapacağım. Akşam yemeğini ise en gec işten cikmadan 6 da bitireceğim. Şimdilik bu kadar gelişmelerden haberdar edeceğim.

Abi yalniz yemek gramajlarini birden kisma.
Yuksek tut sonra gramajlari azaltacan.
Atiyom 10 kasik baklagil yiyosan aksam yemeginde 1 ay sonra 8 e dusecek o.
Birden kisarsan miktari sonraki zamanlarda vucut ona alisacagi icin kilo verme olayin ters teper. Minnak bi bilgi.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Abi yalniz yemek gramajlarini birden kisma.
Yuksek tut sonra gramajlari azaltacan.
Atiyom 10 kasik baklagil yiyosan aksam yemeginde 1 ay sonra 8 e dusecek o.
Birden kisarsan miktari sonraki zamanlarda vucut ona alisacagi icin kilo verme olayin ters teper. Minnak bi bilgi.
Hm tamamdir. Bugün doğum günüm eve misafir de gelecek o zaman bu tavsiyeni kullanabilirim :))

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Alemlerin rabbi olan Allah'a hamd olsun. Diyetten birgün önce ekmeği ve çay şekerini kesmiştim. Şuan 3. Günüm çok iyi hissediyorum kendimi. Elimden geldiğince öğlen en az yarım saat yürüyüş yapıyorum ekstra olarak. Arada bir kaçamak yaptığım oldu bir dilim tatlı gibi. Yemekte sadece çorbayı önceki gibi tam kase içiyorum. Ayrıca 6 dan sonra birşey yemiyorum. Egzersizleri tam anlamıyla gerceklestiremiyorm zamandan kaynakli şuan. Ama oturtucam insaAllah. Bol su tuketmeye gayret ediyorum.

Sabah kahvaltımı geç yapmaya gayret ediyorum.
Zeytin peynir domates salatalık bunlar haricinde kuruyemis oluyor. Kuruyemisi bir kac saat sonra çayla tüketiyorum.

Son düzenleme:
Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Alemlerin rabbi olan Allah'a hamd olsun. Diyetten birgün önce ekmeği ve çay şekerini kesmiştim. Şuan 3. Günüm çok iyi hissediyorum kendimi. Elimden geldiğince öğlen en az yarım saat yürüyüş yapıyorum ekstra olarak. Arada bir kaçamak yaptığım oldu bir dilim tatlı gibi. Yemekte sadece çorbayı önceki gibi tam kase içiyorum. Ayrıca 6 dan sonra birşey yemiyorum. Egzersizleri tam anlamıyla gerceklestiremiyorm zamandan kaynakli şuan. Ama oturtucam insaAllah. Bol su tuketmeye gayret ediyorum.

Sabah kahvaltımı geç yapmaya gayret ediyorum.
Zeytin peynir domates salatalık bunlar haricinde kuruyemis oluyor. Kuruyemisi bir kac saat sonra çayla tüketiyorum.

Araya meyve de iliştirebilirsin abi.

Meyve porsiyon listesini atiyom.

20230810_103835.jpg

Misal ben kuruyemis yemeyeceksem
2 kuru incirin icine %80 lik bitter cikolatadan bi kare arasina koyup kahve ile tuketiyorum.

Ya da bir porsiyon meyvenin uzerine sabah kahvaltisinda mesela muz yiyecen uzerine bir corba kasigi tahin dokebilirsin.

Ve ya bir buyuk bardak ayran ile bi avuc leblebi yiyebilirsin arada. Hep ayni tip beslenme sıkar.

Bu igrenc gelebilir ama ben bi bardak kefir icine leblebi atip oyle yemegi seviyorum :D

Ve mutlaka aksam bi kase yogurt icine kirmizi pul biber ve nane ekleyip yemegi unutma
Yağ yakar.

