Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Duadan Sonra Olağanüstü Şeyler (Mucizeler) Beklemek Caiz mi?

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum,

Sorum herkese:
Tabii mümkün olan tüm çabayı sarfetmeyi ve mümkün olan tüm helal vesileleri kullanmayı hedeflemeden veya ihtiyac olmadan böyle bir duadan mucize beklemek sanıyorum ki doğru bir yaklaşım olmayacaktır zira sebepler dünyasında yaşıyoruz ve bize vesileleri kullanmamız emredildi ancak elde bir çare yoksa ve bir insan bir ihtiyacı için tek seçenek dua etmekse, bu duanın karşılığında bu tarz mucizeler beklemek caiz mi? Yorumları okudum, bazıları espirisini yapmış ancak bu din (dua/mucize/Allah'ın kudreti ve dilemesi) ile alay etmeye girmez mi? Olayın garipliğinden dolayı bu gibi şeylere gülmek insanı dinden çıkarır mı? İlk başta bana komik gelmişti sonra düşündüm, Allah dilediğine dilediği şekilde rızık verir ve şu olaylar aklıma geldi;

Hz Meryem'in yanında da nereden geldiği bilinmeyen meyveler vardı veya havariler hz İsa'nın Allah'a dua edip gökten sofra inmesini talep ediyordu.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Ve aleykum selam kardeşim. İstemek ve beklemek tabi ki caiz ama olmadığı zaman "istedim ama Allah vermedi" demek için olumlu konuşamayacağım. Allah'ın herşeye gücü yeter; bunu bilen kişi hem ister, hem de bekler. Ama Allah her istediğimizi verecek diye bir kaide yok.

Bunu hak ediyor olmamız, bunun için ne kadar çalışmış olmamız, ne kadar dua etmiş olmamız, ne kadar beklemiş olmamız haricinde; bizlerin dünyası ve ahireti için hayırlı olması veya olmaması gibi çokça etken var.

Misal yukarıdaki videodaki durum hayır mıdır, şer midir? Doğrusu ben ürktüm. Bu gerçek olsa: O paranın gelmesi bir duanın kabulü ve Allah'ın ikramı gibi de duruyor; Allah'ın istediğimizi verip, şimdi ne yapacağımız konusunda ciddi bir sınamaya tabi tutmasını da akla getiriyor.

Her halükarda ciddi bir durum, Allah öyle bir durumda bizleri hak üzere sabit kılsın, amin...

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam kardeşim. İstemek ve beklemek tabi ki caiz ama olmadığı zaman "istedim ama Allah vermedi" demek için olumlu konuşamayacağım. Allah'ın herşeye gücü yeter; bunu bilen kişi hem ister, hem de bekler. Ama Allah her istediğimizi verecek diye bir kaide yok.

Bunu hak ediyor olmamız, bunun için ne kadar çalışmış olmamız, ne kadar dua etmiş olmamız, ne kadar beklemiş olmamız haricinde; bizlerin dünyası ve ahireti için hayırlı olması veya olmaması gibi çokça etken var.

Misal yukarıdaki videodaki durum hayır mıdır, şer midir? Doğrusu ben ürktüm. Bu gerçek olsa: O paranın gelmesi bir duanın kabulü ve Allah'ın ikramı gibi de duruyor; Allah'ın istediğimizi verip, şimdi ne yapacağımız konusunda ciddi bir sınamaya tabi tutmasını da akla getiriyor.

Her halükarda ciddi bir durum, Allah öyle bir durumda bizleri hak üzere sabit kılsın, amin...

Allahumme amin, ben de senin gibi düşünüyorum abla. Duanın kabulü için gerekli şartları yerine getirdikten sonra her şey mümkün.

Ben böyle şeyleri espiri konusu yapmanın ve buna gülmenin hükmünü de merak ediyorum, videoyu ilk gördüğümde güldüm maalesef, daha sonra bunun dinle istihza olabileceği aklıma geldi acaba vesvese mi yapıyorum yoksa farketmeden kalbimde dini alametlere/değerlere saygı mı yok oluyor, kendi kendime soruyorum.

Maalesef eskisi gibi sabah namazlarına da kalkamıyorum, eskiden namaz vakti çıkıp dinden çıkacağım diye ödüm kopuyordu, zorlanmadan dakikasında uyanabiliyordum şimdi uyanamıyorum hatta bazen çalar saatin çaldığını bile hatırlamıyorum.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bu tarz esprileri tasarlayıp sunanlar için iyi şey söyleyemeyeceğim.

