Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Günah Değil Demek Dinden Çıkarır mı?

e.soyler.Tawheed Çevrimdışı

e.soyler.Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

e.soyler.Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
K
Tamamdır hocam ÂLLAH'A emanet olun ☝️

Kardeşim, aşağıdaki linki Google Drive ile seninle paylaşıyorum. Linke tıklayarak Google Drive'a girip dosyaları kaydedebilirsin. Bu klasörlerde dualar var. İmam Nesâî'nin kendi kitabından fotoğrafını çektiğim dua ve zikir fotoğrafları bulunuyor. Özellikle "Korku ve Zikir" ile "Vesvese" adlı klasörlerin içine girip, oradaki Arapça duaları okumanı ve zikirleri yapmanı tavsiye ediyorum. Bu dosyaları bazı kişilerle de paylaştım. İnşallah faydalı olur.

Linke tıklayınız 👇

-5805347852388515886_121.jpg

Özellikle bu ekran görüntüsündeki duayı okumanı tavsiye ediyorum. Bu dua vesvese ile ilgili bir duadır. (Kaydedip vesvese anında sürekli okuyunuz.)

Diğer arkadaşlarda faydalanır....

e.soyler.Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
K

Kardeşim, aşağıdaki linki Google Drive ile seninle paylaşıyorum. Linke tıklayarak Google Drive'a girip dosyaları kaydedebilirsin. Bu klasörlerde dualar var. İmam Nesâî'nin kendi kitabından fotoğrafını çektiğim dua ve zikir fotoğrafları bulunuyor. Özellikle "Korku ve Zikir" ile "Vesvese" adlı klasörlerin içine girip, oradaki Arapça duaları okumanı ve zikirleri yapmanı tavsiye ediyorum. Bu dosyaları bazı kişilerle de paylaştım. İnşallah faydalı olur.

Linke tıklayınız 👇

Ekli dosyayı görüntüle 32773

Özellikle bu ekran görüntüsündeki duayı okumanı tavsiye ediyorum. Bu dua vesvese ile ilgili bir duadır. (Kaydedip vesvese anında sürekli okuyunuz.)

Diğer arkadaşlarda faydalanır....
Screenshot_20240528_122345_com.android.chrome.jpg

Kardeşim bu şekilde açmayın da Google Drive ile açın klasörü deri veya kaydedersiniz. Sürekli istediğiniz zaman o şekilde okursunuz.

Eğer yapamazsanız bana söyleyin yardımcı olacağım.

Abdullah4 Çevrimdışı

Abdullah4

My leader is the Prophet, my Lord is Allah,
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar vesveseyi kafaniza takmayın ne kadar o vesveseyi düşünürseniz hiç çıkamazsınız herşeye vesvese olmaya başlar bende vesvese var zor geçiyor euzu ceksende sola 3 kere tükürsen de vesvese gitmiyor aynı şöyle yapmayın ben dinden çıktım mi veya ben acaba bunu yaptım mı ama şunu tavsiye edebilirim yaptığınız şeyi sayabilirsiniz mesela ben kaç r3kat gittim gibi ben sayıyorum çünkü vesvese bende çok fazla var

Abdullah4 Çevrimdışı

Abdullah4

My leader is the Prophet, my Lord is Allah,
İslam-TR Üyesi
Allah dua edin yardım isteyin Allah herşeyin lordu secde dua edin ki isabet edeyim yani kabul edeyim sakın ha Allah tan umudunuzu kesmeyin ne olursa olsun Allah baska dostuhunuz yoktur Allah'tan baska güveneceğiniz yoktur Allah her zaman senin yanındadır

M Çevrimdışı

Müslüman7

Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam peki bir olay oldu şüphe ye düştük nasıl anlarız vesvese olduğunu belirtileri nelerdir

e.soyler.Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam peki bir olay oldu şüphe ye düştük nasıl anlarız vesvese olduğunu belirtileri nelerdir
Kardeşim, tekrar söylüyorum; haram olmayan bir şeyin haram olduğuna dair bir şüphe aklına geldi. Bu şüphe, nefisten gelen bir şüphedir. Ancak, şeytan sürekli rahat bırakmıyor ve nefsinin ortasında, göğsünde bir daralma hissi oluşuyor. Bu his, sürekli hale geldiği için vesvesedir. Ayrıca, sürekli aklına gelen bu şüpheler, şeytanın baskısının bir sonucu olabilir. Bu şekilde düşünebilirsiniz.

M Çevrimdışı

Müslüman7

Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam bir sorum olacak şimdi mesâla vesvese oldu işin içinden çıkamadık dinden çıkma vesvesesi hakkında sonra kalbe gelen vesveseler Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (s.a.v) hadisi şerifinde kalbe gelen vesveseleri söylemeye korkmaya gerçek iman diye hadisi var banada vesveseler geliyor sonra başka bir vesvese geliyor aynı konu hakkında ama başka bir şekilde bu işin içinden cikamadigimiz vesveseyi çürütür mü

e.soyler.Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam bir sorum olacak şimdi mesâla vesvese oldu işin içinden çıkamadık dinden çıkma vesvesesi hakkında sonra kalbe gelen vesveseler Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (s.a.v) hadisi şerifinde kalbe gelen vesveseleri söylemeye korkmaya gerçek iman diye hadisi var banada vesveseler geliyor sonra başka bir vesvese geliyor aynı konu hakkında ama başka bir şekilde bu işin içinden cikamadigimiz vesveseyi çürütür mü
Kardeşim, ben hadisi tam olarak bilmiyorum. Hadise ulaşabilir misin? Ama bunun şerhine ulaşmak gerekiyor. Sadece sana bildiklerimi söyleyeceğim:

Şöyle düşünün kardeşim, size bir şüphe geldi diyelim. Bu şüpheden dolayı iman şüphesi dahi gelse, bu şüpheden dolayı imandan çıkmazsınız. Eğer şüpheyi tasdik ederseniz dinden çıkarsınız. Mesela Allah swt yok, peygamber yok diye bir şüphe geldi. Bu gelip geçerse ve bundan rahatsızlık duyarsanız, bu sizin imanınızın belirtisidir. Zaten iman belirtisi, şüphelerden ve vesveselerden rahatsızlık duymaktır. Ama şüphe geldi ve Allah yok dediniz, siz de Allah swt yok diye deistler gibi, ateistler gibi şüpheyi tasdik ederseniz, işte o zaman dinden çıkarsınız. Soruları biraz daha detaylı anlatırsan, tam olarak anlayabilirim. Biraz daha detaylı anlatabilir misin?

M Çevrimdışı

Müslüman7

Üye
İslam-TR Üyesi
Ben hadisi yarım yazdım tamamini yazmadım özeti şeklinde
Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in ashabından bir kısmı ona sordular:

"Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz."

Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm):

"Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?" diye sordu. Oradakiler "Evet!.." deyince:

"İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez)." dedi." [Müslim, İman 209 (132); Ebu Dâvud, Edeb 118 (5110)]

e.soyler.Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben hadisi yarım yazdım tamamini yazmadım özeti şeklinde
Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in ashabından bir kısmı ona sordular:

"Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz."

Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm):

"Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?" diye sordu. Oradakiler "Evet!.." deyince:

"İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez)." dedi." [Müslim, İman 209 (132); Ebu Dâvud, Edeb 118 (5110)]
Evet ben de bahsetmiştim sana yani o korku imandandır.

M Çevrimdışı

Müslüman7

Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam Selâmûn Âleykûm bene abdest alıyordum tırnaklarım biraz uzun arasında sabun kırıntısı kalmasın diye avucumun içine sürttüm sürtmeden öncede vesvese yüzünden abdest alırken kollarını ababrtarak sürten insanlar var bunların böyle yapması günah değil dedim ama sonra vesveyle yapması günah dedim şimdi dinden çıktım diye harap oluyorum ne yapmam gerekiyor

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Selâmûn Âleykûm abim ağzı biraz bozuk bana söylediği zaman ona vuruyorum şeytan aklıma sürekli sen günaha girdin diye cümleler getiriyor bende küfür ettiği için vurdum günah değil diye düşündüm şimdi içime korku düştü dinden çıktım diye ne yapmam gerekiyor?

Sen kac yasindasin?

e.soyler.Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim, dinden çıkmak öyle basit değil. Senin iyiye gitmediğini ve sana ne kadar yardım etsem de daha kötüye gittiğini görüyorum. Lütfen, bu şekilde davranma. Bir şeyin günah olduğunu söylemek, onu ağız ve amellerinle bu şekilde ilan etmekle olur. Aradaki fark şudur: Sen bir şeyi günah zannediyorsun, zannettiğin için dinden çıkmazsın. Ama haram olan bir şeyi bile bile, "Yarabbi, sen haram kıldın, ben de helal kılıyorum" dersen, o zaman dinden çıkarsın.

Senin sıkıntın şu: Örneğin, helal olan bir şeyi haram zannediyorsun. Bu şekilde zannetmekle, bilerek de yapsan, dinden çıkmazsın, en fazla günaha girersin kardeşim. Anlıyor musun? Bu kaideyi anla, düşünmen gerekiyor, anlaman gerekiyor. Dinden çıkmak öyle basit değil❗
Hocam Selâmûn Âleykûm bene abdest alıyordum tırnaklarım biraz uzun arasında sabun kırıntısı kalmasın diye avucumun içine sürttüm sürtmeden öncede vesvese yüzünden abdest alırken kollarını ababrtarak sürten insanlar var bunların böyle yapması günah değil dedim ama sonra vesveyle yapması günah dedim şimdi dinden çıktım diye harap oluyorum ne yapmam gerekiyor
BİRŞEYİ HARAM ZAN EDERESEN DİNDEN ÇIKMAZSIN! ZAN DİNDEN ÇIKARMAZ ZAN KÜFÜR DEĞİL. (Hatadır)

e.soyler.Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim benim özelden mesaj attım sana elimden geleni yapacağım yardım etmeye çalışacağım. Özeline bak cevap ver.

M Çevrimdışı

Müslüman7

Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam sonra defalarca kez söyledim mesâla vesvesesi olan biri abdest konusunda kolu kuru kaldığı için sürekli kez orayı yıkar ben de defalarca kez günah değil dedim ama vesvese yapmak günah bunu biliyorum öyle yapması vesvese sürekli yıkaması (vesvese yapması günah) ama ben öyle yıkamasına günah değil dedim şimdi çok pişmanım dediğim için

e.soyler.Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim, sana baştan beri yazdığım mesajlarda, hata ve tevillerin dinden çıkarmayacağı konusunu belirttim. Ancak, önemli bir noktayı belirtmeyi unuttum ve bu benim hatam olabilir. Bu hatamı telafi etmek istiyorum. Şimdi, bir şeye bilerek haram dersen, bu küfür olur. Hata ve tevillerden dolayı küfür olmaz. Senin, bir şeyi günah dersem, onun haram olduğunu da biliyorum zannettiğini anlıyorum. Bu yüzden, bunu düzeltmek istiyorum. Çünkü bunu belirtmek zorundaydım ve sana farklı bir şekilde anlattığım için yanlış anlaşılmaya sebep oldum.

Evet, bir insan Allah'ın haram kıldığı bir şeye helal derse, bu küfürdür. Ama senin küfre girmemene kanaat getiriyorum. Bunun sebebi ise, yukarıda yazdığım gibi ve ilk soruyu sorduğun mesajın altına da belirtmediğim şeydir. Sana bunu söylememek büyük bir hataydı. Şimdi, sen bile bile bir şeye küfür dersen, Allah'ın haram kıldığı bir şeye helal demek, helal kıldığı bir şeye haram demek küfürdür. Lakin sen burada zan hastalığına yakalanmışsın. Bu zan hastalığından dolayı, bir şeyi haram zannetmen ve o eşyanın aslında helal olması durumu bile olsa, tekrar belirtiyorum, helal olan bir şeyi haram zannetmen küfür olmaz. Çünkü sen burada dediğim gibi zan hastalığına yakalanmışsın ve sadece zannediyorsun.

Bu zandan dolayı o eşya helal olsa dahi, sen onun haram olduğunu düşünerek onu haram kılmıyorsun. Sadece Allah tarafından bunun haram olduğu söz konusu olabilir diye bir vesvese kapılıyorsun. Bu zan hastalığı vesvese demektir. Bu şekilde hiçbir şekilde küfre girmezsin. Çünkü inat edip de o şeye bile bile haram demiyorsun, sadece zannediyorsun. Üstelik "ben haram kıldım" değil, "Allah haram kıldı, ben ise onun Allah tarafından haram kılındığını zannediyorum" demek gibidir. İşte bu zandan dolayı küfre girmezsin kardeşim. Bunu belirtmemişim ve özür dilerim. Belki benim yüzümden kötü bir hale düşmüş olabilirsin. Özellikle bu kısmı sana belirtmem gerekiyordu. Neyse, bu halini düzelt kardeşim çünkü meseleye tam hakim değilsin. Dediğim gibi, zandan dolayı dinden çıkmazsın.

e.soyler.Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam sonra defalarca kez söyledim mesâla vesvesesi olan biri abdest konusunda kolu kuru kaldığı için sürekli kez orayı yıkar ben de defalarca kez günah değil dedim ama vesvese yapmak günah bunu biliyorum öyle yapması vesvese sürekli yıkaması (vesvese yapması günah) ama ben öyle yıkamasına günah değil dedim şimdi çok pişmanım dediğim için
Kardeşim benim dediğim gibi sen de zan hastalığı var. O Zan hastalığını yenmen gerekiyor. Bir şeyi zan ile günah zannetmek dinden çıkarmaz bile bile bir şey haramsa helal dersen dinden çıkarsın. Ama inatla ya da razı olarak yaparsak dinden çıkarsın bilmeden yapsan bile dinden çıkmazsın.

Üst Ana Sayfa Alt