Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Forum Günlüğü...

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Son sinavlara girip asciligi da bitircem bu sene.
Ama zerre bir sey ogrenmeden.
ogrenci akbili devam etsin diye
Bir sey daha bulup okumaliyim arkadaslar. Zamani geldiginde beraber secelim.

Forum ahalisi: daha faydali bir sey mi yapsan artik.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Şu aile hekimlerinin geneli mi uyuz acaba?
Hastayim, 3 gune gecer diyor 1 gun rapor veriyor.
Hep bunu yapiyorlar.
Abi versene 3 gun rapor, yatayim evde, kendime geleyim.
Yok.
Bi tanesi de ekg sonucunu yuzume firlatmişti, yok bir sey diye.
Sizin derdiniz ne acaba?

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Hep bunu yapiyorlar.
Yok.
Sizin derdiniz ne acaba?
Bizim aile hekimi o kadar güler yüzlü ki maşaAllah, odasına girince ne için gittiğimizi unutuyoruz. Dışarıda bekleyenler olmasa, sırf terapi niyetine 1 saat konuşma talep edeceğim; ama işte aile hekimi... Ve kısaca yanlış meslek seçmiş bence.

Geçmiş olsun bu arada Alketa kardeşim, Rabbim şifalandırsın.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Hep bunu yapiyorlar.
Yok.
Sizin derdiniz ne acaba?
Allah şifa versin kardeşim. Özel de ver 500₺ muayene parası al 1 hafta ne uğraşıyon

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Bizim aile hekimi o kadar güler yüzlü ki maşaAllah, odasına girince ne için gittiğimizi unutuyoruz. Dışarıda bekleyenler olmasa, sırf terapi niyetine 1 saat konuşma talep edeceğim; ama işte aile hekimi... Ve kısaca yanlış meslek seçmiş bence.

Geçmiş olsun bu arada Alketa kardeşim, Rabbim şifalandırsın.

Allah razı olsun abla.
Sen şanslıymışsın.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Yani şunu da yazmazsam çatlarım,
Forum icinde
Şu 18 yas alti oldugunu iddia edip de,ya da bilmem neyse artik, ben vesveseliyim, yok ailem bana zulm etti yok bana şunu dediler, arkadas cevrem bana bunu yapti bilmem ne deyip, 2- 3 islami soru sorup, sonrasinda dalga gecer gibi yorumlar yazmalari tahammul sinirlarimi zorluyor

Bu gencler harbiden boyle ise ahlaki oturtmalari lazim once. Ahlak edep bilmeyen islami soru sorup ne yapacak.

Yok hasta ise tedavi olun.

Dalga icin burdalarsa, bize bir sey olmaz herkes kendine yapar yapacagini

Cok sey bildigini zannedip de ahkam kesenler kadar yoran insan tipi yok.genci de yaslisi da boyle.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Yani şunu da yazmazsam çatlarım,
Forum icinde
Şu 18 yas alti oldugunu iddia edip de,ya da bilmem neyse artik, ben vesveseliyim, yok ailem bana zulm etti yok bana şunu dediler, arkadas cevrem bana bunu yapti bilmem ne deyip, 2- 3 islami soru sorup, sonrasinda dalga gecer gibi yorumlar yazmalari tahammul sinirlarimi zorluyor

Bu gencler harbiden boyle ise ahlaki oturtmalari lazim once. Ahlak edep bilmeyen islami soru sorup ne yapacak.

Yok hasta ise tedavi olun.

Dalga icin burdalarsa, bize bir sey olmaz herkes kendine yapar yapacagini

Cok sey bildigini zannedip de ahkam kesenler kadar yoran insan tipi yok.genci de yaslisi da boyle.
Herkesin zorlandığı tür farklı demek ki, bahsettiğin türler bana çok sevimli geliyor. Beni yıpratan ise bambaşka türler.

Ama hiç tarif etmeyeyim, konunun ta kendisi tam bir fitnedir çünkü; sadece adını ansak ortalık birbirine karışır. Sabrım zorlanıyor ve ne zaman yorulurum bilmiyorum. Ama yorulduğum zaman bunlar yüzünden olduğundan %100 emin olabilirsiniz.

Bu arada herkes için takıldığı nokta gayet zordur, nitekim herkes kendine has olarak sınanır. Rabbim birimize yaşatmadığını, bir diğerine yaşatıyor çünkü ve kişinin yerinde olmadan ahkâm kesmekten Allah'a sığınırım.

Cümleten sınavlarımızda kolaylıklar diliyorum.

AbdussametTuna1 Çevrimiçi

AbdussametTuna1

Şirke rızam yoktur
İslam-TR Üyesi
Allah'a yemin olsun ki Şeriat-ı Garrayı Muhammediyye gelmeden bir daha twitter'a girmeyeceğim. Bunlar beni de yakacak. Şeriat geldiğinde twitter mı kalır, internet mi kalır orasını bilmem. Bu benim kalkan niyetine andım. Bundan sonra sadece buradayım

e.soyler.Tawheed Çevrimdışı

e.soyler.Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah'a yemin olsun ki Şeriat-ı Garrayı Muhammediyye gelmeden bir daha twitter'a girmeyeceğim. Bunlar beni de yakacak. Şeriat geldiğinde twitter mı kalır, internet mi kalır orasını bilmem. Bu benim kalkan niyetine andım. Bundan sonra sadece buradayım
Kardeşim yeminini unutma ama Bence yemini her şeye Kalkan etme benim başıma ne geldi mesela 5-6 şeye yemin ettim yapmayacağım dedim. Bir gün yaptım düşün artık 20'ye yakın Kefaret Orucu tutmam lazım. Onun için benden sana tavsiye her şeye yemin etme. İşin içinden çıkamazsın.

AbdussametTuna1

Şirke rızam yoktur
İslam-TR Üyesi
Kardeşim yemenini unutma ama Bence yemini her şeye Kalkan etme benim başıma ne geldi mesela 5-6 şeye yemin ettim yapmayacağım dedim. Bir gün yaptım düşün artık 20'ye yakın Kefaret Orucu tutmam lazım. Onun için benden sana tavsiye her şeye yemin etme. İşin içinden çıkamazsın.
Bilmiyorum abi, dediğin gibi öyle de bir sıkıntı var.

“Cennet size, ayakkabınızın bağından daha yakındır. Cehennem de öyledir.” (Buhârî, Rikak 29, h.no: 6488)

Hadisine binaen üstelik ahir zamanda olduğumuzu da işin içine katarsak şeytan ve nefs en küçük bir gaflet anını bile fırsata çeviriyor. Ben de korkumdan böyle yeminler ediyorum. Aklıma ettiğim yeminleri ufak bir kağıda yazıp gün boyu cebimde gezdirme fikri geldi. Şeytan da müşrikler de nefs de bizim düşmanımız. Su uyur,düşman uyumaz. O yüzden tetikte olmalıyım. Gazzeli şehid bir çocuğun günahlarını cebinde gezdirmesi misali.

e.soyler.Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bilmiyorum abi, dediğin gibi öyle de bir sıkıntı var.

“Cennet size, ayakkabınızın bağından daha yakındır. Cehennem de öyledir.” (Buhârî, Rikak 29, h.no: 6488)

Hadisine binaen üstelik ahir zamanda olduğumuzu da işin içine katarsak şeytan ve nefs en küçük bir gaflet anını bile fırsata çeviriyor. Ben de korkumdan böyle yeminler ediyorum. Aklıma ettiğim yeminleri ufak bir kağıda yazıp gün boyu cebimde gezdirme fikri geldi. Şeytan da müşrikler de nefs de bizim düşmanımız. Su uyur,düşman uyumaz. O yüzden tetikte olmalıyım. Gazzeli şehid bir çocuğun günahlarını cebinde gezdirmesi misali.

Aynısını ben de yaptım. Hatta benim özel bir not defterim var ya da buna benzer bir online takvim uygulaması kullanıyorum. Dediğini yaptım; öyle şeylere yemin ettim ki yapmayacağım diye, ama nefis işte, bir an geliyor ve yapıyorsun kardeşim. Sonra kefaret vermek zorunda kalıyorsun. Anlıyor musun kardeşim. Ama onun için yemini hiçbir zaman kalkan yapma. Bir bakmışsın, 50 tane kefaret orucu tutman lazım. Ne oldu? 50 tane büyük günaha girersen ne olacak? Yani bunun sonu ucu bucağı yok.

Son düzenleme:

e.soyler.Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rabbime yemin olsun ki aynısını ben de yaptım. Hatta benim özel bir not defterim var ya da buna benzer bir online takvim uygulaması kullanıyorum. Dediğini yaptım; öyle şeylere yemin ettim ki yapmayacağım diye, ama nefis işte, bir an geliyor ve yapıyorsun kardeşim. Sonra kefaret vermek zorunda kalıyorsun. Ben mesela günaha girmemek için yemin etmiştim, anlıyor musun kardeşim, ama bazen o günaha ister istemez giriyorsun. Bu çok sıkıntı. Evet, biraz açık konuştum ama onun için yemini hiçbir zaman kalkan yapma. Bir bakmışsın, 50 tane kefaret orucu tutman lazım. Ne oldu? 50 tane büyük günaha girersem ne olacak? Yani bunun sonu ucu bucağı yok.

Kısacası alışkınlık haline getirme.

AbdussametTuna1

Şirke rızam yoktur
İslam-TR Üyesi
Kısacası alışkınlık haline getirme.
Abi şimdi şöyle söylediğin aslında mantıklı. Ama benim bakış açım günah işlememek değil. Zaten mümkün değil. Günahtan sakınmak ama büyük günahlardan aslandan kaçar gibi kaçmak. Bilmiyorum anlatabildim mi. Maddi durumum elverişli değil. O zaman kefaret olarak oruç tutmalıyım. Bu kefaret işi bir yandan beynime bir sopa sinyali gibi benim açımdan. Şöyle ki diyelim bir yemin ettim ardından bozdum. Kefaret ödemem bana ne gibi bir zarar verir ki?

“Ancak kim zulmeder de sonra (yaptığı) kötülüğün yerine iyilik yaparsa bilsin ki şüphesiz ben çok bağışlayıcıyım, çok merhamet edenim.” (Neml 11)

“Nerede ve nasıl olursan ol, Allah’dan kork.

Kötülük işlersen, hemen arkasından iyilik yap ki, o kötülüğü silip süpürsün.

İnsanlarla güzel geçin!” (Tirmizî, Birr 55)

Tabii her şeye yemin etmeyi savunmuyorum ama nacizane böyle bir kanaatim var.

e.soyler.Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abi şimdi şöyle söylediğin aslında mantıklı. Ama benim bakış açım günah işlememek değil. Zaten mümkün değil. Günahtan sakınmak ama büyük günahlardan aslandan kaçar gibi kaçmak. Bilmiyorum anlatabişdim mi. Maddi durumum elverişli değil. O zaman kefaret olarak oruç tutmalıyım. Bu kefaret işi bir yandan beynime bir sopa sinyali gibi benim açımdan. Şöyle ki diyelim bir yemin ettim ardından bozdum. Kefaret ödemem bana ne gibi bir zarar verir ki?

“Ancak kim zulmeder de sonra (yaptığı) kötülüğün yerine iyilik yaparsa bilsin ki şüphesiz ben çok bağışlayıcıyım, çok merhamet edenim.” (Neml 11)

“Nerede ve nasıl olursan ol, Allah’dan kork.

Kötülük işlersen, hemen arkasından iyilik yap ki, o kötülüğü silip süpürsün.

İnsanlarla güzel geçin!” (Tirmizî, Birr 55)

Benim demek istediğim o değil. Bir tane kefaret bozarsan Allah merhametlidir, 100 tane bozsan da Allah merhametlidir. Ama bazen öyle bir noktaya geliyorsun ki, 20 defa "Yapmayacağım" diye yemin ettiğin işi bozarsan ne olacak? İşte bu, nefsine çok ağır gelecek. Öyle bir ağır gelecek ki, demek istediğim o zaman anlayacaksın. Yoksa hadi bakalım, 20 çarpı 3, her kefaret için üç oruç gerekiyor. Peki kardeşim, bunu tutmak için nefsin ne kadar müsait? Zorlanacaksın. Onun için dediğim gibi, Allah'ın affetmesini konuşmuyoruz. Konuştuğumuz mesele, kefaretin bozulup sonrası ne olacağı.

AbdussametTuna1

Şirke rızam yoktur
İslam-TR Üyesi
Benim demek istediğim o değil. Bir tane kefaret bozarsan Allah merhametlidir, 100 tane bozsan da Allah merhametlidir. Ama bazen öyle bir noktaya geliyorsun ki, 20 defa "Yapmayacağım" diye yemin ettiğin işi bozarsan ne olacak? İşte bu, nefsine çok ağır gelecek. Öyle bir ağır gelecek ki, demek istediğim o zaman anlayacaksın. Yoksa hadi bakalım, 20 çarpı 3, her kefaret için üç oruç gerekiyor. Peki kardeşim, bunu tutmak için nefsin ne kadar müsait? Zorlanacaksın. Onun için dediğim gibi, Allah'ın affetmesini konuşmuyoruz. Konuştuğumuz mesele, kefaretin bozulup sonrası ne olacağı.
Allah sebat versin abi bizlere o zaman diyecek bir şey yok bu neticede :)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Herkesin zorlandığı tür farklı demek ki, bahsettiğin türler bana çok sevimli geliyor. Beni yıpratan ise bambaşka türler.

Ama hiç tarif etmeyeyim, konunun ta kendisi tam bir fitnedir çünkü; sadece adını ansak ortalık birbirine karışır. Sabrım zorlanıyor ve ne zaman yorulurum bilmiyorum. Ama yorulduğum zaman bunlar yüzünden olduğundan %100 emin olabilirsiniz.

Bu arada herkes için takıldığı nokta gayet zordur, nitekim herkes kendine has olarak sınanır. Rabbim birimize yaşatmadığını, bir diğerine yaşatıyor çünkü ve kişinin yerinde olmadan ahkâm kesmekten Allah'a sığınırım.

Cümleten sınavlarımızda kolaylıklar diliyorum.

Elbette herkesin zorlandığı durum farklı, ve sınandıkları da kendine has.
Birbirine cok benzer durum gibi gözükse de tepkilerimizin ya da hissiyatlarımızın aynısı olması beklenemez. Robot değiliz neticede.

Ama bazı seyleri biz besliyoruz.
Mesela surekli maĝduru oynayan kisiler ya da surekli haksizliga ugradigini dusunen, alkislanmak isteyen vb. olaylar, kaş yaparken göz çıkartabiliyoruz.

Ben mesela icimdekini tutmak da pek mahir değilim ama her daim oku kendime saplamayi şiar edinmeye de çalışırım.
Bunu sanal icin pek diyemem klavyenin arkasindakini bilmiyorum ispatim yok. Muamma.
Ama reel icin bir sey benim sınırlarımı zorlamişsa, karsimda ne gordum de zorlaniyorum diye sorarim. Gordugum kendimdendir cunku. Bende olani gorurum.

Kendimizde olani gormemek ciddi anlamda hüzünlü bir durumdur ve bu da bizi hep etrafimizda bir suclu aramaya iter.

Duana amin bu arada.

Üst Ana Sayfa Alt