Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Forum Günlüğü...

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Havuclu cevizli kek yapmak istiyorum lakin çikacak sonuctan emin olamadigim icin geri duruyorum.
Bana eser miktar cesaret ve gaz lazım
"En fazla ne olabilir ki? Dünyanın sonu değil ya."diyerek Bismillah deyip başla bence : )
Onun yanına bide şöyle güzel bir kısır, rus salatası da olur.
Mantı da mı düşünsen acaba?
Kavurma? : D

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
bu her camide ve ihlas evlerinde gorulen, huseyim hilmi isik miydi adamin adini unuttum, onun serisini alayim dagıtayim.
Istesem bedavadan alirim bunlari.

Sana da Cevab Veremedi kitabini hediye ediim kabul et :D

Ekli dosyayı görüntüle 32166

Bu haberi okuduktan sonra;

İngiliz casusunun itiraflari kitabini nerde görsem çöpe atıyorum. Camiilerde cok denk geliyorum.

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu haberi okuduktan sonra;

İngiliz casusunun itiraflari kitabini nerde görsem çöpe atıyorum. Camiilerde cok denk geliyorum.

Linkteki bir kısımdan alıntı:

"Vehhabiler, kendilerinden olmayan müslümanlara müşrik dediler. Bütün dedeleri gibi bunlar da kâfirdir dediler. Vehhabi dinini kabul etmeyenleri öldürdüler. Mallarını ganimet olarak yağma ettiler. Fıkıh, tefsir ve hadis kitaplarını yaktılar. Kur’an-ı kerimi, kendi düşüncelerine göre yanlış tefsir ettiler. Müslümanları aldatmak için, Hanbeli’yiz dediler. Halbuki, Hanbeli âlimlerinin çoğu bunları red eden, bozuk olduklarını bildiren kitaplar yazdılar. Haramlara helal dedikleri ve enbiyayı ve evliyayı suçladıkları için kâfir oluyorlar. Vehhabi dininin esası ondur. İnançları şöyledir:
1- Allah maddi bir varlıktır. Eli, yüzü ve ciheti vardır.
2- Dört mezhepten birini taklit eden kâfir olur.
3- Vehhabi olmayan kâfirdir.
4- Peygamberin ve Evliyanın mezarlarını ziyaret etmek haramdır.
5- Peygamberi, evliyayı vesile yaparak dua eden kâfir olur.
6- Allah’tan başkası ile yemin eden müşrik olur.
7- Allah’tan başkası için nezreden ve Evliya kabri yanında hayvan kesen müşrik olur.
8- İlk peygamber Âdem değil Nuh’tur, Âdem, İdris ve Şit peygamber değildir.
9- Kur’andan bizim anladığımız doğrudur diyorlar.
10- Eshab-ı kiramın ve âlimlerin bildirdiği şeyleri inkâr ederler.) [El-fecr-üs-sadık]
[Dikkat edilirse, vehhabiliğin bu on esası, Hempher’in Necdli Muhammed’e telkin ettiği din bilgileridir.]"
alıntı bitti.

Ben Selefilikle linkini paylaştığım siteden okuduğum kitapla tanışmıştım. Önce kitaptaki bilgileri okuyup sonra doğru mu diye Selefi olduğunu söyleyen bazı kimseleri dinlemiştim. Selefiliği daha fazla araştırdım. Şuan da burdayım. Belki de insanlar bize bu yüzden ön yargılıdır. Bizi böyle sanıyorlardır. Bazı kısımlarda da gerçeği saklıyorlar.

Son düzenleme:
Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Size bir soru soracagim, ayri baslik acmak istemedim.

SImdi elimizde ham bi madde var.
FIyati 400 tl olsun
Bu maddeye işçilik ekleniyor ki iş cidden zahmetli.
iscilik bitince saticam bunu ben.

400 tl uzerine ne kadar iscilik parasi eklenir ortlama?

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Size bir soru soracagim, ayri baslik acmak istemedim.

SImdi elimizde ham bi madde var.
FIyati 400 tl olsun
Bu maddeye işçilik ekleniyor ki iş cidden zahmetli.
iscilik bitince saticam bunu ben.

400 tl uzerine ne kadar iscilik parasi eklenir ortlama?
bunu o işi yapan işçilere sormanız daha efdal olur. Biz hem maddeyi hemde yapılan işçiliği bilmiyoruz.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
bunu o işi yapan işçilere sormanız daha efdal olur. Biz hem maddeyi hemde yapılan işçiliği bilmiyoruz.

Mesela çini bir kase.
Kasenin ham fiyati 250 tl
Firinlanmasi 250 tl
Boya masrafini katmiyorum.
Maliyeti 500 tl.

Kisi kendisine göre, bunu 1000 tlye de satiyor 700 e de. Daha curetkar bi para da isteyebiliyor

Yani demek istediğim bu tip durumlarda islami olarak bir ölçü var mı.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Mesela çini bir kase.
Firinlanmasi 250 tl
Maliyeti 500 tl.

