Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dünyanın Düz Olduğunu Iddia Edenlerin Kaynağı : ))

İ Çevrimdışı

İbrahim_Asaf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dünya dönse başımız dönerdi :p

Şaka gibi... İnsan gülsem mi ağlasam mı bilemiyor.
Hristiyan alemi dünyanın düz olup dönmediğini ve güneşin dünya etrafında turladığını iddia eden kilisenin dünya görüşü yüzünden bilim denen olguyu bir put, hatta yeni bir din olarak Hristiyanlığın ipini çekti..

Şimdi ise bu kadar somut bilimsel veriye rağmen, üstelik akletmekle mükellef olan Müslümanlar yüzyıllar sonra Hristiyan ruhbanların ruhunu şaadeyliyor.

Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelip gidişinde selim akıl sahipleri için elbette ibretler vardır.

Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. "Rabbimiz! Bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi ateş azabından koru" derler. (A.İmran 190-191)

A Çevrimdışı

aytozu

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Düz bir dünyada Türkiye'den Amerikaya füze atsan bu Kuzey Koreden Amerikaya füze atamayacağın manasına gelir.Ama ikisinden de aynı doğrultuda zıt yönde atılan füze Amerika da aynı yeri vurabilir.Bu da dünyanın yuvarlak olduğunu gösterir.Bu kadar basit.Türkiye den ve Kuzey Koreden kalkan aynı hizada ve zıt doğrultuda ki iki uçak amerika da aynı yere yön değiştirmeden iner.Düz bir dünyada bu mümkün değildir.

Şamil Basayew Çevrimdışı

Şamil Basayew

Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir..
İslam-TR Üyesi
Şöyle başlıklar midemi bulandırıyor katmerli kafirlerin ellerine kendimiz koz veriyoruz.

Ebu Emir Çevrimdışı

Ebu Emir

Fe terabbasû innâ meakum muterabbisûn
İslam-TR Üyesi
Kardeşler rica ediyorum bu konuda bilgi sahibi olmadan yorum yapmayın. Dünyanın düz olduğuna inanmakla beraber diyorum ki doğrusunu Allah bilir. Kafirlerin gösterdiği dünya fotoğrafları zaten fake. Bu konuda birçok delil gösterebilirim.

Nurettin Zengi Çevrimdışı

Nurettin Zengi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler rica ediyorum bu konuda bilgi sahibi olmadan yorum yapmayın. Dünyanın düz olduğuna inanmakla beraber diyorum ki doğrusunu Allah bilir. Kafirlerin gösterdiği dünya fotoğrafları zaten fake. Bu konuda birçok delil gösterebilirim.

Kardeş o kafirler dünyaya düz demeyeni yakıyorken Müslüman bilim adamları dünyanın yuvarlak olduğunu söylüyordu. Olayı kafirler bizi kandırıyora indirgemeyin. Dünyanın yuvarlak olduğunun ispatı için fotoğraf ve teleskop gerekmiyor.

Ebu Emir Çevrimdışı

Ebu Emir

İslam-TR Üyesi
Kardeş o kafirler dünyaya düz diyeni yakıyorken Müslüman bilim adamları dünyanın yuvarlak olduğunu söylüyordu. Olayı kafirler bizi kandırıyora indirgemeyin. Dünyanın yuvarlak olduğunun ispatı için fotoğraf ve teleskop gerekmiyor.
Ne gerekiyor? Yani şundan dolayı küre olduğuna inanıyorum dediğin delillerin nedir?

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Birisi dünya düz dese dünyanın geoit olduğunu, başka birisi dünya geoit dese dünyanın düz olduğunu savunacak kadar kararsızım.
Nasanın her yıl farklı bir dünya fotoğrafı yayınlaması bana dünyanın düz olduğunu düşündürüyor. Düz dünyada ise doğa olaylarının yaşanması ile ilgili bazı mantık hataları var. Kafayı yiyecem :acpsnr:

Nurettin Zengi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ne gerekiyor? Yani şundan dolayı küre olduğuna inanıyorum dediğin delillerin nedir?

Bak en basit delili anlatıyorum sana yere uzak veya yakın 2 çubuk koyduğunda oluşturdukları gölge farklıysa bu dünyanın düz olmadığını yuvarlak olduğuna delildir. Eğer düz olsaydı ne kadar uzak olurlarsa olsunlar gölge boyu eşit olurdu.

4-34-7.png

Nurettin Zengi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ayrıca Samuel B. Rowbotham'ın(Kendisi bu deneyi dünyanın düz olduğu hakkında bahse girip yapmıştır) Bedford Level Experiment adlı deneyini okumanı öneriyorum sana.

Buna ek olarakta internette gördüğünüz pek çok düz dünya yazısı, videosu fizik bilmez cahillerin videoları bazısı da troll amaçlı yapılmış.

İbni kayyım mı ibni teymiyye miydi hatırlamıyorum ama bu iki alimden birisi de selefin dünyanın yuvarlak olduğu konusunda ittifak halinde olduğunu söylüyordu.

Ebu Emir Çevrimdışı

Ebu Emir

İslam-TR Üyesi
Bak en basit delili anlatıyorum sana yere uzak veya yakın 2 çubuk koyduğunda oluşturdukları gölge farklıysa bu dünyanın düz olmadığını yuvarlak olduğuna delildir. Eğer düz olsaydı ne kadar uzak olurlarsa olsunlar gölge boyu eşit olurdu.

4-34-7.png

1) Bu ölçümün yapılabilmesi için çubukların, Dünya'nın eğiminin değiştiği mesafe kadar uzak bir mesafeye dikilmesi ve ölçümün aynı anda yapılması gerekir.
2) Diyelim ki bu şartlar sağlandı, Çubukların gölgesinin uzunluğu birbirinden farklı çıktı. Bu Dünya'nın şekli ile değil Güneş'in dünyaya yakınlığı uzaklığı ile alakalı bir konu. Eğer ki Güneş Dünya'dan çok daha büyük olsa yani Dünya'nın görünen yüzünün tamamına ışınlarını ulaştırabilecek büyüklükte olsaydı dediğiniz doğru olurdu.
Fakat bizim iddia ettiğimiz Güneş Dünya'dan daha küçük ve daha yakın dolayısıyla deney sırasında güneş hangi çubuğa daha yakınsa onun gölgesi daha kısa olur.

Ebu Emir Çevrimdışı

Ebu Emir

İslam-TR Üyesi
Tesettur sorunlu video kaldırıldı !!!

---

Örnek olarak şu videoya bakarsak - ki trollük ya da fizik ile ilgili değil - direkt olarak NASA ve hatta Obama'nın kendi açıklamaları.
1969'da Ay'a gittiklerini iddia edenler, yeterli teknoloji sağlanırsa ilerde Ay'a bile gidebiliriz diyorlar.

Şamil Basayew Çevrimdışı

Şamil Basayew

Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir..
İslam-TR Üyesi

Allah akıl fikir versin.

Müslim genç Çevrimdışı

Müslim genç

Üye
İslam-TR Üyesi
Dünya düz olsaydı, 7 kıtanın da sürekli aydınlık olması gerekirdi.
Mantıken dünya'nın yuvarlak olması ve dönmesi gerekiyor.
Eğer dünya dönmeseydi sürekli bir taraf aydınlık, bir tarafta sürekli karanlık olurdu. Gece ve gündüz'ün olabilmesi ve mevsimlerin değişimi için dünyanın yuvarlak ve dönüyor olması şart.

Muhammed087 Çevrimdışı

Muhammed087

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
görüntüler kozmonotların kendi kamerasından,bu video dışında aya gidildiğine bende inanmıyorum

Nurettin Zengi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
1) Fakat bizim iddia ettiğimiz Güneş Dünya'dan daha küçük ve daha yakın dolayısıyla deney sırasında güneş hangi çubuğa daha yakınsa onun gölgesi daha kısa olur.

:(

Yukarıda bahsettiğim deneyi incele. Buna ek olarak aristonun ay tutulması ve değişen takım yıldızları hakkındaki gözlemlerini oku. Daha da kabul etmiyorsan ben ne diyim sana :) :)

Gemi ve ufuk olayından ispat yapıcaktım ama güneş dünyadan küçük benzerinde 2. bir iddia kaldıramıycam.

Ebu Emir Çevrimdışı

Ebu Emir

İslam-TR Üyesi
Dünya düz olsaydı, 7 kıtanın da sürekli aydınlık olması gerekirdi.
Mantıken dünya'nın yuvarlak olması ve dönmesi gerekiyor.
Eğer dünya dönmeseydi sürekli bir taraf aydınlık, bir tarafta sürekli karanlık olurdu. Gece ve gündüz'ün olabilmesi ve mevsimlerin değişimi için dünyanın yuvarlak ve dönüyor olması şart.

Kardeşim ben diyorum ki Güneş Dünya'nın tamamını aydınlatacak kadar büyük ve uzak değil. Gerçekten dünyanın düz olduğunu iddia edenlerin neyi savunduğunu araştırmanızı tavsiye ederim. Örnek temsili resim göstereyim bu konu için;

http://i.hizliresim.com/QVM7Nk.jpg

Nurettin Zengi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu arada dünyanın düz olduğu iddiasında olanların "aya gitmediler ki ama" cümlesi tam bir komedi. Bugün Türkiye'nin bile uydusu var ve o uydulardan çekilmiş yüzlerce fotoğraf var.

Ebu Emir Çevrimdışı

Ebu Emir

İslam-TR Üyesi
:(

Yukarıda bahsettiğim deneyi incele. Buna ek olarak aristonun ay tutulması ve değişen takım yıldızları hakkındaki gözlemlerini oku. Daha da kabul etmiyorsan ben ne diyim sana :) :)

Gemi ve ufuk olayından ispat yapıcaktım ama güneş dünyadan küçük benzerinde 2. bir iddia kaldıramıycam.

Gemi ve ufuk olayına girmeni ben de istemem. Bu zaten en temel şey. Bir cisim sen göremeyeceğin kadar uzağa giderse sen onu aşağı parçasından uç kısmına doğru batıyormuş gibi görürsün.

Basit bir örnek.

Üst Ana Sayfa Alt