Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dilde Alim, Kalpte Cahil.

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Tamamen fayda vermesi gereken ilmin nasıl zararlı hale geldiğini ve vardırdığı sonuçları Efendimiz (A.S.) şöyle anlatıyor:

“Adi kimselerle mücadele, alimlere karşı üstünlük taslamak ve bu suretle yalnız insanların teveccühüne mazhar olmak için ilim öğrenmeyin! Bu gaye için ilim öğrenenler cehennemdedir.” (İbn-i Mace).

“Sizin için Deccal’den ziyade Deccal olmayanlardan korkarım.” “Onlar kimdir?” sorusuna “Saptıran imamlardır” buyurdu. (Ahmed b. Hanbel).

“Kıyamet gününde alim getirilir ve cehenneme atılır; bağırsakları dışarı dökülür ve değirmen çeviren merkep gibi onunla döner. Cehennem halkı etrafına toplanır ve ‘Bu çektiğin nedir?’ diye sorarlar. Alim şöyle cevap verir: İyiliği emrettim, kendim yapmadım; kötülükten menettim, fakat onu kendim yaptım (da onun için).” (Buharî, Müslim)

Hz. Ömer (R.A.): “Bu ümmet hakkında en çok korktuğum, ilim sahibi olan münafıktır.” buyurarak en büyük endişesini dile getirir. “Bilgili münafık nasıl olur?” sorusuna, “Dilleri ile alim, kalp ve amelleri ile cahil olmakla!” şeklinde cevap verir.

Faydasız ilme sahip olanlar, ilimlerinin gereğini yerine getirmedikleri için genellikle ALLAH’ın zikrinden de uzak kalırlar ve arzularına mağlup olurlar. Bu tür kişilere karşı çok dikkatli olmak gerektiğini şu ayet ortaya koyar: “Kalbini zikrimizden gafil kıldığımız, keyfinin peşine düşen ve işi haddini aşmak olan kimseye itaat etme!” (Kehf/2

Faydalı ilim, yaşanan ve ALLAH’a ulaştıran ilimdir. Faydalı ilme sahip olan yeryüzünde takva üzere dolaşır, hiçbir şey onu şımartmaz. Bütün gayreti ALLAH’ın kitabına, Rasulü’nün Sünneti’ne uymak ve bu dünyadan göçünceye kadar ALLAH’ın ölçülerini aşarım endişesi ve hassasiyeti içerisinde yaşamaktır. Bu haliyle o, Resul-i Ekrem (A.S.)’ın şu hadislerini canlandırmaktadır:

“İlim üçtür: Konuşan kitap (Kur’an), yaşanan sünnet, bir de ‘bilmem’ demektir.” (İbn-i Mace). “İslam garip olarak doğdu ve garip olarak gidecektir. Gariplere müjdeler olsun.” “Garibler kimdir?” sorusuna şöyle cevap verdi: “Benim sünnetimden insanların bozduğunu ve terkedilen sünnetlerimi yaşatanlardır.” (Müslim)

“ALLAH’ım! Faydasız ilimden, ürpermeyen kalpten, doymayan nefisten ve karşılık görmeyen duadan sana sığınırız!” :agliyorum :agliyorum :agliyorum :agliyorum :agliyorum

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hangi ayet olduğunu bulamıyorum ama kitap yüklü merkepler diye bildiklerini uygulamayan insanların durumunu anlatan ayeti kerime aklıma geldi bu yazıyı okuyunca Allah razı olsun ruveyda kardeşim.Rabbim bize faydalı ilim bildiklerimizi uyguladığımız bi hayat nasip et ve bizi gariplerinden eyle :güldüm

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Awesome ' Alıntı:
Hangi ayet olduğunu bulamıyorum ama kitap yüklü merkepler diye bildiklerini uygulamayan insanların durumunu anlatan ayeti kerime aklıma geldi bu yazıyı okuyunca ALLAH razı olsun ruveyda kardeşim.Rabbim bize faydalı ilim bildiklerimizi uyguladığımız bi hayat nasip et ve bizi gariplerinden eyle :güldüm
aminnnn.....inşallah kardeşim....selametle

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
zamanımız imamlarının kafasına bu hadisleri mıh gibi kazımak gerekir...Ellerine geçen bu kutsi görevi yerine getiremiyen, cuma hutbelerini gönderilen kağıtları okuyarak yapan..futbol takımlarını hutbeler taşıyıp onlar için dualar okuyan sözde imamların şerrinden sana sığınırım Ya RAB!!

ALLAH Razı olsun Ruveyda...

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
futbol takımlarını hutbeler taşıyıp onlar için dualar okuyan sözde imamların şerrinden sana sığınırım Ya RAB!!

:hahahaa :hahahaa...........aminnnnnnnn

Murf Çevrimdışı

Murf

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ka'b b. Malik (ra) anlatiyor:
Rasul (sav)'in soyle dedigini isittim;
"Kim ilmi; sirf alimlerle tartismak, beyinsizlerle cedellesmek ve insanlarin dikkatini kendisine cekmek icin ogrenirse, Allah onu cehenneme sokacaktir."
(Tirmizi)

Rabbim ilm edip, amel etmeyi nasip etsin! Amin ..
Cezakallahu hayran kardesim.

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
nazar ' Alıntı:
Ka'b b. Malik (ra) anlatiyor:
Rasul (sav)'in soyle dedigini isittim;
"Kim ilmi; sirf alimlerle tartismak, beyinsizlerle cedellesmek ve insanlarin dikkatini kendisine cekmek icin ogrenirse, ALLAH onu cehenneme sokacaktir."
(Tirmizi)

Rabbim ilm edip, amel etmeyi nasip etsin! Amin ..
CezakALLAHu hayran kardesim.

amin

ALLAH razı olsun ruveyda kardeş...

:)sümeyye:) Çevrimdışı

:)sümeyye:)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ruveyda. ' Alıntı:
futbol takımlarını hutbeler taşıyıp onlar için dualar okuyan sözde imamların şerrinden sana sığınırım Ya RAB!!

:hahahaa :hahahaa...........aminnnnnnnn
amiiiinnnnnnnnnnn Allah razı olsunn :)

Üst Ana Sayfa Alt