Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ebu Ubeyde Kimdir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İlginç bir görüş:

Soru:Selamun aleykum.Bugün küresel cihad denilen hareketi ve bu cihadın baş aktörleri olan El Kaide ve Taleban hareketini nasıl değerlendirmeliyiz?Allah yar ve yardımcımız olsun.

Cevap; Sevgili kardeşim; Bu grupları basından ne kadar bütün türk kamuoyu tanıyor ise biz de o kadar tanıyoruz. Dolayısı ile bu grupların değerlendirmesinin yapılabilmesi içino grupları iyi tanımak lazım veya onların birinci ağızları olan sözcüleri ile yüz yüze görüşmek lazım ki bu da bizim için mümkün değildir. Bu gibi isimler üzerinden ve onların hakkında basın da çıkan her internet haberi üzerinden tartışmalar çıkarmak abes ile meşgul olan boş insanların işlerindendir. Nebi sallahu aleyhi ve sellem şöyle söyledi; " Seni ilgilendirmeyeni bırak sana fayda verene bak." Allah bu hadisin gereği ile hakkı ile amel edenlerden eylesin...
Hakikaten abes söz söylemiş.

Şimdi, soruyu soran nabız yoklamiş. Soruluş tarzi dedektif gibi.
Cevabi veren de anlamiş bu durumu. Soruyu sorani duvara toslatmiş.
Cevap iyi olmuş:D

Verilen cevab, Şeyh Usame bin Laden ve Kaide hakkında suale Alpaslan Kuytul'un cevabının fotokopisidir! Ki bu da cihad ve mucahidlerle olan alakas(ızlığ)ını ve ilgisini/derdini ortaya koymaktadır! Bu sebeble verilen cevab abes değil, iğrençtir.

Soruyu soranın nabız yoklaması, cevab verenin bu durumu anlamış olması zan ve varsayımdır. Bundan yola çıkarak ortaya böyle fetva verilmesi vebaldir! Madem böyle bir şeyden şubhelendin (size göre), Eğer Hak olan cevabı veremiyorsan(!) ya soruyu tamamen sil, kimse görmesin, ya da cevabını kişiye özelden ver. Mucahidler hakkında fitnevari cevablar düzme!

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Alpaslan kuytul yapinca adama demedik laf kalmaz ama bu kesim yapinca karsidakine göre serbet vermek lafi yapistirmak oluyor.

Ne güzel dünya...

Kendini tevhide nispet eden bir hoca ve kesim, küresel cihad gruplarini ya da cemaatlerinide tanimiyor bilmiyorsa konusmaya gerek yok zira bu bos istir.

Kör (bos) adamlara konusmaya ne hacet. (Tanimadigini iddia ediyor ya da bu konuda takiyye yapiyorsa her iki durum icinde gecerli.)

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdi, soruyu soran nabız yoklamiş. Soruluş tarzi dedektif gibi.
Cevabi veren de anlamiş bu durumu. Soruyu sorani duvara toslatmiş.
Cevap iyi olmuş:D

yazılan yorumlardan sonra, yukarıda yazmış olduğum mesajım için üzüldüm. Konuyu iyice düşünüp anlamadan yazmışım.
ALLAH swt ikaz edenlerden Razı olsun.

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ben hanzala hocanın bu kişiler hakkındaki görüşlerini biliyorum onun vesilesiyle ben bu kişileri sevdim hak olduğuna kanaat getirdim ebuubeyde bence politik yaklaşmış

K Çevrimdışı

Khaled21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Ubeyde Hasan el Bennayı tekfir etmiş ve bunu Şeyh Ömer Abdurrahmanla desteklemiş:

Soru: Selamunaleykum. Hasan el-benna hakkındaki düşünceniz nedir.? İtikadı nasıldır.?

