Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Gayr-i İslami Şekilde Yaşayan Bir Ailede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

E Çevrimdışı

et-Türki

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum:
Ben gayri İslami bir ailede yaşamaktayım ve dolayısı ilede ister istemez pek çok mefsedet ile içiçeyim. Evde yenilen içilen şeylerin helaliyetinden tutunda, haremlik selamlığa kadar pek çok meseleye riayetsizlik var maaleseft. Hicret etmek gibi bir imkanımda yok zira resmi olarak yaşım 18'den küçük.
Ben ve benim durumumda olan kişilerin ne yapması lazım? Tavsiyeleriniz nelerdir? O sofradan yemek veya o misafir ile oturmak caizmidir?

Abdulafuv Çevrimdışı

Abdulafuv

Hak Ehli Susarsa Batıl Ehli Kendini Hak Zanneder
İslam-TR Üyesi
Gayrı islami dediğin kendi ailense evvela onları tekfir etmekten sakin sözlerin ile onları kırmamaya gayret et çünkü annen ve baban senin icin cennet kapilarindan bir kapi olabilir. Hangi şehirde yaşadığını bilmiyorum fakat doğu bölgesinde yaşıyorsan burda kesilen etlerde çoğu besmele ile kesildigini biliyoruz Allahu alem tavuk eti v.s için ise helal sertifikalı tse sertifika hariç yiyebilirsin Gimdes bu konuda güzel çalışıyor. Kendine özel odan var ise haremlik selamlık olacağı zaman odana git uzaktan misafirlere hoşgeldin diyebilirsin tv izleme v.s. gibi şeyleri varsa belgesel kanalı izleyebilirsin ailen ile gelelim onlara emri bil maruf yapmaya gücün yettiği oranda onlara güzel bir uslup ile yaklaşıp davet et asla kirma neticede sende bir zamanlar öyleydin zamanını bol bol kitap okuyarak geçir.Allah swt sınavımızı kolaylaştırsın.

E Çevrimdışı

et-Türki

Üye
İslam-TR Üyesi
Gayrı islami dediğin kendi ailense evvela onları tekfir etmekten sakin sözlerin ile onları kırmamaya gayret et çünkü annen ve baban senin icin cennet kapilarindan bir kapi olabilir. Hangi şehirde yaşadığını bilmiyorum fakat doğu bölgesinde yaşıyorsan burda kesilen etlerde çoğu besmele ile kesildigini biliyoruz Allahu alem tavuk eti v.s için ise helal sertifikalı tse sertifika hariç yiyebilirsin Gimdes bu konuda güzel çalışıyor. Kendine özel odan var ise haremlik selamlık olacağı zaman odana git uzaktan misafirlere hoşgeldin diyebilirsin tv izleme v.s. gibi şeyleri varsa belgesel kanalı izleyebilirsin ailen ile gelelim onlara emri bil maruf yapmaya gücün yettiği oranda onlara güzel bir uslup ile yaklaşıp davet et asla kirma neticede sende bir zamanlar öyleydin zamanını bol bol kitap okuyarak geçir.Allah swt sınavımızı kolaylaştırsın.
Ben Ankarada yaşıyorum...
Aileme gelince, onları tekfir etmiyorum. Klasik, muhafazakar bir Türk ailesi benim ailem. Tebliğ yapmak ise bir mesele adeta en ufak meseleden en büyük meseleye. Zaten "Selefilik" yada "Selef itikadı" diye bir şeyi ilk defa duymuşlar kendileri ömründe. Tebliği ne konuda yapsan birkaç tepkiden birini veriyorlar "Ben şu kadar hoca tanıdım, bunları hiç duymadım","O senin şu kadar yakın akraban, onadamı kötü gözle bakacaksın" , "Kılıçdaroğlumu iktidar olsun(AKP'yi ehveni şer gördüklerinden değil, bilakis hayır görüyorlar)", "Asker olmazsa düşman şunu bunu yapar"...
Tanıdık gelmiştir muhtemelen, zira pek çok kardeş böyle tepki alıyor. Ben birde ek olarak "Ali MAZLUM'un oğlu İsmail MAZLUM vardı bizim tanıdığımız, oda senin gibiydi araba çarptı öldü(benim gibi dediğide Erbakancılardanmış, devlet konusunda bizim gibi düşünüyormuş galiba)" veya "Benim bir din kültürü hocam vardı, insanlara başınızı kapayın dedi sonra kendi kızı başını açtı" gibi tuhaf ve akla hayale gelmedik şeyler söyleyip duruyorlar. Bende artık tebliğ yapmayı kestim.
Herşeye rağmen onlar benim Annem, Babam, Dedem, Nenem ve Kızkardeşim, aramı bozmak gibi bir niyetim zaten yok.

Abdulafuv Çevrimdışı

Abdulafuv

Hak Ehli Susarsa Batıl Ehli Kendini Hak Zanneder
İslam-TR Üyesi
Tebliğ her kişiden kişiye değişen bir durumdur. Herkese lailaheillallah anlatacağız fakat insanların AKIL SEVIYELRINE göre anlatacağız eğer BUNUN DIŞINDA bir şekilde anlatırsak bu onlarda fitneye sebebiyet verir. sana bu konuda mustafa meşhurun davet kitabını tavsiye ederim ayrıca ferdi davette çevrendeki müslümanlardan yardım alabilirsin kendisini köşeye çekip herkese kâfir diyen insanlardan uzak dur. Vakıayı görüp çözüm üretecek vasat müslümanlar bul bununla beraber Allah swt ya Allahtan dua iste ailenin hidayeti için sebeplere sarıl kırma dökme dilin ile tebliğ edemiyorsan amelin ile tebliğ et. Bana soruların olursa ayrıca öm bana sorabilirsin. Allaha emanet ol

Ebu Meryem Afra Çevrimdışı

Ebu Meryem Afra

Sabır ve Şükür
İslam-TR Üyesi
aleykumusselam ve rahmetullah kardeşim.. Kardeşler yanlış anlamasın inşaAllah. İsmin Et-Türki olduğu için türk olduğunu zannediyorum. Türkler, kürt ve diğer ırklara nazaran bu konulara biraz daha mesafelidirler sebebi Tevhidi içermeyen tasavvufun ve vatanı sevmek imandandır gibi uydurma hadislerin biz türklerin gözüne gözüne sokmaları hasebiyle ailelerimiz bizim duruşumuza biraz garip bakabilirler bunun için sana nasihatım. Onların bilmediği alimlerden değilde imam Ebu Hanife gibi diğer mezheb imamlarımızdan bahsederek sonra Mustafa Sabri efendi alimlerin Laikliğe ve Demokrasiye karşı olduğu görüşü ki Mustafa Sabri Efendi Son Şeyhulislam'dır ondan bahset. Siyer'den örnek vermeye çalış, Bilal R.a'dan Yasir R.a Sümeyye R.a Ammar R.a uğradığı zulumlerden ve İmamul Mucahidin Muhammed s.a.s Onlara ne dediğini onlar zulume uğrarken ki teklifleri ve neden reddettiğini anlat. MubarekFuri R.a kitabından mutlaka siyeri oku ve ailene anlatmaya çalış.

Unutma :) Amel sözün efendisidir. O yüzden sözlerinle değil Yaşantınla ve amellerinle ailene davette bulun. Ve her şeyin başı güzel ahlak. İnsanları kırmadan, nazikçe uyarıda bulun bazı şeyleri neden yapman gerektiği ve neden yapmaman gerektiği anlat. Eğer bu davada bizler samimiysek hem davayı sırtlanırız hem de ailemiz bizi her koşulda sırtlanır..

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

et-Türki

Üye
İslam-TR Üyesi
aleykumusselam ve rahmetullah kardeşim.. Kardeşler yanlış anlamasın inşaAllah. İsmin Et-Türki olduğu için türk olduğunu zannediyorum. Türkler, kürt ve diğer ırklara nazaran bu konulara biraz daha mesafelidirler sebebi Tevhidi içermeyen tasavvufun ve vatanı sevmek imandandır gibi uydurma hadislerin biz türklerin gözüne gözüne sokmaları hasebiyle ailelerimiz bizim duruşumuza biraz garip bakabilirler bunun için sana nasihatım. Onların bilmediği alimlerden değilde imam Ebu Hanife gibi diğer mezheb imamlarımızdan bahsederek sonra Mustafa Sabri efendi alimlerin Laikliğe ve Demokrasiye karşı olduğu görüşü ki Mustafa Sabri Efendi Son Şeyhulislam'dır ondan bahset. Siyer'den örnek vermeye çalış, Bilal R.a'dan Yasir R.a Sümeyye R.a Ammar R.a uğradığı zulumlerden ve İmamul Mucahidin Muhammed s.a.s Onlara ne dediğini onlar zulume uğrarken ki teklifleri ve neden reddettiğini anlat. MubarekFuri R.a kitabından mutlaka siyeri oku ve ailene anlatmaya çalış.

Unutma :) Amel sözün efendisidir. O yüzden sözlerinle değil Yaşantınla ve amellerinle ailene davette bulun. Ve her şeyin başı güzel ahlak. İnsanları kırmadan, nazikçe uyarıda bulun bazı şeyleri neden yapman gerektiği ve neden yapmaman gerektiği anlat. Eğer bu davada bizler samimiysek hem davayı sırtlanırız hem de ailemiz bizi her koşulda sırtlanır..

Aynen öyle abi, buradaki kardeşler arasında Kürtler var. Onlara bile "Kürt oldukları için devlete karşıdırlar" gibi tuhaf bir yorum yapıyorlar. Sorsan Irkçı değiller.
Buradaki kardeşler ile irtibat halindeyim zaten, Pandemiden ve yasaktan dolayı biraz gevşedik ama olsun.
Yaşantımı nefsim ve şeytana galebe alabildiğim ölçüde düzgün tutmaya çalışıyorum zaten. Devlet konusundaki çarpık anlayış onlardada var. Ben Hanefi bir memlekette bu anlayış nasıl bu kadar yayılmış cidden hayret etmekteyim. Şamanizmdeki Kut anlayışından başka bağlayacak bir yer bulamıyorum. Ebu Hanife, zâlim sultana dahi kıyamı caiz görür normalde. Halbuki şu anda zâlim sultan bile yok, bir Tuğyan rejimi var. Ama onlara göre Devlet başkanı Müslüman ise itaat etmek farz( bu yine iyi. Bazılarına göre Müslüman olmasınada gerek yok)
Merak ediyorum, yarın Alevi olan Kılıçdaroğlu devlet başkanı olsa onada itaat farz olacakmı?
Dediğiniz gibi Doğu çok daha çabuk ısınıyor Tevhid davetine, zira bizdeki kadar çok bidat yok onlarda. Olanların pek çoğuda bizden onlara geçmiş. Devletin orada yaptığı zulümler sebebi ilede Devlete karşı olan küskünlükleride ciddi rol sahibi.
Dediğiniz gibi bende Ebu Hanife'den bazı fetvaları aktarmıştım velakin "Şu anda devlet olmazsa" diye başlayan cümleler kuruveriyorlar. "Ben şimdi kıyam edelm demiyorum, sadece ictinab etmekten ve kalb muhalefetinden bahsediyorum" deyince iş başa sarıyor "Niye kalben muhalefet edeceğizki?"...
Buradan sonra konu kısırlaşıyor: "Türkiye, Adganistana ABD safına asker gönderdi" diyor ve Müslümanlara karşı kafirlerin tarafında olmanın hükmüne dair nass ve kavilleri naklediyorum. Aldığım cevab "Askerimiz orada insanlara iyi davranıyor, zulmetmiyor. Hastahane açıyor, yaralılara bakıyor, aşevi açıyor, fakireri doyuruyor" vs.
İstediğin kadar Taliban mensublarının varillerde katledildiğini anlat nafile.
İç politikaya dönüyorsun, Kürt illerinde TSK'nın yaptığı zulümleri anlatıyorsun nafile. Hizbullahçıları(Allah onları tekrar doğru yola iletsin) devletin haksız yere senelerdir içeride tuttuğunu anlatıyorsun "Domuz bağı ve Beton" diyorlar. Sonra gelde fasıklardan haber alınmaz diyr izah et. Konuya devam ediyorsun; Ülkücülerin(Allah onları ya hidayet ya kahru perişan eylesin), Metin Yükseli hemde Camide -İnsanın aklına ister istemez Ebu Lulu geliyor- katlettiklerini anlatıyorsun. İnsaf ederlerse "Onu solcular vurmuştur" diyorlar, sonunda"Vardır bir suçu" cevabını alıorsun. Sözün bittiği yerdir deyip konuyu kapatıyorsun.
Sonra konu açılıyor: Faiz diyorsun, içki, kumar(piyango) ve fuhuş diyorsun. "Kalben muhalefetin dışında hardal kadar iman yoktur" hadisini naklediyorsun. Bunlara kalben muhalefet ettiklerini söylüyorlar, ama devlet'e gelince, "Suriye" diyorlar. Bende, "Ben size silahlanın demiyorum kalben muhalefet edin diyorum" ve döngü bir daha başa sarıyor...
Uygurlara yapılan zulüm diyorsun, Çeçenlerin iyade edilmesi diyorsun. Sanki onlara değil duvara konuşuyorsun...
Bu sadece bir konu, Geçen sene Selef akidesi ile tanışmıştım. Allah'tan o senede rüyet ve hesap denk gelmişti. Ama ne varki birde kandiller var, emri bil maruf yapıyorsun ya "Bu kadar hoca bilmiyor senmi biliyorsun" cevabını alıyorsun, yada "Biz ibadet ediyoruz ne zararı var" diyorlar.
Kardeşlerin çoğu, Muhammed Şeddadın ve Şeyh Saidin soydaşı biliyorum...
Onlar için en çok korktuğum şey ise bizim başımıza gelenlerin onlarında başına gelmesi. Özellikle HÜDAPAR'ın seçime girmesinden sonra...
Biraz dert yaktım galiba hakkınızı helal edin

Üst Ana Sayfa Alt