Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

cascade Çevrimdışı

cascade

Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (s.a.s) şöyle buyuruyor:
“İnsanlarla La İlâhe illallah deyinceye kadar savaşmakla emrolundum. La İlâhe illallah derlerse mallarını ve canlarını Allah’ın hakkı dışında benden korumuş olurlar. Bunun dışındaki hesapları ise Allah’a aittir.” (Buhari-Ebu Davud-Nesei-Kûtûbi Sitte (Muhtasar Müslim: C.1 S.331))

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
Hz. Ebu'd-Derdâ (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kıyâmet günü, mü'minin mizanında güzel ahlaktan daha ağır basan bir şey yoktur. Allah Teâla hazretleri, çirkin düşük söz ve davranış) sahiplerine buğzeder."
Tirmizî, Birr 62, (2003, 2004); Ebu Dâvud, Edeb 8, (4799);

E Çevrimdışı

Ebu Katade

Guest
{ … İbni Ömer r.a dan. Rasulullah s.a.v şöyle buyurdu : Her kim bir mal - elde eder ve on - dan istifade ederse, onun üzerinden bir sene geçmedikçe o mala zekat yoktur. }

Tirmizi : 631.Ter : 626 - Malik : 1/246/1 - Beyhaki : 4/104 - Beğavi : 1576 - Albani : 3/254-el-İrva)

yağmur@hicret Çevrimdışı

yağmur@hicret

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aişe radıyallahu anha'dan rivayet edildiğine göre Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
'Kadir gecesini ramazan'ın son on günündeki tek gecelerde arayın!' Buhari,Leyletül-kadr 3

yine Aişe radıyallahu anha'dan rivayet edildiğine göre Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem, ramazanda diğer aylardan daha fazla
(kulluk yapmaya) çalışırdı. Ramazanın son on gününde de ramazanın öteki günlerinden daha fazla ibadet ederdi.

müslim, İ'tikaf 8. ayrıca bk. Tirmizi, savm 72; İbni Mace Sıyam 57

Hafsa binti Ömer Çevrimdışı

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İnsanın kazandığı şeylerin en değerlisi yetiştirdiği evladı ve hiyanetsiz olan alışverişidir. ( Müsned Ahmet Bin Hanbel)

E Çevrimdışı

Ebu Katade

Guest
( … Ebu Hureyre r.a dan. Resulullah s.a.v buyurdular ki : Oruç bir kalkandır, sizden biriniz oruçlu olduğu vakit,çirkin sözler söylemesin,cahillik etmesin. Eğer bir kimse onunla vuruşur veya ona söverse ben oruçluyum,ben oruç-luyum desin. )

MÜSLİM : 3.C.1151.N
EBU DAVUD : 3.C.2363.N

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
Sehl İbnu Sa'd (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtü vesselâm) buyurdular ki: "Eğer dünya Allah nazarında sivri sineğin kanadı kadar bir değer taşısaydı tek bir kafire ondan bir yudum su içirmezdi."
Tirmizi, Zühd 13, (2321); İbnu Mâce, Zühd 11, (2410).

E Çevrimdışı

Ebu Katade

Guest
{ …. Ebu Hureyre r.a dan.O şöyle dedi : Resulullah s.a.v şöyle buyurdular : Kim kendisi ile Allah’ın rızası aranan ilimlerden bir ilmi, dünya malından bir şey elde etmek için öğrenirse, kıyamet gününde cennetin kokusunu bulamaz. }

EBU DAVUD : 4.C.3664.N
İBNİ MACE : 1.C. 252.N

E Çevrimdışı

Ebu Katade

Guest
أفضل الجهاد أن يجاهد الرجل نفسه و هواه

( ابن النجار ) عن أبي ذر ( صحيح )

{ …Ebu Zerr r.a dan. Resulullah s.a.v buyurdular ki : Cihad’ın efdalı,insanın heva ve arzularına karşı nefsine yönelik yaptığı cihad’tır. }

S. CAMİU’S SAĞİR : 1.C.1099.N

Sûde binti Zem'a Çevrimdışı

Sûde binti Zem'a

Üye
İslam-TR Üyesi
Sehl bin Sa’d(r.a)’dan: Rasulullah(s.a.v) şöyle dedi:

Cennette bir kapı vardır; ona “Reyyan”(suya kananlar kapısı) denir. Kıyamet gününde ondan oruçlular girerler. Onlardan başka bir kimse girmez. Onlar kalkar ondan girerler. Onlardan başkası ondan girmez. Onlar girince kapı kapanır; onlardan başka kimse girmez. Müttefekunaleyh

M Çevrimdışı

muhsin_ensar06

Üye
İslam-TR Üyesi
hadisi.gif

niyyet_1.gif

niyyet_2.gif
Mü'minlerin emîri Ebü Hafs Ömer ibni Hattab radıyallahu anh, Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem'i şöyle buyururken dinledim, dedi:
"Yapılan işler niyetlere göre değerlenir. Herkes yaptığı işin karşılığını niyetine göre alır. Kimin niyeti Allah'a ve Resülü'ne varmak, onlara hicret etmekse, eline geçecek sevap da Allah'a ve Resülü'ne hicret sevabıdır. Kim de elde edeceği bir dünyalığa veya evleneceği bir kadına kavuşmak için yola çıkmışsa, onun hicreti de hicret ettiği şeye göre değerlenir."

