Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Fitneye ortak olmayın konusunun devamı..

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
https://www.islam-tr.org/serbest-ku...ergisi-iran-hizbusseytani-temize-cikarma.html

forumdaki bu konuyu okuyunca ayrı bir başlıkla yazmak istedim.

Esselamün Aleyküm

Daha önceki bir konudaki mesajdan dolayı siteye mesaj yazmama kararı almıştım,uzun bir sürede yazmadım,ama siteyi sürekli takib eder ve güzelliklerinden faydalanır,eksik olduğumuz yönlerden istifade etmeye çalışır,hakkında malumatımızı olmadığı alanlarda bilgi sahibi olmaya çalışırdım,her yerde olduğu gibi itici olabilecek veya faydasının olmadığına inandığım şeylerdende uzak durmaya çalışırdık,bu vesileyle burdan istifade ettiğimi tekrar belirtir vesile olanlardan Rabbimin razı olmasını dilerim.Hiç kimse mükemmel ve kusursuz değildir,yaratılış itibariyle bu özelliklere sahibiz bize düşen bunları tedavi edip aza indirmektir.
Neden yazdığıma gelince..Doğrusu bu konuyu okuyunca ve yazılan ithamlara bakınca,yapılan iftiralara bakınca hayretler içinde kaldım ve bir kaç cümlede olsa yazmayı insani ve islami bir görev hisettim.Bu camiayı yakından bilip bu uğurda nice yıllar zindanlarda yattık(yanlış anlaşılmasın amacım egoyu şişirip zindanda kalışımızla kendimizi farklı göstermek değildir,bundan Rabbime sığınırım,sadece havadan konuşmadığımı bir gözlemci ve en azından tanıyan bir birey olduğumu belirtmek için yazdım).
“Bir Kavme Olan Kininiz, Sizi Adaletsizliğe Sevk Etmesin!” {Maide-8} ayetinin gereği olarak burada yazılan çizilenlerin uzaktan yakından hakikatle ilgisi yoktur,belliki bunu paylaşan kardeşimiz ve davamını getiren kardeşimizin bu camiaya öfke ve kinleri adalet ve hakkaniyetle hareket etmesine engel olmuştur,ne muhbirlik bıraktılar nede başka iftiralar...doğu perinçek kafirinin ve onun aydınlık gazetesinin iftiraları ne zamandan beri bizlere delil oldu?Bunlar ve şuanda bunların devamı olan anfnin tek amacı müslümanlara savaş açıp,fitne yapmaktan başkada bişey değildir,akıl sahibi tüm müslümanlarında bunun bilincinde olduğunu biliyorum,bakınız suriye rojava konusunda hergün yeni yalanlarla oradaki mücahid kardeşlerimize ifitra atmakta ve onları karalamaktadırlar.
Ben kimsenin sözcüsü değilim,sadece dediklerim beni bağlar,inandığım ve şahid olduğum hakikatleri dile getiriyorum.irancılıkla suçlanıyoruz,bu camianın bir gönüldaşı olarak şuanda asla irancılık anlayışını bulamazsınız,ancak eskiyi karıştırırsanız elbette şahsım dahil olmak özere bir çok islami camia ve bireyde bir iran devriminden dolayı muhabbet ve sevgi vardı,şuran iran karşıtı olan nice birey ve camia eskiden bu muhabbeti lillah için kalbinde taşıyordu,yanlız suriye meselesi bir dönüm noktası oldu,vicdan sahibi ,iman sahibi her müslümanda olduğu gibi bizdede bu durum bir sorgulamaya sebeb oldu,elbette bu camia içinde halen iranı seven ve kraldan fazla kralcılık yapanlar var ve olabilir,bir şeyin değişmesini hemen bekliyemezsiniz,bunu kabullenememe ve başka sebeblere bağlayanlar vardır ve olacaktır..Ancak bu asla bu camianın ileri gelenlerinin bakış açısı değildir,dediğim gibi daha önceden bu heppimizde vardı,ama şimdi mesela şahsım olarak şunu net olarak diyebilirimki bu suriye meselesinden dolayı iranı asla temize çıkarmam ve yaptıklarını tasvib etmem,bu tutumu zalimlerle yanyana olmaktan başka bişey değildir,eğer iran haklıysa hz huseyne karşı duran yezid ve ordusuda haklıdır.Bu anlayış tamamen olmasada bu camianın büyük çoğunluğunun paylaştığı ve konuştuğu bir durumdur,Rabbimde şahidki bunu sırf hamaset veya sizleri hoşnut etmek için demiyorum bilakis adil bir şahidliğin gereği diyorum,ama eğer dersenizki madem öyle niye kafir demiyorsunuz,şunu rahatlıkla derimki sahabeyi küfürle itham edeni küfrle itham ederim,ama zalimlerle yanyana olduğu için iranı ve hizbullahı kafirlikle itham etmem,tekfirden mümkün mertebe kaçınırım,ama bunun dışında zalimde derim diğer söylenmesi gerekenide derim,ama tekfirin zamanla bizlere faydadan çok zarar vereceğine inandığım için bundan kaçınırım,eğer onlara
kafir demediğiniz sürece sizde onlardansınız derseniz diyeceğim tek şey Rabbim kalblerdekini en iyi bilendir,insanları tekfir etmenin zararının faydasından çok olduğuna inanırız..Elbetteki küfrü net ortada olan ve hiç bir tevile gerek duyulmayan kişiler hariç.....