Kisi kendisine göre, bunu 1000 tlye de satiyor 700 e de. Daha curetkar bi para da isteyebiliyor

20240207_141958.jpg

20240207_142018.jpg

20240207_142048.jpg

20240207_142105.jpg

Kaynak: Fikhî ve Ahlakî Yönleriyle İslâm'da Ticaret

Muellif: Kudüs Üniversitesi İslâm Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüsameddin Affane

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Mesela çini bir kase.
Firinlanmasi 250 tl
Maliyeti 500 tl.

Bin tl gayet makul duruyor. Bu işi yapanlar 700'e satmıyor zaten pek. Hele güzel dikkat çekici bir şeyse ve benzeri nadir bulunuyorsa yüksek olması zaten gerekli.
Herkes 700'e satsa ve genel fiyatı bu olsa sen 1000'e çıkarsan belki fahiş fiyat diye gözükebilir ama bu durumda normal. Kâr açısından bakarsak da aynısından birden fazla üreteceksen daha ucuza satman daha iyi tabii ki de.

忍びの木ノ葉 Çevrimdışı

忍びの木ノ葉

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Mesela çini bir kase.
Firinlanmasi 250 tl
Maliyeti 500 tl.

İslami bir ölçü olarak alimlere danışman gerekiyor ama sana ne kadar kar etmek istediğini matematiksel bir şekilde izah edeyim.
Çini kase üretmenin hammaddesi ve fırınlaması 500 TL bu cepte.
Kar etmek istiyorsan makul bir zam oranını göz önüne bulundurman gerekiyor.
El yapımı ürünler için yaygın bir fiyat artırma yüzdesi %50 ila %100 oluyor.
Diyelim ki %50'lik bir artış kullanmaya karar verdin.
%50 * 500 TL = 250 TL
Satış fiyatı = maliyet + markup
Bu da toplam 750 ediyor.
Tatmin etmedi mi ?
O zaman %100 yaparsın olur biter.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Ticari konu da insanların ihtiyaç duyduğu ekmek, süt,et vs...elzem olduğu ihtiyaçların fahiş fiyatlara satılmasına karşıyım.geri kalan konular da kişinin insiyatifine kalmış diyorum

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Bin tl gayet makul duruyor. Bu işi yapanlar 700'e satmıyor zaten pek. Hele güzel dikkat çekici bir şeyse ve benzeri nadir bulunuyorsa yüksek olması zaten gerekli.
Herkes 700'e satsa ve genel fiyatı bu olsa sen 1000'e çıkarsan belki fahiş fiyat diye gözükebilir ama bu durumda normal. Kâr açısından bakarsak da aynısından birden fazla üreteceksen daha ucuza satman daha iyi tabii ki de.

İslami bir ölçü olarak alimlere danışman gerekiyor ama sana ne kadar kar etmek istediğini matematiksel bir şekilde izah edeyim.
Çini kase üretmenin hammaddesi ve fırınlaması 500 TL bu cepte.
Kar etmek istiyorsan makul bir zam oranını göz önüne bulundurman gerekiyor.
El yapımı ürünler için yaygın bir fiyat artırma yüzdesi %50 ila %100 oluyor.
Diyelim ki %50'lik bir artış kullanmaya karar verdin.
%50 * 500 TL = 250 TL
Satış fiyatı = maliyet + markup
Bu da toplam 750 ediyor.
Tatmin etmedi mi ?
O zaman %100 yaparsın olur biter.

Ticari konu da insanların ihtiyaç duyduğu ekmek, süt,et vs...elzem olduğu ihtiyaçların fahiş fiyatlara satılmasına karşıyım.geri kalan konular da kişinin insiyatifine kalmış diyorum

Allah razı olsun hepinizdeen.
Canim forumdaşlarim😊

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
ilk bitcoin ciktigi zaman cogu hoca cok komik cevaplar hatta fetva derecesinde konusmalar yapti. Hepsine gülüp gecmistim. Cünkü bir konuda kitap okumak demek o konuya hakim olmak demek degildir zira öyle olsa her okuyan alim olurdu. Fikih ise apayri, bilgiyi yogurup güncele indirgeyip cözüm bulabilmektir ki 4 mezhep o yüzden meshur olmustur.

Mesala 6 sene tip alaninda her okuyan kagit üzerinde doktordur ancak sadece kalp ile bilmiyorum kac farkli uzmanlik alani vardir yani hastalik ne ise o alanda ihtisas yapana sormak cözümü orada aramak gerek.

Velhasili ticaretide ticaretten anlayan fikih bilenlere sormak gerek ki zulm edilmesin. : ) ....

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
ilk bitcoin ciktigi zaman cogu hoca cok komik cevaplar hatta fetva derecesinde konusmalar yapti. Hepsine gülüp gecmistim. Cünkü bir konuda kitap okumak demek o konuya hakim olmak demek degildir zira öyle olsa her okuyan alim olurdu. Fikih ise apayri, bilgiyi yogurup güncele indirgeyip cözüm bulabilmektir ki 4 mezhep o yüzden meshur olmustur.

Mesala 6 sene tip alaninda her okuyan kagit üzerinde doktordur ancak sadece kalp ile bilmiyorum kac farkli uzmanlik alani vardir yani hastalik ne ise o alanda ihtisas yapana sormak cözümü orada aramak gerek.