Simdi diyete basladigin icin bir sure sonra bagirsak sistemin tekleyecek o yuzden salata olayina aban.
Kahvaltida istedigin kadar domates salatalik yiyebilirsin. Yumurta ekleyeceksen peynir oranini yarila. En dusuk kalorili peynir lor peyniri. 3 corba kasigi tuketebilir yanina yumurta domates salatalik 7 zeytin yiyebilirsin.
Hatta fakirligin bi tik ust seviyesi ciya tohumu ya da keten tohumu peynirin ustune serpersen bagirsak mevzunu daha kolay atlatirsin. Faydali iyi yagli tohumlar bunlar. Hem tok tutar hem de kilo vermene yardimci olur.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Bir de biraz zengin işi gibi olacak ama lakin cok uzun vade de gidiyor. Kucuklerinden de alabilirsiniz.
Hindistan cevizi yagi, kahvelerinize bi cay kasigi atip karistirip icin.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Çok iyi oldu attığın. Peyder pey uygulamaya çalışıyorm birşeyleri gün geçtikçe daha cok dikkat ediyorm. Tavsiyelerin çok iyi gerçekten Allah razı olsun kardeşim

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Selâmun aleykum, hayırlı sabahlar herkese, bugün 5. Günüme girmiş bulunmaktayim. Ekmek ve şeker noktasinda irademi saglamlastirdim elhamdülillah. Arada bir diyetten kacakmaklarim oldu alışma surecinde normaldir. Normalde 2-3 hafta sonra verdiğim kilo hakkinda bilgi vericektim ancak bugüne özel olsun. Tam olarak 3kg vermişim. Diyetiysenin dediği gibi mesele aç kalmak değil, yağ yakmak. Ben aç kalmadım çoğu zaman ara öğünler sağolsun. Akşam 6 dan sonra 2 defa yemek kaçamağm da oldu. Bugün kendime tatil yapicam ekmek ve şeker olayına girmeden. Annem kahvaltıya çağırdı mecburen abarticam. :) :) bu arada genel olarak hafta içi 10.000 adım yürüyüşün altına duşmedim bilginize. Yatsıdan hemen sonra uyuduğum da oldu çoğunlukla.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Selâmun aleykum, hayırlı sabahlar herkese, bugün 5. Günüme girmiş bulunmaktayim. Ekmek ve şeker noktasinda irademi saglamlastirdim elhamdülillah. Arada bir diyetten kacakmaklarim oldu alışma surecinde normaldir. Normalde 2-3 hafta sonra verdiğim kilo hakkinda bilgi vericektim ancak bugüne özel olsun. Tam olarak 3kg vermişim. Diyetiysenin dediği gibi mesele aç kalmak değil, yağ yakmak. Ben aç kalmadım çoğu zaman ara öğünler sağolsun. Akşam 6 dan sonra 2 defa yemek kaçamağm da oldu. Bugün kendime tatil yapicam ekmek ve şeker olayına girmeden. Annem kahvaltıya çağırdı mecburen abarticam. :) :) bu arada genel olarak hafta içi 10.000 adım yürüyüşün altına duşmedim bilginize. Yatsıdan hemen sonra uyuduğum da oldu çoğunlukla.

Aleykum selam, erken yatmak, iyi uyku cidden yardimci olur kilo vermeye.
Gun icinde davetlerde abartildiginda aksam saatini hafif gecirerek gunu kurtarmis oluruz.
Ilk zaman hizli verilir sonra yavaslar.
Iste o hizli verilme zamanindan sonra ki bence sen geri kalan 15 i de hizli verirsin geriye verdigini korumak kaliyor.
Sonra kilo verme yavasliyor, yavasladiginda da yemek miktarlari azaliyor.
Salliyorum 3 corba kasigi peynir ve 10 zeytinle baslanmissa 2 corba kasigi 7 zeytine sonra 5 zeytine dusuyor gibi. Ama bunlar genelde aylik periyotsal düşüşler. Birden fazla kismak, diyet bitip daha normal beslenmeye gectiginde direkt kilo alimina sebep olur.
Aslinda mesele beslenme aliskanliklarini duzene sokabilmek.