Bu camianın başkada hataları olabilir ve muhakkak vardırda,sizler veya bizler mükemmelmiyiz?öyleyse bırakalım kardeşlik duvarları inşa edilsin,birbirimize düşmanlık,kin ve nefretle saldırdığımızdan beri bu ümmetin içinde feryadu figanlar eksik olmuyor,birbirimize hatalarımızı ve yanlışlarımızı diyelim ama bunu düşmanlık haline getirmek bize bişey kazandırmayacaktır.

Fitneye ortak olmayın demeyi bireylerine anlatan bir camia büyük küfürleri hakedermi buda tartışılması gerekir,belki suriyede net bir duruş sergileyemediniz diye eleştirebilirsiniz ama bu hakaret ve küfürle ithamı gerektirimi?iran sevgisi ve hizbullah direnişini her zaman ölçü almış ve sevmiş bir camianın bir süre meseleyi gözlemlemesi doğal değilmi?kaldıki suriyede çarpışan tüm muhalifler gerçekten özgüce ve birilerinin gölgesi altında mücadele etmeyen gurublarmıdır?içlerinde demokrasiyi getirmeye çalışanlar olduğu gibi lilllah için savaşan ve tevhid bayrağını dalgalandıran mücahidlerde vardır.inanıyorumki ahraruşam bunlardan sadece bir gurubtur.şuanda bu camia suriyedeki mazlumlardan yanadır ve kesinlikle iranın ve hizbullahın yaptıklarını onaylamıyor ve destekçisi değildir,ama şuda bir gerçektirki sizler gibi tepki vermediğide doğrudur bunuda takiyye olsun diye değil bu ümmetin arasındaki ihtilafların fazlalaşmaması için yapıyor,çünkü bunun zalimlerin emperyalistlerin oyunu olduğuna inanıyor ve bu durumunda onlarında tam istedikleri bir durum olduğuna inanıyor,büyle düşünüyor diye zalimlerle beraber diye lanse etmek ne kadar doğru olur?keskin kılıçlar çekilirse ve ümmet taasubi hareket edip birbirine kılıç çeker bundan kim faydalanır,şu ramazan boyunca bile ırakta katledilen insan sayısı 651 kişidir,Allah AŞKINA DEYİN BU KAN KİMİN KANI VE BİZİM KANIMIZ BU KADAR UCUZMUKİ GÜNDEME BİLE GELMİYOR..

Allaha emanet olun.sadece inandığım ve şahsımı bağlayan düşüncelerdi..

NOT,kesinlikle tartışmaya ve ikili sataşmalara girmeyeceğim,eğer kardeşlik çerçevesinde eleştiri ve nasihatleri yapan olursada elimden geldiğince yazmaya çalışırım.

W Çevrimdışı

wert

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
şuanda bu camia suriyedeki mazlumlardan yanadır ve kesinlikle iranın ve hizbullahın yaptıklarını onaylamıyor ve destekçisi değildir,ama şuda bir gerçektirki sizler gibi tepki vermediğide doğrudur bunuda takiyye olsun diye değil bu ümmetin arasındaki ihtilafların fazlalaşmaması için yapıyor,çünkü bunun zalimlerin emperyalistlerin oyunu olduğuna inanıyor ve bu durumunda onlarında tam istedikleri bir durum olduğuna inanıyor,büyle düşünüyor diye zalimlerle beraber diye lanse etmek ne kadar doğru olur?
Yazını okudum genel olarak haklısın ama bu kısmı hiç anlamadım yani "takiyye olsun diye değil bu ummetin arasındaki ihtilafların fazlalaşmaması için yapıyor diyorsun,,Nasıl bir ihtilaf fazlalaşması olabilirki bu kadar musluman kanı akarken birak bölünsün akidesi bozuk türkiyedeki sözde hizbullah cemaati eğer açıkça tepki göstermeyecekse.. vallahi ben tek başımada kalsam zalimin yanında olmadığımı açıkça ilan ederim ve onlardan beri olduğumu söylerim.. sende kardeş eğer samimi isen gel hem akide olarak hem şu anki suriye meselesindeki tutumunu göze alarak bu cemaatle bağını kopart ve ehli tevhid bir toplulukla beraber ol.Vallahi hak ve batıl ayrıldı herşey nettir artık burda ne siyaset ne tefrika meselesi yoktur.Mazlumların yanında olanlar esad ve hizbullatın kanını akıtan Mucahidlerin yanında olur.Zalimin yanında olan Nasrasseytanın yanındadır.

