Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Gündeminize Dair ''Röportaj''

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
pngtree-press-conference-media-interview-illustration-png-image_1715325.jpg

Esselamu aleykum ve Rahmatullah akhiler

Bir atmosfer düşünün,milyonlarca insan sizi izleyip ve size bir mikrofon uzatılıp soru soruluyor.
Tek bir soru, gündeminiz de ne var ?
Umarım faydalı bir etkinlik olur.

Tabi sırasıyla her üyemize mikrofonu uzatıcam.

İlk saygı değer üyemiz @Alketa ile başlamak istiyorum....Evet söz sizde

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
pngtree-press-conference-media-interview-illustration-png-image_1715325.jpg

Esselamu aleykum ve Rahmatullah akhiler

Bir atmosfer düşünün,milyonlarca insan sizi izleyip ve size bir mikrofon uzatılıp soru soruluyor.
Tek bir soru, gündeminiz de ne var ?
Umarım faydalı bir etkinlik olur.

Tabi sırasıyla her üyemize mikrofonu uzatıcam.

İlk saygı değer üyemiz @Alketa ile başlamak istiyorum....Evet söz sizde

Ve aleykum selam,

Kendimi bir an balkon konuşmasi yapiyor gibi hissettim abi eyvallah. :D

Benim uzun suredir gündemim yetim/öksüz çocuklar.
Gündemim diyorum zira ayni zamanda da işim.

Dokunabilecegim her yüreğe dokunmak istemiştim ama bunun ne kadar zor olduğunu ancak yaşadıkça anlayabildim.

Her birinin hikayesi farkli, coğrafyası ayrı.
Bazisinin ne annesi ne babasi var bazisinin var ama yok.
Bazen cok guzel olaylara tanik oldum bazen de,dehşet olaylara.
Geldikleri yerlerden, başlarına gelen olaylardan ne bileyim burada yazamam lakin
bazen ne yapmak gerek sorusuna karsi verebilecek bir cevap bulamiyorum.
Zihnim karmakarışık oluyor.

Kedi kopek sahiplenir gibi cocuklarin duygulariyla oynayan insanlar da gördüm.
Iste bu yuzden dedigim gibi
Bir cocugun yuregine dokunmak orada kalmak ona guven telkin etmek ve her daim yaninda olacagini ( ki bu kisim cok onemli) hissettirmek çok zor.
Cunku siz /biz ne kadar samimisiniz/samimiyiz bu kisim onemli.
Yetimin oksuzun basini oksamak
Bayrdamdan bayrama giydirmek
2 lokma yemek,basinda cati olsun demek yeterli değil.
Bu cocuklar bizim çocuklarımız.
Her daim cocuk kalmıyorlar ki, büyüyorlar.

Bu cok farkli bir imtihan gerçekten.

Yani şunu demek istiyorum ey halkim
Çocuklardan korkmayın
En azindan mahallenizde cevreniz de ne bilim görürseniz bir çocuk, bir selam verip nasilsin diyiverin, ne bilim gel bi camiye gidelim diyin arkadaş olun. Bir abisi ablasi olsun.
Bir insanin mesuliyetinin çok zor olduğunun farkındayım, biliyorum
Bir cocuk yetistirmek ona vesile olmak bir insan yetiştirmek demek kolay değil

Lakin,

Bizim buyuk kitlelere ihtiyacimiz yok
1 insan her şeyi değiştirilebiliyor, bir zincirin başi ya da halkasi olmak gerek.

Onun disinda abi
Gundemim de ne aşi var ne uzaylilar ne kavga ne gurultu. Yer yer faturalar oluyo yalan değil.

Tek 1 takintim var son zamanlarda,
O da polisiye korku film dizileri izlemek.
Sosyallik olarak da ayda bir kitap kritik ve tefsir derslerine gitmek.
Onun disinda işten kalan zamanda paso uyuyom zaten :D

Tesekkur ederim bu etkinlikte bana yer verdigin için mutlu oldum Allah razi olsun.

Ilk defa mikrofonlara konusup
Dunyaya seslendigim icin sacmalamis olabilirim
E o da olur o kadar.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Ve aleykum selam,

Kendimi bir an balkon konuşmasi yapiyor gibi hissettim abi eyvallah. :D

Benim uzun suredir gündemim yetim/öksüz çocuklar.
Gündemim diyorum zira ayni zamanda da işim.

Dokunabilecegim her yüreğe dokunmak istemiştim ama bunun ne kadar zor olduğunu ancak yaşadıkça anlayabildim.

Her birinin hikayesi farkli, coğrafyası ayrı.
Bazisinin ne annesi ne babasi var bazisinin var ama yok.
Bazen cok guzel olaylara tanik oldum bazen de,dehşet olaylara.
Geldikleri yerlerden, başlarına gelen olaylardan ne bileyim burada yazamam lakin
bazen ne yapmak gerek sorusuna karsi verebilecek bir cevap bulamiyorum.
Zihnim karmakarışık oluyor.

Kedi kopek sahiplenir gibi cocuklarin duygulariyla oynayan insanlar da gördüm.
Iste bu yuzden dedigim gibi
Bir cocugun yuregine dokunmak orada kalmak ona guven telkin etmek ve her daim yaninda olacagini ( ki bu kisim cok onemli) hissettirmek çok zor.
Cunku siz /biz ne kadar samimisiniz/samimiyiz bu kisim onemli.
Yetimin oksuzun basini oksamak
Bayrdamdan bayrama giydirmek
2 lokma yemek,basinda cati olsun demek yeterli değil.
Bu cocuklar bizim çocuklarımız.
Her daim cocuk kalmıyorlar ki, büyüyorlar.

Bu cok farkli bir imtihan gerçekten.

Yani şunu demek istiyorum ey halkim
Çocuklardan korkmayın
En azindan mahallenizde cevreniz de ne bilim görürseniz bir çocuk, bir selam verip nasilsin diyiverin, ne bilim gel bi camiye gidelim diyin arkadaş olun. Bir abisi ablasi olsun.
Bir insanin mesuliyetinin çok zor olduğunun farkındayım, biliyorum
Bir cocuk yetistirmek ona vesile olmak bir insan yetiştirmek demek kolay değil

Lakin,

Bizim buyuk kitlelere ihtiyacimiz yok
1 insan her şeyi değiştirilebiliyor, bir zincirin başi ya da halkasi olmak gerek.

Onun disinda abi
Gundemim de ne aşi var ne uzaylilar ne kavga ne gurultu. Yer yer faturalar oluyo yalan değil.

Tek 1 takintim var son zamanlarda,
O da polisiye korku film dizileri izlemek.
Sosyallik olarak da ayda bir kitap kritik ve tefsir derslerine gitmek.
Onun disinda işten kalan zamanda paso uyuyom zaten :D

Tesekkur ederim bu etkinlikte bana yer verdigin için mutlu oldum Allah razi olsun.

Ilk defa mikrofonlara konusup
Dunyaya seslendigim icin sacmalamis olabilirim
E o da olur o kadar.

Cevap için asıl ben teşekkür ederim.Çok mühim bir göreviniz var.
Hazret-i Ömer -radıyallâhu anh- hilâfeti zamanında bir gün dostlarıyla oturuyordu. Onlara (Allah’tan) bazı talep ve temennîlerde bulunmalarını söyledi. (Âdetâ onların hayal ufkunu görmek istedi.) Oradakilerden bir kısmı;
“–İçinde bulunduğumuz şu hâne dolusunca paralarım olsun da Allah yolunda infâk edeyim!..” şeklinde niyet izhâr etti.
Bir kısmı;
“–Şu ev dolusu altınım olsun da Allah için harcayayım!..” tarzında temennîde bulundu.
Bazılarının hayali de;
“–Şu hâne dolusu mücevherlere sahip olayım da onları Allah yolunda sarf edeyim!..” şeklinde oldu.
Ancak Hazret-i Ömer;
“–Daha, daha fazlasını isteyin!” deyince onlar;
“–Allah Teâlâ’dan daha başka ne isteyebiliriz ki?!.” dediler.
Bunun üzerine Ömer -radıyallâhu anh-;
“–Ben ise, içinde bulunduğumuz şu hânenin Ebû Ubeyde bin Cerrâh, Muâz bin Cebel ve Huzeyfetü’l-Yemânî gibi (müstesnâ, seçkin, keyfiyetli, ideal ve yetişmiş) kimseler ile dolu olmasını ve bunları Allâh’a itaat yolunda, yani tebliğ ve ıslah hizmetlerinde istihdâm etmeyi temennî ederim…” dedi. (Buhârî, Târîhu’s-Sağîr, I, 54)

Hz.Ömer r.a temennisi gibi bir düsturla hareket etseydi müslümanlar çok şey degisek lakin küfrün sistemi izin vermiyor.Allahu alem ne cevherler çıkar.

Rabbim sizden de razı olsun.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
esselamu aleykum ve rahmatullah

@Nesîbe Lena
Aleykum selam ve rahmetullah ve berakatuh, heyecanlandım )

Gündemimde ne var...

Gündem öylesine hızlı ilerliyor ki, ona yetişmek, her birini ayrı ayrı dert edinmek çok zor. Görebildiğimiz kadarına üzülüyor veya seviniyoruz. Benim özel olarak gündemim yıllardır hayalini kurduğum bir iş var ve onun temelinde de 'ben birey olarak İslam'a ve müslümanlara nasıl faydalı olabilirim?' sorusu, düşüncesi.
Bu düşüncenin (elbette bende de zaman zaman yitiyor) çoğu müslümanlar da yitirildiğini görmek ve bu kişilerin tartışma, sataşma, yüreklerinden büyük laflar ediyor olmaları fazlasıyla üzüyor beni, bizi.

Eksik bir taş görünce oraya ben yerleşeyimden ziyade bu taş niye eksik, bu taş iyi değil şu taş daha iyi gibi düşünce ve ihtilaflar da aynı zamanda ümmeti derin bir şekilde yaralıyor. Bu da bu ara benim gündemimi, haleti ruhiyemi ciddi manada etkiliyor ve meşgul ediyor.

Hasılı gündemim herkesin olmuş olduğu (ben oldum) konusundaki kesin kanısı ve kendisi dışındakileri hep olmamış kabul etmesi ve bundan neşet eden tartışmalar dolayısıyla eksik gedik gidermek dururken eksik ve gedik olanlardan olmamak adına gayret etmek ve Allah'tan bu konuda yardım dilemek. Bu ümmetin bağrında bir çiçek olarak açmak, bir bahçeye vesile olmak yolunda çalışma ve hedeflerim var inşaallah. Özel olarak gündemimi oluşturan husus bu )

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Aleykum selam ve rahmetullah ve berakatuh, heyecanlandım )

Gündemimde ne var...

Gündem öylesine hızlı ilerliyor ki, ona yetişmek, her birini ayrı ayrı dert edinmek çok zor. Görebildiğimiz kadarına üzülüyor veya seviniyoruz. Benim özel olarak gündemim yıllardır hayalini kurduğum bir iş var ve onun temelinde de 'ben birey olarak İslam'a ve müslümanlara nasıl faydalı olabilirim?' sorusu, düşüncesi.
Bu düşüncenin (elbette bende de zaman zaman yitiyor) çoğu müslümanlar da yitirildiğini görmek ve bu kişilerin tartışma, sataşma, yüreklerinden büyük laflar ediyor olmaları fazlasıyla üzüyor beni, bizi.

Eksik bir taş görünce oraya ben yerleşeyimden ziyade bu taş niye eksik, bu taş iyi değil şu taş daha iyi gibi düşünce ve ihtilaflar da aynı zamanda ümmeti derin bir şekilde yaralıyor. Bu da bu ara benim gündemimi, haleti ruhiyemi ciddi manada etkiliyor ve meşgul ediyor.

Hasılı gündemim herkesin olmuş olduğu (ben oldum) konusundaki kesin kanısı ve kendisi dışındakileri hep olmamış kabul etmesi ve bundan neşet eden tartışmalar dolayısıyla eksik gedik gidermek dururken eksik ve gedik olanlardan olmamak adına gayret etmek ve Allah'tan bu konuda yardım dilemek. Bu ümmetin bağrında bir çiçek olarak açmak, bir bahçeye vesile olmak yolunda çalışma ve hedeflerim var inşaallah. Özel olarak gündemimi oluşturan husus bu )

Peygamber'imiz (sav) bir hadsinde şöyle buyurur:

"Güçlü mümin, Allah katında zayıf müminden daha hayırlı ve daha sevimlidir. Bununla beraber her ikisinde de hayır vardır. Sana fayda veren şeyleri elde etmeye gayret et. Allah'tan yardım dile ve acizlik gösterme. Şayet başına bir iş gelirse sakın, 'Eğer şöyle yapsaydım, şöyle şöyle olurdu' deme. Aksine 'Allah'ın takdiri; O dilediğini yapar' de. Çünkü (eğer şöyle yapsaydım… demek) şeytanın vesvesesine kapı aralar."Müslim

cevap için teşekkür ederim

CazakALLAHul hayr

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Peygamber'imiz (sav) bir hadsinde şöyle buyurur:

"Güçlü mümin, Allah katında zayıf müminden daha hayırlı ve daha sevimlidir. Bununla beraber her ikisinde de hayır vardır. Sana fayda veren şeyleri elde etmeye gayret et. Allah'tan yardım dile ve acizlik gösterme. Şayet başına bir iş gelirse sakın, 'Eğer şöyle yapsaydım, şöyle şöyle olurdu' deme. Aksine 'Allah'ın takdiri; O dilediğini yapar' de. Çünkü (eğer şöyle yapsaydım… demek) şeytanın vesvesesine kapı aralar."Müslim

cevap için teşekkür ederim

CazakALLAHul hayr
rica ederim, ve iyyake abi.

hadisi şerif için CezakAllahu hayr

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum Selam

Gündemimde şu sıralar aslında uzun zamandır sürekli aklımda olan bir durum inşeAllah bunları dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım. Şu sıralar aklıma takılan daha doğrusu sistematik bir şekil de sürekli hatırıma gelen ve derin düşüncelere düşüren iş hayatım olsun çevremdeki arkadaşlarımın ilişkileri olsun beni bu düşüncelere sevk eden ve ömrü hayatımda hiçbir kadınada tamah etmediğimden anlam veremediğim daha doğrusu kısmen anlayabildiğim sebeblerini kavramakta güçlük çektiğim problemler zinciri şu ki; "Erkeklerin toplum da özellikle türkiye de kadınlar ile olan ilişkilerinin adaletsiz hale gelmesi" öte yandan 28.yaşıma girmek üzereyken 3 sene önce kadar ilk defa evlenmek maksadı ile bir hanım ile görüşmelerde bulundum tekrar ediyorum hayatımda ilk defa bir kadın ile görüşme yaptım islamın izin verdigi çerçeve de ve bu birkaç aylık görüşme neticesinde kendim bu sonuca vardım erkekler olarak toplum da kadınlar ile olan ilişkilerimiz adaletsiz bu konu sadece karşılıklı ikili ilişki den ibaret değildir. Allahtan haram da zor da kalmadan konuşmuyoruz ama iş itibari ile toplantılar da mecburen konuşuyoruz neyse epey uzun oldu sebeblerinide kendi ölçüm de anlatırdım ama epey bir şeyler yazmam gerekecekti kadınlar ile muhattap olmak zorunda kalan hemcinslerim beni anlayacaktır hâ bu anlattıklarımdan kadın düşmanı olduğumu düşünmeyesiniz sakın. Görüştüğüm hanımefendi ise nurcu idi zaten bunu biliyordum tarafsız bir şekil de ve kendisi nasıl düşünüyor diye konuşmak istemiştim hasılı kelam kendisiyle bir yerlere varamadım, o görüşmemden sonra kimse ile görüşmedim evlilik benden daha da uzaklaştı gözüm ise hep güneşin battığı yere baktı, bakıyor. Bir zaman sonra okuduğum kitaplar da bir anlam ifade edemiyor ya da ben yanlış kitapları okudum hep, gerçi faydasını gördüklerim oldu neyse. Şu sıralar ise kendimi mimar sinan gibi işime verdim.Allah sonumuzu hayr etsin inşeAllah.

Son düzenleme:
Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Aleykum Selam

Gündemimde şu sıralar aslında uzun zamandır sürekli aklımda olan bir durum inşeAllah bunları dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım. Şu sıralar aklıma takılan daha doğrusu sistematik bir şekil de sürekli hatırıma gelen ve derin düşüncelere düşüren iş hayatım olsun çevremdeki arkadaşlarımın ilişkileri olsun beni bu düşüncelere sevk eden ve ömrü hayatımda hiçbir kadınada tamah etmediğimden anlam veremediğim daha doğrusu kısmen anlayabildiğim sebeblerini kavramakta güçlük çektiğim problemler zinciri şu ki; "Erkeklerin toplum da özellikle türkiye de kadınlar ile olan ilişkilerinin adaletsiz hale gelmesi" öte yandan 28.yaşıma girmek üzereyken 3 sene önce kadar ilk defa evlenmek maksadı ile bir hanım ile görüşmelerde bulundum tekrar ediyorum hayatımda ilk defa bir kadın ile görüşme yaptım islamın izin verdigi çerçeve de ve bu birkaç aylık görüşme neticesinde kendim bu sonuca vardım erkekler olarak toplum da kadınlar ile olan ilişkilerimiz adaletsiz bu konu sadece karşılıklı ikili ilişki den ibaret değildir. Allahtan haram da zor da kalmadan konuşmuyoruz ama iş itibari ile toplantılar da mecburen konuşuyoruz neyse epey uzun oldu sebeblerinide kendi ölçüm de anlatırdım ama epey bir şeyler yazmam gerekecekti kadınlar ile muhattap olmak zorunda kalan hemcinslerim beni anlayacaktır hâ bu anlattıklarımdan kadın düşmanı olduğumu düşünmeyesiniz sakın. Görüştüğüm hanımefendi ise nurcu idi zaten bunu biliyordum tarafsız bir şekil de ve kendisi nasıl düşünüyor diye konuşmak istemiştim hasılı kelam kendisiyle bir yerlere varamadım, o görüşmemden sonra kimse ile görüşmedim evlilik benden daha da uzaklaştı gözüm ise hep güneşin battığı yere baktı, bakıyor. Bir zaman sonra okuduğum kitaplar da bir anlam ifade edemiyor ya da ben yanlış kitapları okudum hep, gerçi faydasını gördüklerim oldu neyse. Şu sıralar ise kendimi mimar sinan gibi işime verdim.Allah sonumuzu hayr etsin inşeAllah.

Muhacir abinin konusunu sabote etmek istemiyorum ama
Ben senin gundemini anlamadim Alkame
Arada bi virgul koyuver okurken nefes alamadim yaw.
Nolmus erkekler toplum icinde ezilmiş mi nolmus 500 milyon tane cumle kurmussun anlamadim özü gundemini.
Elegini etegini hayattan cektin gunesin battigi yere bakip mimar sinan mi olacan nolcan
NERDE GUNDEMIN

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Esselamu aleykum ve rahmatullah

@KAYA

KAYA Çevrimdışı

KAYA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleykumselam Rabbim bizi afetsin gündemim yeni bir iş olabilir bunla zihnim yoruluyor .Kardeşlerimden dua isterim.Alketa abla gibi bende yetimlerle ilgilenmek istiyorum ama dünya meşgalesi bu aralar çok tutuyor normalde yetimlerle alakalı çalışmalarımız olmasına rağmen yetim kardeşlerle bu aralar fazla ilgilenemiyorum . Diğer yandan evlatlarımız büyüyor bizlerde yeni yeni imtahanlarla yüzleşiyoruz hayırlı bir nesil olmaları içindede fazla gayretimiz olmuyor yani işin özeti dünya almış bizi bir oraya çalkalıyor bir buraya .
rabbim dininde ayaklarımzı sabit kılsın
@Alketa noktalam virgülleme falan işerteleri yok ama kusura bakma.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
@Alketa noktalam virgülleme falan işerteleri yok ama kusura bakma

@KAYA abi kusura baktım, üzgünüm.
24 saat içinde, noktalama işaretlerini öğrenip,
Türk Dil Kurumundan İmla Kuralları başarı belgesi getirmezsen,
Sana 1892 gün 15 saat yazma yasağı verilcek.

( ben hepinizden beterim yazma konusunda ya :D )

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi

@Hutve

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Aleykümselam ve rahmetullahi ve beraketuhu. Nezle oldum, birazcık rahatsızim ahim. Sinüzitümüde tetikledi. Caiz olunca haber vereceğim sana inşaallah.

Rabbim şifa versin günahlarına kefaret kılsın amin

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi

@Hutve

Aleykumselam ve rahmetullahi ve beraketuhu

Öncelikle söz hakkı verdiğin için Allah razı olsun ahim. Benim gündemim "Cihad Sahalarını Kötüleme" olacak. Konunun hakkını veririm inşaallah.

Kardeşler gündemimiz bazı alimlerin İman'ın 6.şartı olarak gördüğü Cihad ibadetinden bahsedeceğiz. Cihad nefislere zor gelen, yolları meşakatli olan, şehid olana dek çok sabra/sebata ihtiyaç duyan bir ibadettir. Bu ibadeti erkek olduğun için değil, ilim talebesi olduğun için değil, Allah sana kolaylaştırırsa yapabilirsin. Bu yüzden samimi bir şekilde Allah'a bol bol dua etmen lazım nice erkekler bu ibadeti kalblerinden bile geçirmeyip oldukları yerde çakılmıştır nice ilim talebesi kardeşlerimiz kendini ilgilendirmeyen sorularla oyalanmıştır. Onun için hiçbir Mücahid kardeş kibirlenmemeli ama kınayanada haddini bildirmeli.

Cihad ibadetinde imtihanlar dahada ağır olur. Yenilgiler olabilir, kıtlık olabilir, destekcilerin azalabilir bu yüzden her zaman gözün tribünlerde değil, amellerinde olması lazım.

Cihad sahaları toz pembe, sıkıntıların olmadığı, zaferlerin her zaman altın tepside sunulduğu sahalar değildir. 4 kişilik ailemizde nasıl sıkıntılar varsa, 20 kişilik mescidimizde nasıl fitneler varsa, 10 bin kişilik cemaatimizde nasıl yamuk adamlar varsa elbette cihad sahalarındada vardır.
Bu tür şeyler hiçbir zaman moralimizi bozmamalı her zaman ümitvar olmayılız.

Allahu Teala ganimet elde edemeyen, toprak kazanamayan, devlet kuramayan Ashab-ı Uhdud'dan "en büyük kurtuluşa erenler" olarak bahsediyor. Uhud savaşındaki gibi hatalar yapılacak, Cemel vakası gibi (biz istemesekte) Müslümanlar birbiriyle savaşacak kısacası eli silahlı yüzbinlerce adamın olduğu yerde elbette fitneler/imtihanlar olacak tıp ki yaşadığımız ülkede her ay İslam'ın bir değeri aşağılandığı gibi, ufacık çocukların puta secde ettiği gibi, insanların sokak ortasında fuhuşiyat yaptığı gibi... Her şeye rağmen cihad devam edecek, Allah yolunda cihad eden bir grup mutlaka olacak çünkü bunu bize iman ettiğimiz Allah ve Resulü söylüyor.

Cihad ne Şam'dan ibadettir nede Cevlani'nin tekelindedir ama ayet/hadislerden dolayı herkesin gözü Şam'dadır. Gerçekten Şam cihadı ve halkı görülmeyen fitnelerden, ağır imtihanlardan geçti belkide Allahu Teala Şam'ı gelecek günlere hazırlıyor Allahu alem.

Tecrübesizlikten dolayı hatalar yapıldı, coğrafi konumdan dolayı tavizler verildi bir şekilde Allah düşman ile Mücahidler arasında günleri döndürdü ama dönen sadece günler değildi, kardeşlerimizinde kalbleri döndü. Sahada hep fitne, kötü haberler mi var? Tabiki iyi şeylerde oluyor. Hataları, tavizleri olan HTŞ'nin sağladığı emniyet sayesinde uzun zamandır sukiastler olmuyor, Peygamberimize hakaret olayından dolayı gümrük kapısından Fransa menşei güneş panelleri alınmadı en önemlisi Allah'ın kanunları uygulanıyor ve günahlar açıktan işlenmiyor.

Özetle dinimizi en güzel cihad sahalarında yaşarız kadın gözüyle ikindi serinliğinde yürüyüş yapabilirsiniz, sözlü tacize uğramazsınız, peçenizi çıkartarak resteruantın aile bölümünde ailenizle yemek yiyebilirsiniz veya bir erkek tarafından öldürülmezsiniz çünkü öldüren kişi yarın ki güneşin doğduğunu göremeyeceği için...
Erkek gözüyle ilminizi en güzel cihad sahalarında öğrenir ve amel edersiniz, çocuklarınızı rahat rahat okula gönderirsiniz, kadın saçı görmezsiniz... Yani cihadın semeresi çoktur çünkü Allahu Teala cihadı ve cihad edeni bazı ibadetlerden ve bazı Müslümanlardan üstün tutmuştur.

Bugün dünyanın birçok yerinde [1-Afganistan
2-Şam (Suriye) 3-Yemen 4-Arakan (Mynmar)
5-Keşmir (Hindistan) 6-Belucistan (İran) 7-Pakistan 8-Filistin 9-Somali 10-Kenya 11-Nijerya 12-Fildişi Sahilleri 13-Benin 14-Nijer 15-Mali] yavaş yada hızlı cihad devam ediyor elhamdulillah. Genel nasihatim Mücahidlerin medyalarını sıkı takip edin, gönderilerini tercüme edin, infak toplayın ve sürekli dualarınızda mücahidleri unutmayın. Kalbinizi bu duyguyla canlı tutun.

Her başlığa kısa kısa değindim aslında her başlık kendi içinde bir konuyu barındırıyor. Konu uzamasın diye ilgili ayetleri/hadisleri eklemedim. Ama değersiz sözlerimizi Allah'ın değerli ayetleriyle noktalayalım inşaallah.

وَعَدَ اللّٰهُ الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا مِنْكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْاَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذ۪ينَ مِنْ قَبْلِهِمْۖ وَلَيُمَكِّنَنَّ لَهُمْ د۪ينَهُمُ الَّذِي ارْتَضٰى لَهُمْ وَلَيُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ اَمْنًاۜ يَعْبُدُونَن۪ي لَا يُشْرِكُونَ ب۪ي شَيْـًٔاۜ وَمَنْ كَفَرَ بَعْدَ ذٰلِكَ فَاُو۬لٰٓئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ

Allah, içinizden iman edip salih amel işleyenlere vadetti: Onlardan öncekileri yeryüzünün halifeleri kıldığı gibi onları da yeryüzünün halifeleri kılacak, razı olduğu dinlerinde kendilerine iktidar/güç verecek ve korkularından sonra onları emniyete kavuşturacaktır. (Bu vaatte bulunduklarım) bana ibadet eder, hiçbir şeyi bana ortak koşmazlar. Kim de bundan sonra kâfir olursa işte bunlar, fasıkların ta kendileridir!

Nur, 55

Son düzenleme:
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Aleykumselam ve rahmetullahi ve beraketuhu

Öncelikle söz hakkı verdiğin için Allah razı olsun ahim. Benim gündemim "Cihad Sahalarını Kötüleme" olacak. Konunun hakkını veririm inşaallah.

Kardeşler gündemimiz bazı alimlerin İman'ın 6.şartı olarak gördüğü Cihad ibadetinden bahsedeceğiz. Cihad nefislere zor gelen, yolları meşakatli olan, şehid olana dek çok sabra/sebata ihtiyaç duyan bir ibadettir. Bu ibadeti erkek olduğun için değil, ilim talebesi olduğun için değil, Allah sana kolaylaştırırsa yapabilirsin. Bu yüzden samimi bir şekilde Allah'a bol bol dua etmen lazım nice erkekler bu ibadeti kalblerinden bile geçirmeyip oldukları yerde çakılmıştır nice ilim talebesi kardeşlerimiz kendini ilgilendirmeyen sorularla oyalanmıştır. Onun için hiçbir Mücahid kardeş kibirlenmemeli ama kınayanada haddini bildirmeli.

Cihad ibadetinde imtihanlar dahada ağır olur. Yenilgiler olabilir, kıtlık olabilir, destekcilerin azalabilir bu yüzden her zaman gözün tribünlerde değil, amellerinde olması lazım.

Cihad sahaları toz pembe, sıkıntıların olmadığı, zaferlerin her zaman altın tepside sunulduğu sahalar değildir. 4 kişilik ailemizde nasıl sıkıntılar varsa, 20 kişilik mescidimizde nasıl fitneler varsa, 10 bin kişilik cemaatimizde nasıl yamuk adamlar varsa elbette cihad sahalarındada vardır.
Bu tür şeyler hiçbir zaman moralimizi bozmamalı her zaman ümitvar olmayılız.

Allahu Teala ganimet elde edemeyen, toprak kazanamayan, devlet kuramayan Ashab-ı Uhdud'dan "en büyük kurtuluşa erenler" olarak bahsediyor. Uhud savaşındaki gibi hatalar yapılacak, Cemel vakası gibi (biz istemesekte) Müslümanlar birbiriyle savaşacak kısacası eli silahlı yüzbinlerce adamın olduğu yerde elbette fitneler/imtihanlar olacak tıp ki yaşadığımız ülkede her ay İslam'ın bir değeri aşağılandığı gibi, ufacık çocukların puta secde ettiği gibi, insanların sokak ortasında fuhuşiyat yaptığı gibi... Her şeye rağmen cihad devam edecek, Allah yolunda cihad eden bir grup mutlaka olacak çünkü bunu bize iman ettiğimiz Allah ve Resulü söylüyor.

Cihad ne Şam'dan ibadettir nede Cevlani'nin tekelindedir ama ayet/hadislerden dolayı herkesin gözü Şam'dadır. Gerçekten Şam cihadı ve halkı görülmeyen fitnelerden, ağır imtihanlardan geçti belkide Allahu Teala Şam'ı gelecek günlere hazırlıyor Allahu alem.

Tecrübesizlikten dolayı hatalar yapıldı, coğrafi konumdan dolayı tavizler verildi bir şekilde Allah düşman ile Mücahidler arasında günleri döndürdü ama dönen sadece günler değildi, kardeşlerimizinde kalbleri döndü. Sahada hep fitne, kötü haberler mi var? Tabiki iyi şeylerde oluyor. Hataları, tavizleri olan HTŞ'nin sağladığı emniyet sayesinde uzun zamandır sukiastler olmuyor, Peygamberimize hakaret olayından dolayı gümrük kapısından Fransa menşei güneş panelleri alınmadı en önemlisi Allah'ın kanunları uygulanıyor ve günahlar açıktan işlenmiyor.

Özetle dinimizi en güzel cihad sahalarında yaşarız kadın gözüyle ikindi serinliğinde yürüyüş yapabilirsiniz, sözlü tacize uğramazsınız, peçenizi çıkartarak resteruantın aile bölümünde ailenizle yemek yiyebilirsiniz veya bir erkek tarafından öldürülmezsiniz çünkü öldüren kişi yarın ki güneşin doğduğunu göremeyeceği için...
Erkek gözüyle ilminizi en güzel cihad sahalarında öğrenir ve amel edersiniz, çocuklarınızı rahat rahat okula gönderirsiniz, kadın saçı görmezsiniz... Yani cihadın semeresi çoktur çünkü Allahu Teala cihadı ve cihad edeni bazı ibadetlerden ve bazı Müslümanlardan üstün tutmuştur.

Bugün dünyanın birçok yerinde [1-Afganistan
2-Şam (Suriye) 3-Yemen 4-Arakan (Mynmar)
5-Keşmir (Hindistan) 6-Belucistan (İran) 7-Pakistan 8-Filistin 9-Somali 10-Kenya 11-Nijerya 12-Fildişi Sahilleri 13-Benin 14-Nijer 15-Mali] yavaş yada hızlı cihad devam ediyor elhamdulillah. Genel nasihatim Mücahidlerin medyalarını sıkı takip edin, gönderilerini tercüme edin, infak toplayın ve sürekli dualarınızda mücahidleri unutmayın. Kalbinizi bu duyguyla canlı tutun.

Her başlığa kısa kısa değindim aslında her başlık kendi içinde bir konuyu barındırıyor. Konu uzamasın diye ilgili ayetleri/hadisleri eklemedim. Ama değersiz sözlerimizi Allah'ın değerli ayetleriyle noktalayalım inşaallah.

وَعَدَ اللّٰهُ الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا مِنْكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْاَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذ۪ينَ مِنْ قَبْلِهِمْۖ وَلَيُمَكِّنَنَّ لَهُمْ د۪ينَهُمُ الَّذِي ارْتَضٰى لَهُمْ وَلَيُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ اَمْنًاۜ يَعْبُدُونَن۪ي لَا يُشْرِكُونَ ب۪ي شَيْـًٔاۜ وَمَنْ كَفَرَ بَعْدَ ذٰلِكَ فَاُو۬لٰٓئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ

Allah, içinizden iman edip salih amel işleyenlere vadetti: Onlardan öncekileri yeryüzünün halifeleri kıldığı gibi onları da yeryüzünün halifeleri kılacak, razı olduğu dinlerinde kendilerine iktidar/güç verecek ve korkularından sonra onları emniyete kavuşturacaktır. (Bu vaatte bulunduklarım) bana ibadet eder, hiçbir şeyi bana ortak koşmazlar. Kim de bundan sonra kâfir olursa işte bunlar, fasıkların ta kendileridir!

Nur, 55

CazakAllahul hayr kardeşim

Ebu Hureyre -radıyallahu anh- merfu olarak rivayet ediyor: «Cihad etmeden, içinde cihad etme arzu ve niyeti de taşımadan ölen kimse, münafıklıktan bir şube üzere ölmüş olur.»
[Sahih Hadis] - [Müslim rivayet etmiştir]

Rabbim niyetlerimizi diri tutsun amin

Üst Ana Sayfa Alt