Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Demokratik Seçimlerde Oy Kullanmanın Hükmü (kitap)

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Abdulmuiz Fida o zaman Necaşi gerçek Hristiyanlığı tatbik ediyordu diyorsun. Peki o zaman üçleme yok muydu. Allah'ın haklarını tanımayıp, O'nun birliğini tanımayana Allah Rasulu adaletli der mi ?
Kendisinde yoktu ki, vefat edince Rasulullah gıyabında cenaze namazı kıldı!

Abdulmuizz Fida

Admin
Zanla hareket etmiyor musun?
Bir de o dönemde İslâm davetinin oraya kadar ulaşması biraz zor görünüyor çünkü Allah(s.v.t), Rasülün'e(a.s) Mekke'den çıkış izni vermemişti.
Kardeşim Necaşi iman etti ve Rasulullah (s.a.v.) kendisinin cenaze namazını kılmıştır.

Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): ‘Bu gün Habeş’ten salih bir adam vefât etti. Gelin onun cenaze namazını kılın’ buyurdu.
Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anh): −Namaz için saf olduk, bizler saflar halinde dizili iken Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) geçib Necâşî’nin cenaze namazını kıldırdı.”
(Buhari (1243) Muslim (952/65) Nesei (1969) Abdurrazzak (6406) Beyhaki (4/50) Tayalisi (1681) İbni Ebi Şeybe (3/241/7) İbni Hibban (3097) Ahmed (3/295) Albânî (727 İrva)

Ebu Hurayra (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Necâşî’nin vefatını o öldüğü gün insanlara haber verdi. Muteakiben insanları musallâya çıkartıb dört tekbir alarak cenaze namazını kıldırdı.”
(Muslim (951/62) Buhari (1182) Malik (1/226) Ebu Davud (3204) Nesei (1979) İbni Hibban (3068) Ahmed (2/438)

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Kardeşim Necaşi iman etti ve Rasulullah (s.a.v.) kendisinin cenaze namazını kılmıştır.

Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): ‘Bu gün Habeş’ten salih bir adam vefât etti. Gelin onun cenaze namazını kılın’ buyurdu.
Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anh): −Namaz için saf olduk, bizler saflar halinde dizili iken Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) geçib Necâşî’nin cenaze namazını kıldırdı.”
(Buhari (1243) Muslim (952/65) Nesei (1969) Abdurrazzak (6406) Beyhaki (4/50) Tayalisi (1681) İbni Ebi Şeybe (3/241/7) İbni Hibban (3097) Ahmed (3/295) Albânî (727 İrva)

Ebu Hurayra (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Necâşî’nin vefatını o öldüğü gün insanlara haber verdi. Muteakiben insanları musallâya çıkartıb dört tekbir alarak cenaze namazını kıldırdı.”
(Muslim (951/62) Buhari (1182) Malik (1/226) Ebu Davud (3204) Nesei (1979) İbni Hibban (3068) Ahmed (2/438)
Peki Allah Rasûl'ü neden Müslüman olması için Habeşistan hicretinden sonra mektup gönderdi?
Bir de konuyla çok ilgisi olmayabilir ama boş oy atmak itikatta sıkıntı oluşturur mu?

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
Kufre şirke girmeden, imanını tahrib etmeden görev alabiliyorsan görev alırsın. İbn Teymiyye (rahimehumullah)'ın dediği bu. Yoksa Hakimiyeti beşere vererek kufur kanunlarını Hans değil Hasan tatbik edebilir demiyor !
Allah razı olsun
Bu ortalıkta dolaşan bir yazıydı da o yüzden buraya taşıdım

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kufre şirke girmeden, imanını tahrib etmeden görev alabiliyorsan görev alırsın. İbn Teymiyye (rahimehumullah)'ın dediği bu. Yoksa Hakimiyeti beşere vererek kufur kanunlarını Hans değil Hasan tatbik edebilir demiyor !