C Çevrimdışı

cendeller

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah resulü (sav) bir hadisinde diyorki " Dinde ehil olmayanlar cehennem çağrıcılarıdır" yazıyı yazan kardeşe şunu söylemek istiyorum ve elbetteki söylemek istediklerim kessinlikle nefsani bir durumdan kaynaklanmıyor... Bende HizbullAllah içerisinde 10 küsür sene kalmış bir kişi olarak şunları gözlemledim diye başlayıp bir çok tecrübelerimi aktarabilir ve gördüğüm olumsuzlukları yazabilirim... ama ben burda şunu ortaya koymak isterim ki bir çok noktada hataya düşmemizin en büyük müsebbiplerinden biriside herhalde edinmiş olduğumuz tecrübelerimizden ve gözlemlerimizden çok bu edindiklerimizi alıp şeri ölçüler ile doğrulamayışımız olmalıdır herhalde...Kessinlikle kitle içerisinde yıllarca kalmak ve o kitle içerisinde iken bir çok belaya düçar olmak o kitle ile alakalı doğru kanaatler ortaya konulacağı anlamına gelmez, ve kessinlikle bir kitlenin bedel ödemeside o kitlenin haklılığına delalet etmez... bugün bir çok cemaat gencinden hizbullAhın ödemiş olduğu bedellerden dolayı bir temize çıkartılma anlayışını müşahade etmekteyiz... ölçülerimiz bu olmamalı elbette... Bedel ödemek, çokluk psikolojisi gibi anlayışlar kessinlikler islami ölçü kriterleri değildir... gelmek istediğim noktayı daha güzel bir şekilde tasvir etmek için bu açıklamalırı yapmayı uygun gördüm zira Allah Resulü'nün (sav) yukarıda vermiş olduğum hadisin açıklamasını doğru bir şekilde ortaya koyabileyim...

"Dinde Ehil olmayanlar cehennem çağrıcılarıdır" diyor resulümüz... bu hadisin şerhini sormak lazım bu cemaatin ilk ortaya çıktığı dönemde bu cemaati kuran kişilere veya bugün bu cemaati hakeza aynı şekilde idare edenlere acaba onlar bugün bir kitleyi idare ve sevk edebilecek şeri bir donanıma sahiplermidir... Dinde Ehil olmak bir kaç kitap okuyup bir kaç icazet almakmıdır acaba... bugün bir çok cemaatin çıkışlarının ve vahim sonlarının kilit noktasıdır bu hadis aslında zira bugün hizbullah cemaati olarak bilinen bu kitlenin eğer başındaki insanlar gerçek manada dinde ehil olan insanlar olmuş olsa idiler kessinlikle meselelerin çözümü ve ne olduğu noktasında muğlak cevaplar vermekten daha çok gerçek manada şeri çerçevede meseleleri ele alır ve vakıayıda doğru bir şekilde analiz edip doğru bir görüş istinbat ederdi herhalde... ama bugün cemaatin başında olan insanların bu noktada ehil olmayışları onların ağzından çıkan söze bir çok kişinin güvenip tabi olması elbetteki onları yanlış bir hareket haline çevirmektedir... Bugün vallahi suriye meselesi kadar net bir mesele olduğu kadar hiçbir mesele yoktur herhalde ama buna rağmen bu kitlenin başında olan insanların bukadar çelişkili ve taraf belirleme noktasında ikilem yaşamaları bu insanların yaptığı iş noktasındada ne kadar ehil olmadıklarını net bir şekilde ortaya koymaktadır herhalde... bu kitle içerisinde kalıpta bu kitleyi değerlendirmelerinde yaşamış olduklarımızı ve geçirdiğimiz evreleri bir kenara bırakıp neden şeri ölçüler doğruldusunda bir şeyleri değerlendirmiyoruz ? Vallahi ben bugün edinmiş olduğumuz bir çok tecrübelerin bizim şahsi akli ölçülerimiz olduğuna inanıyorum yoksa bu tecribelerimiz şeri doğrultuda şekillenmiş tecrübeler değildir...

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yazını okudum genel olarak haklısın ama bu kısmı hiç anlamadım yani "takiyye olsun diye değil bu ummetin arasındaki ihtilafların fazlalaşmaması için yapıyor diyorsun,,Nasıl bir ihtilaf fazlalaşması olabilirki bu kadar musluman kanı akarken birak bölünsün akidesi bozuk türkiyedeki sözde hizbullah cemaati eğer açıkça tepki göstermeyecekse.. vallahi ben tek başımada kalsam zalimin yanında olmadığımı açıkça ilan ederim ve onlardan beri olduğumu söylerim.. sende kardeş eğer samimi isen gel hem akide olarak hem şu anki suriye meselesindeki tutumunu göze alarak bu cemaatle bağını kopart ve ehli tevhid bir toplulukla beraber ol.Vallahi hak ve batıl ayrıldı herşey nettir artık burda ne siyaset ne tefrika meselesi yoktur.Mazlumların yanında olanlar esad ve hizbullatın kanını akıtan Mucahidlerin yanında olur.Zalimin yanında olan Nasrasseytanın yanındadır.

Değerli kardeşim,bu camia genel olarak suriye konusunda muhaliflerin yanındadır,yanlız muhalifleride şüpheli bulup çekimser kalanlarda var ve iran ve hizbullahı tercihinde haklı bulan az bir kesimde vardır,bunuda siyasi ve stratejik sebeblere bağlıyorlar ama islami açıdan kuran ve sünnet ile izah edemiyorlar.
örnek verecek olursam,dün yukardaki mesajı yazdıktan sonra,bu mesajımı okuyan yine bu camiadan bir tanıdığımla bu konu özerinde hasbihal ettik,kendisi mesajımın içeriğine katılmıyordu ve bu konuda iran ve hizbullahın geerekçelerini sıraladı,elbetteki stratejik siyasi sebeblere konuyu bağladı ve hatta bu camianın suriye konusunda ciddi eleştirileri oldu,selefilerin etkisinde olduğumuzu ima etti,yani bu camianın suriyeye bakışını ne şia nede selefi kesim kabul ediyor,tabi buna bişey demiyorum,çünkü bu camianın birilerini memnun etmek gibi bir niyeti yok,sadece orta yolu bulup daha az zararla ümmetin bunu atlatmasını diliyor,duruşu size göre muğlak ve net olmayabilir ama temel sebeb bundan kaynaklanıyor.
Ben olsam büyle davranırdım diyorsunuz,siz bir birey olarak duruşunuzu net ortaya yani bir taraftan kullanabilirsiniz bu çok rahat bir tercihtir,ama siz onbinlere veya daha büyük bir kitleye sahibiseniz doğrularınız elbette değişmez ama birin vereceği karar ile bir camianın vereceği karar bir olamaz.camianın kendi iç dinamikleri var ve bu konuda bilgilendirmesi,izahat edip ayrılıkların olmaması için bir arada tutmak için daha dengeli davranmak zorundadır.bu camia eğer bir beş yıl önce biz iran ve hizbullahın yanında değiliz(başka sebeblerden dolayıda olabilirdi)o zaman camia kendi içinde paramparça olabilirdi,ama bugün bunu diyorsa demekki bireyleri özerinde ciddi manada çalıştığı,eğittiği ve bilinçlendirdiğinin bir göstergesidir.Düşünün efendimiz ilk medineye geldiğinde münafıkların başı Abdullah bin ubey bin selüle hemen tavır yapıp onu dışlayıp veya vurdurtsaydı medinedeki durum sizce ne olurdu?efendimizin bu konudaki tavrı*muhammed sav arkadaşlarını öldürtüyor dedirtmem şeklinde olmuştur*eğer efendimiz ilk dönemde bunu yapsaydı ilk zamanlarda ciddi bir altyapıya sahib olan bu münafık bir iç karışıklık yapabilirdi,hatırlayınki uhud savaşında ordunun üçte biri ondan yana olmuştur,ama efendimizin hikmetli ve ferasetli hareketi yüzünden ilerki zamanlarda bu adam tek başına kalmıştır.meselelere anlık duygusal bakışlarla bakmak yerine,bir birey olaraka düşünmek yerine daha geniş bir bakış açısıyla bakarsak zannedersem daha hayrlı olacaktır.

selam ve dua ile

Üst Ana Sayfa Alt