Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ebu Basir et-Tartusi´den T.C Hükümetine Teşekkür!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
H Çevrimdışı

Hüseyin.

Üye
İslam-TR Üyesi
Arapça bilenlerin dakika 19:00´dan itibaren Şeyh'in söyledikleri ile alakalı görüşleriniz?

Dakika 40:25'den sonra T.C Hükümetine teşekkür ediyor...

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar Rica Ediyorum Arapça bilen birisi 40:00 Dan sonrasını bi tercüme edebilir mi?

K Çevrimdışı

Küresel Kitap

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Türkiye hükümetine ve halkına Suriye halkına yaptıkları yardımlardan ve sınırı açtıklarından ötürü teşekkür ediyor. Bunun sebebini de söylüyor: "Mahlukata teşekkür etmeyen, Hâlık'a şükredemez."
İnsan kafir komşusuna kendisine yaptığı bir iyilikten ötürü teşekkür edebilir, Allah Resulü (sallallahu aleyhi ve sellem)'in hayatında bunun pek çok örneği vardır. Şeyh, soru soran Ebu Zerka'nın her türlü laf alma çabasına ragmen yöneticileri meşrulaştıracak hiçbir söz söylememiştir bu konuşmada...

H Çevrimdışı

Hüseyin.

Üye
İslam-TR Üyesi
NATO müttefiki olan, yüzbinlerce müslümanın katledilmesinde suç ortağı olan ve NATO'nun emperyal projeleri adına Suriye'ye alaka gösteren T.C'ye nasıl teşekkür edebilir.

Allah Resulü (sallallahu aleyhi ve sellem) müslümanları katleden kâfirlere, kendisine iyilik yaptığı için teşekkür etmiş midir? Madem bunun pek çok örneği vardır, bir iki tanesini söyleyin biz de bilelim...

Türkiye hükümetine ve halkına Suriye halkına yaptıkları yardımlardan ve sınırı açtıklarından ötürü teşekkür ediyor. Bunun sebebini de söylüyor: "Mahlukata teşekkür etmeyen, Hâlık'a şükredemez."
İnsan kafir komşusuna kendisine yaptığı bir iyilikten ötürü teşekkür edebilir, Allah Resulü (sallallahu aleyhi ve sellem)'in hayatında bunun pek çok örneği vardır. Şeyh, soru soran Ebu Zerka'nın her türlü laf alma çabasına ragmen yöneticileri meşrulaştıracak hiçbir söz söylememiştir bu konuşmada...

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kalem/9: "Onlara (müdâhene)* yaltaklanmanı isterler, tâ ki onlar da sana (müdâhene)* yaltaklansınlar."

*Dalkavukluk. Menfaat beklediği bir kimseyi yüzüne karşı medhetmek. Koltuklamak. Bir kimsenin yüzüne karşı iyi görünmek. Münâfıklık.

Ahzâb/1: "Ey Peygamber! Allah'tan korkmaya devam et ve sakın kâfirlere ve münafıklara uyma. Şüphesiz ki Allah bilendir, hikmet sahibidir."

Ahzab/48: "Kâfirlere ve münafıklara boyun eğme. Onların eziyetlerine aldırma. Allah'a güvenip dayan, vekîl ve destek olarak Allah yeter."

Furkân/52: "Öyleyse sen, kafirlere uyma ve onlara karşı olanca gücünle (bu Kur'ân'la) cihâd et."

Nisâ/143: "Onlar küfür ile iman arasında bocalayıp dururlar. Ne bunlara (mü’minlere) ne de şunlara (kâfirlere) bağlanırlar. Allah, kimi saptırırsa ona asla bir çıkar yol bulamazsın."

Allah (S.v.T.) Ebu Basir'e hidâyet ve basiret versin. Âmin

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Tc hükümetine üniversitelerde başörtüsü yasağını hafiflettiği için teşekkür edebilir miyiz ?

A Çevrimdışı

abdulmuktedir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah şeyhe hidayet etsin vallahi bu tehlikeli bir sözdür.Ben kesinlikle kınıyorum her ne niyetle olursa olsun bu Kafir Tayyibin ve onun ordusuna çok az da olsa sempati beslenmesine bile neden olabileceğinden bu söz çok tehlikelidir.Alimin zellesi ümmette sert bir yankı bulacağından bu teşekkürü etmeden de konuşmasını yapabilirdi.Ben şeyhin bu meseleyi akledemediğini düşünüyorum yoksa Allah ta biliyor onu çok seviyorum.Rabbim düzeltsin inşallah.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Allah şeyhe hidayet etsin vallahi bu tehlikeli bir sözdür.Ben kesinlikle kınıyorum her ne niyetle olursa olsun bu Kafir Tayyibin ve onun ordusuna çok az da olsa sempati beslenmesine bile neden olabileceğinden bu söz çok tehlikelidir.Alimin zellesi ümmette sert bir yankı bulacağından bu teşekkürü etmeden de konuşmasını yapabilirdi.Ben şeyhin bu meseleyi akledemediğini düşünüyorum yoksa Allah ta biliyor onu çok seviyorum.Rabbim düzeltsin inşallah.

kardeş Şeyh Tam olarak ne söylüyor açıklayabilirmisin ?

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ebu Basir halk nezdinde "davetci" olarak kabul edildigi icin, kimlerle oturup kalktigina ve ne konustuguna cok dikkat etmelidir. Bu her davetci icin gecerlidir elbette. Ebu Basir'in konumunu burda tartismak istemiyorum. Ebu Basir'i taniyan tanir zaten.

Türkiye hükümeti veya baska bir hükümet, devlet, küfri-taguti kurulus olsun. Eger müslümanlarin isini "kolaylastiracak" veya müslümanlara "fayda" sagliyacak adimlar atarlarsa, insan ister istemez sevinir. Bir devlet baskani veya bir vali "adalet" sahibi olabilir ve müslümanlarin "lehine" olacak adimlar atabilir. Bunda sasilacak birsey yoktur. Mesela zorunlu askerligin kalkmasi ve zorunlu egitimin kalkmasi gibi.

Sorun burda degil zaten. Sorun, böyle bir adim atildiktan sonra, bu devlet baskanina ve valiye hangi muamelede bulunulacagi konusu. Su da unutulmamali. Bazen "lehimize" oldugu gibi görünen, fakat aleyhimize olan bircok adim olabilir. Tagutlarin hileleri, göz boyamalari, tuzaklari, rengarenk ve cesit cesittir. Hele bugün ki tagutlar, Islam kisvesine büründükleri icin, tuzaklari daha da yaldizli ve süslüdür.

Avukatlara basörtüsü serbest, okullarda basörtüsü serbest olsa ne yazar? Bunlar görünüste "güzel" gelismeler. Ama hakikatte degisen birsey yok. Taguti bir devlette ha basörtülü avukatlik yaptin, ha basörtüsüz. Ha basörtülü okula gönderdin kizini, ha basörtüsüz. Bunlar zahirde ve ilk bakista müsbet gelismeler gibi görünüyor. Ama Islama taban tabana zit olan bir kurulusa cübbe ile sakal ve sarik ile girip calissan ne yazar, kravatli ve trasli girsen ne yazar? Onun icin, aldanmiyalim, saf olmiyalim.

En laikler de Diyanet'i kurdurttu. Rahmet mi okuyalim simdi? Renkler, sözler, sloganlar, hareketler güzel olabilir, ve lakin bunlarin hakikati ve icerigi bilinmezse, aldaniriz ve aldatiliriz. Onun icin uyumiyalim. Bir kisiden hak sadir oldugu icin, kisi ehl-i haktan olmasi gerekmez. Bir kiside haktan bir cüz'ün olmasi, o kisiyi ehl-i hak yapmaz. Hakkin ricallerini bilmek istiyorsak, önce hakki ve batili tanimamiz lazim ki, hak kisvesine bürünmüs ehl-i batili, kendisinden batil sadir oldugu zaman ayirdedebilelelim.

Ebu Basir, Ebu Zerka ile bir araya gelmekle tuzaga düstü, mimiklerinden ve halinden anlasiliyor zaten. Sarfettigi sözler gercekten cok sakat ve cok batil. Ama bunlar yeni seyler degil. Ebu Basir'i taniyan, dedigim gibi tanir zaten.

Allah (S.v.T.) en dogrusunu bilir.

H Çevrimdışı

Hüseyin.