''Büyük zulmü hafifletmek için bizzat kendisi küçük zulmü müslümanlara istemeyerek uygulamış da olabilir'' sözünü nasıl anlamalıyız hocam? Burada zulüm olan beşeri kanunları istemeyerek müslümanlara uygulamaktan mı bahsediliyor?

Abdulmuizz Fida

Admin
Soruma acil cevap verir misiniz. Boş oy atmak itikatta sıkıntı oluşturur mu?
İtikatta sıkıntıdan kasıt kâfir olur muyuz ise hayır olmazsınız. Ama hakimiyeti Allah'tan başkasına vermeyen muvahhidlerin yapması gereken çağrıyı hiç kaale almamak, tanımamaktır. Onun gel dediği gün itaat ederek gitmek, ister boş ister geçersiz oy atmak olsun asıl alınması gereken tavır değildir.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
İtikatta sıkıntıdan kasıt kâfir olur muyuz ise hayır olmazsınız. Ama hakimiyeti Allah'tan başkasına vermeyen muvahhidlerin yapması gereken çağrıyı hiç kaale almamak, tanımamaktır. Onun gel dediği gün itaat ederek gitmek, ister boş ister geçersiz oy atmak olsun asıl alınması gereken tavır değildir.
Seni Allah için seviyorum☺️

Abdulmuizz Fida

Admin
''Büyük zulmü hafifletmek için bizzat kendisi küçük zulmü müslümanlara istemeyerek uygulamış da olabilir'' sözünü nasıl anlamalıyız hocam? Burada zulüm olan beşeri kanunları istemeyerek müslümanlara uygulamaktan mı bahsediliyor?
Büyük zulm dinden çıkaran şirk, küçük zulm ise dinden çıkarmayan haramlar olarak anlıyorum. Zira daha sonra Yusuf (a.s.)'ın kralın yanında görev alırken kralın her zaman adil olmamasına rağmen, Yusuf görev almış ve görevini sorunsuz yerine getirmiştir.
Tâbi gerek Yusuf (a.s.)'ın görev aldığı Mısır olsun, gerek Tatarların işgalindeki muslumanların başındaki kendi içlerinden yöneticilerin göreve geliş surecinde koşulan şartlar ve görevlerini ikamesi esnasında kufur kanunlarının tatbiki, günümüz demokratik mucadele ile kıyaslanmayacak şekilde idi.

S Çevrimdışı

seyfuAllah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum ingiltereden oy kullanamadim

islam seriyatinI bilen ve saudi arabistanda okulunu tamamlayan saygi degerli hocama sordugumda bu soruyu kendisi bana bu konumda oy kullanmanin dogru olacagini belirtti. bu beseri laik kufur sistem te yasayan herkes bu laik sistemi istemesede kabul etmistir (ister oy kullan ister kullanma sorunsa burdadir) ve oy kullanmasanizda sizin oylariniz kazanan kisinin botasina girmektedir. eger eline silah alip Allahin seriat icin savasmak gibi planiniz yoksa o zaman Allaha yakin olana oyunu vermekle bir az olsun islama hizmet etmis olursunuz. unutmayinki islam birden helal haram gelmedi yavas yavas geldi belkide seriatta boyle yavas yavas turkiyeye geri gelir. gelmezse bile bizler laik sitemde oy kullanarak muslumanlara ve islama hizmet tir amacimiz Allah sirk degil. Allahin seriati tek yonetim seklidir ve kabul etmeyen kafirdir. Yasama ve yonetme Allaha aittir

Allhu alim

H Çevrimdışı

Hommate01

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum kafamda cok soru var her taraftan etkileniyorum kimini oy kullanmak caiz kimisi haram kimisi vacip kimisi sirk diyor kafam bunaldi her biri bir delil sunuyor ne yapacam sasirdim
1 oy kullanmak yuzde yuz gunesin aydiligi gibi acik bir sirkmidir
2 aileden birileri iyi niyetle oy kullaniyor bunlarin durumu nedir bunlar ana babalik kardeslikten cikarmi esimiz varsa nikah dusermi
3 oy kullanmaya caiz veya vacip diyen ilim ehlinin hükmü nedir
4 sirf islamin maslahati icin iyi niyetle oy kullanan herkez kafirmidir
5 oy veren akraba arkadas ile bağlari koparmak gerekirmi
6 oy vermek bazilarina gore kesin sirkse bunlarin ailesinin cani mali kani helalmi oluyor kendisine
hocam lutfen kusura bakmayin sadece kafama cok takildi surekli dusunup duruyorum Allah rizasi icin yardim edin

