Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ebu Basir et-Tartusi´den T.C Hükümetine Teşekkür!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
KENDİ ADIMA YORUM YAPABİLMEM İÇİN BİR KARDEŞİMİZİN BU VİDEOYU ALTYAZILI OLARAK YÜKLEMESİ GEREKİR.Ona İyi Dua Ederim :)

Yalnız şunu da unutmamak Gerek.Türkiye Hükümeti KESİNLİKLE İSLAMIN ZAFER OLMASI İÇN DEĞİL, bilakis Türkiyedeki Radikalleri !(kendi tabiri ile) ülkeden uzaklaştırmak için bu işe destek veriyor.Ve aynı zamanda fiili bir savaştan sa el altından destek vererek gerektiği yerde desteğini çekip bizim bağlantımız yoktura getirecektir işi.

Bu Hükümet İslamı Bu kadar arzuluyor olsaydı Türkiye de Önünü Açardı Bu münafıkların Hiçbir şeyine güven olmaz.Türkiye de ki Selefileri Tutuklayıp Suriyedekilere Destek Veriyor Bu samimiyet midir ?

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kur'an ve Sünnetten uzaklaştıkça o kadar saçmalamaya devam edeceksiniz. Vallahi siz paronoyak insanlara benziyorsunuz kusura bakmayın. Bunlar acı ama gerçek şeyler.!

Kalbimizi Allah'a açalım artık. Yeter bence.!

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Tesekkür etmeye küfür diyen mi var ? Nerden okuyorsunuz böyle seyleri? Bana da gösterin de, bende göreyim.

A Çevrimdışı

Ahmet.Kaymar

Üye
İslam-TR Üyesi
Tesekkür etmeye küfür diyen mi var ? Nerden okuyorsunuz böyle seyleri? Bana da gösterin de, bende göreyim.
Var demedim zaten.
Ahmet.Kaymar' Alıntı:
Acaba bu fiilin küfür olduğunu iddia edeniniz var mı aranızda? Eğer varsa, bir yiğitlik yapsın da meal ve tefsir yoluyla değil, delaleti kat'i olacak şekilde bunun büyük küfür olduğunu ispatlayıversin!!!

Siz de dediğimi gösterin ben de göreyim.

B Çevrimdışı

berae24

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
harici zihniyeti taşıyanlar yine meydanlarda. ebu basir akledememiş diyen zevatlar evet sizi görelim onun gibi cihad meydanlarında ... Allah tan başkasından korksaydı bu konuşmaları cihad ehli olarak değil bazıları gibi sıcak kolktuklarında söylerdi. nedense özellikle günümüzdeki harici tekfirci akım durduğu yerden kılı kırk yarıp her konuda caizdir değildir doğrudur yanlıştır hesaplarına giriyor... tek bir söz söylüyorum size ZAVALLILAR ....

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Şu memlekette kimi insanları, alimleri savunanlarda eleştirenlerde bunu ilim ve burhan üzere yapmıyorlar. Eğer bir insanın hatası varsa öncelikle o hata ortaya koyulur, sonrasında şer'i naslardan istinbat edilerek failin hükmü verilir. Eğer fısk ise fasık, küfür ise kafir, şirk ise müşrik ismini alır.

Benim buradaki arkadaşlara tavsiyem forumda bir arkadaş söylemişti yerinde bir tesbit yaparak "takım tutar gibi adam tutmayın" demişti. Gerçekten de bugün artık mesele bu hale gelmiş. Sen savunduğun kişinin eserlerine, görüşlerine, mezhebine ne kadar vakıfsın? Sana savunduğun bu kişinin kendi eserlerinden Kur'an ve Sünnete aykırı sözler getirdiğim zaman bunları nasıl açıklarsın? İnsanın bunları düşünmesi lazım.

Ben İslam'ı ilk öğrendiğim dönemde kendisinin kitaplarından faydalanıyordum. Fakat daha sonra "Sahabe şirk işledi, Ömer (radiyallahu anh) Allah'tan başkasına yemin ederek şirke girdi, Muaz (radiyallahu anh) Allah'tan başkasına ibadet ederek şirk koştu, Adiy Bin Hatim Müslüman olduğu halde boynuna haç taktı, dolayısıyla sahabe de olsa Allah'a şirk koştu ve bunun şirk olduğunu bilmediği için muayyen olarak tekfir edilmediler" gibi sözleri sebebiyle kendisini ve eserlerine terk ettim.

(Bkz: Abu Basir Abdulmunim Mustafa Halime et-Tartusi - Kavaidu't Tekfir )

Çünkü henüz İslam'ı yeni öğrenen insanlar bile Ömer (radiyallahu anh)'ın yaptığı Allah'tan başkasına (babasının üzerine) yemin etmenin büyük değil küçük şirk olduğunu, Muaz (radiyallahu anh)'ın yaptığı secdenin ibadet değil selamlama secdesi olduğunu, Adiy Bin Hatem (radiyallahu anh)'ın boynunda haç olduğu zaman Müslüman değil Hristiyan olduğunu bilir. Hatta bu konuda birkaç tefsir karıştıran insanlar alimlerin bütün sözlerine ulaşabilir. Fakat gel gelelim binlerce insanın alim olarak adından söz ettiği insanlar benim aklımın hala alamadığı bu sözleri söyleyebiliyorlar.

Saddam gibi Allah'ın düşmanı bir tağut için de "Mahkemede farz namazları kıldı, insanları haçlılara karşı savaşa teşvik etti vb. sebepler sebebiyle kafir hükmü veremeyiz" demesi de hepinizce malumdur.

Bence kimseyi olduğundan fazla büyütmeyin. Dünyada "davetçi" olarak anılan bu kimseler için "müçtehiddir" diyen insanlar biliyorum. Vallah'i selef-i salihin alimleri bu durumu görseydi suratımıza tükürürlerdi. Batıl ehline batılları sebebiyle, hak ehline de bunlara karşı mücadele etmemeleri sebebiyle. Allah'u alem.

Ben videoya ve içeriğine değinmedim. Bence bunun çokta bir önemi yok. Videoda kendisine Bin baz, El Bani, Useymin gibilerini tekfir eden kimselerden bahsediliyor, kendisi de onlara rahmet okuyor. Zaten kendisinin bu kimseleri tekfir etmediğini daha önce yazdığı eserlerinden biliyorduk. Teşekkür meselesine gelince, buna neden bu kadar şaşırdınız bunu da anlamış değilim.

İnsanların İslam'a aykırı gördüğümüz görüşleri varsa, bunlara gücümüz yettiğince müdahale etmek boyumuzun borcudur. Bundan ötesi ise beni ilgilendirmez. Yukarıda görüşleri nakletmemin sebebi de, yapılan her eleştiriye "hariciler, tekfirciler, siz kimsiniz ki eleştiriyorsunuz, o akledememişte sen mi akledeceksin?" diyen, tek işleri trübünlere oynayarak olayları provoke etmek olan basiretsizlerin aleyhine hüccet olması içindir.

Abdullah İbn Mesud (radiyallahu anh)'ın şu güzel sözünü bu meselede size yol gösterici olması sebebiyle naklediyorum:

"Sizden herhangi biriniz dini hususunda başkalarını taklit etmesin. Çünkü taklit ettiği kişi iman ettiğinde o da iman etmiş kafir olduğunda ise o da kafir olmuş olacaktır. Eğer birine uymak istiyorsanız ölülere uyun ve onları taklit edin. Çünkü yaşamakta olan bir insanın fitnesinden asla emin olunamaz"

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Imâm Ibnu Ebi-l 'Izz el-Hanefi, Serhu-l Akideti-t Tahaviyye'de, Imâm Abdullah Ibnu-l Mübarek'in söyle dedigini nakleder:

وَهَلْ بَدَلَّ الدِّينَ إِلَّا المُلُوكُ * وَأَحْبَارُ سُوءٍ وَرُهْبَانُهَا

"(Ve) Dini; Melikler, Kötü Alimler ve (bunlarin) Bilginlerin'den baskasi mi degistirmistir?"