Ama boş bulunup gafletle bir anlık tepki verenler: bilinçsizce, sunulan içeriğin sunulma tarzına ve insanların genel haline bir anlık kapılarak tepki vermekte. Bir çeşit refleks gibi yani. Tevbe estağfirullah deyip kendini derhal toplamak gerek.

Ve böyle şeylerin tekrar olmaması için de: İçinde bulunduğumuz toplumun halini hatırdan hiç çıkarmayarak ve bilhassa güldürü konusu olan şeylere hep mesafeli ve tetikte yaklaşarak korunabiliriz inşaAllah.

Dini değerlere saygı ve namaz konusunda da:

İnsanların sonradan dahil oldukları dine ilk girdikleri zamanki veya namaza ilk başladıkları vb heyecanlar, zamanla alışkanlık eseri azalıyor. Bu heyecanın azalması her ne kadar olağan olsa da, bu bir sınav halidir. Başlarda şevk ve huşu ile desteklenen bu amellere, şevk ve huşu kalmadığında ne kadar değer vereceğimiz ölçülmekte. Bununla birlikte, o şevk ve huşuyu "kaybettikten sonra tekrar kazananlar"ın ibadeti de, işte hakiki ibadet. Bu açıdan:

Madde 1: O şevk ve huşu olmasa bile, sünnete uygun bir sınır içinde kalmaya çalışmak gerek.

Hadisi şerifte buyurulduğu üzere:

"Her amelin bir coşkusu, her coşkunun da bir gevşemesi vardır. Kimin (asıl) coşkusu sünnetimden yana olursa, o mutlaka kurtulmuştur. Kimin de istek, arzu ve rağbeti sünnet dışına yönelik olursa, o helak olmuştur."

(İbn Hibban, Sahih, 1/172; bk. Ahmed b. Hahbel, Müsned, 2/158, 165, 188, 210; Tirmizî, Kıyame 21; İbn Ebî Asım, es-Sünne, 1/28.)

Madde 2: O şevk ve huşu tekrar gelsin diye de amaç edinmek gerek. Bunun için: kılınan namazın, duanın, okunan Kur'an'ın vb alışkanlık eseri hızlı hızlı aradan çıkarılmasına izin vermemek gerek. Yapılan amelin farkında olarak, başka şeyler düşünmemeye çalışarak yapılması fayda verir inşaAllah.

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu tarz esprileri tasarlayıp sunanlar için iyi şey söyleyemeyeceğim.

Ama boş bulunup gafletle bir anlık tepki verenler: bilinçsizce, sunulan içeriğin sunulma tarzına ve insanların genel haline bir anlık kapılarak tepki vermekte. Bir çeşit refleks gibi yani. Tevbe estağfirullah deyip kendini derhal toplamak gerek.

Ve böyle şeylerin tekrar olmaması için de: İçinde bulunduğumuz toplumun halini hatırdan hiç çıkarmayarak ve bilhassa güldürü konusu olan şeylere hep mesafeli ve tetikte yaklaşarak korunabiliriz inşaAllah.

Dini değerlere saygı ve namaz konusunda da:

İnsanların sonradan dahil oldukları dine ilk girdikleri zamanki veya namaza ilk başladıkları vb heyecanlar, zamanla alışkanlık eseri azalıyor. Bu heyecanın azalması her ne kadar olağan olsa da, bu bir sınav halidir. Başlarda şevk ve huşu ile desteklenen bu amellere, şevk ve huşu kalmadığında ne kadar değer vereceğimiz ölçülmekte. Bununla birlikte, o şevk ve huşuyu "kaybettikten sonra tekrar kazananlar"ın ibadeti de, işte hakiki ibadet. Bu açıdan:

Madde 1: O şevk ve huşu olmasa bile, sünnete uygun bir sınır içinde kalmaya çalışmak gerek.

Hadisi şerifte buyurulduğu üzere:

"Her amelin bir coşkusu, her coşkunun da bir gevşemesi vardır. Kimin (asıl) coşkusu sünnetimden yana olursa, o mutlaka kurtulmuştur. Kimin de istek, arzu ve rağbeti sünnet dışına yönelik olursa, o helak olmuştur."

(İbn Hibban, Sahih, 1/172; bk. Ahmed b. Hahbel, Müsned, 2/158, 165, 188, 210; Tirmizî, Kıyame 21; İbn Ebî Asım, es-Sünne, 1/28.)

Madde 2: O şevk ve huşu tekrar gelsin diye de amaç edinmek gerek. Bunun için: kılınan namazın, duanın, okunan Kur'an'ın vb alışkanlık eseri hızlı hızlı aradan çıkarılmasına izin vermemek gerek. Yapılan amelin farkında olarak, başka şeyler düşünmemeye çalışarak yapılması fayda verir inşaAllah.

Allah razı olsun abla, çok üzücü maalesef eski halimi düşününce bu duruma düşmek. Rabbim imanımızı arttırsın ve hayırlı amelleri bize kolaylaştırsın. Nasihat ettiğin gibi ibadetlerimdeki huşuya dikkat etmeye çalışacağım, Allah razı olsun.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Maliki alim el-Karafi âdeten mümkün olmayan şeylerin istenmesini Allah'a karşı edepsizlik olarak görmüştür. Gerçi insanın yanına para dolu bir çanta düşmesi adeten mümkündür (doğa yasalarına göre), ancak ihtimali oldukça düşüktür. Yalnız bu kesitte hata çocuğun duasında değil parayı oraya düşürenlerde.

Yaşadığımız pozitivist çağda bu tür senaryoların anlatılmasının doğru olmadığını düşünüyorum, kafirlere koz verip imanı zayıf olan insanları dalalete sürükleneceği kaygısıyla.

Osmanlı'da da örneğin keramet anlatmanın yasaklandığı ve bazı kitapların sansürlendiği olmuştur. Maarif nezareti gerekçe olarak bu tür olaylar mümkün olsa da toplumda kafa karışıklığına sebep olabileceğinden anlatılmaması daha uygundur demiştir.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Maliki alim el-Karafi âdeten mümkün olmayan şeylerin istenmesini Allah'a karşı edepsizlik olarak görmüştür. Gerçi insanın yanına para dolu bir çanta düşmesi adeten mümkündür (doğa yasalarına göre), ancak ihtimali oldukça düşüktür. Yalnız bu kesitte hata çocuğun duasında değil parayı oraya düşürenlerde.

Yaşadığımız pozitivist çağda bu tür senaryoların anlatılmasının doğru olmadığını düşünüyorum, kafirlere koz verip imanı zayıf olan insanları dalalete sürükleneceği kaygısıyla.

Osmanlı'da da örneğin keramet anlatmanın yasaklandığı ve bazı kitapların sansürlendiği olmuştur. Maarif nezareti gerekçe olarak bu tür olaylar mümkün olsa da toplumda kafa karışıklığına sebep olabileceğinden anlatılmaması daha uygundur demiştir.
Önemli ayrıntılar, cezakAllahu hayran kardeşim.

Allah razı olsun abla, çok üzücü maalesef eski halimi düşününce bu duruma düşmek. Rabbim imanımızı arttırsın ve hayırlı amelleri bize kolaylaştırsın. Nasihat ettiğin gibi ibadetlerimdeki huşuya dikkat etmeye çalışacağım, Allah razı olsun.
Amin ecmain kardeşim, cümlemize.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah.

Bu tarz programlar dızıler vs seyleri ınsanların aklıyla alay edıldıgı ve islamı kucuk dusurmeye yonelık hareketler olarak tanımlıyorum.
DUA edılır rahmandan istenir sonrasında o senın hayrına olacak sekılde vaktı geldıgınde sana ıhsan edılır. Bu sonra da olabılır hemende ama bu sekılde degıl :)

Misal ramazan gelıyor az kaldı sındı tv programlarında aynı seyler bılmemne turbeleri yoK sakız oruc bozarmı yahu subhanallah musluman kımse akleden kımsedır ufacık cocugun dahı sormayacagı seyleri insanlar kendı gıbı olanlara sorup garıp garıp cevaplarla kendilerini kandırıyorlar.

İslam ı zaten anlatan adam yok hıc gordunuz mu ALLAH ın dınıne sımsıkı sarılalım ebu cehıl ve tayfalarından uzak duralım dıyenı. Ve sonra gelin kitaba sarılıp peygamberın ve ashabının ızınden yuruyelım dıyenı aslında dıyorlar dıyorlarda neredeee onların ızınden yuruyecek saf temiz iman dolu bir kalp.

Aha geldi hesap zamanı omurler torpulendı rabbım bızı bagıslasın islam adına cakılıp kaldık. Hepımız ve tum ummet bak bunu hepımız bılıyoruz ama oyle bır dagılmışız kı toparlanacak yurekde asılı kalmış.
Herkez bırılerınden bırsey beklıyor o bekledıgımızı ılk once kendı kalbımızde bulmaz isek eger. O bekledıgımız de bıze hep uzak düşecek.

Üst Ana Sayfa Alt