Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Eşi Vefat Eden Kadının Tekrar Evlenmesi mi, Ömrü Boyunca Evlenmemesi mi Daha Hayırlıdır?

Reyyhann Çevrimdışı

Reyyhann

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum

Eşini kaybeden iki çocuklu genç bir kadinin uygun bir talibi ciktiginda yeniden evlenmesi mi daha uygun olur?yoksa hadiste ovuldugu gibi tekbasina sabredip cocuklarini buyutmesi mi?
Allah razı olsun.

M Çevrimdışı

muwahhida Humeyra

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
alaykum selam.İki durumada ruhsat werildiği için kadının kendine uygun olanı yapması daha uygundur Allahu alem..küfür dewletinde kafirlerle iki çocuğuyla baş edebilirse ewlenmemesi ecrini Allahtan beklemesi eğer gelecek zararların fazlalığı çok ise ewlenmesi daha hayrlıdır ALLAHU ALEM.RABBİM HEPİMİZİN iMTİHANINI KOLAYLAŞTIRSN ALLAHUMME AMİN.

Reyyhann Çevrimdışı

Reyyhann

Üye
İslam-TR Üyesi
Eşini çok seven bir hanimdi kendisi.mutlu da bir evliligi vardi.iki erkek cocugunu baba olmadan nasil buyutecegini dusunuyor.meslegi var ama bu herseye yetmiyor.simdi iki arada bir derede...yeniden evlenirse bu sefer de ilk eşini cok sevdigi icin ona karsi sucluluk duyacagini dusunuyor. Bir de;ilk esine olan sevgisi varken kalbinde,ikinci kez evlendigi kisi bunu nasil karsilar diyedusunuyor,sorun olur diye düşünüyor.bir kalpte iki sevgi olur mudur?akli cok karisik durumda.bir yil olmadi esi vefat edeli.Allah razi olsun fikir verenlerden.

M Çevrimdışı

muwahhida Humeyra

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ölmüş birine sewgiyle hayatta olan birine sewgi aynı olur mu ? Ölen eşini unutamayabilir Allah rasulüde Hatice walidemizi unutmamıştı..Allahın ruhsat tanıdığı bi konuda kişi dinini daha rahat nasıl yaşıcaksa ona göre karar wermelidir Allahu alem..ilk sorunuzla şimdiki açıklama farklı konu. Böyle bi konuyu kişi etrafına değil kendine sormalı Allahu Alem

Reyyhann Çevrimdışı

Reyyhann

Üye
İslam-TR Üyesi
Farkli konu demeyelim de ilk konuya karar verirken dusunulmesi gereken baglantili bir konu diyelim.. Allah razi olsun .

Reyyhann Çevrimdışı

Reyyhann

Üye
İslam-TR Üyesi
Peki sahabe efendilerimiz ya da peygamber efendimiz (s.a.s) in evliliklerine baktigimizda önceki eşlerinin sevgisi ya da hatiralari ikinci eşleri ya da kendileri açisindan nasil bir sorun teşkil etmemistir?nasil davranmislar mesela ya da nasil kiskanclik olmamis? Bir gonulde sadece bir sevgi olur felsefesi günumuz icin mi geçerlidir sadece? Bu konuya nasil bakiyorsunuz?Allah razi olsun.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Peki sahabe efendilerimiz ya da peygamber efendimiz (s.a.s) in evliliklerine baktigimizda önceki eşlerinin sevgisi ya da hatiralari ikinci eşleri ya da kendileri açisindan nasil bir sorun teşkil etmemistir?nasil davranmislar mesela ya da nasil kiskanclik olmamis? Bir gonulde sadece bir sevgi olur felsefesi günumuz icin mi geçerlidir sadece? Bu konuya nasil bakiyorsunuz?Allah razi olsun.
Abla bu konuda ben den daha bilgi sahibi olanlar vardır mutlaka fakat kişisel görüşümü dile getirmek istiyorum. Bir yanlışım varsa affola.

Bahsettiğiniz kişi eşini nerdeyse daha çok yeni kaybetmiş. Acısı da sevgisi de henüz çok taze Allahu alem. Sizde bahsetmişsiniz zaten hala seviyor. Şunu söyleyeyim ki, kişi asla eşini unutmaz yani bahsettiğiniz kişi eski eşini büsbütün unutmayı beklerse hata olur fakat şuan evlenmesi de sıkıntı olur diye düşünüyorum. Çünkü acısı da sevgisi de taze. Yeniden evlenecek ise evliliğe gerçekten hazır olup olmadığını tartmalı. Yoksa bu kendine de karşı tarafa de eziyet verir ve Allah muhafaza belki daha büyük sorunlara yol açabilir. Eğer evlenmek istiyorsa buna kendini hazırlamalı ve emin olmalı bu kararından diye düşünüyorum. Allahu alem.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Bu sorunun bana yöneltilmediğini biliyorum, bu yüzden hakkınızı helal edin. Haklısınız bir gönülde sadece bir sevgi olur felsefesini biz müslümanlarda benimsemeye çalışıyoruz. Tabii bunu başarabilecek yiğitler pek nadir.

