Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Bak mufteri ŞirkSeven; "Yazdıklarım zaten doğru. Asıl Senin yazdıkların doğru ve Şirk olmasa bile!
Peygamberi sahih hadislerle öveceksin, iftira atmayacaksın Sevgide şirke düşmeyeceksin, öveceğim diye hadis peydahlamayacaksın.
Taşıdığın beyni zaman zaman kullanmalı, biliyorsun bedava.

Mukemmel cevap.

İ Çevrimdışı

İlimSeven

Misafir
Hadisine göre. Bu konudaki sahih rivâyet varsa olur. Hepsi zayıf ve uydurma ise seni iftiracılıkla, sahtekarlıkla güçlendirir. Şimdi Soruma delille cevab verirsen konu ortaya çıkar yoksa sahih hadislerden korkma, uydurma ve zayıf hadislerle akideni savunma.
Şimdi bu hadisler tebberrük bağlamında değil mi?
Resullah her yönüyle bereket kaynağı değil mi?

Oysa sen onların içinde olduğun sürece Allah onlara azap edecek değildi. Onlar bağışlanma diledikleri sürece de Allah onlara azap edici değildir.

bak bu ayette ne diyor sen içlerinde bulunduğun zaman . Demek ki sadece resullah bulunması bile o topluma şeref katıp bela gelmesini önlüyor. Rabbimiz azap edeceği topluma, azap etmiyor onun hatrına. Bu da onun Allah katındaki değerini gösteriyor.

Sırf içinde bulunduğu zaman azap görmüyorsa kanı kanına dediğinde de azap görmemesinde ne gibi mahsur var?

Ayrıca hacamat kanı normal kan diye konuda ayrılmış. İki hadisi bir araya getirince genel bir sonuç çıkıyor

“Vallahi Muhammed’in ashabı, O ağzından bir şey tükürdüğü vakit yere düşmeden elleriyle onu havada yakalıyor, teberrüken bunu yüzlerine ve bedenlerine sürüyorlar. Bir şey emrettiği zaman, derhal onu yerine getirmeye çalışıyorlar. Abdest aldığında abdest suyunu almak için birbirleriyle yarışıyorlar. Saçlarından bir şey düşse onu almaya koşuyorlar. Muhammed konuştuğu zaman seslerini kısıyorlar. O’na olan tazimlerinden yüzüne bile dikkatle bakmıyorlar! Bu Zât size hayırlı bir yol sunuyor! O’nu kabul edin!" .

Bu hadis sahihse zaten diğerlerini otomatik sahih yapıyor bence.

İ Çevrimdışı

İlimSeven

Misafir
Bak mufteri ŞirkSeven; "Yazdıklarım zaten doğru. Asıl Senin yazdıkların doğru ve Şirk olmasa bile!
Peygamberi sahih hadislerle öveceksin, iftira atmayacaksın Sevgide şirke düşmeyeceksin, öveceğim diye hadis peydahlamayacaksın.
Taşıdığın beyni zaman zaman kullanmalı, biliyorsun bedava.
Bak sahabe ne diyor?

Hassan bin Sabit ( R.A) bir şiirinde ;
Ben yazdıklarımla Hz. Muhammed’i (asm.) (hakkıyla) methetmiş değilim. Aksine, ben O’nu methetmekle kendi yazımı değerlendirmiş ve güzelleştirmiş oldum.”

Nureddin Yıldız’ın hedef aldığı sahabenin harika tespiti.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Şimdi bu hadisler tebberrük bağlamında değil mi?
Resullah her yönüyle bereket kaynağı değil mi?

Oysa sen onların içinde olduğun sürece Allah onlara azap edecek değildi. Onlar bağışlanma diledikleri sürece de Allah onlara azap edici değildir.

bak bu ayette ne diyor sen içlerinde bulunduğun zaman . Demek ki sadece resullah bulunması bile o topluma şeref katıp bela gelmesini önlüyor. Rabbimiz azap edeceği topluma, azap etmiyor onun hatrına. Bu da onun Allah katındaki değerini gösteriyor.

Sırf içinde bulunduğu zaman azap görmüyorsa kanı kanına dediğinde de azap görmemesinde ne gibi mahsur var?

Ayrıca hacamat kanı normal kan diye konuda ayrılmış. İki hadisi bir araya getirince genel bir sonuç çıkıyor

“Vallahi Muhammed’in ashabı, O ağzından bir şey tükürdüğü vakit yere düşmeden elleriyle onu havada yakalıyor, teberrüken bunu yüzlerine ve bedenlerine sürüyorlar. Bir şey emrettiği zaman, derhal onu yerine getirmeye çalışıyorlar. Abdest aldığında abdest suyunu almak için birbirleriyle yarışıyorlar. Saçlarından bir şey düşse onu almaya koşuyorlar. Muhammed konuştuğu zaman seslerini kısıyorlar. O’na olan tazimlerinden yüzüne bile dikkatle bakmıyorlar! Bu Zât size hayırlı bir yol sunuyor! O’nu kabul edin!" .

Bu hadis sahihse zaten diğerlerini otomatik sahih yapıyor bence.
Müslümanları tevhid yerine Şirke çağırmayı bırak. Sana verdiğim linkleri okumuyorsun. Bu sebeble beyin kullanmayanlara daha fazla sabr göstermeye gerek yok. Bundan sonra hala aynı şekilde devam edeceksen yolun kısa olacak bilesin. Çünkü Senin burada dediğin gibi senin gibi oturma uzvuyla düşünen ğayr-ı tevhidler
"Oysa sen onların içinde olduğun sürece Allah onlara azap edecek değildi. Onlar bağışlanma diledikleri sürece de Allah onlara azap edici değildir."
böyle ayet var diyerek "O zaman kanı kana değmesi, içmesinde ne mahzur var?" diyerek şeytanın bineğinde dört nala at koşturmaktasınız. Bu bakış açısıyla hadis usulu boşuna oluşturulmuş, çünkü tüm uydurma veya zayıf rivayetler sahihlenir.
Aslında beynini kullanmasını bilen, şeytana çarpılmamış kimselerin de anlayacağı gibi bizim peygamberin övülmesinee, methedilmesine karşı çıkacak bir durumumuz yok. Bunu ancak kafirler istemez. Fakat IQ seviyesi düşük ğayr-ı tevhid Şirkseverler rivayetin Uydurma, zayıf olsa da umurlarında olmadığı için, bizim usulu hadise itibar etmemiz karşısında hayrete düşüp anlayamayarak, niye peygamberin methedilmesini istemiyorsunuz, veya kanı kana değmesinin ne mahzuru var gibi şeytanın kendisine sufle vermesiyle itiraz edebiliyorlar.
Akıl büyük bit nîmettir, tevhid ehlinde.
"Oysa sen onların içinde olduğun sürece Allah onlara azap edecek değildi. Onlar bağışlanma diledikleri sürece de Allah onlara azap edici değildir." (Enfal 33)
Allahrasulu (s.a.v.) muşriklerin arasında olduğu ve ileride kendilerinden müslümanlar çıkacağı için, Sen daha tebliği/ daveti bitirmeden onlara azab etmeyeceğim, bu sürecte iman eden olursa ve sende Onlar için bağışlanma diler, onlar da afv dilerlerse azab etmeyeceğim demesinden uygun ne olabilir. Fakat baştan da dediğim gibi ancak beyni olmayan ve şirke mubtela olanlar muşrikler hakkındaki ayeti müslümanın kan içmesine kıyas edebilir ve hadisin sahih olmamasına rağmen bir kere atılması gereken kanı şeytan içirtecek ise, rivayetin sahih ile uydurma olması arasında fark görmez, sahihmiş gibi görür ve muşrikler hakkında inen ayeti kendisine delil sanar.
Üstte dediğim gibi Akıl büyük bit nîmettir, tevhid ehlinde.

İ Çevrimdışı

İlimSeven

Misafir
Ben niye müşrik okuyormuşum. Benim puta heykele taptığımı mı gördünüz? Ben hiç bir zaman peygamberimiz bir şeyi yaratıyor ya da haşa uluhiyeti var demedim ben sadece Allah’ın en sevdiği kul olduğu için diğer insanlara göre üstünlükleri vardır diyorum her alanda. Tm tersine kemalistler ateistler en çok bizle uğraşıyor niye biliyor musun çünkü resullahı Annemizden babamızdan hocamızdan kardşeimizden çok seviyoruz.

