Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Demokratik Müslüman !

Ü Çevrimdışı

Ümit ERDOĞAN

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Demokratik Müslüman !

Bugün Türkiye müslümanları başta olmak üzere bir çok müslüman ülkelerin halkları demokrasiyi benimsemiş durumdadır. Bu hale nasıl geldik ve bizi buna mecbur eden neydi diye sormamak yaratılış amacımıza uygun değildir.

Küresel güçlerin soframıza koyduğu bu yemeği red etme lüksümüz pek olmadı. Önce müslümanları aç bırakarak bu yemeği kabul etmek zorunda bıraktılar. Halbuki bizim ne onların lütuflarına ne de hizmetlerine ihtiyacımız yoktu.

Bizi yoktan var eden Rabbimiz bizim için en uygun olan yaşam şeklini de belirlemişti aslında. İslamın gerçek manasından uzak bilgiler ile karşılaşan laikler ve dini yalnış öğrenen müslümanlar yüzünden bugün “şeriat” denince akla hep fıkhi farklılıklar yüzünden yapılan yalnış uygulamalar gelmekte. Halbuki şeriat gerçek anlamda insanın yaratılışına en uygun yaşam biçimi ve hayatını en iyi sürdürebileceği adaletin tecelli edeceği bir yönetim biçimidir aslında.

Yeryüzünde şeriat haricinde bugüne kadar denenen bütün ideolojiler bir parça İslam’dan esinlenerek yola çıksalarda hiç bir zaman düşmanı oldukları şeriat’e alternatif olamamışlardır. Bir müddet sonra ya kendiliğinden ya da halk tarafından son bulmuştur. Binlerce tecrübeye rağmen bugün hem müslümanlar hem de müslüman olmayanlar kendileri için en mükemmel yönetim biçiminden uzak duruyorlar. Aslında hem şeriatı bilmemelerinden hem de şeriat uyguluyoruz diyenlerin yanlış uygulamalarının neticesinde bugün bu hale gelmiş durumdayız.

Şeriat sadece el kesmek,recm etmek,zorla insanları baskı altına almak değildir. İnsanların kendilerini huzur içinde hissedebileceği ve mutlu olabilecekleri en uygun yaşam biçimidir. Burada suçu sadece şeriatı istemeyenlerde değil aynı zamanda yalnış tanıtanlarda da aramak lazım. Bugün insanları soğutan ve nefret ettirenler de en az karşı olanlar kadar suçludurlar.

Yapılması gereken ise demokrasi gibi insanların geçici pansuman yerine asıl tedaviye başlamasını sağlamaktır. Ayrıca insanların zihninde ki yanlış bilgileri temizlemek ve doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamak da yine biz müslümanlara düşüyor. Eğer biz hakkı ile bu dini yaşamış ve doğru bilgi ile insanları buluşturmuş olsak bugün kimse her yeri yama dolu bir rejim ile uğraşmamış olurdu.

Daha düne kadar laiklik,cumhuriyet ve demokrasi kavramlarını en ağır biçimde eleştiren müslümanlar bugün bu kavramların en yılmaz savunucusu haline gelmiş durumdalar. Böyle çok acınası bir durumla karşı karşıya olmanın üzüntüsü yüreklerimizde hissetmeliyiz. Müslümanların kavram karmaşası yaşamasından dolayı bugün bu hale geldiklerini düşünüyorum.

Yıllarca baskı altında tutulan,tutuklanan,eziyet edilen,hor görülen müslümanlar bugün geçici rahatlığa kavuşmanın vermiş olduğu rehavete kapılmış durumdalar. Davet çalışmalarına hız verilmesi gerekirken geçici dünya menfaatlerinin peşinde bir ömür heba oluyor. Bugün ümmet Devlet,vatan,asker,polis gibi kavramları doğru anlamamış olmasından dolayı bugün ya bataklığa saplanmış ya da bu kurumlara düşman olmuş durumda.

Müslümanların bu kavramları yeniden sorgulaması ve gözden geçirmesi gerekiyor. Bu ülkenin devleti,askeri ve polisi bize aittir. Hiçbir rejim veya siyasi ideolojinin tekelinde değildir. Hükümetler bu kurumlarımızı istedikleri gibi yönlendirmiş olabilir. Bu kuruma mensup kişiler evleri basan,camileri botları ile çiğneyen,mahkemelerde adaletsizce yargılamış,haksız yere cezaevlerine atılmış olsak bile hiçbir zaman bu kurumları kimseye kaptırmak niyetinde değiliz. Bu kurumlar hiç bir zaman sürekli olarak birilerinin tekelinde olmamalıdır. Sahip çıkalım derken bu kurumların içerisinde bulunalım demiyorum. Eğer Allah’ın emir va yasaklarına karşı gelinmiyor ise bu kurumlarda bulunulabilir. Aslında söylemek istediğim biz rejime düşman olabiliriz ama bize ait olan kurumlara düşman olamayız. Eğer bir adaletsizlik varsa bunun hesabının sorulması için gerekli girişimleri yaparak kurumların asli görevini yapmasını sağlamaya yardımcı olmamız gerekir.

Eğer bu dini yeryüzünde hakim kılmak ve insanlara adalet ile hükmetmek istiyorsak geçici çözümler, yanlış ideolojiler, despot rejimler ile uğraşmak yerine fıtrata en uygun yaşam biçimi olan şeriatı doğru anlayarak yaşamalıyız, hem de doğru anlatmalıyız. Yoksa her geçen gün bir değeri,bir nesli kaybetmiş oluruz. İnsanlık içine düştüğü bu durumdan kurtulmak için bizim elimizi uzatmamızı beklerken biz o eli itmeden kurtarmak için harekete geçmeliyiz. Yitip giden zamanın geri dönüşü olmaz.

