Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Resim Günün Resmi ( Her Güne Bir Resim )

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
FB_IMG_1478418919063.jpg

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
evet olabilir sonuçta herşeyi çözecek olan yine iletişimdir, erkeğin kadından, kadının da erkekten öğrenecek çok şeyi olacaktır...

ben birinin diğerine hoca olmasından yana değiilim açıkçası, herkes bildiğini ortaya koymalı evde iken... Zaten iki tarafta tevhidi bi bilince sahip ise pek gerek kalmaz hocalığa.... :)

Orda anlatmak istediğim şey, aslında kadının erkeğe itaatkar olması.. Yoksa bilgi alışverişinde konuya daha iyi vakıf olan 'Kuran ve Sünnet çerçevesinde tabi ki', onun ilmine başvurulur..

Evlilik hayatı farklı bir sabır ister, tahammül edebilme gücü bazen. Her insanın karşılıklı hataları olabilir, ama meziyet odur ki, kişinin bunu görüp düzeltmeye çalışmasıdır. Hiç bir insan mükemmel değildir. Hatalardan ders almak gerek. Ki bazen yapılan hatalara karşı sabırlı olmak da kişileri olgunlaştırır.

Erkek yanlış yaptığında veya kadın yanlış yaptığında, karşılıklı olarak eğer uyarıp nasihati tutmazsa o kişi sıkıntı oluşur işte o vakit.

Evet biz ne feminizm mi ve ne de maskulizm mi savunan insanlarız Elhamdülillah. Bizim için üstünlük Takva ile olur.

Ama bu durumda bile kadının eşine islami yaşantısına engel olmayacak bir yasaklama hariç itaat etmesi de şarttır bu da dipnot olsun :)

Aynen, ikinize de katılıyorum. Ben resmi ilmi öğretmek ve öğrenmek olarak algılamıştım, itaat aklıma gelmemişti. Çünkü erkek, hayattaki konumu ve Allah'ın verdiği çabuk kavrama yeteneğiyle, çoğu kez kadının ilminden daha fazla ilme sahip olur. O ilmi eşine aktarır, ve eşi de çocuklarına aktarır. Ne güzel..

Ama bazen durum tersi oluyor: Kadının ilmi üstün oluyor ve eşine bildiklerini aktarması gerekiyor. Tabi, aklı başında bir erkek için bu bir nimettir. Allah'ın onun dini için gösterdiği bir kolaylıktır. Ama kimisi haline şükredeceğine (takvalı bir yaşantısı olmayan müslümanlar) "karışma işime" diyerek kızıyor. İşte böyle hanım kardeşlere Allah kolaylık versin diyorum, ne diyebilirim ki...

Aklıma bunlar gelmişti işte )

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aynen, ikinize de katılıyorum. Ben resmi ilmi öğretmek ve öğrenmek olarak algılamıştım, itaat aklıma gelmemişti. Çünkü erkek, hayattaki konumu ve Allah'ın verdiği çabuk kavrama yeteneğiyle, çoğu kez kadının ilminden daha fazla ilme sahip olur. O ilmi eşine aktarır, ve eşi de çocuklarına aktarır. Ne güzel..

Ama bazen durum tersi oluyor: Kadının ilmi üstün oluyor ve eşine bildiklerini aktarması gerekiyor. Tabi, aklı başında bir erkek için bu bir nimettir. Allah'ın onun dini için gösterdiği bir kolaylıktır. Ama kimisi haline şükredeceğine (takvalı bir yaşantısı olmayan müslümanlar) "karışma işime" diyerek kızıyor. İşte böyle hanım kardeşlere Allah kolaylık versin diyorum, ne diyebilirim ki...

Aklıma bunlar gelmişti işte )

Güzel tespit bacım Allah ecrini versin :)

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yeni bi çalışma abi resmin altında 1421 yazıyor o da miladi 2000, li yıllara denk geliyor... :)
Osmanlı yok ama osmanlıcam var biraz...
Allah razı olsun,Tarihe dikkat etmemişim . Bende bir ara Osmanlıca kursuna gitmiştim Kur-an ı Kerim ı okuyan herkes bir gün de okumayı sökebiliyor. İnceliklerini öğrenmek istersen biraz daha uzar herhalde

İSTİŞHAD Çevrimdışı

İSTİŞHAD

الله لا ينسى أحداً ، هذا أمر كاف ليطمئن قلبك
Admin
sabah sabah tebessüm ettirdiniz..: )

üniversitede bizim bölümde osmanlıca zorunlu dersti.. bizde geliştirmek için seçmeli derslere filan giriyorduk.. hoca öyle osmanlıca yazma eserler getiriyordu ki okumak ne mümkün.. hadi okudun farz edelim anlamıyordun zaten.. bir de kızardı.. siz öyle iki tane osmanlıca hikaye okudunuz diye osmanlıca biliyor mu zannediyorsunuz kendinizi diye.. allah selamet versin..

osmanlıca yazma eser filan okumak gerçekten emek isteyen bir iş.. maalesef pek ilginin olmadığını hatta osmanlı döneminden kalma birçok yazma eserin kütüphanelerde beklediğini söylemişti o zaman..

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
sabah sabah tebessüm ettirdiniz..: )

üniversitede bizim bölümde osmanlıca zorunlu dersti.. bizde geliştirmek için seçmeli derslere filan giriyorduk.. hoca öyle osmanlıca yazma eserler getiriyordu ki okumak ne mümkün.. hadi okudun farz edelim anlamıyordun zaten.. bir de kızardı.. siz öyle iki tane osmanlıca hikaye okudunuz diye osmanlıca biliyor mu zannediyorsunuz kendinizi diye.. allah selamet versin..

osmanlıca yazma eser filan okumak gerçekten emek isteyen bir iş.. maalesef pek ilginin olmadığını hatta osmanlı döneminden kalma birçok yazma eserin kütüphanelerde beklediğini söylemişti o zaman..
Cahilliğimize ver kardeş :) Bir iki derste okumayı söktük ama tabiki yazma eserleri okuyup anlamak uzmanlık istiyordur.

İSTİŞHAD Çevrimdışı

İSTİŞHAD

الله لا ينسى أحداً ، هذا أمر كاف ليطمئن قلبك
Admin
Cahilliğimize ver kardeş :) Bir iki derste okumayı söktük ama tabiki yazma eserleri okuyup anlamak uzmanlık istiyordur.

estagfirullah abi.. ben de hala cahilim o konuda.. o dersleri atlattıktan sonra osmanlıca üzerinde pek ısrar edip devam etmedik zaten..: )

sadece aynı konuşmaları bizde yapıyorduk o aklıma geldi..

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Biraz garip ve açıklanmaya muhtaç bir söz olmuş :kötü:

Ahi günümüzdeki kadınların kendilerini başka erkeklere beğendirmeye çalışmalarından söz ediliyor. Şu günlerde boşanmaların fazla olmasının nedenleri arasında kadın erkek anlaşmazlıkları geliyor biliyorsun.

Tabi müslüman bacılar için bu söz geçerli değildir Elhamdülillah. Çünkü onlar tüm renklerini bile eşlerine saklarlar :)

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ahi günümüzdeki kadınların kendilerini başka erkeklere beğendirmeye çalışmalarından söz ediliyor. Şu günlerde boşanmaların fazla olmasının nedenleri arasında kadın erkek anlaşmazlıkları geliyor biliyorsun.

Tabi müslüman bacılar için bu söz geçerli değildir Elhamdülillah. Çünkü onlar tüm renklerini bile eşlerine saklarlar :)
Kafamda ilk etapta Müslüman bayana nasihat gibi algıladığım için tuhaf gelmişti. :)

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kafamda ilk etapta Müslüman bayana nasihat gibi algıladığım için tuhaf gelmişti. :)

Ahi bir kadın eğer ki kendine Müslümanım diyorsa bunun gerekliliklerini de yerine getirmek zorundadır..

Bu örtünmeden tutun ahlaki tutuma kadar böyledir.
Allah azze ve celle Ahzâb 32'de kadınların sesi için bile uyarıda bulunurken benim müslüman kadınlara böyle bir nasihat etmem abes olur bence..

Üst Ana Sayfa Alt