Haber Doğu Türkistan Islam Kardeşliği Derneği Doğu Türkistan Zulmünü Hatırlattı

karabatak

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Doğu Türkistan’da meydana gelen Müslüman Türk soykırımını bir nebze de olsa hatırlamak ve hatırlatmak için tertip edilen bu konferans’a Türkiyede bulunan Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği,Doğu Türkistan Göçmenler Derneği ve Doğu Türkistan Gençlik ve Kültür Derneği ile Prof.Dr Sultan Mahmut Kaşgarlı, Yrd. Doç. Dr. Ömer Kul, Dr. Abdulhamid Avşar, Hidayet Oğuzhan ve Abdulhakim Han (Mahsun) konuşmacı olarak katıldılar.

Doğu Türkistan İslam Kardeşleri Derneği başkanı Yılmaz Şahin'in açılış konuşmasıyla başlayan Program sinevizyon ile devam etti.Katılımcıların Doğu Türkistan hakkındaki analizleri,anektodları ve düşünceleri aktarmaları ve Soru-Cevap bölümü ile yaklaşık 2.5 saat sürerek bitti.

Başkanlığını Türkiye'de yaşayan tanınmış Uygur şairi ve bilim adamı Sultan Mahmut Kaşgarlı yönettiği oturum kısa bilgilendirmesi ile başladı.

Konuşmacılardan Yrd. Doç.Dr. Ömer KUL Doğu Türkistan meselesinin bütün dünya tarafından unutulduğunu söyleyerek bütün derneklere ortak çalışmalar yapması konusunda tavsiyelerde bulundu.

Dr.Abdulhamit AVŞAR ise Doğu Türkistan'ın Türkiyeden önce dar'ul islam olduğunu ve Sultan Abdulhamid Han'ın Doğu Türkistan halkı tarafından çok sevildiğini dile getirdiği konuşmasında Doğu Türkistanın islami kimliği yüzünden baskı altına alınmaya çalışıldığını ve her ayaklanmasının kanlı bir şekilde bastırıldığını ifade etti.Komünist Çin Devletinin Kaşgar başta olmak üzere tarihi eserleri yok etmeye çalıştığını söyledi.

Bizler davamızın peşini bırakmadık,Doğu türkistanlı kardeşlerimizde asla mücadeleyi bırakmadılar.

Maarip Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan ise bütün uluslarası kuruluşlara ve tarihe şu notu düştü : Önümüzde ki 10 yıl Doğu Türkistan Halkının büyük bir kıyamına şahid olacaksınız dedi.Filistin meselesinin bütün evlerde konuşuluyor olmasının Filistin Davası açısından kazanılmış bir başarı olduğunu fakat Doğu Türkistan davasının öksüz kaldığını dile getirdi.Fakat ilk defa Türk vatandaşlarının Doğu Türkistan davası için bir dernek kurmuş olmalarının kendilerini sevindirdiğini ifade etti.Çin'in özellikle Urumçi başta olmak üzere Doğu Türkistan'ın diğer bölgelerine de 200 milyon çinliyi yerleştirerek bölgede ki nüfusunu çoğaltmayı planladığını dile getirdi.

Hidayet Oğuzhan Doğu Türkistan'ın hiçbir zaman Çin Toprağı olmadığını,fakat çeşitli oyun ve hilelerle işgal ettiğini ifade etti.

Abdusselim Ötüken ise Doğu Türkistanlı kadınların zorla kürtaja zorlandığını,doğuma izin verilmediğini ve binlerce kişinin kısırlaştırıldığını ifade ederek hedeflerinin "İstiklal ve Hürriyet" olduğunu söyleyerek konuşmasına son verdi.

Abdulhakim Han (Mahsun) ise Doğu Türkistan İslam Kardeşleri derneğini kurdukları için dernek başkanı ve yöneticilerine teşekkür etti.

Basın bildirisinin dağıtılması ile program sona erdi.

Not : Basın metni ve program videosu önümüzde ki günlerde sitemizden yayınlanacaktır.

kaynak ve resimler için : Cihadhaber
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt