Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Anket En sevdiğiniz hayvan?

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
En sevdigim hayvan geyik
Ben ciddi ciddi yapicam.
Abi bu konuda nasihat vermiş aslında
Gereksiz boş konuşmak iyi bir şey değil ve Müslümanların nasihatlerine alınmak da.

⭕"İster iyi olsun ister facir olsun bir Müslüman'dan nasihati gizlemen caiz değildir. Her kim ki Müslümanlara nasihat etmezse onları aldatır, kim Müslümanları aldatırsa dini aldatır, kim dini aldatırsa ALLAH'a, Resulü'ne ve Mü'minlere ihanet etmiştir." -İmam Berbehâri (rahmetullahi aleyh)

⭕"Kardeşlere olan nasihat bir elin diğer eli yıkaması gibidir. İhtiyaca göre bazen yumuşak bazen de sert davranılır. Velakin bunun neticesi övülmüştür. Çünkü el yıkamaktan maksat onun kesilmesi değil temizlenmesidir.

Kardeşlerimiz gerçekten nasihat eden ile ifşa edip sıkıntı verenin arasını ayırt etmektedirler.

Bazılarının eleştiri ile itibarsızlaştırmayı ve karalamayı hedeflemektedir. Böyleleri için deriz ki: vadide oturanın dağın zirvesinde oturanın halinden konuşmaya hakkı yoktur.

Tadı acı dahi olsa kardeşlerinizin nasihatini kabul edin. Batılı temize çıkartanların batılı temize çıkartmaları size tatlı gelsede onlara aldanmayın. Nasihatçi sana karşı sert davransa bile senin için seni aldatandan ve değersizleştirenden daha hayırlıdır."
-Ebu Muhammed el Makdisi

⭕"Kardeşinin bir münker işlediğini görüp (nasihat etmeyen ve bu hâlde) yüzüne gülmeye devam eden kimse, kardeşine ihanet etmiştir." -Fudayl bin İyad(rahmetullahi aleyh)

Repentant Çevrimdışı

Repentant

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Nasihat edenden Allah azze ve celle razı olsun da,benim anlamadığım buraya yazması 2-3 dakikayı bile doldurmayan 4 tane mesajın geyik muhabbeti,münker,batıl olarak lanse edilmesi :confused:
Bir parkta toplanıp çekirdek eşliğinde 1 saat boş muhabbet dönülmüş gibi yansıtılması :confused:
Ayrıca platformun islami bir platform olması içerisinde sürekli olarak hazır asker ciddiyetinde olunmasını mı gerektirir ?

Bana yalnızca (Allah Resûlü dahil) tek bir tane örnek gösterin ki ağzından çıkan her cümle islam olsun,ahirete yönelik olsun. Takdir edersiniz ki bu imkânsızdır.

Elbette bunu iyi niyetinizle yaptığınızdan yüzde bir bile şüphem yok onu da ekleyeyim yanlış anlamayın inşaallah (y) Sevildiğinizi bilin.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Abi bu konuda nasihat vermiş aslında
Gereksiz boş konuşmak iyi bir şey değil ve Müslümanların nasihatlerine alınmak da.

⭕"İster iyi olsun ister facir olsun bir Müslüman'dan nasihati gizlemen caiz değildir. Her kim ki Müslümanlara nasihat etmezse onları aldatır, kim Müslümanları aldatırsa dini aldatır, kim dini aldatırsa ALLAH'a, Resulü'ne ve Mü'minlere ihanet etmiştir." -İmam Berbehâri (rahmetullahi aleyh)

⭕"Kardeşlere olan nasihat bir elin diğer eli yıkaması gibidir. İhtiyaca göre bazen yumuşak bazen de sert davranılır. Velakin bunun neticesi övülmüştür. Çünkü el yıkamaktan maksat onun kesilmesi değil temizlenmesidir.

Kardeşlerimiz gerçekten nasihat eden ile ifşa edip sıkıntı verenin arasını ayırt etmektedirler.

Bazılarının eleştiri ile itibarsızlaştırmayı ve karalamayı hedeflemektedir. Böyleleri için deriz ki: vadide oturanın dağın zirvesinde oturanın halinden konuşmaya hakkı yoktur.

