Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Forum Günlüğü...

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Kardeşim, tek derdin dediğin: Ailem dini yaşadığını sanıyor ama tevhidi bilmiyor. En ufak dış etkide ters tepiyor. Dinini ailesinden taklit yoluyla öğrenen ve onlara bu konuda derin güven duyan biri, ordan burdan tevhidi öğrenerek zaten inanılmaz bir iç yıkım süreci yaşıyor, bir yandan kendi evinde kendi ailesine karşı ne yapacağını bilemez hale geliyor, bir yandan okulu bitirmesi ve kariyer planı yapması için beklenti altında ( Çünkü o her zaman başarılıydı ya! O yapardı.) bir yandan yılların birikimin sebep olduğu ruhsal sağlık sorunları var. Evet, bunlar kimisi için çook küçük meseleler olarak kalıyor, iyi biliyorum. Rabbimiz yardımcıları olsun, sıkıntılarını günahlarına kefaret kılsın. Fakat benim kapasitem şu an Allah tarafından takdir edilen zincirleme imtihanlarla zorlanıyor, inşaallah genişliyor. Bunun - benim için- ne kadar sancılı bir süreç olduğunu kelimelerle buradan yansıtmam düşünülemez zaten. Yani dediğiniz gibi, "Allahu alem"
Rica ederim, karşı tarafın sıkıntısını tahlil etmeden yorumda bulunurken "derdi küçük görme" olarak anlaşılabilecek ifadeler kullanmayalım.
Anlayabiliyorum ama ben ilk okurken "tesettür" kelimesi gözüme çarptı ve (sizin bayan olduğunuzu düşünüyorum) ben de o yüzden tesettürünüz yüzünden darp ediliyorsunuz, zorla başörtünüz çekip açılıyor vs. sandım. Bunlar basit şeyler. Umarım demek istediğimi anlamışsınızdır. Aynı zamanda buradan ailenizin hakkına da girmiş olabilirsiniz(video için hakka girilebilir demişsiniz ama burada aile içinde olan seyi yazmışsınız). Size Kur'an öğretmiş olan babanız hakkında daha yumuşak davranın ve sık kavga etmeyin. Doğruyu öğretmeye çalışın ama kavga olmaz. En azından aile "dini yaşadığını sanıyor", dini hiçe sayıp hakaret etmiyor. Vesselam

Lavandula19 Çevrimdışı

Lavandula19

وَلَمْ أَكُنۢ بِدُعَآئِكَ رَبِّ شَقِيًّا
İslam-TR Üyesi
tesettürünüz yüzünden darp ediliyorsunuz, zorla başörtünüz çekip açılıyor vs. sandım.
Hayır elhamdulillah, tesettürümü şer'i çerçeveye taşıma sürecim desteklenmiyor, aşırı görülüyor ama öyle ekstrem bir durum yok.
Bunlar basit şeyler. Umarım demek istediğimi anlamışsınızdır.
Anladım, "bunlar" basit şeyler. Ben tüme varıma benzer bir şey yaparak genel bir çerçeve çizmiştim kendi durumum hakkında. Çok kişiye göre elbette bu genel durum bile hiçbir şey. Bunu tefekkür ediyorum.
aile içinde olan seyi
Bu çok mu mahrem oldu? Bilemiyorum. Paylaşacak pek kimseyi bulamadığımdan ve bir şeyleri içime atmaktan usandığımdan kendimi buraya yazarken bulmuş olabilirim. Kusura bakmayınız.
Kur'an öğretmiş olan babanız hakkında daha yumuşak davranın ve sık kavga etmeyin
Biz öyle bağır çağır kavga falan etmeyiz, yanlış anlaşılmasın. Fakat fikir uyuşmazlığımız mantıksız şekilde ileri derecede olabiliyor. Kendilerini ve konuları kapatıyorlar. Bu da beni üzüyor. Yirmi küsur senelik emeklerini ben de görmezden gelmek istemiyorum zaten kardeşim, çok kıymetli anılarımız var benim evdeki eğitimime dair. Bağımız güçlü yani, elhamdulillah. Bağın güçlü olup da iletişim kuramamak daha acı ya zaten.
dini hiçe sayıp hakaret etmiyor.
Evet ve ben bunun için çok hamd ediyorum. Çünkü şu anki durum beni böyle elim yanağımda düşündürüyor, dini hiçe sayan bir aile beni aşarmış demek ki. Allahın (svt) kaldıramayacağım bir yükü vermemiş olduğunun da tespiti oluyor bu.
Ve aleykumusselam.

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şey geldi aklıma 11 sene önce ki ben, sofilik zamanlarım :D ha bir de şey var tabii sofilikden hayallerde yaşarken gerçek hayata geçiş daha sonra tevhidin üçe ayrılması tağut meselesi ve tüm bu bilgileri bir sene de aklımın alması o şoku,nasıl kandırıldığımızı ve tarikat hocalarına sorduğum soruların kaynak gostermeden buna iman etmelisin bu abdest değil ki kuran dan hadis den kaynak getireyim demesi ve de bunları söyleyenin şeyhin oğlunun olması falan marmara ilahiyat mezunu bu arada enteresan zamanlardı.

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bugün işteyken arkadaş yan masa dan beni çağırdı. Alkâme bi gelsene dedi gittim yanına efendim kanka dedim :D instagramını bi açsana bir şey göstereceğim dedi. Eee tabi ben de instagram,face sosyal medya kullanmıyorum dedim.Bir şaşırdı afalladı,böyle nasıl aöieiu falan dedi tuhaf tuhaf uzaylı görmüş gibi baktı.Hayır bir de kendisi ismailağacı neye şaşırdı anlamadım ben tuhaf bir insan mıyım akhiler :D Yani alketa böyle bir olay yaşasa ben normal karşılardım.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Bugün işteyken arkadaş yan masa dan beni çağırdı. Alkâme bi gelsene dedi gittim yanına efendim kanka dedim :D instagramını bi açsana bir şey göstereceğim dedi. Eee tabi ben de instagram,face sosyal medya kullanmıyorum dedim.Bir şaşırdı afalladı,böyle nasıl aöieiu falan dedi tuhaf tuhaf uzaylı görmüş gibi baktı.Hayır bir de kendisi ismailağacı neye şaşırdı anlamadım ben tuhaf bir insan mıyım akhiler :D Yani alketa böyle bir olay yaşasa ben normal karşılardım.

Demek ki sende instagram kullanabilecek potansiyel görmüş adam, olmadığını öğrenince şok olmus, affalamış.:D

Dun bir arkadaşım aradi naptin ne ettin vs.
Dedim son bi seri katil dizisi izledim (piyasada kalmadı hepsi bitti)
Artik bu racona hakimim. Tek eksiğim bir de zamani bükmeyi ögrenirsem kuantum muantum fizik mizik tamamdir bu iş.
E iyi falan dedi baska konuya gecti
seri katilliğim bile normal karşılanıyor
Ya da herkes benden bıktı:eek:

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Keyfi harcamalarim icin yaklasik 10 milyon dolara ihtiyacim var.
Az once singapura gidis gelis gezmeye baktim
tek kisi 70 bin telelik bi rakam ortaya cikti
Tabi rakami nasil cikarttin demeyin
Zengin usulu hayali gezdim ve bir suru aktiviteye katıldım. E tabi donuste arkadaslara aileye filan hediyelik aldim oooo bi suru para
Dunya turu yapmam icin 10 milyon dolar anca yetiyor.
Goruyorsunuz arkadaslar matematiğim ne kadar şahane.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Bugun asabi ve kavgaci gunumdeyim
Forumda atar yaptim
Trendyol asistanla kavga ettim.
Turkcelle kavga ettim
Varsa kavga edilecek biri edeyim soylemeniz yeterli
Bir kaşık suda boğmalik bahane ariyorum

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Her şey para ya.
Bir sey ilgimi cekiyor izleyeyim diyorum ilk bölüm bedava gerisi para.
Gerci onu da acamadim ya sitesi bozuk ya da ben gerizekaliyim anlamadim.
Yine de her şey para
Daraldim yaw.

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gariplik hamurumuzda var galiba sanki hiç gitmeyecekmiş gibi ölünceye dek, gerçi o gidince başka bir şey gelir yerine ve enteresan bir döngüye gireriz.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Vahşi doğa fotoculuğuma martilarla devam ediyorum.
Bacanin altinda 3 tane marti yavrusu var.
Uyduruk samsungumla ancak bu kadar çekebildim :D gorebilenlere marti döner hediye.
Bunlar baya iri ama yani nerdeyse analariyla ayni boyda
Ya da analari kisa kanatli ( boylu) bilmiyorum
ciyak ciyak ses cikartiyorlar.
Catiya yemek firlatsim var ama mesafe cok.

