Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Duası

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
image.jpg

A Çevrimdışı

ahmet53

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Hacc ibadetinizi bitirince; atalarınızı andığınız gibi, hatta daha kuvvetli bir anışla Allah'ı zikredin. İnsanlardan öylesi vardı ki; Ey Rabbımız, bize dünyada ver, der. Onun ahirette nasibi yoktur.

Kimi de; Ey Rabbımız, bize dünyada iyilik ver, ahirette de iyilik ver ve bizi ateş azabından koru, der.

İşte onların kazandıklarından nasibleri vardır. Ve Allah hesabı çabuk görendir

(Bakara200 201 202)

KavaFiL Çevrimdışı

KavaFiL

Bir kişiyi kurtarmak için çabalayınız..
İslam-TR Üyesi
Allah’ım, tam bir içtenlikle senden gayrisinden kopmuş, tüm varlığımla sana yönelmişim. İhsanına muhtaç olanlardan yüz çevirmiş...
Allah'ım, tam bir içtenlikle senden gayrisinden kopmuş, tüm varlığımla sana yönelmişim. İhsanına muhtaç olanlardan yüz çevirmiş, fazlından müstağni olmayanlardan istekte bulunmayı bırakmışım. Çünkü muhtacın muhtaçtan istemesinin düşüncesizlik, akılsızlık olduğunu anlamış, buna inanmışım.

Allah'ım, izzeti senden başkasının yanında arayıp da zelil olan; senden başkasından servet isteyip de fakirleşen, yücelik isteyip de alçalan nicelerini gördük! Akıllı adamın bunları görüp de ibret almasından ve seni seçerek doğruyu bulmasından daha doğal ne olabilir ki?!

O halde ey Mevlam, isteklerimi diğerlerinden değil, yalnızca senden istiyorum; ihtiyaçlarımı diğerlerinden değil, yalnızca senden talep ediyorum. Herkesten önce çağıracağım yalnızca sensin. Ümidimde kimse sana ortak değil; duamda seninle birlikte olan biri yok; çağrımda sana ortak koşacağım biri yok.

Sayı birliği, zevali olmayan eksiksiz kudret sıfatı, güç ve kuvvet erdemi, yücelik ve yükseklik derecesi sana mahsustur, ey Allah'ım.

Senin dışındakiler ise hayatlarında rahmet ve merhamete muhtaç, işlerinde başarısızlığa mahkum, içinde bulundukları şartlara yenik, durumları değişken ve nitelikleri sabit olmayan zayıf varlıklardır.

O halde, benzerlerin ve zıtların olmaktan çok yücesin; misillerin ve denklerin bulunmaktan çok büyüksün. Sen (her eksiklikten) münezzehsin; senden başka ilah yoktur

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla.Kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin bırakma! Ey Rabbimiz! şüphesizsen çok esirgeyicisin, çok merhametlisin (Haşr, 59/10).

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bera b. Azib (r.a)'den şöyle rivayet edilmiştir: «Rasulullah (s.a.s) yatağına vardığı zaman sağ tarafına uzanıp:

«İlahi! Kendimi sana teslim ettim, sana yöneldim, işimi sana bıraktım, arkamı sana dayandım. Çünkü ümidim de sendedir, korkum da sendedir. Senden sığınacak yer varsa o da sensin. Senden kurtulacak yer varsa, yine sensin, İlahi! indirdiğin kitabına, gönderdiğin nebine iman ettim» derdi.»

(Buhari)

HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ

- Mükemmel dinimiz, hiçbir konu bırakmaksızın insan hayatını her yönüyle bir hükme bağlamıştır. Bu dinin bildirdiği her emir ve yasakta insanlar için mutlaka bir fayda vardır. Hiçbir hayır yoktur ki, bu din onu emretmiş olmasın. Yine hiçbir şer yoktur ki bu din onu da yasaklamış olmasın. Bu genel kural dahilinde olmak üzere yukarıdaki hadiste de mü'min için en hayırlı yatış şekli tarif ediliyor. Abdestli olarak, sağ taraf üzerine yatıp Rasulullah tarafından bidirilen yukarıdaki duayı okumak... Bu şekilde yatışın faydası iki yönlüdür: Rasulullah'ın bir sünneti olduğu için kazandırdığı sevabı ve sağlık açısından vereceği fayda. Zira sağ tarafa yaslanarak yatmak kalb ve dalak gibi hayati öneme sahip organların işlevlerini daha rahat yapmalarını sağlayacak, böylelikle de kişi daha çabuk uykuya dalıp rahat bir uyku sonunda zinde olarak uyanacaktır. Ayrıca, yapılan dua sayesinde kul Rabbi tarafından muhafaza edilecek ve psikolojik açıdan duyabileceği sıkıntı ve stres bertaraf edilecektir.

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Ey Rabbimiz! Kesin gelecek olan cehennem azabından bizleri koru. Bizleri rahmetinle cennete sok. Bizleri; dünyada her zaman seni hatırlayan, senin emirlerine uyan kişilerden kıl ve dünyadan bu hal üzere göç etmemizi nasib et. Çünkü senin azabından ancak bu şekilde korunabiliriz."

Üst Ana Sayfa Alt