K Çevrimdışı

Küresel Kitap

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Aslında mesele mecraından çok çıktı. Mesele kafire teşekkür etme meselesi idi. Hasbel kader Şeyh'in bu konuşmasında bu kardeşiniz de orada idi. Ebu Zerka, ısrarla şeyhin ağzından "Tayyib'e müslüman devlet adamı deseniz bütün sorun hallolacak" dediyse de Şeyh, büyük bir basiretle mevzuyu değiştirerek "biz şahıslarla ilgili konuşmuyoruz, genel hükümlerle ilgili konuşuyoruz" dedi. Sonra Ebu Zerka şöyle dedi: "Peki yeryüzünde hiç mi müslüman devlet adamı yok?" Şeyh yine büyük bir basiretle ve imalı bir şekilde tebessüm ederek; "Olmaz olur mu? Mesela Molla Ömer var" dedi.
Şeyh'in bazı görüşlerine katılmasak da şeyh gerçekten dertli, o yaşına rağmen Suriye'nin dağlarında ve her türlü ölüm tehlikesinin oldugu bir yerde mücahidleri moral olarak desteklemiş, onların kuvve-i maneviyelerini artırmak için elinden geleni yapmıştır. Şeyh hakkında bu tartışmayı açan arkadaşlar siyaset-i şeriyye, maslahat gibi meseleleri bir mütalaa etmeliler. Burada Suriye gibi son derece stratejik öneme haiz bir coğrafyada islami devlet kurmak gibi bir durum sözkonusudur. Türkiye devleti ise hangi niyetle olursa olsun mücahidlerin işini kolaylaştırmıştır. Yukarıda Ahmed Kaymar arkadaşın yazdığı nokta çok önemli. Afgan mücahidlerinin Afgan-Rus savaşında birinci lojistik desteği Pakistan'dan idi.
İşin özü dostlar mücahid liderler ve alimler bu meseleleri aslında kökten çözmüşler. Ama görene, köre ne....

A Çevrimdışı

Ahl Sunnah

Guest
Esselamu Aleykum

Konuşmanın tamamını ilk yayınlandığında izlemiştim. Bahsedilen teşekkür kısmında teşekkürden de öte et-Tartusi Türkiye ve devletine teşekkür ettikten sonra onlara atıfla umumen "Cezahumullah hayr" dedi ki bu ifade sadece Müslümanlara yönelik kullanılabilir. Bu ifadesi devleti de kapsayacak bir şekilde anlaşılıyor ama kasıtsız da yapmış olabilir, sözünden bu anlaşılsa da sadece halkı da kasdetmiş olabilir.

Müslümanlar, özellikle de alimler, ilim talebeleri, davetçiler sözlerine dikkat etmeliler. Bir Müslüman yeri gelince diplomatik konuşmak zorunda kalabilir, fakat bu diplomatik konuşmanın çerçevesi de yine dinin sınırları ile çizilmiş olup manevralar bu alan içerisinde gerçekleşir.

Mesela bakıyorum Suriye'de diğer Arab ülkelerinde de bazı kimseler dini bir kimlik izhar etmekle birlikte "Hristiyan kardeşlerimiz", "Bizler Müslüman'ı ve Hristiyan'ı ile biriz ve kardeşiz" gibi ifadeler kullanıyorlar. Oradaki Hristiyanlardan bir iyilik görmüş olsalar veya bir diplomatik bir çıkış yapacak olsalar dahi onlara teşekkür etmekle, veya güzel komşuluk ilişkilerine çağırmak gibi ifadelerle yetinmeliler, çünkü bundan ilerisini demek Allah'ın emrinin hududlarını aşıyor.

Şeyh'in konuşmasının içeriğine genel olarak katılıyorum. Yanlış anlaşılacak ifadelerinin de malum şahsın onu malum yerleri övmeye itmeye gayret etmesinden kaynaklanmış olabileceğini düşünüyorum, zaten orada bulunan bir kardeş açıklama da yapmış.

Kaldı ki niçin her hatada -velev ki hatalar itikadın insanı muayyen olarak çıkarmayacak kısımlarında gerçekleşse dahi- muayyen tekfir gündeme geliyor? Bırakın Şeyh Tartusi gibi birisini, ben mesela Şeyh İbn Useymin (Rahimahullah)'ı da tekfir edenleri anlayamıyorum. Hangi alim onu tekfir etmiş? Mücahidlerin onun hakkındaki kanaatleri nedir bunları biliyor mu bu insanlar? Hani nerede bu alimleri tekfir edenlerin mercileri? Ehl-i Sünnet'in menhecinin yayılmadığı şu diyarda daha ne kadar insanlar ifrat ve tefritler arasında gidip gelecek acaba...

Allah-u Teala beni, sizleri ve hepimizi aşırılıkların her türlüsünden uzak bir şekilde Selef-i Salihin'in menheci ve itikadı üzerine hidayete erdirsin, her türlü yanlış sözleri söylemekten ve yanlış amelleri işlemekten muhafaza etsin, sahih bir tertib üzerine ilmimizi artırsın. AMİN

H Çevrimdışı

Hüseyin.