Screenshot_20220529-154600.jpg

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Az once bir kadinin ted konusmasini dinledim
Kadin yillar boyunca 1.80 kusur boyundan utanir sikayet edip dururmuş.
Kisa boylu kadinlara ozenir,
- keske boyum 1.50 olsa vs filan diye soylenirmis
Velhasil sonunda kadin kaza gecirir ve felc olur. Tekerlikli sandalyede otururken boyu tam 1.50dir.

Ben de zirt pirt kim ne zaman bir sey sorsa yatiyorum filan derim
Gezmeye gidelim
Yok yaticam
Şunu yapalim
Yok yaticam
Psiko sorularinda bile bir esya olsan ne olursun sorusuna yatak demis insanim
Ve yine velhasil
Nisanin 15 inden bugune dek kazadan sonra zorunlu yatiş yapip yeniden ayaklarimin uzerinde durmaya calisip durdum.
Hamd olsun artik yuruyorum. Kendi islerimi kendim gorebiliyorum.
Sol ayagim 2 cm kisalmis ama.
Simdi fizik tedavi ve omurga guclendirmesi bel kas mas uzerine calisma yapmaya geldi sira
Yani agizdan cikan her lafa dikkat etmek lazim oldugunu bildigimiz halde şu çeneyi bir tutamıyoruz.
Imtihanin Nerden gelecegi belli olmuyor aslinda iste bazen belli de biz körüz. Yani ben aslinda körüm. Çeneyi de tutamiyorum
Az öz konuşmayı bi becerebilseydim keske.

Biz miz derken sizi de isin icine kattim ama
( hani birlik olak yalniz degilsin demeler filan olsun diye ) yok bu konuda kupa bende ya.
3 cumle ile anlaticak seyi 2883737 kelime ile anlattim yine

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Muhammed b. İbrahim şöyle der: "Abdullah b. Mübarek Tarsus'ta Rumlara karşı ribat bekliyorken kendisiyle vedalaşmaya gittim. Onun yanına vardığımda bana şu beyitleri yazdırdı ve bunu Fudayl b. İyad'a okumamı söyledi:
"Ey Harameynin âbidi! Eğer görseydin bizi,
Anlardın o zaman ibadetle eğlendiğini!
Ey yanaklarını gözyaşlarıyla boyayan,
Bizim boyunlarımızı kanlarımızdır boyayan!
Ve ey atıyla boş yere eğlenip duranlar,
Bizim atlarımızdır sabah gazada yorulanlar!
Sizin olsun o güzel esintili kokular, bizim kokumuzdur;
At nallarından çıkan kıvılcımlar ve kalkan hoş tozlar!
Muhakkak ki bize, o Nebî'mizden bir söz geldi,
Sahih, sadıktır ve yalanlanacak bir söz de değil ki; 'Bir araya gelmez ALLAH yolundaki atların tozuyla
Cehennem ateşinin dumanı, kişinin burnunda!'
İşte ALLAH'ın kitabı bak aramızda konuşuyor:
'Şehid asla ölü değildir' diyor, o yalan da söylemiyor!"
Mekke'de Fudayl b. İyad ile karşılaştım ve mektubu ona verdim. Mektubu okuyunca gözlerinden yaşlar boşandı ve; 'Abdullah b. Mübarek doğru söylüyor' dedi ve bana bazı nasihatlerde bulundu."
(Zehebi - Siyeru A'lemin-Nübela)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Vahşi doğa fotoculuğuma martilarla devam ediyorum.
Bacanin altinda 3 tane marti yavrusu var.
Uyduruk samsungumla ancak bu kadar çekebildim :D gorebilenlere marti döner hediye.
Bunlar baya iri ama yani nerdeyse analariyla ayni boyda
Ya da analari kisa kanatli ( boylu) bilmiyorum
ciyak ciyak ses cikartiyorlar.
Catiya yemek firlatsim var ama mesafe cok.

