Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Forum Günlüğü...

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Kişisel gelişim kitaplarını çok severim, sevdiklerim arasında 1 numaradır. İşe yarar mı; genellikle 18 yaşına kadarki dönemde, insanlarla iletişimde kendine güven, gerektiğinde hayır diyebilme vb konularda muhakkak faydalıdır. Daha ileriki yaşlarda insanlar bu tür konularda genellikle olağan olarak, tecrübe sebebi ile gelişir ama bir yerlerde takıldıysa, takıldığı yerleri aşmak için yine faydalı olabilir.

Benim gibi bu konuda yeterince okudunuz, derslere katıldınız, video izlediniz vs ise, bu aşamadan sonra gereksizdir ama konuşma/anlatım tarzından hoşlandığım herhangi bir kitabı, zaten bildiklerimi anlatsa da okumayı yine seviyorum ) Karşılıklı sohbet etmek gibi, sakinleştirici bir etkisi var ve bildiğim şeyler olsa da tekrar hatırlatılması iyi oluyor )

İkinci olarak da önemli kişilerin biyografilerini ilgi çekici buluyorum.

Bunun dışında roman, şiir vs türde kitapları okumak benim için imkansıza yakın. Özellikle şiir... Mehmet Akif Ersoy'un bazı şiirleri dışında tahammül ederek sonunu getirebildiğim şiir sayısı çok azdır. Çin işkencesi gibi geliyor )

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Acaba kardeşim haklı mı? Kendisi tam bir antidir kişisel gelişim kitapları konusunda. Masal anlattıklarını, pratikte hiç getirisi olmadığını, tamamen kitap yazmış olmak için yazıldıklarını söyler. Ben istisnaları vardır diyorum, ehil psikolog/psikiyatristlerin kitapları boş değildir diye düşünüyorum. O da diyor ki "ben kaliteli, mutlaka okunması gereken bir kişisel gelişim kitabı daha görmedim." Bence çok katı bu konuda fakat...
cidden masal etkisi yaptığı için uyutmuş olabilir seni xD xD

Her zaman masal değil ya, bazen farkindligi arttiriyor kimi okudugun onemli.
Misal yabanci bir yazari okuyosan kultur catismasi oluyor ornekler her daim tutmuyor
Cunku kitap gibi insanlar degiliz
Hepimiz farkliyiz sonucta.

Benim sorunum uykuya düşkün olmam.
1 saat kaylule yapayim dedim 3 saat gecmis yarim saat once uyandim ayilmak icin foruma girdim:/

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Kişisel gelişim kitaplarını çok severim, sevdiklerim arasında 1 numaradır. İşe yarar mı; genellikle 18 yaşına kadarki dönemde, insanlarla iletişimde kendine güven, gerektiğinde hayır diyebilme vb konularda muhakkak faydalıdır. Daha ileriki yaşlarda insanlar bu tür konularda genellikle olağan olarak, tecrübe sebebi ile gelişir ama bir yerlerde takıldıysa, takıldığı yerleri aşmak için yine faydalı olabilir.

Benim gibi bu konuda yeterince okudunuz, derslere katıldınız, video izlediniz vs ise, bu aşamadan sonra gereksizdir ama konuşma/anlatım tarzından hoşlandığım herhangi bir kitabı, zaten bildiklerimi anlatsa da okumayı yine seviyorum ) Karşılıklı sohbet etmek gibi, sakinleştirici bir etkisi var ve bildiğim şeyler olsa da tekrar hatırlatılması iyi oluyor )

İkinci olarak da önemli kişilerin biyografilerini ilgi çekici buluyorum.

Bunun dışında roman, şiir vs türde kitapları okumak benim için imkansıza yakın. Özellikle şiir... Mehmet Akif Ersoy'un bazı şiirleri dışında tahammül ederek sonunu getirebildiğim şiir sayısı çok azdır. Çin işkencesi gibi geliyor )

Ya o 18 yasina kadar ki mevzuda ailesel egitimin onemi var bence.
Kendine guven ya da hayir diyememe orneklerinde oldugu gibi temelde bu yoksa sonradan kazanimlar cok zor oluyor.