Tadı acı dahi olsa kardeşlerinizin nasihatini kabul edin. Batılı temize çıkartanların batılı temize çıkartmaları size tatlı gelsede onlara aldanmayın. Nasihatçi sana karşı sert davransa bile senin için seni aldatandan ve değersizleştirenden daha hayırlıdır."
-Ebu Muhammed el Makdisi

⭕"Kardeşinin bir münker işlediğini görüp (nasihat etmeyen ve bu hâlde) yüzüne gülmeye devam eden kimse, kardeşine ihanet etmiştir." -Fudayl bin İyad(rahmetullahi aleyh)

Sen bi kere her şeye atlama
Kopi pastelerine takıl.

....

Hayır! Hiç heveslenmesin! Çünkü o bizim âyetlerimiz karşısında tam bir inatçı kesildi.
(müddesir 16)

Sana gelince, yazdiklarimi zerre kale almayacaksın ama
Madem NASIHATPERVER bir insansin bu da benim sana nasihatim olsun,
öncelikle şu önyargılardan kurtul, kimseyi etiketleme, zanda bulunma.
Bilgi sahibi olabilirsin ama bu konulardaki ahlaki tutum zayif ise bilgin bir işe yaramaz boş muhabbetin baska versiyonudur bu.
Insan ne ise karşısındakini öyle görürmüş.
Yani dikkat et görünür de boş muhabbet ehli misin değil misin bir iğneyi kendine batır.

Kaldi ki beni tanimaz etmezsin
Ne yer ne icerim bilmezsin
Neyin mücadelesini veririm bilmezsin.
Insanin ciddiyetini sanal ortamda ölçemezsin.
Bi kere burada başta falso vermişsin ama görmezsin.

Ve yine kaldi ki,

Kimse benim imanim hakkinda yorum yapamaz
Kimse beni musrik kafir yerine koyamaz
Bu senin haddin değil, kimsenin haddi değil.
Ayetlerle oyun oynama. Nefsin zannin icin kullanma. Ne ayıp.

Resullullah'ın ahlakı ile nasihat etmek, uyarmak istersen,
Beni müşrik yerine koymadan evvel
23 sene nasihat et
Ondan sonra gel.
Simdi selametle üstad-ı su-i zan.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Kopi pastelerine takıl.
Bu yazdığım copy-paste olsa da forumda yazdığım her şey copy-paste değil, Türkçe'ye çevirdiğim bir sürü içerik/söz var. Eğer bunlari copy-paste gibi gösterebilmişsem (o kadar kaliteli çevirip yazmışsam) ne mutlu bana. Elhamdulillah.

Elveravelbera Çevrimdışı

Elveravelbera

السلام عليكم
İslam-TR Üyesi
Kopi pastelerine takıl.

....

Sana gelince, yazdiklarimi zerre kale almayacaksın ama
Madem NASIHATPERVER bir insansin bu da benim sana nasihatim olsun,
öncelikle şu önyargılardan kurtul, kimseyi etiketleme, zanda bulunma.
Bilgi sahibi olabilirsin ama bu konulardaki ahlaki tutum zayif ise bilgin bir işe yaramaz boş muhabbetin baska versiyonudur bu.
Insan ne ise karşısındakini öyle görürmüş.
Yani dikkat et görünür de boş muhabbet ehli misin değil misin bir iğneyi kendine batır.

Kaldi ki beni tanimaz etmezsin
Ne yer ne icerim bilmezsin
Neyin mücadelesini veririm bilmezsin.
Insanin ciddiyetini sanal ortamda ölçemezsin.
Bi kere burada başta falso vermişsin ama görmezsin.

Ve yine kaldi ki,

Kimse benim imanim hakkinda yorum yapamaz
Kimse beni musrik kafir yerine koyamaz
Bu senin haddin değil, kimsenin haddi değil.
Ayetlerle oyun oynama. Nefsin zannin icin kullanma. Ne ayıp.

Resullullah'ın ahlakı ile nasihat etmek, uyarmak istersen,
Beni müşrik yerine koymadan evvel
23 sene nasihat et
Ondan sonra gel.
Simdi selametle üstad-ı su-i zan.
Birincisi su-i zanda bulunmadım sen benim yazdıklarıma diklendin.
ikincisi seni müşrik yada kafir ilan etmedim o yazdıklarım ayetlerdeki emirlerdi sadece hatırlattım.
Anladığım kadarıyla bir bayansın , reeldede mahremin olmayan erkeklerle böyle pervasızca veya samimane konuşuyorsun
unutma burda yazdıklarınla gerçekte konuştukların arasında bir fark yok.eğer saliha biri isen bu davranışlarından vazgeç.
herkes hata yapabilir ama hata yapanların en hayırlısı hatalarından vaz geçenlerdir vesselam.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Hayır! Hiç heveslenmesin! Çünkü o bizim âyetlerimiz karşısında tam bir inatçı kesildi.
(müddesir 16)