Mealcilerin en çok rahatsız oldukları kimler?
Ben sizlerinde böyle olduğunuza inanıyorum o zaman sorun ne? Yüz yüz uydurma olsn şrye bende uydurma derim ama %99,99 uydurma %0,01 bile ihtimal olsa biz resullahtan gelen hiçbir hadisi kaçırmamak için dememeye özen gösteriyoruz bu hadis usulünü reddetmek değil ki

Zaten o usüldekilerin dersini gördüm ben.. Ama şu var zayıf hadis demek uydurma değildir. Daha doğrusu bir sözün seneti varsa ona uydurma demek zordur sonuçta oradaki insanları değerlendiriyorsunuz bilemeyiz belki de iyi insanşardır

Senedi yoksa ama uydurmadır ben ona bir şey demem ben zaten levlake uydurmadır diyen biriyim. Yani senedi yoksa öyle bir hadis yok. Ama senedi olan hadislere derin incelemeler yapmak lazım.

Her şeye uydurma derseniz mealcilerin hadis inkarcılarının kemalistlerin ekmeğine yağ sürersiniz. Bemce hiç girmemek lazım böyle şeylere .
Tarikat yalan diyen birisi vardır sonra mezhepleri inkAr ettiHadisler uydurma diyen biri vardı sonra Kur’an’ı inkar ediyorlar.

Yani bu konular zincirleme trafik kazası gibidir.
Hatta uydurma demek yerine çok sahih görünmüyor deseniz bence çok daha doğru olur.

Bin Yusuf Çevrimdışı

Bin Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben niye müşrik okuyormuşum. Benim puta heykele taptığımı mı gördünüz? Ben hiç bir zaman peygamberimiz bir şeyi yaratıyor ya da haşa uluhiyeti var demedim ben sadece Allah’ın en sevdiği kul olduğu için diğer insanlara göre üstünlükleri vardır diyorum her alanda. Tm tersine kemalistler ateistler en çok bizle uğraşıyor niye biliyor musun çünkü resullahı Annemizden babamızdan hocamızdan kardşeimizden çok seviyoruz.

Ben sizlerinde böyle olduğunuza inanıyorum o zaman sorun ne? Yüz yüz uydurma olsn şrye bende uydurma derim ama %99,99 uydurma %0,01 bile ihtimal olsa biz resullahtan gelen hiçbir hadisi kaçırmamak için dememeye özen gösteriyoruz bu hadis usulünü reddetmek değil ki

Zaten o usüldekilerin dersini gördüm ben.. Ama şu var zayıf hadis demek uydurma değildir. Daha doğrusu bir sözün seneti varsa ona uydurma demek zordur sonuçta oradaki insanları değerlendiriyorsunuz bilemeyiz belki de iyi insanşardır

Senedi yoksa ama uydurmadır ben ona bir şey demem ben zaten levlake uydurmadır diyen biriyim. Yani senedi yoksa öyle bir hadis yok. Ama senedi olan hadislere derin incelemeler yapmak lazım.

Her şeye uydurma derseniz mealcilerin hadis inkarcılarının kemalistlerin ekmeğine yağ sürersiniz. Bemce hiç girmemek lazım böyle şeylere .
Tarikat yalan diyen birisi vardır sonra mezhepleri inkAr ettiHadisler uydurma diyen biri vardı sonra Kur’an’ı inkar ediyorlar.

Hatta uydurma demek yerine çok sahih görünmüyor deseniz bence çok daha doğru olur.
Arkadaş bu nice ilim sevmektir. Sen sevme, sevince dengeyi sağlayamıyorsun. Önce anla zamanla seversin. Baktın olmuyor fazla zorlama, akışına bırak.

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Neredeyse Hadis Ulemasına mealci diyeceksin! Az kaldı.

Bizi mealci görüyormuşmuş
Senin hocan kaç Hadis ezberi biliyor hatta tüm Cübbeli ve tayfası kaç Hadis ezbere biliyor acaba hangisinin Senedi Metni Sahih bunu tespit edebilir mi?

Geçenlerde AbdulMuizz Hoca atmıştı yine sizin sevmediğiniz Vahhabi Selefi Hem Kur'an Hafızı hem de Hadis Ezberleyen hem de Eser ezberleyen sayfa ve Hadis Numaralarına kadar. Hemde birkaç değil bir çok örnek var ElhamduLillah.

Metnin Sahih olup İsnadın olmaması
İsnadın Sahih olup Metnin olmaması
İkisinin de olmaması gibi durumlar var.
Duruma göre Hasen duruma göre Sahih duruma göre zayıf duruma göre uydurma denir.