Bazi romanlarin ise insan kisisel kitaplardan daha fazla ise yaradigina inanirim
Cunku insanlarin cektigi icsel acilari, arayişlari,sancilari çok çok daha iyi anlatir ve daha gercekci.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Ya o 18 yasina kadar ki mevzuda ailesel egitimin onemi var bence.
Kendine guven ya da hayir diyememe orneklerinde oldugu gibi temelde bu yoksa sonradan kazanimlar cok zor oluyor.
Tabi ki, ailenin önemi yadsınamaz; ama ilerki yıllarda da yine dediğin gibi zordur ama imkansız değildir )

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Tabi ki, ailenin önemi yadsınamaz; ama ilerki yıllarda da yine dediğin gibi zordur ama imkansız değildir )

Zor ama gercekten
misal hayir diyememe mevzusu uzerine calisan biri iyi oturtamazsa,
Bu seferde bencilce hayir demeye basliyor.
Yani kisiyi bencilliğe itebiliyor ya da egosal sorunlar yasayabiliyor.
Kisinin oz yapısından ayrı karakterin oturmasi, neyi- kimi rol model aldigi filan onemli seyler.
O yuzden bi suru coluk cocuk sahibi insan var burada,
yani musluman neslinin saglam olmasi icin ozellikle cocuklarinin egitiminde saglam karakter uzerine çalışılmalı.

Işin asli her sey cocuklugumuzda gizli.

Lavandula19 Çevrimdışı

Lavandula19

وَلَمْ أَكُنۢ بِدُعَآئِكَ رَبِّ شَقِيًّا
İslam-TR Üyesi
musluman neslinin saglam olmasi icin ozellikle cocuklarinin egitiminde saglam karakter uzerine çalışılmalı.
Peki bu nasıl teknikleri barındırmalı?
Sağlam karakter oluşumunu engelleyen faktörler nasıl bertaraf edilmeli?
Bir müslüman, nikah öncesi ve evlilik başladıktan sonra kendini eşiyle senkron halde nasıl "sağlam karakterli çocuk yetiştiricisi" haline getirebilir?
Soruları attım, artık Alketa the sister düşünsün ki tez yazılır bence bunlardan. Aşırı derin geldi şu an. Hayırlı geceler.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Bir müslüman, nikah öncesi ve evlilik başladıktan sonra kendini eşiyle senkron halde nasıl "sağlam karakterli çocuk yetiştiricisi" haline getirebilir?
Soruları attım, artık Alketa the sister düşünsün ki tez yazılır bence bunlardan. Aşırı derin geldi şu an. Hayırlı geceler.

Dusuncek bir sey yok zira bu konuda karakter ve degerler egitimleri uzerine binlerce calisma var, gugullaman yeterli.
Hatta son donemde ozellikle cocuklarda mizac haritalari /enneagram calismalari yapiliyor.

Cok uzaga gitmeye de gerek yok
Peygamber Efendimiz (s.a.v) zaten muazzam bir ornek
Bir cocukla nasil konusulur, hem cocuk oldugunun bilincin de hem de muazzam değer veren ciddiye alan. Kucuk bir insan oldugunun farkinda olarak yani.

Anne baba rolu mesela/
Cocugun bakiminda ve egitiminde yük annede
Halbuki ozellikle kiz cocuklari icin babanin aile icinde durumu iliskisi asiri derecede onemli.

Bir cocuk yalan soylemeyi ilk aile icinde ogrendigine gore / aile ici dogruluk durustuluk yardimlasma vs hepsini gozlemleyerek bir sonuca varir.
Yalan soylediginde verilen tepki / ceza / ilgisizlik/ gormezden gelme/ ustunu kapatma ve yahut karisina alip oturtup konusma, diyalog kurma orneklendirme vs gibi her ne ise artik ona gore sekil alicaktir.

Dedigim gibi gugulla lavandulanineteen

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Zor ama gercekten
misal hayir diyememe mevzusu uzerine calisan biri iyi oturtamazsa,
Bu seferde bencilce hayir demeye basliyor.
Yani kisiyi bencilliğe itebiliyor ya da egosal sorunlar yasayabiliyor.
Kisinin oz yapısından ayrı karakterin oturmasi, neyi- kimi rol model aldigi filan onemli seyler.
O yuzden bi suru coluk cocuk sahibi insan var burada,
yani musluman neslinin saglam olmasi icin ozellikle cocuklarinin egitiminde saglam karakter uzerine çalışılmalı.

Işin asli her sey cocuklugumuzda gizli.
Kişi özünde iyi birisi ise, dengeyi arıyorsa, bu olumsuz durum geçici bir süreçtir; bir dönem bencil olur, sonra dengeyi bulur inşaAllah )

Nitekim hayır diyememek kişinin kendisini eziyete sokar; hayır demek ise karşı tarafı eziyete sokar. Aklı başında biri, ne kendini, ne karşı tarafı üzecek orta yolu zamanla bulur.

Ne üzülmemek, ne üzmemek için yol arayan muhakkak o yolu bulur yani )

Ayrıca her hayır illaki üzmez; güzelce mazeret beyan edilince, "neden hayır" anlatınca karşı taraf da insan, anlar inşaAllah. Bu konuda "kendini ifade etme" konusunda çalışılması yeterli; "nasıl söylersem kırılmaz", olay buradan geçiyor inşaAllah )

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Sağlam karakterli bir çocuk yetiştirmek, sağlam karakterli bir eş seçimi ile başlar. Evlilikte aynı duyarlılığa sahip iki kişi bir arada değilse, birbirinizi yemekten çocuğu eğitemez hale gelirsiniz, benden demesi )

Bu arada "Nikahta keramet vardır" sözü ile "sevgi duyulmayan bir kişiye sevgi duyma" söz konusu olur. Eğitimsiz birisi "eğitime açıksa" sonradan eğitilir de; ama bir erkek eğitime kapalı ise, o erkeğin eşi olarak o kişiyi "asla" eğitemezsiniz (Burdaki "asla", işin zorluğuna vurgudur. Bir mucize eseri eğitilebilmesi mümkündür ancak bir mucizeye güvenerek evliliğe karar vermek de akıl kârı değildir)

Yani çiftlerde kesinlikle din, ahlak, hayata bakış açılarında uyumsuzluk olmamalı. Biri gezmeyi, öteki evde oturmayı seviyorsa böyle şeyler dengelenir. Ancak dini yaşayış, çocuk eğitimi gibi ciddi konularda farklılıklar ömrünüzden ömür çalar; birbirinizle uğraşmaktan, hayat boyu bir adım ilerleyemezsiniz.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Kişi özünde iyi birisi ise, dengeyi arıyorsa, bu olumsuz durum geçici bir süreçtir; bir dönem bencil olur, sonra dengeyi bulur inşaAllah )

Nitekim hayır diyememek kişinin kendisini eziyete sokar; hayır demek ise karşı tarafı eziyete sokar. Aklı başında biri, ne kendini, ne karşı tarafı üzecek orta yolu zamanla bulur.

Ne üzülmemek, ne üzmemek için yol arayan muhakkak o yolu bulur yani )

Ayrıca her hayır illaki üzmez; güzelce mazeret beyan edilince, "neden hayır" anlatınca karşı taraf da insan, anlar inşaAllah. Bu konuda "kendini ifade etme" konusunda çalışılması yeterli; "nasıl söylersem kırılmaz", olay buradan geçiyor inşaAllah )

Kendi adima insanlarla muhattap olmama donemimdeyim.
Cocuklar disinda kimseye eyvallahim yok.
Acikcasi cok yorgunum
Kim ne yapmak istiyorsa yapsın

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Kendi adima insanlarla muhattap olmama donemimdeyim.
Cocuklar disinda kimseye eyvallahim yok.
Acikcasi cok yorgunum
Kim ne yapmak istiyorsa yapsın
"Bezdum da, bezdum" dedirtmişler sana )

Seni anlıyorum )

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Nihayet iş basi yapicam pazartesi.
Bir hayli gecikmeli yazlık/ kışlık duzenlemesi yaptim.
Hepsinin cebine baktim, belki birinin cebinde 20 lira dahi olsa unutmuşumdur diye
1 lira bile cikmadi
Ama bir dahaki viruse kadar
Torunlarimin torunlarina dahi yetecek buruşuk maske ve mutasyona ugrayip canavara dönüşmelik sumuklu mendil çıktı.
Velhasil
Insanlarin parmakla gosterdigi o muazzam titiz insan benim. Yuzyillarca nesilden nesile ibretlik olarak anlatilmaliyim.
Bu gunlukten alinacak kissadan hisse,
Cebinizde para unutun.
3 saniyelik dunyalik mutluluk hepimizin hakki

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Bu terlikle cektigim marti yavrularina yumurta haslayip cam kenarina koyuyorum analari gelsin alsin diye.
Anasi gelene kadar 19373 tane marti gelip yumurtalari yiyor.
Bir ucmayi ogreneydiler ya strese girdim.

Ana gibi ana
Yumurta haşlatti bana.

20220611_190118.jpg

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Yatsiyi beklerken
Yutupda bi ted konusmasi dinlim dedim
Konusma bitti yatsiyi kilmak icin kalkmaya usenirken, aklima geldi
Bi tane bile ted konusmasi yapacak basarim yok, basariszlik silsilesi konusmami yapmak icin ne zaman davet alirim acaba.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Etrafımda İnsanlar hep dunyanın susunden bahsedıyor gelbide bana sor.

Relax olacakmışım

Bağa biru şu relax nasii olinur bi anlatsun da

Üst Ana Sayfa Alt