Cevap; Her şeyden önce şunu belirtmek gerekir ki biz davetimizi İsimler üzerine dostluk ve düşmanlık esası üzerine bina etmemişizdir. Biz davetimizi inandığımız dinin esaslarını anlatmak ile devam etmişizdir. Bizi tanıyanlarda bugüne kadar böyle olduğuna şahit olmuşlardır. Dolayısı ile biz yine bu soruda esasları söyleyeceğiz ancak hüküm şahıslara tatbikini tarihe, vicdanlara ve işin ehli olanlara bırakacağız. Hasan el Benna herkesin de bildiği üzere ‘İhvanul Muslimiyn’ diye bilinen müslüman kardeşler cemaatini kurucularındandır. Kendisi bu konuda ilk temelleri atan kişidir. Onun hakkında kitaplardan yazan bilgiler vardır. Kendisinin aslen hiçbir telifi yoktur. Onun adı ile Türkiye’de tercüme edilen ‘Risaleler’ adlı eser Hasan el Benna’nın konuşmalarından yazıya aktarılanlardır. Yaptıklarına gelince Hasan el Benna Mısır ordusunun safında İsrail’e karşı ihvan cemaatini savaşa sokmuş ve bu savaşın meşruluğunun fetvasını vermiştir. Ardından o dönemin Firavunu Cemal Abdunnasır tarafından savaşın bitimine müteakip ihvan üyeleri Mısırda hapsedilmişlerdir. Bununla beraber Risaleler de Mısır anayasasının başında yazan teşri de Kuran esas olarak kullanılır ifadesinden dolayı Allah’ın hükümlerine taban tabana zıt olan Mısır anayasası için İslam anayasasıdır demiştir. Dolayısı ile icraatları bu şekilde önemli başlıklar olarak zikredilebilir. Ancak onun ve onun cemaati hakkında en güzel ve detaylı bilgiyi şu anda Amerika’da tutuklu bulunan ‘Kör İmam’ lakaplı Ömer Abdurrahman’ın ‘Kurulduğu ilk günden buyana ihvanın küfürleri’ adlı kitapta bulabilirsiniz. Allah kişilerin ölmeden önceki son durumunu bilendir. Biz geçmişlerin halleri uğraşmak ile vakit harcamayız. Ancak dinimizin asıllarını bilerek bu asılları korumak zorundayız. Velev ki dinimizin bu asıllarını korumamız sırasında bize söylemediğimiz sözler atfedilse dahi bize düşen hakkı izhar etmektir. Hasan el Benna, Ahmed, Osman veya Remzi kim olursa olsun Allah’ın şeytanın ordusu kıldığı bir orduya İslam adını verip onların safında savaşırsa ve bununla beraber Allah’ın şeriatını hiçe sayan bir devletin anayasasını şeriat anayasası olarak tanımlarsa biz bu kişiden dinsel beraatimizi ilan ederiz. Ancak dediğimiz gibi şahıslar öldüğü ve tahkik imkanı bulunmadığı için bugün şahıs değil dinin esaslarının konuşulması gerekir. Ancak isim tüccarlığı yapan ve kendi nifaklarını bir takım amel adamlarının isimlerinin arkasına gizlemeyi kendi karakter edinmiş ancak karakter olarak vasfılandırılan unsurlardan mahrum şahıslar bizim adımızı karalamak için bu isimleri bayraklaştırmaktadırlar. Benim onlara sözüm ‘Allahın nurunu ağızlarıyla söndürmek isterler. Kâfirler istemese de Allah nurunu mutlaka tamamlayacaktır.’(Tevbe 32)

Hasan-el benna hakkındaki bilginiz nedir

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ben hataları da olsa hoca olduğuna inanıyorum vesselam fazla tartışmaya gerek yok münafığın alameti 4 tür tartışmaya girdiğinde haddi aşmakta bunlardan biridir

ismet sıfatı olmadığı için herkesin hataları olabilir hocanın hatası onlarkadardır burada bazı kardeşler aşalayıcı tavırlar sergiliyorlar hocanın dersleri ortada maşallah binlerce insan istifade ediyor ortaya delil koysunlar bizler de bilelim yoksa bu tavırları ancak kendilerini sergilemektedir

K Çevrimdışı

Khaled21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Birde internette gördüğüm Ebu Ubeyde Ebu Hanzalayı tekfir etmediği için tekfir edilmiş

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
ismet sıfatı olmadığı için herkesin hataları olabilir hocanın hatası onlarkadardır burada bazı kardeşler aşalayıcı tavırlar sergiliyorlar hocanın dersleri ortada maşallah binlerce insan istifade ediyor ortaya delil koysunlar bizler de bilelim yoksa bu tavırları ancak kendilerini sergilemektedir

Ortada tevhidiyim diye konusacaksin ama dünyada son 20 yilda tevhidin yayilmasinda 1. etken olan cihad unsurunun en tepesindeki gruplar olan el kaide ve taliban hareketini tanimayacaksin, bilmeyeceksin ve yuvarlak konusacaksin.

Bu yuvarlak yanitlar kime acaba, bu konuda takiyye ya da saklanma dogru mu, ve bunu yapan normal biri degil. Sanki dünkü kurulmus 10 kisinin kurmus oldugu gruplar sorulmakta.

Bu bence en büyük delillerden biridir, görebilene tabiki..

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ortada tevhidiyim diye konusacaksin ama dünyada son 20 yilda tevhidin yayilmasinda 1. etken olan cihad unsurunun en tepesindeki gruplar olan el kaide ve taliban hareketini tanimayacaksin, bilmeyeceksin ve yuvarlak konusacaksin.

Bu yuvarlak yanitlar kime acaba, bu konuda takiyye ya da saklanma dogru mu, ve bunu yapan normal biri degil. Sanki dünkü kurulmus 10 kisinin kurmus oldugu gruplar sorulmakta.

Bu bence en büyük delillerden biridir, görebilene tabiki..

islam ahi ben ilyas hocayı çok iyi tanımıyorum en azından savunacak tanımıyorum ama hanzala hocayı belki a-z dinledim okudum biliyorum lafım onun içindi iki önceki msj bakın

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
islam ahi ben ilyas hocayı çok iyi tanımıyorum en azından savunacak tanımıyorum ama hanzala hocayı belki a-z dinledim okudum biliyorum lafım onun içindi iki önceki msj bakın

selamun aleykum

isin gercegi ebu ubeyde kardesimizin bu sozu benide dusundurmustu ki ben bu yaziyi ilk ciktiginda okudum, ama sen yinede rahat ol akhi, 60 yil demokrasi ile yonetilen ve kendine muslumanim diyen bir sahsin tekfirinde kisinin Demokrasi'yi ve işleyiş tarzını bilmiyor olması ihtimalini savunan insanlariz, ebu ubeydenin son 20 yildir tevhidin yayilmasinda emegi gecen tevhidi gruplari bilmiyor olma ihtimalinimi, goz ardi edecegiz ?...

ebu ubeydenin el kaideyi saymasak dahi TALIBAN gibi bir toluluk hakindaki soylemlerinde ki kasti neydi arastirsinlar ... sitesinde soru cevab bolumu var,

ben sahsima bu soru cevabi duydugumda yadirgadim ozelikle taliban icin ebu ubeydeninde, amerikali seyh khalid yasin gibi konusmasini beklerdim .. lakin dedigim gibi ebu ubeydenin talibani bilmeme ihtimali varmi bilmiyorum, ama her seyde kast, ihtimal arayanlar kendi usullerine gore davransinlar ...

yerine gore kisileri, temize cikarma adina butun delilleri kullanmaya calisanlar, bu metodlarini kin duyduklari kisilerede uygulasinlar, cunki adil olan budur..

Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz, sakın ha sizi adaletsizliğe itmesin. Âdil olun. Bu, Allah’a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır. maide 8

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
bu adamların 10 15 gün içinde mahkemesi var illaki böyle cevap verecek yoksa direk adamların eline delil vermiş olur

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yusuf ahi seni sevdiğimi yenilemek istiyorum rabbim ayaklarını sabit kılsın inşallah

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ebu Ubeyde olsun Ebu Hanzala olsun, dün ne düsünüyorsak bugünde onlar icin aynisini düsünüyoruz, zira onlarin asiriliklarini biraktiklarina dair ne bir haber ne de bir video görmedik.

Bu tür konularda insaf elestirisi yapan kardeslerim öncelikli insafi bu insanlarin pesine takilip(yaydiklari akide ve menhece) müslümanlar tekfir edilirken insaf duygulari nerede idi acaba?

Üstte kardes güzel bir noktaya deginmis, adamlar icerideki adamin görüsünü biliyor ama kocaman tüm dünyanin (kafirlerin bile) bildigi bir grubu bilmiyorum diyebiliyor.

Baskasi yapar, denirki akidede takiyye caiz degil, baskasi yapar denir ki, taguta tsk mi edilirmis, baskasi yapar hic kasit aranmaz, motomot damga vurulur bu kafirdir diye, ama o laf bir gün kendilerine gelince malesef insaf durumlari aranir.

Ebu ubeyde, ebu hanzala ve benzerleri hakkindaki site yönetiminin görüsü degismemistir. Bu konuda gereksizdir. Öncelikle mucahidler, tevhidi yayan yigitlar hakkindaki o pis yazi siteden kaldirilsin. Cahelet mazeret degildi ya, el kaide, taliban gibi olusumlarin bilinmemesi de mazeretten öte birsey, dünya tevhidi, dünya Allah"in hükmünü bu olusumlarla tanimaktayken, tevhid adina cikan bir kesimin bundan habersiz olmasi gercekden düsündürücü.

Konusmaya gerek yok.

Dün is yapan mucahidler, bugün is yapan yine mucahidler, yarin is yapacak olan yine mucahidler olacak. Tarih mucahidleri konusacak, ben onu tanimiyordum diyen alpaslan kuytul gibileri degil.

Kilit.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt