Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Güne Düşen

Q Çevrimdışı

Qamar Al Quds

silik
İslam-TR Üyesi
Saat 02.27...

Tam bir buçuk yıllık emeğim olan yaklaşık 130 tane videomun dosyaları ellerimden uçup gitti... Ham dosyalardan bahsetmiyorum. Bizzat After Effects'te, Premiere Pro'da işlemiş olduğum, editlediğim, montajladığım ve üzerinden effektler yaptığım videoların çalışma dosyalarından bahsediyorum. Kısacası şuan o videolardan birini düzenleyerek yeniden paylaşmak istesem yapamayacağım. Sadece yazdığım videoları kullanabileceğim. Velhasıl... Bu ufak hatanın telafisi yok. Üzgünüm. Çok üzgünüm.

Öncelikle çok geçmiş olsun, evlat acısı gibi koyar insana. Silinen dosyaları kurtarabileceğiniz ücretli programlar var. Hele bir de yeni silindiyse, şansınız cok yuksek. Ben iki sene önce kullanmıştım. O zaman bile çok eski dosyalarıma ulaşabilmiştim. Bi bakın isterseniz.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Öncelikle çok geçmiş olsun, evlat acısı gibi koyar insana. Silinen dosyaları kurtarabileceğiniz ücretli programlar var. Hele bir de yeni silindiyse, şansınız cok yuksek. Ben iki sene önce kullanmıştım. O zaman bile çok eski dosyalarıma ulaşabilmiştim. Bi bakın isterseniz.

Yapmış olduğum projelere folder denilen bir uygulama yapmadan taşıdığım için sıkıntı oldu. Silinmiş olsaydı geri getirmek kolaydı. Bir anlık dalgınlıkla taşıma gerçekleştirdim. 200 videodan 70ini kurtardım ama 130 tanesi gitti. Yapacak birşey yok. Hayr olsun inşallah.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
İnsan kalbine çok ağır bir darbe almış gibi hissediyor. Bir an bir boşluk, bir kulak çınlaması. Bazılarına abartı gelebilir ama mesele üç beş fotoğraf, video, dosya vs değil. Hepsi emek, hayal, umut, hatıra vs.
Bağlamak istediğim konu şu, henüz bu dünya da iken emeklerimizin, hayallerimizin ve umutlarımızın heba olduğunu görmek, göz göre göre ellerimizin arasından kayıp gittiğini görmek.. yaşayan bilir.
Ama bir şekilde unutuyorsunuz yerine yenilerini koyabiliyorsunuz.
Bu durumu ahirette yaşamaktan Allaha sığınırız. Binbir emek, hayal ve umut ile yaptığımız amellerin heba olduğunu görmekten ve bir daha asla yeni ameller yapamayacağımız o günden Allaha sığınırız.

Yaşadığımız her şey şüphesiz kendi hatalarımız yüzündendir veyahut kendi hatalarımıza kefaret olmaktadır biiznillah. Yazdıklarım geneldir İnşaAllah.

Q Çevrimdışı

Qamar Al Quds

silik
İslam-TR Üyesi
Yapmış olduğum projelere folder denilen bir uygulama yapmadan taşıdığım için sıkıntı oldu. Silinmiş olsaydı geri getirmek kolaydı. Bir anlık dalgınlıkla taşıma gerçekleştirdim. 200 videodan 70ini kurtardım ama 130 tanesi gitti. Yapacak birşey yok. Hayr olsun inşallah.

Anladım. Allah cennet azığı olarak yazsın, daha güzellerini yapmak nasip olur insaAllah. Bundan sonraki süreçte yapacaklarınızı birkaç farklı yere yedeklersiniz sanırım.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
İnsan kalbine çok ağır bir darbe almış gibi hissediyor. Bir an bir boşluk, bir kulak çınlaması. Bazılarına abartı gelebilir ama mesele üç beş fotoğraf, video, dosya vs değil. Hepsi emek, hayal, umut, hatıra vs.
Bağlamak istediğim konu şu, henüz bu dünya da iken emeklerimizin, hayallerimizin ve umutlarımızın heba olduğunu görmek, göz göre göre ellerimizin arasından kayıp gittiğini görmek.. yaşayan bilir.
Ama bir şekilde unutuyorsunuz yerine yenilerini koyabiliyorsunuz.
Bu durumu ahirette yaşamaktan Allaha sığınırız. Binbir emek, hayal ve umut ile yaptığımız amellerin heba olduğunu görmekten ve bir daha asla yeni ameller yapamayacağımız o günden Allaha sığınırız.

Yaşadığımız her şey şüphesiz kendi hatalarımız yüzündendir veyahut kendi hatalarımıza kefaret olmaktadır biiznillah. Yazdıklarım geneldir İnşaAllah.

Rabbim korusun, hepimize faydalı olacak bir bakış açısı koymuşsun ortaya uhtim.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kendisine bı faydası olmayanın islamı anlatması da aynı kendısı gıbı oluyor. Nebı ve ashabı ne eksik ne fazla anlattı ama en cok yasamları anlatırdı.
Onlar bu dıne yasayarak amel ettıler ve o hal uzere öldüler.
Üç kuruşluk dunya için aman keyfım bozulmasın aman suydu buydu demedıler.

İmanın lezzetini insan onların hayatlarını okuyup dusununce daha net anlıyor.

Yahu adam gece gunduz ibadette cıhadda sonunda cehennemde yanarım dıye kalp krizi geciriyor neredeyse ama bızım etrafımızdakı dını anlatanlar yarım yamalak şeylerle hesapsız cenneti vadedıyor subhanallah.

Delirmemek elde degıl. Biri bucılgınlığa ne zaman son verecek durun öyle degıl ne zaman dıyecek dıye beklerken ınsan asıl kıyametın çoktan kopmuş oldugunu goruyor ve irkiliyor.

Q Çevrimdışı

Qamar Al Quds

silik
İslam-TR Üyesi
Olmasını ümitle beklediğin, “ya olmazsa!” diye endişe ettiğin şeyler varsa aşağıdaki âyete bir bak:

“Allah'ın insanlara açacağı herhangi bir rahmeti tutup hapseden olamaz. O'nun tuttuğunu O'ndan sonra salıverecek de yoktur. O, izzet sahibi (Azîz) ve hikmet sahibi (Hakîm)dir.” (Fâtır,2)

Bu âyet üç şey söylüyor:

1. Rahmet olarak nitelenmeye layık ne varsa hepsi Allah’ın elindedir. İman, sağlık, akıl, zekâ, başarı, huzur, maddî imkânların tamamı Allah’ın hazinesindedir. Kul, kendi cüz'î iradesi dahilinde Allah'ın rahmetinden elde etmek için gayret gösterir, tedbir alır, Allah bu rahmetinden kime ne kadar vermek istiyorsa bunu verir, hiç kimse O’na engel olamaz. Kime bu rahmetinden vermeyi dilemezse hiçbir güç bunu veremez.

Allah’ın rahmeti geldiğinde ateş Hz. İbrahim’i yakmadı, bıçak Hz. İsmail’i kesmedi, su Hz. Musa ve bağlılarını boğmadı, düşmanları Hz. İsa’yı çarmıha geremedi, müşrikler Hz. Muhammed Mustafa’yı (s.a.v.) ortadan kaldıramadı. Kardeşleri Allah’ın rahmetini Hz. Yusuf’tan esirgemek istemişlerdi ama Allah’ın rahmeti onu kuyudan ve zindandan çekip çıkararak Mısır’da üstün bir konuma getirdi.

Allah rahmetini tuttuğunda o rahmeti başka kim verebilir ki? Karun’un hazinesi, Firavun’un saltanatı bir işe yaradı mı?

2. Allah’ın rahmetini kullarına verme veya vermeme konusundaki iradesini delebilecek, O’nu atlatıp zorla bu rahmeti elde edecek veya engelleyecek hiçbir güç olamaz; çünkü el-Azîz olan Allah’tır. Allah izzet sahibidir, O’nun için yenilme söz konusu olmaz. Kullar için evdeki hesabın çarşıya uymaması söz konusu olur, Allah için olmaz. Allah’ın hiç “B planı” yoktur, çünkü O’nun için beklenmedik durum, sürpriz olmaz. Öyleyse el-Azîz varken başkalarında izzet aramak beyhudedir.

3. Allah rahmetini kime nasip edip kimden geri tutacağını hikmetiyle tayin etmiştir. Bu işler rastgele, öylesine olmaz. Allah abes iş yapmaz. Kim rahmete layık ise Allah rahmetini ona lütfeder. Kim layık değilse ondan geri tutar. İman nimeti İranlı olan Selman’a, Habeşli olan Necaşi’ye, Yahudi olan Abdullah bin Selam’a, Rum olan Suheyb’e nasip olduğu halde Allah Resûlü’nün amcaları olan Ebu Leheb ve Ebu Talib’e nasip olmadı!

Öyleyse ey nefsim!

Madem ki rahmet, izzet ve hikmet O’ndadır, yalnızca O’nun dergâhına iltica eyle. Bir şey isteyeceksen O’ndan iste.Başkalarına kulluk eyleme. Gözünü başkalarına verilene dikme.

İstediğini verirse rahmetinden, vermezse hikmetindendir. Verdiğine şükreyle ki bu nimet hakiki nimete dönüşsün. Vermediğine sabret ki bu sabrın da bir nimete dönüşsün.

Rabbimiz bizi kendisinin rahmetinden nasipdar olan kullarından eylesin.

Q Çevrimdışı

Qamar Al Quds

silik
İslam-TR Üyesi
🥀 Selef-i Salihinin Kur’ân-ı Kerim’i okumaları veya dinlemeleri Allah Teâlâ’dan korkmalarına ve ürpermelerine sebeb olur, bu yüzden de ağlarlardı.

🔹Buhârî’de Abdullah b. Mes’ud radıyallahu anhumâ’nın şöyle dediği nakledilir:

“Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem bana, “Kur’ân oku.” dedi.
Ben, “Kur’ân sana indirilmişken onu yine sana mı okuyayım!?” dedim.
O, “Onu başkasından dinlemeyi severim.” dedi.

Ona Nisâ sûresini,“Her ümmetten birer şahit getirip bunlara karşı da seni şahit getireceğimiz zaman halleri nice olur?” (Nisâ, 4/41) buyruğuna varıncaya kadar okudum. Bu sefer, “Bu kadarı yeter” dedi. Ona dönüp baktığımda gözlerinden yaşlar boşalıyordu.”

🔹Beyhâkî de Sünen’inde Ebû Hureyre radıyallahu anh’ın şöyle dediğini nakletmektedir: Allah Teâlâ’nın, “Şimdi siz bu söze (Kur’ân’a) mı şaşırıyorsunuz? Gülüyorsunuz da ağlamıyorsunuz!” (Necm, 53/59-60) buyruğu nazil olduğunda Suffe ehli, gözyaşları yanaklarından akıncaya kadar ağladı. Onların ağladıklarını farkeden Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem de onlarla birlikte ağladı. Onun ağlaması üzerine bizler de ağladık.
Bunun üzerine Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, “Allah korkusundan ağlayan kimse cehenneme girmez.” buyurdu.

🔹İbn Ömer radıyallahu anhuma da Mutaffifîn sûresini, “Öyle bir gün ki, o günde âlemlerin Rabbinin huzurunda divana duracaklar.”(Mutaffifîn, 83/6) buyruğuna varıncaya kadar okudu. Sonra yere yıkılıncaya kadar ağladı.

🔹Muzâhim b. Züfer şöyle der: Süfyan es-Sevri, bize akşam namazını kıldırdı. “Yalnız Sana kulluk eder ve yalnız Senden yardım dileriz.” buyruğuna varınca kıraati kesilinceye kadar ağladı. Daha sonra Fatiha suresini yeni baştan okudu.

📌Selef-i salihînin âdeti, üzerinde düşünmeden, kavramadan, şiir okur gibi Kur’an-ı Kerim’i hızlıca okumak değildi. Onlar Allah azze ve celle’nin kelamından etkilenir ve bundan dolayı kalpleri ürperirdi.

Q Çevrimdışı

Qamar Al Quds

silik
İslam-TR Üyesi
Ameli Boşa Çıkaran 3 Günah

1️⃣Sana ve senden öncekilere şöyle vahyedildi: Eğer Allah’a ortak koşarsan bilmiş ol ki yaptıkların boşa gidecek ve mutlaka hüsrana uğrayanlardan olacaksın.
(Zümer 65)

2️⃣Münafıklar Allah’a oyun etmeye kalkışıyorlar. Halbuki Allah onların oyunlarını kendi başlarına çevirmektedir. Onlar namaza kalktıklarında üşenerek kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar, Allah’ı da pek az hatıra getirirler.

Arada bocalayıp duruyorlar; ne onlara, ne bunlara! Allah’ın şaşırttığı kimseye asla bir yol bulamazsın.
(Nisa 142-143)

3️⃣Ey iman edenler! Allah’a ve âhiret gününe inanmadığı halde malını insanlara gösteriş yapmak için harcayan kimse gibi sadakalarınızı başa kakmak ve incitmek suretiyle boşa gidermeyin.
O kimsenin misali, üzerinde toprak bulunan düzgün ve yalçın bir kayadır; kayanın üzerine şiddetli bir yağmur yağmış, onu çıplak halde bırakmıştır.
Bu gibilerin kazandıkları hiçbir şeyden istifadeleri olmaz ve Allah, inkârcı topluluğa hidayet vermez.
(Bakara 264)

E Çevrimdışı

Ebuabdullah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

1️⃣Sana ve senden öncekilere şöyle vahyedildi: Eğer Allah’a ortak koşarsan bilmiş ol ki yaptıkların boşa gidecek ve mutlaka hüsrana uğrayanlardan olacaksın.
(Zümer 65)

2️⃣Münafıklar Allah’a oyun etmeye kalkışıyorlar. Halbuki Allah onların oyunlarını kendi başlarına çevirmektedir. Onlar namaza kalktıklarında üşenerek kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar, Allah’ı da pek az hatıra getirirler.

Arada bocalayıp duruyorlar; ne onlara, ne bunlara! Allah’ın şaşırttığı kimseye asla bir yol bulamazsın.
(Nisa 142-143)

3️⃣Ey iman edenler! Allah’a ve âhiret gününe inanmadığı halde malını insanlara gösteriş yapmak için harcayan kimse gibi sadakalarınızı başa kakmak ve incitmek suretiyle boşa gidermeyin.
O kimsenin misali, üzerinde toprak bulunan düzgün ve yalçın bir kayadır; kayanın üzerine şiddetli bir yağmur yağmış, onu çıplak halde bırakmıştır.
Bu gibilerin kazandıkları hiçbir şeyden istifadeleri olmaz ve Allah, inkârcı topluluğa hidayet vermez.
(Bakara 264)
Rabbim amellerimizi kabul edilen amellerden etsin.

E Çevrimdışı

Ebuabdullah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dua 🍃

En faydalı ilaçlardan biri; dua da ısrar etmek.
[ed Dau ve'd Deva İbnul Kayyım S.13]

Kimin kalbine dua etmek ilham edildiyse, Allah onun duasını kabul etmeyi irade etmiştir.
[ed Dau ve'd Deva İbnul Kayyım S.30]

Dua, istemeyeni def etmek istenileni de elde etmek için en kuvvetli sebeplerden biridir.
[ed Dau ve'd Deva İbnul Kayyım S.9]

Dua en faydalı ilaçtır, o musibetlerin düşmanıdır.Onları def eder, mualece eder, inmesini engeller, inerse kaldırır veya kişiye hafifletir. O müminin silahıdır.
[ed Dau ve'd Deva İbnul Kayyım S.11]

E Çevrimdışı

Ebuabdullah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Düşünsenize insanların kerih gördüğü ölümü tatmışsınız, lakin sizden mutlusu yok..

Ekli dosyalar

• 81b40a3ea965421eb2f13bc5450eedbb.jpg
    81b40a3ea965421eb2f13bc5450eedbb.jpg
    58.4 KB · Görüntüleme: 86
Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör

(Zümer 65)

(Nisa 142-143)

(Bakara 264)
Bu yazılar başlı başına bir konuyu hak ediyor. Yani bir konu başlatıp bu yazıları paylaşabilirsiniz )

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bu yazılar başlı başına bir konuyu hak ediyor. Yani bir konu başlatıp bu yazıları paylaşabilirsiniz )
Kesinlikle katılıyorum )

Forum kullanımında şu akıldan çıkarılmamalı:

Diyelim ki: Belirli bir bilgiye ihtiyacınız var ve bu konuda "forumda veya google'da" arama yapıyorsunuz. Misal "Bid'at ile ilgili sözler" diye arama yaptınız.. Yazı başlığı bu veya benzeri olan yazılar size öneri olarak sunulur. Ama kimse Güne Düşen, Günün Sözü, Günün Ayeti, Hadisi vb diye arama yapmaz. Dolayısıyla bu tarz konular whatsapp'taki anlık durum değerinde kalıyor, ileri dönük fayda açısından pek iyi bir seçim değil gibi )

İşin özeti;

İçerik kapsamlı ve geleceğe yönelik "insanlar tarafından aranacak" nitelikte ise, aramalarda daha kolay ulaşılabilir olması için: aynı konudaki mevcut başlıklara ek yorum yazmak veya böyle bir konu yoksa yeni konu açmak en doğru seçenektir )

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Kesinlikle katılıyorum )

Forum kullanımında şu akıldan çıkarılmamalı:

Diyelim ki: Belirli bir bilgiye ihtiyacınız var ve bu konuda "forumda veya google'da" arama yapıyorsunuz. Misal "Bid'at ile ilgili sözler" diye arama yaptınız.. Yazı başlığı bu veya benzeri olan yazılar size öneri olarak sunulur. Ama kimse Güne Düşen, Günün Sözü, Günün Ayeti, Hadisi vb diye arama yapmaz. Dolayısıyla bu tarz konular whatsapp'taki anlık durum değerinde kalıyor, ileri dönük fayda açısından pek iyi bir seçim değil gibi )

İşin özeti;

İçerik kapsamlı ve geleceğe yönelik "insanlar tarafından aranacak" nitelikte ise, aramalarda daha kolay ulaşılabilir olması için: aynı konudaki mevcut başlıklara ek yorum yazmak veya böyle bir konu yoksa yeni konu açmak en doğru seçenektir )
İmza )

Üst Ana Sayfa Alt