Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dünyanın Düz Olduğunu Iddia Edenlerin Kaynağı : ))

B Çevrimdışı

Buğra Değirmenci

Guest
Zakir Naik münafıktır Diyanet gibi. Ben sana Selefin anlayışı diyorum sen bana Zakir Naik diyorsun.

B Çevrimdışı

Buğra Değirmenci

Guest
Zakir Naik, Tevbe suresinin 5. Ayetini nasıl yorumladığına bak ne denli bir hain ve münafık olduğunu anlarsın. Kafirlere şirin görünme derdinde.

T Çevrimdışı

Tarık Yıldız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zakir Naik, Tevbe suresinin 5. Ayetini nasıl yorumladığına bak ne denli bir münafık olduğunu anlarsın. Kafirlere şirin görünme derdinde.
Senin anlayışını göre o ayetin açıklaması nedir? Sadece "Gördüğünüz Her kafiri öldürün" den mi ibaret ? Çok Zakir Naik bağlısı birisi değilim ama bu açıklamasından ötürü nasıl Munafık diyebiliyorsun? Adam özetle " Bu ayet savaş için geçerlidir." diyor. Sana göre savaş olmadığı zamanda bile "Görülen her kafir öldürülmeli" mi ?

B Çevrimdışı

Buğra Değirmenci

Guest
Senin anlayışını göre o ayetin açıklaması nedir? Sadece "Gördüğünüz Her kafiri öldürün" den mi ibaret ? Çok Zakir Naik bağlısı birisi değilim ama bu açıklamasından ötürü nasıl Munafık diyebiliyorsun? Adam özetle " Bu ayet savaş için geçerlidir." diyor. Sana göre savaş olmadığı zamanda bile "Görülen her kafir öldürülmeli" mi ?

Selef buradaki "öldürün" emri mübahlık anlamında anlamış yani savaş olsun veya olmasın herhangi bir müşriki öldürmekte beis yok sadece anlaşmalı olanlar hariç; zımmi, muahid ve müste'min. Bu Zakir Naik bunları biliyor hatta böyle düşünenleri aşağı ve harici görüyor.

Bunun dışında Cihad ehli olduğunu düşünüp ve böbürlenen büyük bir çoğunluk Zakir Naik gibi Cihadi konularda Cihadı 'savaş' fenomeni çerçevesinde ele alıyorlar. Oysa ki Rasulullah s.a.v. bir çok ticaret kervanına seriyye göndermiştir. Neden çünkü kafirin kanı ve malı helalda ondan.

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim gözlerinle gördüğün görüntülere dahi inanmıyorsun ya...

boşver Nasa'yı Ay yuvarlak değilmi? güneş yuvarlak değil mi? (cevap yuvarlak) peki durumda dünyanın düz olduğu sana mantıklı mı?

youtube de bazı kişiler eğlence olsun diye balonlarla vs. havaya kamera gönderip havadan dünyanın nasıl göründüğüne bakıyorlar, ordan bak bakalım dünya nasıl gözüküyor!
Yada dünyanın bilmem kaçıncı atmosferine çıkıp ordan dünyaya atlayan adamın videosunu izle, bakalım havadan dünya nasıl gözüküyor....

tartıştığımız şeye bak!

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
''İmam Razi'nin kitabında, bu konuyla ilgili söylediklerini size aktarmakta yarar görüyorum:
''Dünyanın küre biçiminde olduğu ve sema ile kuşatıldığı, delille sabittir. Güneşin uzayda bulunduğu süphe götürmez bir gerçektir.''

et-Tefsiru'l Vadih (Furkan Tefsiri) 3/501

dogeradem Çevrimdışı

dogeradem

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadas için delil bilim önemli değil selef ne demisse o .. Başka bir şey diyen hepten kafir ..

Savaş için kuvvet hazırlayan arkadaş selefin anlayışına gore ok ve at hazırlığı yapmakta :)

Selefin kullandığı para birimini kullanmakta .. Onların internetinden faydalanmakta ..

Giydiği yediği içtiği hep selef mubaregin ..

Bu gibi kişiler Kuran da gecen akletmek kelimesini önce selefe gore bi anlasalar .. Gerçi akleden akil yoluyla giden bilimcilerin hepsi zaten kafir .. O kafir bu kafir su kafir ..

Ben selef diyorum siz ne diyonuz kafirler :)

Normalde hic sevmem espriyi , bu da arkadaşın bakış açısıyla olaya yaklaşmadan ibarettir ..

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Kur'anı ve Sünneti anlayamamışın,

Velevki selef olsun ya da başka bir alim olsun ki selefin dünyanın düz olduğunu söylemesi sizin zannınız, biz alimlerimizi ilah edinmedik, onlarda bir insandır ve bazı görüşlerinde hata edebilirler, dünyanın ve gezegenlerin yuvarlak olduğu herkesçe bilinen bilimsel bir gerçektir, hatta evrenin tek bir noktadan yartatılmasından[bing bang(Enbiya-30)] evrenin genişlemesine kadar(zariyat-47) herşey Kuranda yazılıdır, bunların sahibiyle bunları Yaratan güç aynı çünkü. Siz neyin derdindesiniz, haşa Alemlerin Rabbi bize yalan mı söylüyor? Eğer bu âyetleri anlayıp tefekkur edemedıysenız bu sızın acızlıgınız İftira ve zannı bırakın Kur'ana ve Sünnete sarılın

9.31 - (Yahudiler) Allah'ı bırakıp, hahamlarını; (hıristiyanlar ise) rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih'i rab edindiler. Oysa, bunlar da ancak, bir olan Allah'a ibadet etmekle emrolunmuşlardır. O'ndan başka hiçbir ilâh yoktur. O, onların ortak koştukları her şeyden uzaktır.

Bu konuda sıze ayrıntılı şekilde cevap verilmiştir,
https://www.islam-tr.org/konu/dunya-duz-ve-donmuyor-oldugunu-iddia-edenler.27375/

Ahlu Tawheed Çevrimdışı

Ahlu Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dünyanın düz olduğuna inanmıyorum velakin bazı naslara dayanarak dünyanın düz olduğunu, teknolojininse her dönemde olduğu gibi yanıldığına inananlarla alay etmem. Aksine onlar hata dahi yapsalar, belkide hak olsa bile birçok kişinin sahip olmayacağı bir imana sahip olmuş oluyorlar.

Müslümanların Kurana aykırı olmaması kaydı ile herhangi bi inanç stliyle alay etmek kâfirlerin özelliğidir. Sizi bundan sakındırmak isterim.

Onları uyarmak, inancının yanlış olduğunu söylemekse başka bir iştir.

M Çevrimdışı

Mutedil Olun

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dünyanın düz olduğuna inanmıyorum velakin bazı naslara dayanarak dünyanın düz olduğunu, teknolojininse her dönemde olduğu gibi yanıldığına inananlarla alay etmem. Aksine onlar hata dahi yapsalar, belkide hak olsa bile birçok kişinin sahip olmayacağı bir imana sahip olmuş oluyorlar.

Müslümanların Kurana aykırı olmaması kaydı ile herhangi bi inanç stliyle alay etmek kâfirlerin özelliğidir. Sizi bundan sakındırmak isterim.

bilmiyorum farkın da mısın ama o da dünya yuvarlak diyenleri selefe aykırı bir itikad sahibi olmakla itham ediyor. Böyle abes bir iddia olabilir mi? ne demek dünya dönmüyor, ne demek dünya yuvarlak değil. insan aklıyla dalga geçmek olmaz mı bu? fıtrat bunu kabul eder mi?