Senin hocan Hadise ekleme yapıyor! Veya uydurma Hadis alıp bunun kaynağı da uydurma Hadisler adlı eserden alıyor. Yani aslında uydurma Hadis aldığını kendi itiraf ediyor ama anlayana! Bir kere olsun atılan Ebu Bekir Sifil videolarına baktın mı? Hani anladık biz Vahhabi Selefi olduğumuz için bizim Hocalarımıza bakmıyorsunuz da artık Cübbeli dışında da mı bakmıyorsunuz anlamadım ki...

Cübbelinin kendine reddiye verdiği videoları atarız artık napalım... Cübbelinin yazdığı İtikad Risalelerindeki Selefiyye olayı misali

Bize zaten Hadisleri zahiri üzere aldığımız ve te'vil etmediğimiz için Selefi deniliyor. Yani bizde Hadisi te'vil eden reddetmiş gibi sayılır birçok durumda. Şimdi biz mi Hadis inkarcısıyız siz mi?

Ulema Hadise uydurma demişse uydurma olduğunu yayman gerekir ki insanlar amel etmesin. ilk başta Müslim Mukaddimesinden söz attım sana. Daha da bişey demeye gerek yok.

İmam Muslim, Sahih’in Mukaddimesinde "İsnadın Dinden Olduğunu Beyan Bab" açar ve şöyle der:
"Bu babta, rivayetin ancak mevsuk ravilerden kabul edilmesi lâzım geldiği; ravilerde bulunan kusurlar sebebiyle onları cerh etmenin caiz, hatta vacib olduğu; bunun haram olan gıybet değil, bilâkis şer'-i şerifi mudafaa manasına geldiği görülecektir

Sana göre İmam Muslim usulsüz mü(!)?

Not olarak sadece sümük olayı için değil genel olarak zaten sümük olayını anlattım Metinde geçeni.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Şirkin türleri vardır, insanlar tek yönden Allah'a şirk koşmuyor. Cübbeli ve benzerlerinin yegâne şirki: duada şirk'tir. Hadis incelemeye gerek yok, Ahkaf 5. ayet tek başına yeterli bu konuyu anlatmaya. Kıyamete dek bize cevap veremeyecek kimseleri yardıma çağırmaktan bahseder bu ayet. Peki kıyamete dek bize kim cevap veremez? Ölmüşlerimiz. Türbecilik şirki, evet. Bu şirke kılıf sünnette de yok, ayetlerde de yok, ölüye el açmak dinde yok. Hatta türbeyi geçelim: evlerinden, uçaktan, denizden, her yerden sesleniyorlar Gavs dediklerine. Her şeyi her yerde İşiten Gören Bilen Allah değil miydi? Ee, bu gavslar da nerede seslenirseniz seslenin sizi görüyor, duyuyor, halinizi biliyor, hatta isteklere icabet ediyor? (!) Bunlar Allah'ın tanımı değil miydi? Hani hiçbir yaratılmış Allah'a benzemezdi? Hani dua ibadeti sadece Allah'ın hakkıydı, hani sadece Ondan yardım dilerdik?

Savunduğunuz Cübbeli işte bu şirkleri işliyor @İlimSeven , bu kadar özetle bile hala anlamazsanız banı hak etmişsiniz demektir. (Çoktan hak ettiniz de gerçi...)

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Uydurma hadisle amel edilmez, edilmemeli.
Ebu Hurayra (r.anh)'dan rivâyetle :
Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

مَنْ كَذَبَ عَلَيَّ مُتَعَمِّدًا فَلْيَتَبَّوأْ مَقْعَدَهُ مِنَ النَّارِ
"Kim benim adıma yalan söylerse cehennemdeki yerine hazırlansın."
(Buhari ve Muslim, Hadis no: 4; Darimi, Sunen hadis no: 594; İmam Ahmed, Musned hadis no: 9146)

Her kim, söylemediğim şeyleri bana isnâd ederse Cehennem’deki yerine hazırlansın!
(Buhârî, İlim, 38)

Yalan hadis uyduran, nakleden cehennemlik ise; cehennemlik vasıflara hâiz sahtekar mufteriyi kendine hoca edinmek, sevmek nedir?
Bu kalpazanlığına ilave olarak Hanefi Taliban'a karşı Haçlı İngilizler'in programı gereğince ajanlık ilişkilerine geçip görüşmeler yapan, Daha sonra Hristiyanların bile kendisine güvenmediği sahtekar şarlo'yu forumlarda bile savunmanın dindeki yeri nedir?

Üst Ana Sayfa Alt