Buharî, Bed'ü'1-vahy l, İman 41, Nikah 5, Menakıbu'l-ensar 45, İtk 6, Eyman 23, Hiyel l; Müslim, İmaret 155. Ayrıca bk. Ebü Davud, Talak 11; Tirmizî, Fezailü'l-cihad 16; Nesaî, Taharet 60; Talak 24, Eyman 19; İbni Mace, Zühd 26

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
Süfyan İbnu Abdillah radıyallahu anh anlatıyor: "Ey Allah'ın Resûlü dedim, uyacağım bir amel tavsiye et bana!" şu cevabı verdi:
"Rabbim Allah'tır de, sonra doğru ol!"
"Ey Allah'ın Resûlü dedim tekrar. Benim hakkımda en çok korktuğunuz şey nedir?" Eliyle dilini tutup sonra: "İşte şu!" buyurdu."
Tirmizi Zühd 61, (2412).

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
''Akıllı kimse, sürekli kendi nefsini sorgulayan ve durmadan ölüm ötesi hayat için çabalayandır. Nefsini hevâsının peşinde koşturan ve buna rağmen Allah Teâlâ’dan beklentileri olan kimseye gelince o zavallının tekidir.''

(Tirmizi, Kıyame,25; İbn Mace, Zühd, 21; Müsned, 4/124)

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Kıyamet günü, Allah, öncekileri ve sonrakileri birleştirip topladığı zaman her vefasız için, onu tanıtan bir bayrak dikilir ve: "Bu falan (oğlu falanın) vefasızlığıdır" denilir."

Buhari, Edeb, 99, Cizye 22, Hiyel 9, Fiten 21; Müslim, Cihad 10, (1735); Ebu Davud; Cihad 162, (2756); Tirmizi, Siyer 28, (1581).

Z Çevrimdışı

-ZeHrA-

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Enes(r.a.) diyor ki: Peygamber(s.a.v) yatağına çekildiği zaman şöyle derdi:

الحمد لله الذي أطعمنا وسقنا وكفانا وآوانا فكم ممن لا كافي له ولا مؤوي

Bizi yediren ve içiren, bize yeten ve bizi barındıran Allah’a hamd olsun. Nice kendisine bakanı ve barındıranı olmayanlar vardır. MÜSLİM

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
Ebu Ümeyye eş-Şa'bani anlatıyor: "Ey Ebu Sa'lebe dedim, şu ayet hakkında ne dersin?" (Mealen): "Ey iman edenler! Siz kendinize bakın. Siz doğru yolda oldukça, sapıtmış olanlar size zarar vermez.." (Maide 105).
Bana şu cevabı verdi:
"Gerçekten bunu, iyi bilen birine sordun. Zira ben aynı şeyi Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a sormuştum. Demişti ki:
"Ma'rufa sarılın, münkerden de kaçının! Ne zaman uyulan bir cimrilik, takip edilen bir hevâ, (dine, ahirete) tercih edilen dünyalık görür, rey sahiplerinin(selefi dinlemeden) kendi reylerini beğendiklerini müşahade edersen, o zaman kendine bak. İnsanlarla uğraşmayı bırak. zira (bu safhaya gelince) arkanızda sabır günleri var demektir. O günler avuçta ateş tutmak gibi (sıkıntılı)dır. O günlerde, sizin kadar amel yapabilen bir kimseye elli kişinin ecri verilecektir."
Ebu Davud, Melahim 17, (4341); Tirmizi, Tefsir, Maide, (3060); İbnu Mace, Fiten 21, (4014).

Z Çevrimdışı

-ZeHrA-

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Musa(r.a.)’dan: Rasulullah(s.a.v): "Kim ikindi ile sabah namazlarını kılarsa, cennete girer, demiştir." Müttefekunaleyh

yağmur@hicret Çevrimdışı

yağmur@hicret

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kötüleriniz idareci ve cimrilerinizinde zengin olduğu işleriniz de kadınlarınıza kaldığı zaman toprağın altı, sizin için üstünden daha hayırlıdır.

(Tirmizi , fiten: 63)

La Yezal Çevrimdışı

La Yezal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Avf bin Malik, şöyle demiştir:
Allah Resulü (s.a.v.), buyurdu: "Deccal öncesi, 'aldatıcı seneler' olacak, 'yağmur çok yağacak, bitki az olacak'. Doğru kimseler yalanlanacak, yalancı kimseler doğrulanacak. Haine güvenilecek, güvenilir olan kişi hain sayılacak. Ruveybida söz sahibi olacak."'Ruveybida' nedir ey Allah'ın Resulü? diye sordular:
"Kendisine önem verilmeyen ayak takımından olan kişi" diye buyurdu.
(Tebrani, Mu'cemu'l-Kebir)
Rudani, c.5. Hno: 9811, s.343

Üst Ana Sayfa Alt