Abdulmuizz Fida

Admin
Selamun aleykum ingiltereden oy kullanamadim

islam seriyatinI bilen ve saudi arabistanda okulunu tamamlayan saygi degerli hocama sordugumda bu soruyu kendisi bana bu konumda oy kullanmanin dogru olacagini belirtti. bu beseri laik kufur sistem te yasayan herkes bu laik sistemi istemesede kabul etmistir (ister oy kullan ister kullanma sorunsa burdadir) ve oy kullanmasanizda sizin oylariniz kazanan kisinin botasina girmektedir. eger eline silah alip Allahin seriat icin savasmak gibi planiniz yoksa o zaman Allaha yakin olana oyunu vermekle bir az olsun islama hizmet etmis olursunuz. unutmayinki islam birden helal haram gelmedi yavas yavas geldi belkide seriatta boyle yavas yavas turkiyeye geri gelir. gelmezse bile bizler laik sitemde oy kullanarak muslumanlara ve islama hizmet tir amacimiz Allah sirk degil. Allahin seriati tek yonetim seklidir ve kabul etmeyen kafirdir. Yasama ve yonetme Allaha aittir

Allhu alim
Ilımlı İslama geçen diyardaki hocanız resmen zırvalamış. Kufur denilen bir meselede böyle nefis kaynaklı hezeyanlarla işlemeye nasıl delil kabul ediyorsunuz, bu nasıl cesaret?
Laik ülkede yaşıyoruz diye kufre girebilirsiniz ne demek? Rasulullah (s.a.v.), risalet gelmesiyle 13 sene kufur diyarında (Mekke) yaşadı ve oranın meclisine (Daru'n Nedve) hemde en azınlık dönemindeyken reisliği teklif edilmesine rağmen "sağ elime güneşi sol elime ay'ı koysanız ben bu davadan dönmem" diye reddederken sizlere göre yanlış yapmış. Ya da şöyle diyelim, size (bu anlayışa) göre oraya girmeyerek Ebu Cehil'in iktidarına destek olma gunahına sebeb olmuştur.

Kardeşler Allah (c.c.) bizden neden iktidara gelmediniz diye hesab sormayacak, neden kufre şirke girdiniz, neden dünyevi endişelerle nebevi menheci terk edib, amelinizle Hakimiyetimi redderek beşerin hakimiyetine sebeb oldunuz diye soracaktır !

Abdulmuizz Fida

Admin
Selamun aleykum kafamda cok soru var her taraftan etkileniyorum kimini oy kullanmak caiz kimisi haram kimisi vacip kimisi sirk diyor kafam bunaldi her biri bir delil sunuyor ne yapacam sasirdim
Âleykum selam we rahmetullah kardeşim;
Doğrudur, o kadar kitab yüklenmiş bel'am tilmizleri var ki avamın aklı karışıyor, kendileri saptığı gibi insanların da sapmasına sebeb oluyorlar.

1 oy kullanmak yuzde yuz gunesin aydiligi gibi acik bir sirkmidir
Demokratik / kufur rejimlerinde Hakimiyetin Milletindir ilkesini edinerek yürütmede bulunan parlamentoya, Kur'ana dayanmadan yasa çıkarılacağını bildikleri halde bu tür rejimleri tasdikleme manasına gelen oy kullanma fiili apaçık şirk / kufurdur.