Değerli üyemiz, bizim bir gönülde sadece bir sevgi olur felsefemiz, o gönlü yaratan, o sevgiyi var eden Allah azze ve celleye olmak zorundadır. Eğer bu hanım ablamız Allah azze ve cellenin rızasını gözeterek evlenmeyi düşünüyorsa yani yüreğinde sadece onun rızasını taşıyacak bir sevgi besliyorsa Allah azze ve celle bu çabasını karşılıksız bırakacak değildir. Bilakis rızasını uman bu hanım ablamızın yardımcısı olacaktır. Dolayısıyla bu sorunuzun cevabı; Allah azze ve cellenin rızasını umarak birden çok evlilik yapanlar Allah'ın yardımıyla karşılaşırlar. Zaman zaman kıskançlık boy gösterdiği vakit yine Allah'ın rızasını umarak sabreder ve yine Allah'ın rızası ve yardımıyla karşılaşırlar.

Gelelim hanım ablamıza nasihatimize; öncelikle bu nasihat kendi nefsimedir, bilginiz olsun inşaallah. Değerli hanım ablamız, dünya hayatında yoruldunuz, yüreğiniz yorgun düştü, bedeniniz yorgun düştü ama dikkat edin imanınız yorgun düşmesin. Vallahi sizi de bizi de bu iman kurtaracaktır. Bu yüzden Allah'ın rızasını uygun yaşamaya çalışın. Evlenin yahut evlenmeyin demiyorum, O'nun rızasını yakalamaya çalışın diyorum. Yani ister evlenin ister evlenmeyin kalan hayatınızı Allah'ın rızasını uygun geçirin. Eğer evlenme gibi bir düşünceniz varsa Allah'ın rızasını uygun bir eş arayın. Eğer evlenmek gibi bir düşünceniz yoksa, o iki güzel meyveyi yani çocuklarınızı Allah'ın yoluna adayın. Bir Hansa radıyallahu anh olun. Onun gibi Rahman'ı razı etmeye, ahireti kazanmaya çalışın inşaAllah.

Rabbim zul celali vel ikram size hayırlı bir yaşam ve hayırlı bir ölüm nasip etsin, sizi ve çocuklarınızı bu dünya telaşının etkisi altında bırakmasın, ayaklarınızı bu dünyaya çivilemesin, sizi ve çocuklarınızı korusun inşaAllah.

Reyyhann Çevrimdışı

Reyyhann

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razi olsun.Amin inşaallah.gercekten samimi cevaplar aldigim icin cok duygulandim ve sevindim..evet 9 ay gibi bir zmn oldu esini kaybedeli.Allah herkesin yar ve yardimcisi olsun.tek gaye Allah rizasi olmali tabiki.ama iste imtihan sirasinda tereddutler endiseler bas gosteriyor...Allah herkesin imtihaninda yardimci olsun muvaffakiyet nasip etsin.

Reyyhann Çevrimdışı

Reyyhann

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu arada yeni uye oldugum icin soru sorma usul ve yontemlerini kendimce yaptim.Konu acarak soru sordum ama genelde nasil soru soruluyor burada.bilgilendirirseniz sevinirim.

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Peki sahabe efendilerimiz ya da peygamber efendimiz (s.a.s) in evliliklerine baktigimizda önceki eşlerinin sevgisi ya da hatiralari ikinci eşleri ya da kendileri açisindan nasil bir sorun teşkil etmemistir?
cafer b. Ebi talibin eşi esma b. umeysin hayatına bakarsanız belki bu konuda yardımcı olabilir. Kendisi cafer ra.dan sonra( aralarında müthiş bir muhabbet olduğu rivayet edilir ) başka bir sahabiyle evlenir ve onuda kaybeder.. sonra ( adını hatırlayamıyorum) ashabin önde gelen bir ismiyle gene evlenir ve önceki eşlerini gene de yadederdi.
bir sorun teşkil ettigine dair pek bi rivayet yok lakin peygamber as. in hatice ra ovmesinin hz Aişe de kıskançlık olustugu rivayetlerde geçer.

K Çevrimdışı

kala__

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum

Eşini kaybeden iki çocuklu genç bir kadinin uygun bir talibi ciktiginda yeniden evlenmesi mi daha uygun olur?yoksa hadiste ovuldugu gibi tekbasina sabredip cocuklarini buyutmesi mi?
Allah razı olsun.

Ve aleykum EsSelâm bacım, Allâh SwT eşlerin arasına sevgi ve rahmet duygularını koyuyor (Rum Suresi). Bu yüzden evet belki insan ilk eşini hiç unutmayacakmış gibi gelir ama benim etraftan gözlemlediğim (biçok inş Şehid eşi var çünkü) Rabbim tekrardan bir nikah nasip ettiği zaman bu sefer ikinci evlenilen eşe karşı da gayet güzel bir uyum sağlanabiliyor Allâh'ın izniyle. Evet ilk eşi unutmak mümkün olmayabilir lakin ikincisi de sahih bi evlilik olduğu için Rabbim inş Rum Suresinde bahsedildiği gibi yine bir sevgi ve rahmet duygusu koyar. Tekrar evlenme hususuna gelince inş bacımız bunu ne yapsam acaba diye çok düşünmesin eğer kısmetinde ikinci bir nikah varsa o zaten vuku bulacaktır inş. Yoksa o istese de olmaz. Rabbim hakkında ve hakkımızda en hayırlısını nasip etsin çok zor bir durum. Rabbim sabrını artırsın.

Not: bu arada ne olur ne olmaz belki kısmetinde ikinci bir nikah vardır diye Rabbimizin kendisine ilkinden daha hayırlısını nasip etmesi için Ummu Seleme annemizin duasını okusun. Ummu Seleme de eşi Ebu Seleme'yi çok seviyordu lakin eşi inş Şehid olduktan sonra bu duayı okudu ve Allâh gerçekten de ona Ebu Seleme'den daha hayırlısını, Nebi sav'i eş olarak nasip etti. Dua şöyle:
Allâhumme'curnî fî musîbetî ve ahliflî hayran minhâ
Ahliflî ve hayran kelimelerindeki h harfleri Arapça'daki خ harfi. Ona göre okunması gerekir.

Reyyhann Çevrimdışı

Reyyhann

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razi olsun cevabiniz icin.Ümmu Seleme nin duasının anlamini biliyor musunuz peki..

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
K Çevrimdışı

kala__

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razi olsun cevabiniz icin.Ümmu Seleme nin duasının anlamini biliyor musunuz peki..

innâ Lİllâh kısmını biliyosunuzdur zaten
Diğer kısım da sanırım Allâhım musibetimde bana ecir ver ve benim için ondan daha hayırlısıyla değiştir gibi bi manası var aşağı yukarı kardeşim. Musibete uğramış bir Müslüman bu duayı okursa inş Allâh ona kaybettiğinden daha hayırlısını verir. Bunu defalarca çok basit şeylerde bile tecrübe ettim gerçekten.

K Çevrimdışı

kala__

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Bi kadın özellikle ikinci eşinde eksiklik kötü huy vs gçrdüğü zaman ilk eşini özlemle anar. Nebi sav ile evlenen hanımlarda böyle bir sorun hiç görmedim tarih kitaplarında. Görülmemesi de çok normal çünkü Nebi sav süper bi eş, ahlakı karakteri görünümü tam manasıyla başka bi erkeği aratmayacak bi eş. Haliyle öyle biriyle evlenince kıyas yapacak bişey kalmıyor çünkü Nebi sav açık ara önde tabiki.
Lakin sahabelerde durum biraz daha farklı olabilir elbette. Mesela Saad bin Ebi Vakkas'ın hanımı Selma önceden Musenna ile evliydi. Musenna yaman bi savaşçıydı ve Kadisiyye Savaşında Selma savaşın oluşturduğu duygulardan olsa gerek Musenna'yı hatırlayıp andı ve Saad bin Ebi Vakkas da bu duruma sinirlendi. Lakin daha sonra eşi Selmâ'nın gönlünü aldı. Burda iki tarafı da anlamak gerekiyor. Selma'nın Kadisiyye gibi müthiş bir savaşta Musenna gibi bi yiğidi hatırlaması normal. Lakin Saad bin ebi Vakkas'ın kızması da normal çünkü o onun karısı artık kıskanmış olabilir ayrıca kendisi o anda Kadisiyye savaşının komutanı ve hasta, çok sıkıntılı bir durumda. Tam da böyle bir esnada karısından eski eşinin adını duyunca sinirleniyor. Böyle stres ve adrenalinin tavan yaptığı bir durumda buna sinirlenmesi gayet normal. Özetle bu tarz şeyler elbette olabilir, kimse kimsenin yerini tutmuyor herkesin yeri ve hatırası ayrı oluyor. Ama dediğim gibi Allâh ikinci evlilikte de araya sevgi ve rahmet koymaya muktedirdir.

Üst Ana Sayfa Alt