Kardeşim Allah'tan kork
Hariciler gibi kafirlere inen ayetleri müslümanlara uygulayan kimselerden olma

Nasihat edenden Allah azze ve celle razı olsun da,benim anlamadığım buraya yazması 2-3 dakikayı bile doldurmayan 4 tane mesajın geyik muhabbeti,münker,batıl olarak lanse edilmesi :confused:
Bir parkta toplanıp çekirdek eşliğinde 1 saat boş muhabbet dönülmüş gibi yansıtılması :confused:
Ayrıca platformun islami bir platform olması içerisinde sürekli olarak hazır asker ciddiyetinde olunmasını mı gerektirir ?

Bana yalnızca (Allah Resûlü dahil) tek bir tane örnek gösterin ki ağzından çıkan her cümle islam olsun,ahirete yönelik olsun. Takdir edersiniz ki bu imkânsızdır.

Elbette bunu iyi niyetinizle yaptığınızdan yüzde bir bile şüphem yok onu da ekleyeyim yanlış anlamayın inşaallah (y) Sevildiğinizi bilin.

Bu kardeşimiz gereken cevabı vermiş.Konuyu sündürmek şeytanın vesvesesine aralamaktan baska birseye yaramaz.Lakin oldu da.

Elveravelbera Çevrimdışı

Elveravelbera

السلام عليكم
İslam-TR Üyesi
Enes b. Malik (ra)'ten rivayet edilen bir hadiste şöyle denilmektedir: “Din üzerinde münakaşa yapıyorduk, yanımıza Hz. Peygamber (sav) geldi. Bizi münakaşa eder görünce, şimdiye kadar hiç görülmemiş derecede kızdı ve şöyle dedi: “Ey Muhammed'in ümmeti, nefislerinizi bu derece ateşlendirmeyiniz. Bununla mı emir olundunuz? Bundan nehyedildiniz mi? Sizden öncekiler de bu sebepten yok olmadılar mı?Hayrı az olduğu için mücadeleyi terk ediniz. Münakaşayı terk ediniz, zira münakaşa kardeşler arasına düşmanlık sokar. Münakaşayı terk ediniz, zira fitnesinden emin olunmaz. Münakaşayı terk ediniz, zira o (zihinlerde) şüphe oluşturur, amelleri yok eder. “
Dağılın arkadaşlar herkes birbirine hakkını helal etsin.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kardeşler; forum islami bir forum. Böyle olsa da mevcud konu hayvanlardan beğendiklerimiz üzerine. Bu mesele hakkında neden niçin bir hayvanı beğendiğimizi yazabiliriz. Yazarken de edebi elden bırakmayalım, bırakmayalım derken de tören geçidi misali çok aşırı şekilde de gergin ve resmi yazmayalım.
Birbirimizi uyarırken de Allah için hikmeti gözeterek , kardeşi şeytana kapı aralayacak, nefs yaptıracak hale getirmekten Allah'tan sakınalım. Bu da amiyane tabirle kaş yaparken göz çıkarmak hadisesine sebeb olunmamalıdır. Gerekirse toplum içerisinde nasıl uyarılır, nasihat edilir araştıralım, yapamıyorsak özelden uyarıp nasihat edelim. Nasihat edilen kardeş de muhatabını aşağılamadan, hakaretamiz felsefik, ironik cümleler kurmadan yanıt vermeli, başka mevzulara girerek haklı çıkmaya çalışmamalı, karşıdakini küçültmeye çalışılmamalıdır.
Kadın kişiler, kadın erkek karışık konularda mesaj paylaşırken, cevab verirken bilhassa erkeklere cevab yazarken daha bir ciddiyet ve vakâr ile yazmalı; aynı şekilde erkek üyeler de kendi aralarında yazışırken bile konuları okuyan kadın üyelerin varlığını gözeterek saygınlıkla yazmalıdır. Allah için birbirimizin haklarını koruyalım, şeytana kapı aralamayalım.
Çok önemsiz, hatta kayda değer bir tartışmaya sebeb olmaması gereken bir konuda bile didişmeye çanak tutulmamalı. Şimdilik uyarı yazımla konuyu geçiştiriyorum.