Üye
İslam-TR Üyesi
Aslında mesele mecraından çok çıktı. Mesele kafire teşekkür etme meselesi idi. Hasbel kader Şeyh'in bu konuşmasında bu kardeşiniz de orada idi. Ebu Zerka, ısrarla şeyhin ağzından "Tayyib'e müslüman devlet adamı deseniz bütün sorun hallolacak" dediyse de Şeyh, büyük bir basiretle mevzuyu değiştirerek "biz şahıslarla ilgili konuşmuyoruz, genel hükümlerle ilgili konuşuyoruz" dedi. Sonra Ebu Zerka şöyle dedi: "Peki yeryüzünde hiç mi müslüman devlet adamı yok?" Şeyh yine büyük bir basiretle ve imalı bir şekilde tebessüm ederek; "Olmaz olur mu? Mesela Molla Ömer var" dedi.
Şeyh'in bazı görüşlerine katılmasak da şeyh gerçekten dertli, o yaşına rağmen Suriye'nin dağlarında ve her türlü ölüm tehlikesinin oldugu bir yerde mücahidleri moral olarak desteklemiş, onların kuvve-i maneviyelerini artırmak için elinden geleni yapmıştır. Şeyh hakkında bu tartışmayı açan arkadaşlar siyaset-i şeriyye, maslahat gibi meseleleri bir mütalaa etmeliler. Burada Suriye gibi son derece stratejik öneme haiz bir coğrafyada islami devlet kurmak gibi bir durum sözkonusudur. Türkiye devleti ise hangi niyetle olursa olsun mücahidlerin işini kolaylaştırmıştır. Yukarıda Ahmed Kaymar arkadaşın yazdığı nokta çok önemli. Afgan mücahidlerinin Afgan-Rus savaşında birinci lojistik desteği Pakistan'dan idi.
İşin özü dostlar mücahid liderler ve alimler bu meseleleri aslında kökten çözmüşler. Ama görene, köre ne....

Allah rızası için, sevgili kardeşler; alıntıda kalın olarak işaretlediğim yerler bir davetcinin takınması gereken tavırlar mıdır?
Davetciler böyle imalı ve dolaylı konuşursa avam bundan ne anlayacak...
Bu gibi açıklamalardan bir sürü yorum çıkar, açtığımız başlık altındaki yorumlara şöyle bir göz atmak sanırım bu hakikatı yansıtmak için yeterlidir...

A Çevrimdışı

abdulmuktedir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Abim eyvallah ebu zerkaya güzel tavır takınmış çok güzel söylüyorsun ve kesinlikle onun hayatıyla söylemiyle mucadelesiyle alakalı söylediklerinede katılıyorum yalnız şeyh ebu basiri çok seven biri olarak ben şu ana kadar gördüğüm ne islam tabiatında ne son dönem mucahid liderlerinde ne bir söylem ne bir benzetme görmedim bu yolla teşekkür olsun maslahat olsun.Ben sürekli evde şeykh zevahir,usama,huseynan gibi mucahidlerin kasidelerini konuşmalarını izliyorum.Teşekkür etmekten ziyade en küçük açığını bile tespit edip hükümetlerin planlarını ortaya koyuyorlar.Vallahi bu işte en başarılıda şeyh zevahiridir ki tağutların her planını ince ince tahlil edip muslumanların adeta gözüne sokuyor.Bizler bir insanı ne kadar sevsekte hayatını bilsekte onun hatası varsa, bu mucadelesi hayatı hatasını kapatmaz.Bilakis daha çok göze batar hale gelir.İnşallah ben görüşme imkanı bulduğum ilk fırsatta kendisine soracağım bu meseleyi.VE ben kesinlikle bu meseleyi maslahat görmüyorum bu bilmeyen halk için hiçte maslahat değildir.Yeterince hergün gece gündüz tayyibe bu topluluk övgü yağdırıyor.BİR BİZİM EHLİ TEVHİD ALİMLERİMİZ EKSİKTİ ONLARDA MI YAPSIN.Vallahi billahi tallahilazim yalnızca Allah için HİDDETLENİYORUM. benim zoruma gidiyor.Bu teşekkürü yapmak zorunda değil kimseyi kazanamaz bu sözle ne tayyib duyar söylediğini ne bir işe yarar faydasız ve gereksiz bir söz Allah için burda ne siyaseti vardır. site yöneticisi olan kardeşlerim sizlere de söylüyorum.Neyi uzatıyoruz konuyu kilitleyin ben veya başka bir kardeş bu meseleyi şeyhin yüzüne söyler ama bu hatayı değiştirmez.Hata işlenmiştir hatadır bunu dile getirelim ki bunu insanlar normal birşey görmesinler.Ben demiyorum ki kafirdir diyelim.İnsandır belki hata yapmıştır kendisine bu hata söylenmelidir.