Üye
İslam-TR Üyesi
Dakika 19:00'dan itibaren seçimler hakkında konuşuyor, seçimlerde oy kullananların niyetlerine göre hükmünün değişeceğinden bahsediyor.
Misal veriyor, teşri hakkı verme niyetiyle seçimlere katılanların küfre girdiklerini, iki zarardan hafifini seçme niyetiyle seçimlere katılanların küfre girmediklerini çünkü bunların içtihad edip hata ettiklerini söylüyor... vs. vs.... 19:00'dan sonrasını arapça bilenler bir dinlesin in şâ Allah!

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Tc hükümetine üniversitelerde başörtüsü yasağını hafiflettiği için teşekkür edebilir miyiz ?

Sorun başörtüsü değil,şer-i hüküm sorunudur.Allahın hükümleri ile hükmedilmediği sürece,başörtüsü,içki,kumar gibi sorunlar,Allahın hükmü olduğu için değil,halkın istediği için yada,beşeri ideolojilere uyum sağlamak için yapılmış olur.Bizim ibadetimiz,hayatımız ve ölümümüz Allah için olduğuna göre,halk için yapılanlar,küfür uyum yasalarına tabi olmak için yapılanlar bizim hoşumuza gitse de ancak makam ve saltanat devşirmenin bir metodu olmaktan ileri gitmez.Biz teşekkür etmek değil,buğz etmekten yanayız.İslamın temel dinamiklerini bir kaç ayete indirgemek de çok tehlikelidir.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Bedir günü Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem sahabelerine Beni Haşim kabilesinden olan kimseleri, Ebu'l Bahteri b. Hişam b. Esed'i ve Abbas b. Abdulmuttalib'i öldürmemelerini söyledi.

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in öldürülmesini yasakladığı bu kişiler, Mekke'de iken müşrik olmalarına rağmen Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem ve Müslümanlara çok yardım eden kimselerdi.

Örneğin;

Beni Haşim kabilesi yıllarca Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem ve Müslümanları himaye etmiştir. Hatta bu yüzden Kureyşlilerin ekonomik ve sosyal boykotlarına maruz kalmışlardı.

Ebu'l Bahteri ise Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem ve Müslümanlara hiçbir zaman işkence etmemiş veya kötü sözle eziyet etmemişti. Hatta Müslümanlara ve Beni Haşim'e yapılan boykotun kaldırılması için en çok çalışan kimselerden birisiydi.

Abbas b. Abdulmuttalib ise daha risaletin başlangıcından beri Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'i koruyan, hatta biat gibi Müslümanlar için en önemli hadiselerde bile Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in yanında yer almış bir zattı.

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem İslam'a bu kadar faydalı olan bu şahısların yaptıkları iyilikleri unutmamış ve Müslümanlara onları öldürmemelerini ve onlara zarar vermemelerini emretmiştir.

İşte bu olayda da görüldüğü gibi Allah Rasûlü İslam'a ve Müslümanlara yapılan iyilikleri unutmamış, kendileri güçlü oldukları zaman, iyilik yapanlara mutlaka yaptıkları iyiliklerin karşılığını vermiştir. Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in Bedir esirleri hakkındaki sözü de bu konuya açık bir delil teşkil etmektedir.

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Bedir savaşı sonrasında şöyle demiştir:

"Eğer Mut'im b. Adiy sağ olsaydı da benden şu esirleri bırakmamı isteseydi, onun hatırına bu esirleri serbest bırakırdım" (Buhari - Ebu Davud)

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in Mut'im b. Adiy hakkındaki sözleri boş yere değildi. Mut'im, Ebu Talib'in ölümünden sonra Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'i himaye etmiş ve birçok eziyetin başına gelmesini engellemişti. Hatta Taif dönüşü Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Mekke'ye girmek için himayesine başvurduğu kimselerden hiç birisi himaye etmeyi kabul etmezken Mut'im b. Adiyy onu himayesine alarak bu sıkıntılı durumdan kurtarmıştı.

İşte Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem onun bu iyiliklerini unutmamış ve Bedir savaşı sonucu muzaffer olduklarında şayet o sağ olsaydı ve esirleri isteseydi onun hatırına onları serbest bırakacağını söylemiştir.

İşte bu İslam'ın iyiliğe karşı iyilikle mukabelede bulunma prensibine uygunluk arz eder.

Bunun yanında Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem ve ashabı İslam'ın zayıf olduğu dönemlerde imanlarından dolayı Müslümanlara veya İslam davasına zarar verenleri cezasız bırakmamışlardır.

Bedir savaşından sonra esir alınan müşriklerin çoğu öldürülmezken malı, canı ve diliyle İslam'a ve Müslümanlara zarar vermeye çalışan Nadr b. Haris ile Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e her türlü eziyet ve işkenceyi reva gören Ukbe b. Ebi Muayt esir alındıktan sonra Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in emriyle öldürülmüşlerdir.

Bu olaylardan Müslümanların dikkate almaları gereken önemli bir noktaya işaret vardır.

Müslümanlar nankör değildirler. Müslümanlar zayıf oldukları dönemlerde kendilerine yardım eden ve İslam'ın ilerlemesi hususunda katkıda bulunan müşriklere ellerinden gelen iyiliği yapabilirler.

Bunun yanı sıra Müslümanlar, kendilerine imanlarından dolayı eziyet veren ve İslam'ın ilerlememesi için elinden geleni yapan kimseleri ise cezasız bırakmazlar. Onlara ilk fırsatta hak ettikleri cezayı verirler.

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
NATO müttefiki olan, yüzbinlerce müslümanın katledilmesinde suç ortağı olan ve NATO'nun emperyal projeleri adına Suriye'ye alaka gösteren T.C'ye nasıl teşekkür edebilir.

Allah Resulü (sallallahu aleyhi ve sellem) müslümanları katleden kâfirlere, kendisine iyilik yaptığı için teşekkür etmiş midir? Madem bunun pek çok örneği vardır, bir iki tanesini söyleyin biz de bilelim...
Müslümanlar ile harbi olan kafir ve küfür sahiplerine bir yardım karşılığı teşekkür etmenin,onların küfürlerine düzenlerine bir meşrutiyet kazandıracağı için,teşekkür şeklini,bu yardımı bize vesile kılan Allaha hamd ve şükür ile yapmak,yardım edenler için ise selam ile hidayet dilemek bizce en doğrusu.Çünkü onlar için en büyük teşekkür,onlara hidayet dilemektir.Küfrün ve sahipleri tağutların yardımı da ancak Allahın dilemesi ve takdiri,yardımıyladır.Onların elinden yardımı bir vesile kılmıştır.Bu nedenle,Türkiyeli kardeşlerimize teşekkür ederim demek istenmiş olabilir,çeviri ve teşbih hatası olabilir diye hüsnü zan ediyorum.

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
el_Muhacir, bugün ki tagutlar ve o zaman ki yardimlar hicbir zaman kiyaslanamaz. Onlar zaten Islam kisvesine bürünmüyorlardi. Adalet sahibiydiler, fiili veya kavli zulüm islemiyorlardi ve saire. Bunlara karsi elbette iyi muamelede bulunulur Islama hakaret etmedikleri ve diger kafirlere, müslümanlara karsi yardim etmedikleri sürece.

"Belki de Allah sizinle, onlardan düşman olduklarınız arasına ağır sevgi koyar, Allah buna kadirdir. Allah çok bağışlayan çok esirgeyendir. Allah, sizinle din uğrunda savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayanlara iyilik yapmanız ve adil davranmanızı yasaklamaz. Çünkü Allah, adaletli olanları sever. Allah, yalnız sizinle din uğrunda savaşanları, sizi yurtlarından çıkaranları ve çıkarılmanız için yardım edenleri dost edinmenizi yasaklar. Kim onları dost edinirse, işte zalim onlardır." (el-Mümtehine, 60/7-9)

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İki tarafında görüşleri var; Peki ne yapmak lazım Ebu Basir tartusi sizi şuanda duyamıyor ne savunanları nede eleştirenleri. Biz ne yapmalıyız. Ebu Basire hakaret edip tekfirmi etmeliyiz bugzmu etmeliyiz ne yapmalıyız yani Sonuç ne ben bunu merak ettim. Video arapça bişey anlayamadım ben :) Sonucu söyleyin bize.

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Müslümanlar ile harbi olan kafir ve küfür sahiplerine bir yardım karşılığı teşekkür etmenin,onların küfürlerine düzenlerine bir meşrutiyet kazandıracağı için,teşekkür şeklini,bu yardımı bize vesile kılan Allaha hamd ve şükür ile yapmak,yardım edenler için ise selam ile hidayet dilemek bizce en doğrusu.Çünkü onlar için en büyük teşekkür,onlara hidayet dilemektir.Küfrün ve sahipleri tağutların yardımı da ancak Allahın dilemesi ve takdiri,yardımıyladır.Onların elinden yardımı bir vesile kılmıştır.Bu nedenle,Türkiyeli kardeşlerimize teşekkür ederim demek istenmiş olabilir,çeviri ve teşbih hatası olabilir diye hüsnü zan ediyorum.

Yok "Türkiye hükümeti" (40:53) diyor. Ceviri veya tesbih hatasi yok. Tagutlara böyle acikca tesekkür etmek, gercekten bir davetcinin yapacagi is degil, hem de bu tagutlarin faaliyetleri bilindigi halde. Insan sevinebilir veya dedigin gibi hidayetleri icin dua edilir, ama böyle acikca tesekkür etmek hem davetciye yakismaz, hemde avamin sapmasina vesile olabilir. Bu konularda taviz vermemek lazim.

Allah (S.v.T.) en dogrsunu bilir.

A Çevrimdışı

Ahmet.Kaymar

Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyh'in sözünün muradını anlamayan ve anlamamak çin "muhakkiklik" taslayan arkadaşlar! Dikkat edin! Alimlerin eti zehirlidir!

Şeyh türkiye hükümetine teşekkür ediyor ve teşekkür edişine de "mahluqa teşekkür etmeyen, Hâliq'a da şükredemez" hadisini delil getiriyor. Velev Şeyh'in bu teşekkür edişi küfür olsa bile bir nassı delil getirdiği için te'vilden ötürü mazur sınıfaına girmiş olmaz mı? Ki bu kafire ya da kafir hükümetlere teşekkür etmek küfür müdür ki getirdiği delilinden ötürü onu mazur sayalım? Acaba bu fiilin küfür olduğunu iddia edeniniz var mı aranızda? Eğer varsa, bir yiğitlik yapsın da meal ve tefsir yoluyla değil, delaleti kat'i olacak şekilde bunun büyük küfür olduğunu ispatlayıversin!!!

Gelelim Şeyh'in bu sözünden muradının ne olduğuna:

1-Öncelikle Şeyh'in Türkiye hükümetine ve devletine karşı bakışının müspet olduğuna dair br emare yoktur. Halbuki onun demokratik ve/veya laik hükümet ve devletler hakkındaki düşüncesi ve tavrı eserlerin ve konuşmalarında bellidir. Öyleyse Şeyh'in bu hükümete bakışı diğerlerine bakışından farksızdır.

2-Türkiye Cumhuriyeti hükümeti zulüm ve fesad bakımından Suriye hükümetinden daha az kötüdür. Elbetteki buradaki zulümden kastım şirk değildir. Gaddarlık anlamındaki zulümden bahsediyorum. Bu açıdan bakıldığında, Surye hükümeti gibi zulmün yuvası bir ülkede hükümete karşı ayaklanıp da Türkiye Hükümeti'nin bu ayaklanmayı aleni olarak ve çeşitli vasıtalarla desteklemesi de muhalifler ve mücahidler için sevindirici bir durumdur. Afgan-Rus savaşında, mücahidlere karşı İran'ın politikası mı daha iyiydi yoksa Pakistan'ın mı? Bu soruyu kendinize sorun bence. Şehid Dr. Azzam acaba faaliyetlerini nerede yürütüyordu? Acaba O günkü mücahidlerin Pakistan hükümetine karşı tavırlarını biliyo musunuz ya da merak ediyor musunuz? Neden Dr. Azzam'ın Ziyau'l Hakk'ı tekfir etmediğini hiç merak edip araştırdırdınız mı?

3-Ufkunuzu geniş tutun. Bakışlarınız kartalın bakışı kadar keskin olsun, yalnız her av zannettiğinizin üzerine pençlerinizle saldırmayın. Birkaç sene sonrasını görmeye çalışın, bugünün hesabını yapmayın. Kurulması muhtemel yeni İslami suriye hükümetinin komşularına bir gözatın. Acaba kaçıyla ilişkileri düşmanca olur?

E Çevrimdışı

Ebu Halid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyh Ebu Basir et Tartusi sanki seçimlere katılmaya teşfik etti, sanki müslümanların katline onay verdi, sanki yeryüzünde Allah'ın hükmü dışında hükümlerle hükmedilmesine cevaz verdi de acımasızca eleştiriyorsnuz... Şeyh açıkla bir delil üzere Türkiye Hükümeti'ne Suriye sınırını açık tuttuğu için teşekkür ediyor. İyiliğin cezası iyilikten başka birşey midir???

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt