Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammed ibni Şirin’den nakledildiğine göre Ebu Hureyre -radıyallâhu anh- şöyle demiştir:
'' Ben RasûlUllah s.a.w.s.'in minberi ile Aişe -radıyallâhu anha-'nın odası arasında bayılıp düştüğümü biliyorum. Biri gelip beni deli sanıp âdetleri üzere ayaklarını boynuma koyarlardı oysa ben deli değildim açlıktan başka bir derdim de yoktu. ''

Buhârî, İ’tisam 16

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
'' Kıyâmet günü bir adam getirilir ve ateşin içine atılır. Ateşin içinde bağırsakları dışarıya dökülür. Bu sebeple o kimse bağırsaklarının etrafında eşeğin değirmen etrafında döndüğü gibi döner.
Bunun üzerine ateş ahâlisi onun etrafına toplanırlar ve:
−Ey falan, senin bu halin nedir derler, sana ne oldu. Sen bize iyiliği emreder ve kötülüğü yasaklar değil miydin derler.

O kimse:
−Evet, ben size iyiliği emrederdim ancak onu kendim yapmazdım. Ben size kötülüğü yasaklardım ve onu kendim yapardım diye karşılık verir.”

Ahmed 21843, Buhârî 3065, Muslim 2989/51, Albânî Sahihu’l-Cami 8022

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Hureyre -radıyallâhu anh-'dan rivâyete göre, RasûlUllah s.a.w.s. ashâbına duâ öğretir ve şöyle buyururdu:
- Sabahladığınızda şöyle deyin: '' Allah’ım Senin izin ve yardımınla sabahladık ve akşamladık ve yine Senin izin ve yardımınla yaşar ve ölürüz, dönüşümüzde sanadır. ''
- Akşama çıktığınızda da aynı şekilde: '' Allah’ım Senin izin ve yardımınla akşamladık ve sabahladık ve yine Senin izin ve yardımınla yaşar ve ölürüz, dönüşümüzde sanadır. ''

İbn Mâce, Duâ 27
Tirmizî: Bu hadis hasendir.

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sahr el Gâmidî -radıyallâhu anh-’dn rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah s.a.w.s. şöyle buyurdu:
''Allah’ım, ümmetimin gündüzün ilk vaktinde yaptıkları işleri bereketli kıl.''
Sahr diyor ki: '' RasûlUllah s.a.w.s. bir askerî birlik ve orduyu savaşa göndereceğinde sabahın ilk ve erken vakitlerinde gönderirdi.''
Râvî diyor ki: Sahr ticâretle meşgul birisiydi, ticâretini sabah erken saatlerinde çıkmak ve göndermek şeklinde yapardı bunun için zengin olup malı çoğaldı.

Ebû Dâvud, Cihâd: 78; İbn Mâce, Ticârat: 41

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Aişe şöyle dedi:

'' Peygamber s.a.w.s., her gece, yatağına geldiğinde avuçlarını birleştirip sonra onlara üfleyerek içlerine İhlâs, Felak ve Nas sûrelerini okur, ellerini vücudunun gücü yeten yerlerine sürer; önce başına, yüzüne ve vücudunun ön kısmına sürerek başlar ve bunu üç defâ tekrar ederdi. ''

Edebu'l Mufred 1278 nolu hadis.

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Hureyre -radıyallâhu anh-'dan rivâyete göre, RasûlUllah s.a.w.s. şöyle buyurdu:
'' Allah’ım! Dört şeyden Sana sığınırım. Faydasız ilimden, itaât etmeyen kalpden, doymayan (aç gözlü) nefisten ve kabûl olunmayan du'âdan.”

Ebû Dâvud, Salat,: 367; İbn Mâce, Du'â: 3

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sehl -radıyallâhu anh-'dan rivâyet edildiğine göre Peygamber s.a.w.s. orta parmağıyla baş parmağının yanında yer alan şehâdet parmağını bitiştire*rek:
"Yetimin geçimin üzerine alan ile ben cennette işte böyleyiz. '' buyurdu.

Buhârî, Takık 25, Edeb 24; Muslim, Zühd 42; Tirmizî, Birr 14; Muvatta, Şea'î 5; Ahmed b. Hanbel, II, 375, V, 333.
Sunen-i Ebû Dâvud Terceme ve Şerhi, Şâmil Yayınevi: 16/435-436.

Açıklama:
Hadis-i Şerif, bir yetimi İslâm terbiyesi üzere yetiştirip büyüten bir kimsenin cennete orta parmakla şehâdet parmağının beraberliği gibi RasûlUllah s.a.w.s. ile beraber ve ona yakın olacağını ifâde etmektedir.Bu yakınlıktan maksat cenneteki yerlerinin yakınlığı olabileceği gibi, derecelerinin yakınlığı yâhut da hem yerlerinin hem de derecelerinin yakınlığı olabilir.Cennete girerken öncelik hakkına sâhib olmadaki yakınlık da kast edilmiş olabilir.

Sunen-i Ebû Dâvud Terceme ve Şerhi, Şâmil Yayınevi: 16/436.

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Zeyd b. Hâlid el-Cuhenî -radıyallâhu anh-'dan rivâyet edilmiştir: RasûlUllah s.a.w.s. şöyle buyurmaktadır:
'' Kim Allah yolunda bir mucâhidi donatırsa, ( Allah yolunda ) savaşmış olur. Kim de bir mucâhidin âilesi hakkında hayırlı bir vekil olursa, o da ( Allah yolunda ) savaşmış olur. ''

Buhârî, Cihâd 38; Muslim, İmâre 135-136 (1895); Ebû Dâvud, Cihâd 20 (1509);
Tirmizî, Fezâilu'l-Cihâd 6 (1628, 1629, 1630, 1631); Nesâî, Cihâd 44; İbn Mâce, Cihâd 3 (2759); Ahmed b. Hanbel, 4/116, 117, 5/193, 234

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Katâde -radıyallâhu anh-'dan rivâyet edilmiştir:
" Sizden biriniz, işediği zaman erkeklik organına sağ eliyle dokunmasın. Tuvâlete gittiğinde sağ eliyle silinmesin. Su içtiğinde de bir nefeste içmesin. ''

Buhârî, Vudû' 18, 19; Muslim, Taharet 63 (267); Ebû Dâvud, Taharet 18 (31); Tirmizî, Taharet 11 (15); Nesâî, Taharet 23, 42; İbn Mâce, Taharet 15 (310); Ahmed b. Hanbel, 5/300

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Hureyre -radıyallâhu anh-'dan aktarıldığına göre
bedevîlerden biri Rasûlullah s.a.w.s.'e geldi ve " Ey Allah'ın
Rasulû, yaptığım takdirde cennete gireceğim bir amel söyle bana" dedi.

Rasûlullah
s.a.w.s. de şöyle buyurdu:
" Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmaksızın kulluk edersin. Farz olan namazı
gerektiği şekilde kılar, zekâtı verirsin ve Ramazan orucunu tutarsın. "

Bunun üzerine bedevî:
" Canım elinde olan Allah'a yemin ederim ki bu söylediklerine hiçbir şey
ilâve etmem " dedi.

Adam dönüp gidince Rasûlullah s.a.w.s.,
" Cennetlik birisini görmek kimi mutlu ederse bu adama bakıversin " buyurdular.

Buhârî, Zekât, 1; Muslim, Îmân, 15

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Adamın biri Rasulullah'ın [sallallâhu aleyhi ve sellem] yanına gelerek:

"Yâ Rasûlallâh! Ben seni çok seviyorum." dedi. Rasûlullâh [sallallâhu aleyhi ve sellem] "Eğer beni seviyorsan, belaya sabırla hazırlan! Yemin ederim ki, beni sevene bela, tepeden dereye gelen sudan hızlı gelir." buyurdu.

(el-Elbânî, Silsiletu’l-Ehâdîsi’s-Sahîha, 1586)

Nevfelah Çevrimdışı

Nevfelah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sevban (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“...Altın ve gümüşü yığıp da onları Allah yolunda harcamayanlar var ya, işte onlara acı bir azabı müjdele.” Tevbe 34 ayeti indiği zaman bazı seferlerinde Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber idik. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in ashabından bazısı:

−Bu ayet altın ve gümüş biriktirme hakkında indi, biriktirmek için hangi malın daha hayırlı olduğunu keşke bilsek dediler.

Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Onun en hayırlısı; zikreden dil, şükreden kalp ve kişiye imanı üzere yardım eden mümin zevcedir’ buyurdu.”
Tirmizi 3291, İbni Mace 1856

S Çevrimdışı

satışın karı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ebu hureyre r.a rivayet edildiğine göre Rasulllah s.a.v şöyle buyurmuştur: Kuvetli mümin zayıf müminden daha hayırlı ve Allah (subhanehu ve Teala) ya daha sevimlidir.Sana faydalı olan bütün iyiliklerde hırslı ol! Allah dan yardım iste ve aciz olma !

Buhari r.a rivayet ettiğine göre Rasullah s.a.v şöyle buyurmuştur; Allah ım tasa ve hüzünden ,acizlik ve tembellikden ,cimrilik ve korkaklıkdan ,borcun şiddetinden ve insanların galebesinden sana sığınırım.

Rasullah s.a.v in duasında tasa ve hüzünü birşeştirmesi ne güzeldir.Çünkü hadiste geçen tasa (kaygı) çeşitli hallerde meydana gelen korkudan ibarettir .Hüzün ise genellikle kaybedilen bir şeyden dolayı meydaha gelen üzüntüdür. Yine acizlik ile tembelliği de çok güzel birleştirmiştir .Acizlik kişinin gücnü istediği yönde kullanamamasıdır .Tembellik ise kulların yapması gereken şeylerde zayıflık göstermesidir.Rasullah s.a.v duasında cimrilik ve korkaklığıda birleştirmiştir .Çünkü cimrilik , mal konusunda cömertliğin olmamasıdır .Korkaklık ise savaşta nefisler hususunda cömertliğin olmamasıdır .
Bu gibi insanı hayretler içerisinde bırakan sözler,Rasullah s.a.v in Cevami'ul Kelim yani az sözle çok şey ifade etme özelliğinin birer eseridirler.

İbn Nehhas ( cihad)

S Çevrimdışı

satışın karı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Enes b. Malik r.a rivayet edildiğine göre Rasullah s.a.v bedir günü 'Haydi genişliği yer ile gök arası olan Cennet için kalkınız! buyurmuştıur.

Bunun üzerine Umeyr b. Human şöyle demiştir:

-Ya Rasullah !Genişliği yer ile gök arası kadar olan Cennet mi ?

-Evet.

-Vay vay!

-Vay vay demenin sebebi nedir?

-Hayırdan başka bir sebeb yok ya Rasullah! Sadece oranın ehlinden olmayı ümid ediyorum.

-Sen oranın ehlindensin.

Umeyr b. Human r.a torbasından biraz hurma çıkarmış yiyordu.Sonra 'Ben bu hurmaları yemen içinmi yaratıldım ? Vallahi bu, çok uzun bir hayat! dedi ve elindeki hurmaları fırlattı .Düşman saflarının arasına daldı ve ölünceye kadar savaştı.

usame bin zeyd Çevrimdışı

usame bin zeyd

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Aişe (ra) diyor ki:

"Rablerinin huzuruna döneceklerinden ötürü yürekleri çarparak vereceklerini verenlerdir." (Mü'minin-60) ayeti nazil olunca, Allah Rasulü'ne: Ayette zikredilenler zina, hırsızlık ve içki gibi haramları işleyenler mi? diye sormuştum. O da:
"Hayır ya Aişe! Ayette anlatılmak istenen, namaz kıldığı, oruç tuttuğu ve sadaka verdiği halde bu ibadetlerinin kabul olup olmama endişesiyle kalpleri tir tir titreyenlerdir." buyurmuşlardır."

(Tirmizi- İbni Mace)

usame bin zeyd Çevrimdışı

usame bin zeyd

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah b. Mes’ûd (r.a.) şöyle rivayet etmistir; Rasûlullah (s.a.v.) buyurdu ki:

"Cennete ancak Müslüman kişi girecektir.
İnsanlığın pek çoğu şirke düşecektir.
Şirke bulaşmayan sizler siyah öküzün üzerindeki beyaz kıllar gibi veya kırmızı öküzün derisindeki siyah kıl gibi olacaksınız.”

(Buhârî, Rıkak: 17; Müslim, İman: 27)

G Çevrimdışı

guraba88

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Eyyub (R.a) anlatıyor:
"Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki: "Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allah Teâla hazretleri sizi helak eder ve yerinize, günah işleyecek (fakat tevbeleri sebebiyle) mağfiret edeceği kimseler yaratırdı."
Müslim, Tevbe, 9, (2748); Tirmizi, Da'avat 105, (3533).

G Çevrimdışı

guraba88

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) birgün yere çubukla, kare biçiminde bir şekil çizdi. Sonra, bunun ortasına bir hat çekti, onun dışında da bir hat çizdi. Sonra bu hattın ortasından itibaren bu ortadaki hatta istinad eden bir kısım küçük çizgiler attı. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bu çizdiklerini şöyle açıkladı: Şu çizgi insandır. Şu onu saran kare çizgisi de eceldir. Şu dışarı uzanan çizgi de onun emelidir. (Bu emel çizgisini kesen) şu küçük çizgiler de musibetlerdir. Bu musibet oku yolunu şaşırarak insana değmese bile, diğer biri değer. Bu da değmezse ecel oku değer.

Buhari, Rikak 3; Tirmizi, Kıyamet 23, (2456); İbnu Mace, Zühd 27, (4231)

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
1825. Yine Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Canımı kudretiyle elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, bir adam bir kabrin yanından geçerken kendini o kabrin üzerine atıp, ‘Âh! Keşke şu kabirde yatanın yerinde ben olsaydım’ diye kendini yerden yere vurmadıkça dünya hayatı son bulmayacaktır. O kimse dindarlığı sebebiyle değil, başına gelen belâlar yüzünden böyle davranacaktır.”
Buhârî, Fiten 22; Müslim, Fiten 54
Açıklamalar
Hadisimiz, kıyametin kopmasından önceki bir zamanda, hayatın bir azâb olacağı günleri tasvir etmektedir. Bu günler insanı canından bezdiren, yaşadığına bin pişman eden korkunç günlerdir. Resûl-i Ekrem Efendimiz’in haber verdiğine göre dünya öyle günler görecek, o günlerde can o kadar ucuzlayacak ki, kâtil niçin öldürdüğünü, maktûl de niçin öldürüldüğünü bilemeyecektir (Müslim, Fiten 55, 56). Böyle bir dünyada yaşamanın gerçekten bir çile, dayanılmaz bir işkence olduğunu gören kimse, rastladığı bir kabrin üzerine kendini atıp o kabirde yatan kimsenin yerinde olmayı isteyecektir. Omuzlarda taşınan bir tabuta imrenerek bakacak ve “Bu tabutta ben olsaydım” diyecektir. Peygamber Efendimiz böyle bir zamanda dindar bir kimsenin üzülmesini, “Allah’ın emirlerine önem veren kalmadı, ben de dinimi yaşayamıyorum” diye sızlanmasını tabii görmekle beraber, hadisimizde bahsedilen o dehşetli günlerde, dinle hiçbir ilgisi bulunmayan kimselerin bile hayattan bezeceğini, ölmeyi arzu edeceğini belirtmektedir.
İnsanların en çok korktuğu ölümün bile mûnis göründüğü böyle tâlihsiz bir zamanda dinini yaşamak, dinin gereklerini yerine getirmek şüphesiz çok daha zor olacaktır. Cenâb-ı Mevlâ böyle bir zamanda yaşamaktan bizleri muhâfaza buyursun (Âmin).
Hadisten Öğrendiklerimiz
1. Kıyamet kopmadan önce, insanların hayattan bezeceği korkunç günler yaşanacaktır.
2. O günlerde, insanlar kabirde yatan ölülere imrenecek ve onların yerinde olmayı arzu edeceklerdir

Kur'an Talebesi Çevrimdışı

Kur'an Talebesi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :
"Allah-u Teala size ilmi verdikten sonra zorla geri almaz. Ancak sizden ilmi; alimlerin ölümüyle söküp alır. Ve geriye kara cahiller kalır ki, onlardan fetva sorulur, onlar da şahsi görüşleriyle fetva verirler ve böylece hem kendileri saparlar hem de başkalarını saptırırkar."
(Sahih-i Buhari, Sünen-i İbni Mace)

Üst Ana Sayfa Alt