Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Fasık ile Nikahlanmanın Hükmü Nedir?

Halid Ahmed Çevrimdışı

Halid Ahmed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler fasık ile nikahın hükmü nedir?Konu hakkında şiratul islam adlı kitapta hadis varmış ama kaynak çok eksik,hadisler sahih midir?

M Çevrimdışı

muhammed ikbal sivasi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi bu tur soruları soru-cevap kismina yazsan daha iyi olur. Ilimli kisiler cevap verir cunku bu meselelerde bilgisizden fetva almak cok sıkıntılı olabilir.

İslamicdaddy Çevrimdışı

İslamicdaddy

Hayırlısı
İslam-TR Üyesi
Erkeğin de, evleneceği kadında aradığı özelliklerin içinde, namaz kılması ve tesettüre riayet etme başta gelir. Kadın için de aynen namaz ve zina, içki gibi durumlara bakılır. "Evlendikten sonra yaparım" diye kandırılmamak bu konuda önemlidir çünkü evlendikten sonra bir çok insan bu sebeple fitneye düşmüştür. Ehl-i Kitaptan biri ile evlendikten bir süre sonra %99'u Allahın izni ile tamamen İslama geçmiştir bunun örneği çok, lakin zaten müslümanlığı İslamı anneden babadan toplumdan duymuş ama hiç yönelmemiş ise evlendikten sonra yapması kendi adına zordur. Eğer yaparsa ne mutlu ona. Allahu alem bu konuda ihtilaflı görüşler var yani şuan ki günümüz hocalarına göre, ben sadece konu yürüsün daha net cevap alasın diye yazmak istedim. Eğer ilimine/tebliğine güveniyor onu İslam yoluna kavuşturacağına(Allahın izni ile) inanıyorsan bunu düşün. Eğer bunlardan şüpheli isen zaten fasık ile evlenme konusu sıkıntılı. Dediğim gibi sadece konu ilerlesin diye yazıyorum, net cevap alasın diye. Hadislerin durumunu detaylı bilmiyorum.

"Kadın, ya malı için veya güzelliği için, yahut da dindarlığı için alınır. Siz dindar olanını alın! Malı için alan malına kavuşamaz, yalnız güzelliği için alan, güzelliğinden mahrum kalır." |
Müslim

"Güzelliği ve malı için bir kadınla evlenen, ikisinden de mahrum kalır. Dini için, saliha olduğu için evlenene, mal ve güzellik de nasip olur." |
Taberani

Üst Ana Sayfa Alt