21Subat Çevrimdışı

21Subat

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ebu basir'in yaptığı bu tarz açıklamalara neden şaşırıyorsunuz ki?Her zaman dedim yine yeniliyorum...Ebu basir ilim ehli değildir.Ebu basir ilim adına avrupada 16-17 yaşında olan davetçi çocuklardan farkı yoktur.Vallahi o davetçi çocuklar ebu basirden daha çok basiret sahibilerdir.Allahu alem.Asıl mesele gerçekten ilim ehli,ilim sahibi olmayan insanları türkiyede meşur edenlere şaşırmak lazım,yoksa ebu basir'e değil!

21Subat Çevrimdışı

21Subat

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Son cüzü ezbere bilmeyen cahil cuhelaya en başta tekfirciliği öğretirlerse olacağı budur...Bir teşekkür meselesinde bile kaç kişiyi tekfir etmişlerdir kim bilir.Bundan alınacak çok ders var ümmet için...
Ey Cahil!
Ömer r.anh bakara suresini kaç senede ezberlemiştir?Ömer r.anhu bakara suresini ezberlemeyi öğrenmeden muşrikleri tekfir etmiyormuydu?Çocuklara veya insanlar Kuran-ı kerimin son cüzünü dinin asıllarını öğrenmeden papağan gibi ezberleseler ne olucak ki?
Sen ve senin gibi insanlar Allah'ta şahit çok tutarsıssınız çok!

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu basir'in yaptığı bu tarz açıklamalara neden şaşırıyorsunuz ki?Her zaman dedim yine yeniliyorum...Ebu basir ilim ehli değildir.Ebu basir ilim adına avrupada 16-17 yaşında olan davetçi çocuklardan farkı yoktur.Vallahi o davetçi çocuklar ebu basirden daha çok basiret sahibilerdir.Allahu alem.Asıl mesele gerçekten ilim ehli,ilim sahibi olmayan insanları türkiyede meşur edenlere şaşırmak lazım,yoksa ebu basir'e değil!

Ebu Basir O bu şu insanlar konuştukça hata yaparlar. Aynı senin gibi.!

Kimseyi burada savunacak değilim Ebu Basir ilimlimidir ilimsizmidir beni çokda ilgilendiren veya gündememimde olan birisi değildir. Konuda değildir.

Lakin şunu merak ediyorum sen bunları hangi ilimle söyledin. Bunu açıklarsan daha tatmin edici konuşmuş olursun güzel kardeşim.

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı

bir sen birde aşırı tekfirciler ilim ehli zaten gerisi cahil siz varya siiiz ..

K Çevrimdışı

kosimento

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

Hele şöyle basiretli alimlerden bir kaç tane de yaz da bilelim,onların kitaplarını okuyalım,onları yayalım

21Subat Çevrimdışı

21Subat

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ebu Yusuf,Abdullah Yusuf,kosimento;

Yukarıdaki arkadaşlar Allah için Adiy bin hatim r.anhu muslümanken haç taktı,Ömer r.anhu Allah'tan başkasına yemin ederek şirk işledi diyen Saddam gibi bir tağut'a muslüman öldü.Saddam müslümandır diyen,cehaleti sebebi ile israil parlementosuna girilen diyen,Ebu muhammed el makdisi'ye tekfirci,harici eşşek diyen bir adamın sözlerinde yanında burhan var mı?Bu sözler ilim ehli,alim olan bir adamın sözlerimidir?Vallahi ben ilimliyim ilim ehli biri olduğumu söylemiyorum ama akidemide biliyorum,akidemide bilemezsem müslüman olamam.

Kimlerin kitapların yayalım kimleri okuyalım,hangi alimlerin reklamını yapalım davetini yayalım.Çok basit kendimizi nisbet ettiğimiz selefin tabilkide!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt