Güne Düşen

Firak

🍁
Süper Moderatör
Akife Hanımlar
Üye
İslam düşüncesinde, İmam Gazali'nin öncülük ettiği bazı modern felsefi meseleler vardır. Bunlardan biri de "varlıksal iyimserlik"
Buna örnek olarak da "Bu dünya mümkün dünyaların en iyisidir" sözü örnek verilir.
Bu söze binaen, bu dünya mümkün dünyaların en iyisidir fakat dünya ise دني kökünden türer. Düşük, alçak, âdi demektir.
Özetle, bize göre mümkünün en iyisi olan bu mekân Allah katında, en alçak, en düşük ve en âdi mekandır.
Rabbim, dünyayı bizim gözümüzde de böyle alçaltsın.

Deniz

Aktif Üye
Üye
İslam Davetcisi Feyzullah Birışık hergün WhatsApp'dan 1-2 dakikalık kısa dersler paylaşıyor. Kayıt olmanızı tavsiye ederim. Allahu Teala hatalarını işlediği salih amel vesilesiyle af etsin.

Ekli dosyayı görüntüle 24599
Es selamu aleykum. Ben geçen yıl arkadaşımın davetiyle kayıt olmuştum. Kader konusunda çok hatalıydı, cebriyye görüşündeydi o zaman ve haftada en az 3-4 kez kader konusunu işliyordu. Hala öyle mi bilmiyorum, ayrıldım çünkü. Eğer öyleyse ve sık sık kader konusunu işliyorsa, diğer tefekkür konularını dinlemek için bile tavsiye etmem. Çünkü yanlışları duyup sessiz kalmak caiz değil. Ancak tebliğ edilecekse olabilir.

Diğer bir açı da ilmi olmayanların aklı karışabilir ama aklı olan bunları duyduğunda araştırıp doğruyu öğreneceği için bence bu sorun olarak ele alınmamalı.

Muddessir

İyi Bilinen Üye
Frm. Yöneticisi
Akife Hanımlar
Üye
Yol; derûni bir biliş ve duyuştur. Hayat bir yoldur. Sevgi ve akılla yürünen bir yol. Bu yolculukta yolu en güzel yürüyenler yoldaki engellerden şikayet edenler değil o engelleri kaldırmak için mücadele edenlerdir.

Bir başkasının engelini kaldırmak ya da aşmasına yardımcı olabilmek için önce içimizdeki engellerden, yolumuzdaki dikenlerden kurtulabilmeliyiz. Bunun için zihin ve gönül temizliğine ihtiyacımız var..

Alıntı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
Üye
Es selamu aleykum. Ben geçen yıl arkadaşımın davetiyle kayıt olmuştum. Kader konusunda çok hatalıydı, cebriyye görüşündeydi o zaman ve haftada en az 3-4 kez kader konusunu işliyordu. Hala öyle mi bilmiyorum, ayrıldım çünkü. Eğer öyleyse ve sık sık kader konusunu işliyorsa, diğer tefekkür konularını dinlemek için bile tavsiye etmem. Çünkü yanlışları duyup sessiz kalmak caiz değil. Ancak tebliğ edilecekse olabilir.

Diğer bir açı da ilmi olmayanların aklı karışabilir ama aklı olan bunları duyduğunda araştırıp doğruyu öğreneceği için bence bu sorun olarak ele alınmamalı.
Aynen kardeşim bende farkettim ve biraz araştırdım.kader konusunda sıkıntıları olduğunu etraftan bazı hocalardan duydum.hatta cebriyye görüşü olduğunu da duymuştum.Allah subhanehu ve teala cümlemizin hidayetini artırsın

Şeriatu'l İslam

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Üye
Dışarıda bir kediyi sevmiştim. Eve geldim. Evdede kendi kedimi seviyim dedim. Elimi uzattım bir baktım kedi tisliyor. SubhanAllah! Dedim niye durup dururken tisliyor. Kardeşime kediye birşey mi yaptınız? Sinirlendirdiniz mi? dedim. Abi dışarıda kedi sevdin mi? Dediler. SubhanAllah! Bir kedi bile başka kediyi sevdin diye kıskanıyor. Kıskanma duygusunu yitiren insan dünyadaki konumunu öğrensin...
Ben de bugün bir kitapta şöyle bir şey okudum;
15752119995772104567167326645062.jpg

15752120542248690030829147055582.jpg

Son düzenleme:

uKaB

İyi Bilinen Üye
Üye
Hergün Kuran Okunuyor.Güzel sesli İnsanlar Hergun ALLAH ın ayetlerını bizlere herkeze okuyorlar.

Ögut almayanlar,ALLAH ın uyarısına karsı gözu kapalı olanlar,Kulakları sagır olanlar kalplerı muhurlu olanlar duyamaz dıyoruzda.

acaba Hiç bu sozun muhatabı bızlerde de varmı dıye dusunuyormuyuz?

Acaba bugun ben bu sozlere muhatap oldum dıye kendımızı sorguya cekıyormuyuz.

Subhanallah
.Adam ALLAH ın ayetını okuyor da bunu duyan bır takım kımseler dunyalık pesınde yuvarlanıp duruyorlar Gidilecek ve varılacak yer ne kötü.

uKaB

İyi Bilinen Üye
Üye
Ümmet el islami büşra yeniler pek bilmez ama eskiler için çok şey ifade eden bir sözün neşid halidir.

O azme o isteğe o kadar çok ihtiyacın olduğu bir zamandayız.

Ya rabbi katından ümmete tertemiz safların pak olduğu bir zafer ihsan eyle amin.

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Admin
Akife Hanımlar
Bu güzel gün hangi gün?

Bugün Allah'ın bir çok kulunun canını alacağı, kimisini sakat bırakıp, kimisini çeşitli hastalıklara düçar kılacağı, bir çok kişiyi "nefsinin hiç hoşlanmayacağı" musibetlere uğratacağı, bununla birlikte "sabredenleri cennetle müjdeleyeceği" günlerden bir gün...

Her mutlu günümüzde bizi mutsuz yapma potansiyeli bulunan bu durumların sonunda, eğer sabır varsa "Cennet" vardır. Öyleyse söyler misiniz, Allah'ı bilene mutluluktan başka ne vardır?

Üst Alt