TekDinİslam Çevrimdışı

TekDinİslam

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
... Bu ülkenin devleti,askeri ve polisi bize aittir. Hiçbir rejim veya siyasi ideolojinin tekelinde değildir. Hükümetler bu kurumlarımızı istedikleri gibi yönlendirmiş olabilir. Bu kuruma mensup kişiler evleri basan,camileri botları ile çiğneyen,mahkemelerde adaletsizce yargılamış,haksız yere cezaevlerine atılmış olsak bile hiçbir zaman bu kurumları kimseye kaptırmak niyetinde değiliz.

Bu kurumlar hiç bir zaman sürekli olarak birilerinin tekelinde olmamalıdır. Sahip çıkalım derken bu kurumların içerisinde bulunalım demiyorum. Eğer Allah’ın emir va yasaklarına karşı gelinmiyor ise bu kurumlarda bulunulabilir. Aslında söylemek istediğim biz rejime düşman olabiliriz ama bize ait olan kurumlara düşman olamayız. Eğer bir adaletsizlik varsa bunun hesabının sorulması için gerekli girişimleri yaparak kurumların asli görevini yapmasını sağlamaya yardımcı olmamız gerekir....

Yazınız bir önceki yazılarınıza göre nisbeten daha iyi...

Fakat o kavram karmaşasına batmış kimselerden olmayasınız. "Bu kurumları kimseye kaptırmak niyetinde değiliz" nedir? Sen de tayyip gibi devlet laik olabilir ama insan laik olmaz mı diyecen. Asker kafir olabilir ama Tsk olmaza mı getirmek istiyorsun.

Sen biraz geç kalmışsın anlaşılan "bize ait kurumlara" . O kurumlar Müslümanlardan çıkalı 100 yıl oldu, ama sen ve senin gibiler Devleti karşılarına almamak için hala Bizim devletimiz, bizim bayrağımız, aslında Chpnin değil bizim olmalı vs.vs vs.

BEN SÖYLÜYORUM VE İDDİA EDİYORUM. O KURUMLARIN TAMAMINA DÜŞMANIM. BİR MÜSLÜMANIN O KURUMLARDAN HİÇBİRİNDE BULUNMAMASI GEREKİR. ALLAH AYAĞIMI SABİT KILSIN ÖLENE KADAR DA O KURUMLARIN TÜMÜNE DÜŞMAN OLACAĞIM.

BUNU DA UNUTMAYIN. EĞER BU TOPRAKLARA İSLAM GELECEKSE O KURUMLARIN KIRINTILARI BİLE KALMAYACAK. CAHİLİYEDEN VE UZANTILARINDAN BİR PARÇA BİLE KALMIŞSA ZATEN ORAI DARUL İSLAM OLMAMIŞTIR...

Ü Çevrimdışı

Ümit ERDOĞAN

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yazınız bir önceki yazılarınıza göre nisbeten daha iyi...

Fakat o kavram karmaşasına batmış kimselerden olmayasınız. "Bu kurumları kimseye kaptırmak niyetinde değiliz" nedir? Sen de tayyip gibi devlet laik olabilir ama insan laik olmaz mı diyecen. Asker kafir olabilir ama Tsk olmaza mı getirmek istiyorsun.

Sen biraz geç kalmışsın anlaşılan "bize ait kurumlara" . O kurumlar Müslümanlardan çıkalı 100 yıl oldu, ama sen ve senin gibiler Devleti karşılarına almamak için hala Bizim devletimiz, bizim bayrağımız, aslında Chpnin değil bizim olmalı vs.vs vs.

BEN SÖYLÜYORUM VE İDDİA EDİYORUM. O KURUMLARIN TAMAMINA DÜŞMANIM. BİR MÜSLÜMANIN O KURUMLARDAN HİÇBİRİNDE BULUNMAMASI GEREKİR. ALLAH AYAĞIMI SABİT KILSIN ÖLENE KADAR DA O KURUMLARIN TÜMÜNE DÜŞMAN OLACAĞIM.

BUNU DA UNUTMAYIN. EĞER BU TOPRAKLARA İSLAM GELECEKSE O KURUMLARIN KIRINTILARI BİLE KALMAYACAK. CAHİLİYEDEN VE UZANTILARINDAN BİR PARÇA BİLE KALMIŞSA ZATEN ORAI DARUL İSLAM OLMAMIŞTIR...

yazıyı bir bütün olarak değerlendirmeni öneririm.Zira rejimin karşısında olduğumu ve onu red ettiğimi ifade etmiştim.

Sorunun kurumlar ile değil o kurumlara emri veren siyasi iktidarların ve araçları olan rejimler ile bizim problemimiz var.Yoksa mevcut hali ile içlerinde bulunmak ateşli bir yolda yürüyüp yanmamaya çalışmaya benzer.

Kurumların bizden çıkmış olması tamamıyle red edeceğimiz anlamına gelmez.Her ne olursa olsun hangi rejim gelirse gelsin şeriat kuralları geçerli olduğunda bile bu kurumlar var olmak zorundadır.Sorunun köküne inmek gerekir.Yoksa kök salmış bir yapıyı düzeltmek/değiştirmek kolay olmaz.

Üst Ana Sayfa Alt