Ekli dosyayı görüntüle 29478

Bu terlikle cektigim marti yavrularina yumurta haslayip cam kenarina koyuyorum analari gelsin alsin diye.
Anasi gelene kadar 19373 tane marti gelip yumurtalari yiyor.
Bir ucmayi ogreneydiler ya strese girdim.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Bu Dünya
"Bırak deli Haydar bırak be gardaş
Kafayı bozmaya değmez bu dünya
İster hızlı dönsün isterse yavaş
Sen, seni üzmeye değmez bu dünya.
Fani diyen varsın desin sana ne
Gönül veren gitsin versin sana ne
Haydut vursun hırsız yesin sana ne
Gücenip kızmaya değmez bu dünya.
Nerde kan akıtıp kavga verenler
Nerde şimdi sefasını sürenler
Ne götürdü kucağına girenler
Bir yırtık çizmeye değmez bu dünya
Hayaller kur tespih tanesi farzet
Hepsi de senindir otuz üç adet
Bırak kalsın orda hiç çekme zahmet
İpliğe dizmeye değmez bu dünya
Kulpu yok ki neresinden tutasın
Sana göre lokma değil yutasın
İçine gireni ALLAH kurtarsın
Üstünde gezmeye değmez bu dünya.
Gel gitme kal desem kalamazsın ki
Ortadan böl desem bölemezsin ki
Git tekrar gel desem gelemezsin ki
Aldanıp azmaya değmez bu dünya.
Almak-satmak, tapu-senef nafile
Toplayıp yığdığın servet nafile
Sıla nafiledir, gurbet nafile
Yağmaya tozmaya değmez bu dünya.
Sınırlar çizilmiş konulmuş yasak
Beş para etmezdi bizler olmasak
Kısmen göz yaşı kan-kısmen kir pasak
Yıkayıp süzmeye değmez bu dünya
Kabuktur, manayı unutturmasın
Babayı, anayı unutturmasın
Boş hayal Mevlâ'yı unutturmasın
Tırnakla kazmaya değmez bu dünya.
Arkası karanlık, önü karanlık
Yarını karanlık, dünü karanlık
Kendine çağırır seni karanlık
Bir küçük hüzmeye değmez bu dünya.
Cazibesi özelliği yok demem
Nakış nakış güzelliği yok demem
İki günde kaçar gider..çok demem
Anlayıp sezmeye değmez bu dünya.
Unutma ki yolcu yolunda gerek
Yolcunun azığı belinde gerek
İnsanlar insanlık hâlinde gerek
Mest olup sızmaya değmez bu dünya
Bilesin ha canım Haydar bilesin
Seni bekler soğuk mezar bilesin
Ebediyet ötede var bilesin
Tek satır yazmaya değmez bu dünya"​
-Abdurrahim Karakoç, Yasaklı Rüyalar

Lavandula19 Çevrimdışı

Lavandula19

İslam-TR Üyesi
Zalim olan insandır...
Aynen öyle:(

قَالَ رَبِّ اِنّ۪ي دَعَوْتُ قَوْم۪ي لَيْلًا وَنَهَارًاۙ
فَلَمْ يَزِدْهُمْ دُعَٓاء۪ٓي اِلَّا فِرَارًا
(Nuh,5&6)
Ben de bu ayetleri aklımda daha çok tutayım artık, bugünün dersi olsun.

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Bugün evden erken çıkmam ve dışarda 5-6 saat geçirmem gerekti. Botanik parka gelip manda gibi, mağara adamı gibi serilip yattım. Valla günlük mağara adamlığı çok konforlu birşeymiş. Şimdi işe gidecem kalkasım yok, 2000 sene öncesine 6 saatte adapte oldum.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Kişisel gelisim kitaplari okumaya calişinca
aninda siziyorum
kişisel gelişemediğimi farkettim
Genel gelişmeye açığım ben galiba
Genel gelişim kitaplari yazilsin
Bu parlak zekami durduramiyorum(y)

Lavandula19 Çevrimdışı

Lavandula19

İslam-TR Üyesi
Kişisel gelisim kitaplari okumaya calişinca
aninda siziyorum
Acaba kardeşim haklı mı? Kendisi tam bir antidir kişisel gelişim kitapları konusunda. Masal anlattıklarını, pratikte hiç getirisi olmadığını, tamamen kitap yazmış olmak için yazıldıklarını söyler. Ben istisnaları vardır diyorum, ehil psikolog/psikiyatristlerin kitapları boş değildir diye düşünüyorum. O da diyor ki "ben kaliteli, mutlaka okunması gereken bir kişisel gelişim kitabı daha görmedim." Bence çok katı bu konuda fakat...
cidden masal etkisi yaptığı için uyutmuş olabilir seni xD xD

Üst Ana Sayfa Alt