2 aileden birileri iyi niyetle oy kullaniyor bunlarin durumu nedir bunlar ana babalik kardeslikten cikarmi esimiz varsa nikah dusermi
"iyi niyetle" derken; İslami endişelerle, islam maskesi takmış kufur düzeninin oyuncaklarından olan partilere çeşitli fasid tevillerle destek amaçlı oy vermek her ne kadar kufre girmesine mâni olmasa da, kişiyi kâfir yapmayacağı kanaatindeyim. (Allah-u âlem)

3 oy kullanmaya caiz veya vacip diyen ilim ehlinin hükmü nedir
Oy Vermek Vacib Diyenlerin İddialarına Nasıl Cevab Verebiliriz?
https://www.islam-tr.org/konu/oy-vermek-vacip-diyenlerin-iddialarina-nasil-cevap-verebiliriz.40643/

4 sirf islamin maslahati icin iyi niyetle oy kullanan herkez kafirmidir
Hayır değildir.

5 oy veren akraba arkadas ile bağlari koparmak gerekirmi
Her ne kadar yakın akraba bu kufre girmiş olsalar da, onlarla tüm bağları kopararak tebliğ yollarını kapatmamalıyız. Bunlar çeşitli etkenler sebebiyle etkilenin kandırılan avam insanlardır. Bunlara yumuşak fakat delillerle neden demokratik seçimlerden uzak durulması gerektiği insafla anlatılmalı, bu konuda duygusal değil tevhidi hareket edilmesi gerektiği vurgulanmalı.

6 oy vermek bazilarina gore kesin sirkse bunlarin ailesinin cani mali kani helalmi oluyor kendisine
hocam lutfen kusura bakmayin sadece kafama cok takildi surekli dusunup duruyorum Allah rizasi icin yardim edin
Hayır kardeşim, her ne kadar biz delilleri, hucceti görüb kufur olduğuna iman etmiş olsak da, karşımızdakiler bu delilleri ya anlamıyor ya aklı karıştırıldığından çeşitli tevil ve nefsi sebeblerden dolayı buna bulaşıyorlar. Bunların aklını karıştıran etkenler bertaraf edilib beyyineler apaçık sunulub anladıktan sonra durumuna göre hüküm verilir, yoksa şu anki halle kayıtsız şartsız her oy veren kafirdir diyerek hareket edilmemelidir.

Şamil Basayew Çevrimdışı

Şamil Basayew

Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir..
İslam-TR Üyesi

Hocam arkadaşın sorusunu iliklerime kadar hissediyorum oy kullanmayacağım deyince aile tarafından bilhassa baba tarafından inanılmaz baskılar oluşuyor

Haliyle ben düşünüyorum ki acaba gidip oy kullandım diye imza atsam da boş mu rey versem diye nasihat edin lütfen

Abdulmuizz Fida

Admin
Demokratik rejimlerin en büyük güvencesi ve övünme sebebi seçime katılım oranıdır, yoksa hangi partiye oy verdiğin veya vermediğin , hangi partinin birinci ikinci çıktığı, geçersiz veya boş oy attığın değildir. Sonuçta sandık başına gidip oy attım diye itaat ettiğini gösteren imzanı atıyorsun.
Seçime katılım oranı ne kadar yüksek olursa Kazanan demokrasidir! diye halkın küfür rejime sahib çıkmasına sevinirler. Seçim bitince de seçime itaat edenlerin karaltısının çokluğuyla övünecektirler. Bunu da vatandaşların Demokrasiye sahib çıkması olarak duyuracaklardır.

"Ey iman edenler! Eğer küfrü imana tercih ederlerse, babalarınızı ve kardeşlerinizi bile dost edinmeyin. İçinizden kim onları dost edinirse, işte onlar, zalimlerin ta kendileridir." (Tevbe 23)

**
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: "Hangi partiye mensup olursa olsun oy kullanan bütün vatandaşlarıma, demokrasiye sahip çıktıkları için yürekten teşekkür ediyorum."

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Oy vermeyip ama bir parti kazanınca sevinenin hükmü nedir oy verenle aynımıdır? Sevinme sebebi o partiye bir sevgi duyması değil harbi kâfirlerin başa geçmesini istemediğinden.

Üst Ana Sayfa Alt