Velhasili ticaretide ticaretten anlayan fikih bilenlere sormak gerek ki zulm edilmesin. : ) ....
Screenshot_20240208_085527_WhatsApp.jpg

Şunu okumuştum dün çok derli toplu hazirlanmış bi kitap.
Yani ticaret cidden meziyet gerektirin de bi meslek. Ticari zeka lazim oncelikle.
Uzmanlik gerektiriyor keslinlikle. Katiliyorum abi sana.

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Neredeyse her gün foruma giriyorum foruma giriş yapmasam içim rahat etmiyor keşke bu forumdaki kardeşlerin hepsi Türkiye'de ve bulundukları her yerde iletişim içerisinde olsalar daveti her yerde duyurabilsek . En çok üzüldüğüm şey müslümanlar olarak elhamdülillah sayımız çok fazla ama her insan farklı bir gruba intisap etmiş birlik yok ortak kurulan vakıflar yok müslümanlar tek vücut halinde değiller.

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasûlullah (sav) şöyle buyurdular: “Yabancı kavimlerin, yiyicilerin birbirlerini sofralarına dâvet ettiği gibi birbirlerini sizin üzerinize çullanmaya çağıracakları zaman yakındır.” Orada bulunanlardan biri: “O gün sayıca azlığımızdan dolayı mı bu durum başımıza gelecek?” diye sordu. Allah Rasûlü (sav), “Hayır, bilakis o gün siz çok olacaksınız. Lakin sizler bir selin getirip yığdığı çer-çöpler gibi hiçbir ağırlığı olmayan kimseler durumunda olacaksınız. Allah, düşmanlarınızın kalbinden size karşı korku duygusunu çıkaracak ve sizin kalplerinize vehn atacaktır!” buyurdular. “Vehn de nedir ey Allah’ın Rasûlü?” diye soruldu. Efendimiz (sav): “ Dünya sevgisi ve ölümden hoşlanmama duygusudur!” buyurdular.” (Ebu Davud, Melahim 5/4297; Ahmet, V, 278

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Geçen gün bir işi yetistirmeye calisirken, sabahlamak zorunda kalmiştim. Bi yerde uyku acayip vurunca ( uykusuzluğa dayanamiyorum) kafami masaya koyup 10 dakka gozlerimi dinlendirim dedim.
1.5 saat uyumuşum ama vucudum da kaskati kesilmiş, robot gibi kalktim. Dedim ben yapamiycam gidip yatagima yatayim.

Arkadaslarim, hayatimda ilk defa
Gercek manada bi yatagim olduguna sukrettim.

Cumle icinde her ne kadar sukredecek ne cok seyimiz var desek de, cogu zaman aliskanlikla soylenmiş cumlelerden ibaret oluyor.

Uykuya geciş surem 10 saniye surdugu icin
O an aydinlanip sukredip uyusamda, bu sukur konusu kafamin icinde donup duruypr surekli.
Yani insan neden aciz bir durumdan ferah bi duruma gectiginde gercek manada sukrediyor, milyon tane sukredilecek durum varken, her birinde aydinlanma yasayip sukretme olayi imkan dışı.

Daimi aydın bir şükre insan nasıl ulaşır?

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Geçen gün bir işi yetistirmeye calisirken, sabahlamak zorunda kalmiştim. Bi yerde uyku acayip vurunca ( uykusuzluğa dayanamiyorum) kafami masaya koyup 10 dakka gozlerimi dinlendirim dedim.
1.5 saat uyumuşum ama vucudum da kaskati kesilmiş, robot gibi kalktim. Dedim ben yapamiycam gidip yatagima yatayim.

Arkadaslarim, hayatimda ilk defa
Gercek manada bi yatagim olduguna sukrettim.

Cumle icinde her ne kadar sukredecek ne cok seyimiz var desek de, cogu zaman aliskanlikla soylenmiş cumlelerden ibaret oluyor.

Uykuya geciş surem 10 saniye surdugu icin
O an aydinlanip sukredip uyusamda, bu sukur konusu kafamin icinde donup duruypr surekli.
Yani insan neden aciz bir durumdan ferah bi duruma gectiginde gercek manada sukrediyor, milyon tane sukredilecek durum varken, her birinde aydinlanma yasayip sukretme olayi imkan dışı.

Daimi aydın bir şükre insan nasıl ulaşır?
Tefekkür bakış açını genişletmek bence, ne zaman tefekkürümü arttırdıysam o zaman şükredecek daha fazla şeyin olduğunu fark ediyorum . Ve ayette buyurduğu gibi bir mü’min olarak şu sözleri sarf ediyoruz “Rabbimiz ! Sen bunu boş yere yaratmadın . Seni eksiklerden tenzih ederiz bizi ateşin azabından koru “ -Al’i İmran 191 İkinci olarak tavsiyem sabredenler ve şükredenler kitabını okuman abla muhteşem bir eser bırakmış bize İbn Kayyım rahimehullah .

Üst Ana Sayfa Alt