Ben de 1.400 yagdan vermisim. Totalda 2 vermisim.
10 gun daha keto diyeti yapip keto diyetini sonlandirmis olacagim. Cok uzun vadede yapilmiyor cunku. Kontrollu olmasi gerekiyor.

Merak eden varsa 10 gunluk listemi atayim.

20230811_134958.jpg

Turşu kalorisi düşük bolca yenilebilinir.
Ben az su ictigim icin susatsin diye tursu sogan sarimsak vs ekledi.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Aleykum selam, erken yatmak, iyi uyku cidden yardimci olur kilo vermeye.
Gun icinde davetlerde abartildiginda aksam saatini hafif gecirerek gunu kurtarmis oluruz.
Ilk zaman hizli verilir sonra yavaslar.
Iste o hizli verilme zamanindan sonra ki bence sen geri kalan 15 i de hizli verirsin geriye verdigini korumak kaliyor.
Sonra kilo verme yavasliyor, yavasladiginda da yemek miktarlari azaliyor.
Salliyorum 3 corba kasigi peynir ve 10 zeytinle baslanmissa 2 corba kasigi 7 zeytine sonra 5 zeytine dusuyor gibi. Ama bunlar genelde aylik periyotsal düşüşler. Birden fazla kismak, diyet bitip daha normal beslenmeye gectiginde direkt kilo alimina sebep olur.
Aslinda mesele beslenme aliskanliklarini duzene sokabilmek.

Ben de 1.400 yagdan vermisim. Totalda 2 vermisim.
10 gun daha keto diyeti yapip keto diyetini sonlandirmis olacagim. Cok uzun vadede yapilmiyor cunku. Kontrollu olmasi gerekiyor.

Merak eden varsa 10 gunluk listemi atayim.

Ekli dosyayı görüntüle 30943

Turşu kalorisi düşük bolca yenilebilinir.
Ben az su ictigim icin susatsin diye tursu sogan sarimsak vs ekledi.
Özellikle en başından beri kontrollü azalt tavsiyeni dinliyorm çok haklısın. Benim acelem yok zaten. Yeme düzenini oturttuğumda aylar sonra istediğim seviyeye gelmiş olucam. Burda mesele çok acele etmemek ve tartilmamak anladığım kadarıyla. Egzersiz ve uyku bu işin son noktasi diğerlerini yaptiktan sonra, fitness tarzı ağırlık türü sporlari sevmem. Bisiklet sürmeyi, koşmayı ve dövüs sporlarini cok seviyorum. Şuan bisiklet ve koşmayi gerceklestirebiliyorm. Uyku noktasinda zaten geç saatlere kaldın mı günün de verimsiz oluyor. Farz ibadetlerinde cok ciddi aksakliklaea sebep oluyor. En basitinden sabah namazi mesela. Şuan Allah'a hamd ediyorm motivasyonum iyi. Dün hanim dedi sana bi pantolan alalim. Yok dedim alma bekle suan diyetteyim :) bu işin zarari elbiselere yansiyacak eskiler olmayacak :)

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
3 saat önce deliler gibi kulaklığı taktım ve bisikletimle yola çıktım. YouTube dan mahlukreborn neşid kanalını açtım. Yaklaşık 45 dakika aralıksız sürdüm. Şuan yorgunluktan uyuyamıyorum herhalde. Bu kadar geçe bende kalmak istemiyorum. İş yerim ile evimin mesafesi yaklaşık 10 km. En kısa zaman da işe gidip gelmeyi deneyeceğim. Pis bir yokuş var orayı atlatırsam Allah'ın izniyle kolay. Gerçekleştirdiğimde haber ederim insaAllah.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
30948

Mücbir sebeplerden ötürü bugün kahvaltıyı evden getiremedim. Bugünkü tek öğünüm budur. 80₺ bayıldım. Büyük bir keyifle tadını cikartayim :)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi

Evet, şiddetle dinleminizi öneriyorum. 3 kez dinledim. Dinledikçe hem motivasyon oluyorum hemde yeni şeyler öğreniyorum.