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Kardeş inanç stili derken ne demek istedin

Sayfullah at-Turki Çevrimdışı

Sayfullah at-Turki

حَسْبُنَا ٱللَّهُ وَنِعْمَ ٱلْوَكِيل
İslam-TR Üyesi
Az önce bu konuda Abdullah Yolcunun dersini dinledim. Güneşin sabit olduğunu söyleyen kafirdir diyor ki bilim de güneşin döndüğünü söylüyor zaten. Dünya yuvarlaktir Ehli Sünnet vel Cemaat icma etmiştir diyor. Ancak dünyanın döndüğü ictihadi bir mesele ve döndüğünü söyleyen hata etmiştir diyor.

Ebu Hamza el-Amédi Çevrimdışı

Ebu Hamza el-Amédi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Akhi selamun aleykum. Dünya yuvarlaktır ve Kur'an ve Sünnet'ten buna muhalif nass yoksa biz böyle kabul ederiz inşaAllah.
Bu bugün bizlere açık olmuştur. Selef öyle biliyor diye, ya da öyle bildiği iddaa ediliyorsa (bu kısmı hakkında sahih bi bilgim yok) bu onların dediği gibi olmak zorunda olduğunu göstermiyor.
Bazı kardeşlerin bizleri (dünya yuvarlaktır diyenleri) itham ettiği gibi ''Kendilerini selefe nispet edenler vb'' söylemlere gelince, onlara şöyle diyorum;
Madem ki böyle diyorsunuz arabaya, dolmuşa binmeyin, selef deveye binerdi.
SubhanAllah. Kardeşler biraz ferasetli olalım Allah aşkına.
Bu taklid değilde nedir? 2015 yılında konuştuğumuz konuya bak.
Allah -Azze ve Celle- ayaklarımızı dininde sabit kıls
ın.

Sayfullah at-Turki Çevrimdışı

Sayfullah at-Turki

حَسْبُنَا ٱللَّهُ وَنِعْمَ ٱلْوَكِيل
İslam-TR Üyesi

H Çevrimdışı

Horasani

اعيدوا إلى الحق سلطانه
İslam-TR Üyesi
Az önce bu konuda Abdullah Yolcunun dersini dinledim. Güneşin sabit olduğunu söyleyen kafirdir diyor ki bilim de güneşin döndüğünü söylüyor zaten. Dünya yuvarlaktir Ehli Sünnet vel Cemaat icma etmiştir diyor. Ancak dünyanın döndüğü ictihadi bir mesele ve döndüğünü söyleyen hata etmiştir diyor.
kardeş doğru,dünya sabit güneş dönüyor olabilir..uzaklaşarak ve yakinlasarak.. ama bu seferde şöyle bir sorun ortaya çıkıyor:güneş sitemi diye bize öğretilen gezegenler ve hatta bütün uzay dünyanın etrafında dönmesi gerekiyor..bu da mümkün mü ? Allahualem. .

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tabi bir önceki mesajda yazdığıma ilaveten , hazır ramazan geliyor ,dünya düz güneşte bizim tepemizde doğudan batıya gidip duruyorsa iftar ve sahurda her yerde aynı anda olacak demektir. Ayrıca Arapça da eğer ki güneşin doğuşu diye bir kelim e varsa bu anlayışa göre buna bir de doğuran bulunması gerekir . Arkadaş selef böyle inandı diyor , tamam da selef bu hususta kafa yormuşmu da böyle inanıyor diyebilelim ? Bilakis o dönemlerde bu tip şeylerle müneccim astrolog tayfası ilgilendiği için ucundan bile bulaştıklarını "sanmıyorum" ?!

Tabi bizim günümüzde yanlış hatırlamıyorsam Afganistanda talibana sallanan ilk füzeler kızıldenizdendi tomahawklar falan ,, böyle koordinat enlem boylamlar falan ... Yani olay müneccimleri aşalı asır oldu belki de . Wright kardeşlerle birlikte .

Üst Ana Sayfa Alt