Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Evlilik Düşüncem Hakkında Öneriler Verebilir misiniz?

M Çevrimdışı

Mavisakal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm;
Öncelikle böyle bir konuyu açmadan önce çok düşündüm fakat en doğru yardımı burdan alabileceğimi düşündüm.Şimdiden bilerek yada bilmeden yazdığım hatalı yazdığım bir cümleden dolayı Allah'ın affına sığınıyorum.Konuma gelecek olursak
Ben 21 yaşındayım normalde ailem 20 yaşıma geldimi beni evlendirmek istiyordu fakat bugüne kadar okul okuyor olmamdan dolayı okulu bitirmeden evlenmeyi düşünmedim.Fakat 3 gün önce suriyeli bi bayanla karşılaştım ve ona karşı kendime bir türlü kabul ettiremediğim bir duygu içindeyim.Sürekli aklımı kurcalıyor sanki geçen her dakika zaman kaybediyorum gibi geliyor önce gidip kendisiyle konuşmaya kalktım fakat cesaret edemedim.Daha sonra kaldığı yeri gördüm en azından orada kaldığını tahmin ediyorum gece kondu gibi neredeyse kömürlüğe dönmüş bir yer.O andan itibaren ona karşı olan ilgim hepten arttı dua ettim hayırlısı neyse o olsun diye ama hiç birşey yapmadanda aklımdan çıkaramıyorum.
İsmini hatta evli olup olmadığını bile bilmiyorum ve benimle bir kez karşılaşmış birinin benim evlenme teklifime ne cevap verir onuda bilmiyorum.
Fakat en azından islama uygun şekilde bu soruyu kendisine sormak istiyorum.
Bende arapça konuşabiliyorum anlaşabilirim fakat hiç yazmayı bilmiyorum benimki doğuda kullanılan arapçadan ibaret.
Aklıma bir kaç fikir geldi fakat bu işin yolu yordamı nedir ilk olarak ne yapmam gerek bunların hepsini deneyim etmiş bana yardımda bulunacak abilerimden yardım istiyorum.
-Önce ailemle konuşmayı düşündüm fakat daha önce hep konuyu geçiştiren taraf olduğum için bir türlü cesaret edip konuyu açamadım aklımda annemin gidip konuşması vardı fakat ismini bile bilmediğimden beni ciddiye almamalarından korkuyorum
-Diğer seçenekte arapça yazmayı bilen birinden yardım alıp mektup tarzı bir kağıda hem duygularımı hemde hakkında bilgi edinebileceğim bir kaç soru yazıp cevap almak.(Bunun içinde gene forumda arapça bilen birinin yardımına ihtiyacım var)
-Birde direk kendim onla konuşmayı düşündüm fakat en zoru ve uygun olmayanın bu olduğunu düşündüm.
Birde iki farklı rüya gördüm anlatma gereği duyuyorum fakat hayırlı olduğundan mı yoksa aklıma fazla takılmasından mı gördüm orasını Allah bilir.
Sabah namazına kalktığım vakitti galiba gördüğüm rüyada bir düğündeydim fakat bir akrabamın gözü çıkıyorduki bunun bi anlamı var mı merak ediyorum.
Diğeride şehit olan arkadaşım ve bir kaç arkadaşımla futbol maçı atıyorduk.Daha sonra onu görünce başkası sanıp sen şehit arkadaşım hakkında bilgiye sahipsin gibisinden bişey söylemek istedim konuşmama izin vermeden bana gülümseyip bağrına bastı ve beraber tatlı yedik.

Birinde düğün diğerinde tatlı yemek görünce ben hepten olaya kaptırdım kendimi sonuçta buraya kadar geldi.
Dualarınızıda eksik etmeyin inşAllah.
Ümmetin o kadar sorunu varken ve şu günlerde oy kullanmak gibi sorunlarla forum meşgulken böyle bir konuyu açıp sizleri meşgul ettiğim içinde hakkınızı helal edin.CezakAllahu hayran :)

M Çevrimdışı

Mavisakal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun öncelikle evli olup olmadığını öğrenmek istiyorum bende ondan sonrada ailemle konuşucam.Fakat bunun için arapça bi yazı yazmam gerek başka türlü anlaşmam bunun içinde arapça bilen birinin yardımına ihtiyacım var

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bence kendini araya koyma kardeşim.Annene söyle annen halletsin.Bu işler kısmet işi.Ayrıca gözüne güzel geldi diye evlenmek bana yanlış geliyor.Ailen gidip baksın ilimli olup olmadığını araştırsınlar.Benim de ailem bir senedir birisini arıyor evlenmem için.Bulamadık kısmet değilmiş.O yüzden elinden geldiğince ilimli birilerini ara.Yazın bir suriyeliye bakmaya gittik.Ne namaz vardı ne kuran okuma bu tür konulara dikkat etmelisin.

M Çevrimdışı

Mavisakal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Siteden bir arkadaş mesaj atmış o sorunca hatırladım bu konuyu açtığımı cevapta veremedim uzun zamandır. O dönem için ailemle konuşamadım çünkü daha sonrasında bir daha karşılaşamadım kendisiyle bu yüzden unutmaya çalıştım zaman her derdin ilacıdır gerçekten öyle kısmet değilmiş Allah hayırlısını nasip eder inşAllah.

Melhame-i kübra Çevrimdışı

Melhame-i kübra

Erkek
İslam-TR Üyesi
Bence kendini araya koyma kardeşim.Annene söyle annen halletsin.Bu işler kısmet işi.Ayrıca gözüne güzel geldi diye evlenmek bana yanlış geliyor.Ailen gidip baksın ilimli olup olmadığını araştırsınlar.Benim de ailem bir senedir birisini arıyor evlenmem için.Bulamadık kısmet değilmiş.O yüzden elinden geldiğince ilimli birilerini ara.Yazın bir suriyeliye bakmaya gittik.Ne namaz vardı ne kuran okuma bu tür konulara dikkat etmelisin.
Esselamu alaykum,
Birden anlatma gereği duydum, benimde şahsi düşüncem ilerisi için evlenirsem dul bir bayan ile evlenmeyi düşünüyorum.Kocası özellikle cephede şehit olan muvahhide kadınlardan, çünkü hadislere mazhar olmuş.Güzel mukafatlar var.

Üst Ana Sayfa Alt